TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Макрон одржа говор на српски: Србија е во нашите срца засекогаш

А1 On - 16.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон одржа говор на Калемегдан каде што заедно со претседателот на Србија, Александар Вучуќ беше пречекан од илјадници граѓани. Тие положија цвеќе кај споменикот на благодарноста на Франција, по што беа интонирани и ...

Макрон во Белград: ЕУ треба да се реформира па потоа влез за Србија

Локално - 16.07.2019

Европската унија треба да се реформира за Србија . Ова го изјави претседателот на Франција на првиот ден од неговата дводневна посета на балканската држава, објавија агенцијата Анадолија и Радио Слободна Европа.

Вучиќ до Макрон: Побрзајте со тие длабоки реформи во ЕУ

Кумановски м. - 16.07.2019

Вучиќ, по обраќањето на Макрон рекол дека францускиот претседател успеал да допре до срцата на граѓаните на Србија. – И многу сум среќен поради тоа. А знаете ли зошто успеавте во тоа? Не се што кажавте беше лесно за нашиот народ, но ги купивте ...

Емотивен говор на Макрон во Белград: Србија е во нашите срца, денес и засекогаш

Нетпрес - 16.07.2019

Франција знае што сѐ ѝ должи на маченичката и храбра Србија од времето на Големата војна, што им должи на нејзините војници кои загинаа за денес ние да живееме во слобода, Франција ве сака, како што вие ја сакавте неа, порача во понеделникот вечерта ...

Макрон: Србија е во нашите срца, денес и засекогаш

Н.Македонија - 15.07.2019

Во склоп на дводневната посета на Србија, францускиот претседател Емануел Макрон одржа емотивен говор пред Споменикот на благодарноста на Франција на тврдината Калемегдан во Белград, пренесуваат српските медиуми.

Макрон: Србија има свое место во Европа

Макфакс - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Србија има свое место во Европа, но го повтори ставот дека Европската Унија треба да се реформира за да ја прими Србија. ,,Србија е на тој пат и јас секогаш ќе бидам покрај вас за да ...

Вучиќ по средбата со Макрон: Го молев да ни помогне за косовското прашање

Макфакс - 15.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека не е сонувач ниту фантазер за да мисли дека францускиот претседател Емануел Макрон ќе го промени мислењето за косовското прашање. ,,За Франција, Косово е независно, за Србија не е.

Макрон: Не е добро Србија пребргу да влезе во ЕУ

Независен - 15.07.2019

Почеток на враќање на француското влијание во Србија и во регионот е главна карактеристика на дводневната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Белград. Во фокусот на разговорите со српскиот претседател Александар Вучиќ беа економските ...

Макрон ќе се обиде да го обнови дијалогот Белград – Приштина

Телма - 15.07.2019

Српскиот министер за надворешни, Ивица Дачиќ подготвува репертоар од француски песни кои ќе му ги испее на францускиот претседател Емануел Макрон, кој е во дводневна официјална посета на Белград.

Макрон се обрати на српски на Калемегдан: Франција ве сака како што вие ја сакавте неа! (ВИДЕО)

Слободен Печат - 15.07.2019

Макрон го повтори ставот дека Европската Унија треба да се реформира за да ја прими Србија. Претседателот на Франција, Емануел Макрон се обрати на српски јазик на Калемегдан при денешната посета на Србија.

Макрон пристигна на аеродром во Белград: Еден детаљ на неговата рака ги воодушеви сите (ФОТО)

Press24 - 15.07.2019

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска во посета на Белград го пречека претседателот на Србија, Алаксандар Вучиќ. Францускиот перетседател во српската престолнина пристигна со еден интересен детаљ на раката.

Макрон во Белград разговараше со Вучиќ за Косово и членството во ЕУ

1tv - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон беше свечено пречекан пред палатата „Србија“ во Белград. Со претседателот Александар Вучиќ разговараше речиси три пати подолго од планираното или како што пренесуваат српските медиуми, никогаш немал толку долг ...

