TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зеленски: Украина не е во војна, не ни треба оваа паника

Макфакс - 28.01.2022

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека не може да исклучи ескалација и понатамошна тензија со Русија, но ја критикуваше преголемата паникa што ја оптоварува економијата. „Мислам дека ситуацијата сега не е понапната отколку порано.

Зеленски ги повика западните земји да не шират паника: „Постои можност за напад, но …

Во Центар

Зеленски прекори западни лидери и медиуми за дестабилизирање на економијата на Украина

Нетпрес

Зеленски: Западот ја промени реториката кон Украина

А1 On

Зеленски: Владее чувство дека Украина е во војна, а не е - паника не е потребна

Точка

Зеленски - Главниот ризик за Украина е дестабилизација одвнатре

Р.С.Европа

Зеленски: Владее чувството дека има војна во Украина

Локално

24Инфо Бриф Фокус Нова ТВ ТВ21 Опсервер 365 Вечер Прес

(Видео)Експертите ги анализираа снимките од украинската граница, еден детал особено им падна в очи

Во Центар - 28.01.2022

Иако упорно негира дека планира инвазија, Москва собрала околу 100.000 војници на границата со Украина, според една украинска проценка, а според CNN, 106.000 копнени војници и 21.000 морнарички и воздушни сили, односно вкупно 127.000 луѓе опремени ...

Њујорк тајмс: Руската војска, некогаш трошна, сега е модерна и смртоносна сила

МКД

Армијата на Путин, од целосен распад до модерна сила: Како војната во Грузија ја трасформираше руската војска?

Во Центар

Пентагон: Русија ги зголемила своите сили на границата со Украина до 62 батаљони

А1 On

Русија собира војска – се одржуваат вежби од Атлантикот до Пацификот

Макфакс

Русија собира војска – се одржуваат вежби од Атлантикот до Пацификот

24Инфо

ВИДЕО: Сателитски снимки откриваат колку руска војска има на границата со Украина

А1 On

Точка Телма МКД Слободен Печат Бриф Локално Опсервер Frontline

Путин со реакција на одговорот од Западот: „Го игнорираат клучното прашање“

Макфакс - 28.01.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД и НАТО не ги исполниле безбедносните барања на Русија во однос на Украина, но Москва с ѐ уште е подготвена да разговара. Ова е прва реакција на Путин на писмените одговори на Западот на барањата на ...

Путин: Западот не одговори на клучните прашања што ја засегаат Русија

Слободен Печат

Путин првпат реагираше на одговорот на Западот: „Го игнорираат клучното прашање“

МКД

Путин до Макрон: Западот не ја зеде предвид руската загриженост

А1 On

Елисејска палата: Макрон и Путин согласни за потребата од деескалација во Украина

А1 On

Елисејска палата: Претседателот Путин не изрази никаква офанзивна намера кон Украина

Нова ТВ

САД ја игнорираат загриженоста на Русија за безбедноста, му рече Путин на Макрон

Сакам да кажам

Р.С.Европа Опсервер Во Центар Сител MakPress А1 On Алсат-М Zoom

Русија им забрани влез во земјата на уште неколку европски лидери и воени компании

А1 On - 28.01.2022

Русија денеска на неколку други лидери на Европската унија им забрани влез на нејзина територија, соопшти руската дипломатија, додавајќи дека одлуката е одговор на „апсурдната политика на еднострани ограничувања од страна на Брисел“.

Русија забрани влез во земјата за уште неколку европски челници

Нетпрес

Москва го прошири списокот на лица од ЕУ на кои им е забранет влез во Русија

Локално

Русија им забрани влез во земјата на уште неколку европски лидери и воени компании

Слободен Печат

Русија им забрани влез во земјата на уште неколку европски лидери и воени компании

Опсервер

Русија им забрани влез во земјата на уште неколку европски лидери и воени компании

Денешен

Русија им забрани влез во земјата на уште неколку европски лидери и воени компании

ТВ21

Канал5 Вечер Прес MakPress

Фон дер Лаен: Можно запирање на „Северен тек 2“ доколку Русија ја нападне Украина

Макфакс - 28.01.2022

Проектот за гасоводот „Северен тек 2“ може да биде запрен доколку Русија ја нападне Украина, предупреди шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, мислејќи на гасоводот, кој се уште не е во функција и кој треба да транспортира гас од ...

