TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заклучоците не поминаа – ЕУ со претпоследна шанса за одлука утре на состанок во Луксембург

Centar - 14.10.2019

Предлогот на Финска да се даде датум за почеток на преговори со Македонија, а во меѓувреме да се промени методологијата на преговарање на која инсистира Франција е отфрлен, откако ваквите заклучоци не поминаа на амбасадорскиот состанок кој се оддржа ...

ЕУ преговори: И Заев оди да лобира во Брисел

Либертас - 14.10.2019

По шефот на дипломатијата Никола Димитров кој уште од неделата е во Брисел, утре во Луксембург ќе отпатува вицепремиерот Бујар Османи, а в среда ќе им се приклучи и премиерот Зоран Заев. Париз засега не го менува ставот.

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

Канал5 - 14.10.2019

Во пресрет на одлуката од официјален Брисел,шефот на македонската дипломатија Никола Димитров со апел до челниците на Унијата да донесат позитивна одлука за старт на преговори. Министерот Димитров пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот ...

Димитров: Го молам Советот да ја донесе вистинската одлука!

МКД - 14.10.2019

Времето за одлука за почнување преговори за пристап со Северна Македонија е сега, напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров на Твитер во пресрет на утрешното решавање за датумот на преговори со ЕУ.

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Макфакс - 14.10.2019

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи Никола Димитров за прв пат се обрати пред новиот состав на Комитетот за надворешни работи (АФЕТ) на Европскиот парламент, формиран по европските избори одржани во ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Локално - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Нова ТВ - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Македонија чека датум за преговори со ЕУ, а никаде ја нема на дневен ред

Алфа - 14.10.2019

Чекаме датум за преговори со ЕУ, ама за ова не нема на дневен ред на расправа. Во официјалната агенда на комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, која денеска попладне заседава во Брисел, не само што ја нема Македонија, па ниту ...

Димитров во Брисел во обид да издејствува „зелено светло“

Expres - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладнево ќе се обрати пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде ќе oи претстави напредокот на земјава пред утрешниот клучен состанок на министрите на ЕУ во Луксембург на кој ...

Работна посета на Димитров на Брисел 14-17 октомври

24Инфо - 13.10.2019

Од 14 до 17 октомври 2019 година, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров ќе престојува во работна посета на Брисел. Во рамките на посетата министерот Димитров ќе има размена на мислења со членовите на ...

Димитров во посета на Брисел спроти состаноците на Советот на ЕУ и Европскиот совет

Алсат-М - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Канал5 - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Пред клучната недела за датумот: Димитров во посета на Брисел

Република - 13.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел ќе ја чека одлуката за преговори со ЕУ

Слободен Печат - 13.10.2019

Како што соопшти МНР, во рамки на посетата шефот на дипломатијата ќе размени мислења со членовите на Комитетот за надворешна политика на Европскиот парламент. Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во ...

Димитров утре патува за Брисел во пресрет на одлуката за датум

Денешен - 13.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел – Ќе лобира за датум за во ЕУ

Локално - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров денеска заминува за Брисел каде ќе ги претстави постигнувањата на земјата

iPortal - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во посета на Брисел спроти состаноците на Советот на ЕУ и Европскиот совет

Вечер - 13.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Либертас - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров патува во Брисел-таму ќе ја чека одлуката за преговорите на Македонија

Фактор - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров патува за Брисел во пресрет на одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Макфакс - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од 14 до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори со Европската Унија.

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Опсервер - 13.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел: Последна офанзива пред состаноците на Советот на ЕУ и Европскиот совет

Нова ТВ - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе оствари работна посета на Брисел од каде земјата е во исчекување на одлука за добивање на датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија.

Димитров во посета на Брисел спроти состаноците на Советот на ЕУ и Европскиот совет

ММС - 13.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од утре до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел, последен обид да издејствува датум за преговори

Фокус - 13.10.2019

Mинистерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Press24 - 13.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Министерот Никола Димитров во Брисел

Р.С.Европа - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ и Европскиот Совет да донесат одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Независен - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел пред одлуката за датум за преговори

МКД - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел прв ќе слушне – има датум или не

+инфо - 14.10.2019

Министерот Димитров за време на посетата ќе оствари и поединечни средби со пратениците од Европскиот Парламент. Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува ...

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

24 Вести - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

А1 On - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Опсервер - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

И покрај јасниот став на Париз, Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Телма - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

CivilMedia - 14.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Алфа - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Скопје инфо - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во пресрет на одлуката за преговори

Сител - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

24Инфо - 14.10.2019

М инистерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ .

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Вечер - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Сител - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

ММС - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент, ден пред клучниот министерски состанок во Луксембург на кој ќе се разговара за давање зелено светло за почетокот на ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Канал5 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид да издејствува датум за преговори

Алсат-М - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел ќе ја чека одлуката за датум за преговори

MakPress - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од денеска до 17 октомври ќе престојува во работна посета на Брисел кога се очекува Советот на ЕУ да донесе одлука за датум за почеток на пристапните преговори на нашата земја со ЕУ.

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

ТВ21 - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

4NEWS - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладне ќе се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од неговиот кабинет, министерот ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров во Брисел во последен обид за датум за преговори

PressingTV - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи Никола Димитров попладнево ќе се обрати пред Комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент. Како што соопштуваат од кабинетот на министерот, тој ќе му се заблагодари на Парламентот за неговата постојана ...

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

А1 On - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.

Димитров: Потребен ни е процес за да се европеизираме

Нова ТВ - 14.10.2019

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се обрати пред комисијата за надворешни работи на Европскиот Парламент каде побара од Европската Унија да го исполни ветувањето за отворање на преговорите за членство дадено во јуни 2018-та година.