Вучиќ му го покажа глобусот на Макрон, подарок кој Митеран му го врачил на Лазар Мојсов во 1987 година (ФОТО)

Слободен Печат - 15.07.2019

Во палатата Србија се е подготвено за дочек на францускиот претседател. Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска допатува во Белград во дводневна посета во текот на која домаќин ќе му биде претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Ги молела да ѝ го остават синот на мира, во Макрон се заљубила и ќерката на Бриџит

Репортер - 15.07.2019

Мајката на францускиот претседател Емануел Макрон ги молела сега прата дама на Франција Бриџит Макрон и нејзината ќерка да го остават нејзиниот син на мира. Францускиот претседател ја запознал својата сегашна сопруга на 15 годишна возраст.

Косово високо на агендата на Макрон за време на посетата на Белград

Макфакс - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе ја посети Србија во обид да ги зајакне односите со Белград. За време на посетата се очекува односите со Косово да се најдат високо на агендата на претседателот во надеж за поголема економска соработка меѓу ...

(Видео) Макрон пристигна во Белград

Макфакс - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во дводневна посета на Белград. Него го пречека српскиот претседател Александар Вучиќ. Двајцата на аеродромот „Никола Тесла“ открија плоча по повод официјалниот почеток на работите на модернизацијата ...

Макрон во Белград ќе биде пречекан со 10 почесни плотуни

Макфакс - 15.07.2019

Непосредно пред доаѓањето на францускиот претседател Емануел Макрон во Белград, поточно во Палата Србија, каде ќе бидат одржани клучните состаноци, местото е опколено со околу 700 новинари од земјата, регионот и Европа, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Макрон во посета на Белград: По свечениот дочек пред палатата на Србија, започна состанокот со Вучиќ

Магазин - 15.07.2019

Србија денеска во центарот на вниманието пристигна претседателот на Франција, Емануел Макрон. Српскиот претседател Александар Вучиќ, во пресрет на посетата на Макрон порача дека посетата претставува и потврда дека Србија и Франција се на добар пат ...

Франција ќе креира вселенска команда во рамките на армиските воздушни сили

Smartportal - 15.07.2019

Според информации од Reuters , францускиот претседател Емануел Макрон овој викенд има одобрено креирање на вселенска команда која ќе биде дел од воздушните сили на француската армија. Со тек на време француските воздушни сили би се нарекле ...

Ооо, Шанзелизе!

Слободен Печат - 15.07.2019

Во историјата соработуваа, до вчера се караа, а денеска Дачиќ ќе му ја пее на Макрон „Шанзелизе“. Дали тоа значи дека европското - НЕ, полека, полека станува - ДА! Ако српскиот претседател Вучиќ сè уште не се откажува од решението за Косово кое ...

Дачиќ: На Макрон, најверојатно, ќе му ја пеам „Шанзелизе“

Макфакс - 15.07.2019

Српскиот министер за надворшени работи, Ивица Дачиќ, изјави дека за време на денешната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Србија, ќе му ја отпее песната „Шанзелизе“, ако има можност за тоа.

Макрон пристигна во Белград

Република - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна во дводневна посета на Белград. Него го пречека српскиот претседател Александар Вучиќ. ...

Макрон во официјална посета на Србија

1tv - 15.07.2019

Францускиот претседател денеска пристигнува во дводневна посета на Србија. Тоа ќе биде прва посета на еден француски претседател на Србија по 2001 година.Во фокусот на посетата ќе биде Косово и дијалогот за нормализација на односите.

Дачиќ се спрема да му ја пее „Шанзелизе“ на Макрон

+инфо - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска треба да ја посети Србија, а за неговото доаѓање, српскиот министер за надворешни работи изјавил дека сака да му ја испее „Шанзелизе“. Дачиќ за српските медиуми кажал дека на Макрон му пеел во Трст пред ...

Што носи Макрон во Белград?

Deutsche Welle - 15.07.2019

Францускиот претседател денеска пристигнува во дводневна посета на Србија. Го дочекуваат фалби на таблоидите кои до вчера го плукаа. Дали посетата може да има конкретни ефекти? Емануел Макрон требаше да дојде во Србија во декември, но тогаш дома го ...

Дачиќ сака да му ја испее „Шанзелизе“ на Макрон

Слободен Печат - 15.07.2019

Зборувајќи за доаѓањето на францускиот лидер, српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, за српските медиуми изјави дека ако има прилика сака да му ја испее песната „Шанзелизе“. Францускиот претседател Макрон денеска пристигнува во ...

Што носи Макрон во „дипломатскиот кофер“ за посетата на Белград?

Локално - 15.07.2019

Меѓу откривањето на плочата на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ и обраќањето до граѓаните заедно со неговиот домаќин, Александар Вучиќ крај споменикот на Благодарноста кон Франција, францускиот шеф на држава Емануел Макрон кој ќе пристигне во ...

Макрон ја носи „Euronews“ во Србија

ТВ21 - 15.07.2019

Телевизијата „Euronews“ доаѓа во Србија. Како што пишува српски „Блиц“, договорот веќе бил потпишан претходната недела, а извршниот директор на „Euronews“ Мајкл Питерс ќе биде во делегацијата со претседателот Емануел Макрон кој денеска пристигнува ...

Ова е убавата поќерка на Макрон: Нејзината мајка ѝ го преземала момчето! Испливале детали од љубовниот живот на ...

Точка - 15.07.2019

Во сегашниот претседател на Франција заљубена била ќерката на неговата сегашна сопруга Брижит, Лурон Озиер. Лурон, која е генерација со Макрон, одела заедно со него во средно училиште, а кога дошол во нејзиниот клас постојано зборувала за него и ...

„Еуроњуз“ отвора регионално претставништво Белград

Expres - 15.07.2019

Советнилката за медиуми Александар Вучиќ, Сузана Васиљевиќ, потврди дека агенцијата „Еуроњуз“ отвора претставништво во Белград. Таа ги потврди претходните медиумски извештаи дека во сделегацијата на францускиот претседател Емануел Макрон, кој ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Макрон во посета на Белград - Промените од „метлата“ од утре

Фактор - 15.07.2019

* Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина? Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека се надева оти францускиот претседател Емануел Макрон, кој денес доаѓа во Белград, да ја прекине „играта“ за таксите ...

Претседателот на Франција во посета на Белград

Алсат-М - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ќе допатува во дводневна официjална посета на Белград. Тоа ќе биде прва посета на еден француски претседател на Србија по 2001 година, кога во Белград престојуваше Жак Ширак.

Дачиќ спремил песна и за Макрон: Ќе му пее „Шанзелизе“

Република - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон од денеска е во дводневна посета на Србија. Српскиот министер за надворешни работи, Ивица , во разговор за српски Курир наведува дека посетата на Макрон е многу важна за решавање на српско-косовското прашање.

Ако има прилика Дачиќ ќе му ја испее ,,Шанзелизе“ на Макрон

AKO - 15.07.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон, е во дводневна посета на Србија. За многумина ова е историска посета со која скептичниот Макрон сепак ќе испрати сигнал дека е за поддршка на Србија и Западен Балкан и нивните аспирации за зачленување во ЕУ.

Макрон во посета на Србија

Макфакс - 15.07.2019

Францускиот претседател, Емануел Mакрон, денеска ќе пристигне во дводневна посета на Србија со намера да покаже дека Париз сè уште е значаен играч на светската политичка и безбедносна сцена, оценуваат белградските медиуми.

Вучиќ: Се надевам дека Приштина нема да ја искористи посетата на Макрон за инциденти и проблеми

Макфакс - 15.07.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вели дека се надева оти властите во Приштина нема да го искористат присуството на францускиот претседател, Емануел Макрон, во Белград за да направат инциденти и проблеми, посочувајќи дека српските служби се ...

Може ли Макрон „да го притисне“ дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Фактор - 15.07.2019

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, рече дека се надева оти францускиот претседател Емануел Макрон, кој денес доаѓа во Белград, да ја прекине „играта“ за таксите на Приштина за српските производи.

„Блиц“: Макрон ја носи „Еуроњуз“ во Србија

Независен - 15.07.2019

Србија – Телевизијата „Еуроњуз“ доаѓа во Србија, пишува весникот „Блиц“, наведувајќи дека договорот бил потпишан минатата недела и оти извршниот директор на медиумот Мајкл Питер ќе биде во делегацијата на францускиот претседател Емануел Макрон кој ...

По 18 години прва посета на француски претседател на Србија

Локално - 15.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон е во државна посета на Србија денес и утре , објавија српските медиуми. Српскиот водач Александар Вучиќ рече дека ќе разговара со Макрон за економската и политичката соработка , за начинот на кој балканската ...

Макрон во дводневна официјална посета на Белград

А1 On - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон утре ќе допатува во дводневна официjална посета на Белград. Тоа ќе биде прва посета на еден француски претседател на Србија по 2001 година, кога Белград го посети Жак Ширак.

Макрон најави формирање воена команда за вселената

Макфакс - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави формирање воена команда за вселената, за време на говорот во пресрет на националниот празник Денот на падот на Бастилја. „Со цел да се обезбеди развој и зајакнување на нашите вселенски капацитети, во ...

Сите ја знаеме БРИЖИТ МАКРОН, а ова е нејзината преубава ќерка

Слободен Печат - 14.07.2019

Помладата ќерка на Брижит, Тифен Озиер, за документарецот „Брижит Макрон: Француска новела“, раскажала шокирачки детали за врската на нејзината мајка со 24 години помлад маж. За Лурон Озиер, која е ќерка на првата дама на Франција, Брижит Макрон, ...

Макрон утре пристигнува во Белград: Агендата е објавена, но непознато е што носи во „дипломатскиот куфер“

ММС - 14.07.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон утре пристигнува во посета на Белград, каде ќе има официјални состаноци од кои е тешко да се прочита што ќе донесе тој во својот „дипломатски куфер“.

Франција најави создавање команда на вселенски сили

Локално - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон во предвечерието на националниот празник на Франција – 14 јули, обраќајќи и се на армијата во Министерството за одбрана, најави создавање команда на национални воени вселенски сили, што ќе биде дел од ...

Беше заљубена во Емануел, но мајката и го презеде: Ова е ќерката на сопругата на Макрон (ФОТО/ВИДЕО)

PressingTV - 14.07.2019

Во сегашниот претседател на Франција Емануел Макрон била заљубена неговата соученичка Лурон Озиер. И тоа не би било ништо чудно ако не се знае дека наместо ќерката, Емануел го фатила мајката, односно сегашната прва дама, Брижит.

Макрон утре во Белград: Дали Србија може да смета на членство во ЕУ?

Expres - 14.07.2019

Француски медиуми пишуваат дека важна цел на утрешната посета на францускиот претседател Емануел Макрон на Белград е отстранување на „затегнатоста“ во односите со Србија. Главна тема на средбата Макрон со домаќинот Александар Вучиќ се очекува да ...

Франција создава „Вселенска команда“

Република - 14.07.2019

Францускиот претседател Емануел Макрон најави создавање на команда на националните воени вселенски сили, што на крајот ќе биде дел од воздухопловните сили на неговата земја. Декларацијата направена во пресрет на националниот празник на Франција – ...

Вучиќ на Макрон ќе му подари сабја, килим и два тома историја на српската дипломатија

PressingTV - 14.07.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ на Емануел Макрон кој утре ќе допатува во посета на Србија му подготви неколку подароци. Меѓу нив се и коњичка сабја М1895 како и два тома извештаи од дипломатијата на Кралството Србија од Париз.

Брижит ќе го чека дома: Макрон во Белград ќе дојде без првата дама

PressingTV - 14.07.2019

Емануел Макрон кој утре ќе биде во официјална посета на Србија, во Белград ќе дојде без неговата сопруга Брижит. Нема официјална информација зошто првата дама ќе остане во Париз која инаку го следи на сите официјални настапи.

Макрон на српски: Франција ве сака како што вие ја сакавте неа! ВИДЕО

+инфо - 15.07.2019

Францускиот претседател, Емануел Макрон се обрати на српски јазик на Калемегдан при денешната посета на Србија. Тој за овој гест доби голем аплауз од присутните на Калемегдан. – Господине претседателе, драги Белграѓани кои дојдовте во голем број ви ...