Светот на нозе за Украина – ќе заседава и Советот за безбедност на ООН

Слободен Печат

В понеделник средба на СБ на ОН посветена на Украина, западните демократии со закани до Москва доколку се одлучи за инвазија

Опсервер

Советот за безбедност на ОН в понеделник ќе расправа за Украина

Независен

Западните демократии со закани до Москва доколку се одлучи за инвазија

MakPress

В понеделник средба на СБ на ОН посветена на Украина, западните демократии со закани до Москва доколку се одлучи за инвазија

А1 On

Фон дер Лајен: Ако Русија ја нападне Украина, ЕУ може да го запре Северен тек 2

Телма

Фокус Во Центар Канал5 CivilMedia Денешен Точка 24Инфо Слободен Печат

Милановиќ: Никогаш не сме имале покорумпирана влада од оваа

Слободен Печат - 28.01.2022

Зоран Милановиќ даде одлично интервју во емисија на RTL. Тој зборуваше за изјавите поврзани со Украина, односот со Пленковиќ и други дневно-политички теми. Првата тема е Украина. „Владата заврши на таа екстремистичка страница.

Пленковиќ: Милановиќ со скандалозни изјави го уништува угледот на Хрватска

А1 On

Пленковиќ: Милановиќ со скандалозни изјави го уништува угледот на Хрватска

Вечер Прес

Пленковиќ „го подбра“ Милановиќ поради изјавите за Украина: Го уништува угледот на Хрватска

Република

Хрватската влада се огради од ставот на Милановиќ за Украина

Р.С.Европа

Милановиќ со скандалозните изјави за Украина ја срами Хрватска, смета хрватскиот премиер

360 степени

Пленковиќ: Милановиќ со скандалозни изјави го уништува угледот на Хрватска

Lider

MakPress

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

Вечер Прес - 28.01.2022

Москва најверојатно ги направила последните подготовки за инвазија на Украина со испраќање армиски медицински дивизии составени од воени лекари и помошен персонал на границата со Украина, соопшти денеска Волстрит џурнал.

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

А1 On

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

Опсервер

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

Канал5

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина, веројатно како последни подготовки за инвазија

365

„Волстрит џурнал“: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

Денешен

Волстрит џурнал: Русија испратила медицински персонал на границата со Украина

MakPress

Путин - Западот ја „игнорира“ безбедносната загриженост на Москва

Р.С.Европа - 28.01.2022

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Западот ја „игнорира“ безбедносната загриженост на Москва во врска со проширувањето на НАТО, додека Соединетите држави повторно ја повикаа Русија да ги повлече своите сили од областите во близина на ...

Русија тврди дека не подготвува напад на Украина, САД велат дека сликата на терен го покажува спротивното

Сител

Што би направиле Украинците во случај на руска инвазија

Deutsche Welle

Милановиќ се најде на црната листа на украинските националнисти поради неговата изјава

Макфакс

САД побараа од Русија да ги повлече своите војници од украинската граница

Р.С.Европа

Источниот фронт од неколку агли, за идентитетските прашања не се преговара, социјална патологија на четири тркала…

CivilMedia

Лавров-Русија не сака војна против Украина

Р.С.Европа

Р.С.Европа Макфакс Во Центар 360 степени Deutsche Welle Р.С.Европа CivilMedia Скопје1

Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

24 Вести - 28.01.2022

Ново предупредување дека русија се подготвува за инвазија..Во телефонски разговор меѓу Џо Бајден и украинскиот претседател Володимир Зелински, претседателот на САД изразил загриженост дека руската армија веќе следниот месец би можела да тргне во ...

Двајца лидери, две доктрини, една криза од која зависи светскиот поредок…

Н.Македонија

Бајден предупреди на напад врз Украина во февруари, Русија вели – нема да има војна

Телма

Бајден: Киев може ќе падне

Оff.net

Бајден ја предупредува Украина: Русија може да нападне во февруари

Слободен Печат

Бајден ја предупреди Украина дека Русија би можела да ја нападне во февруари кога теренот ќе замрзне

Сакам да кажам

ЛАЖЕН БИЛ РАЗГОВОРОТ МЕЃУ БАЈДЕН И ЗЕЛЕНСКИ Белата куќа го демантираше Си-Ен-Ен

+инфо

Телма Макфакс Во Центар Фактор Независен Кајгана Кумановски м. Макфакс

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Макфакс - 28.01.2022

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина. Тоа во последно време се засили, а светските медиуми објавија сателитски снимки на кои се гледаат руски војници и опрема.

САТЕЛИТСКИТЕ СНИМКИ ГИ ОТКРИЈА РУСКИТЕ ПЛАНОВИ Долж границата со Украина распоредена е моќна сила (ВИДЕО)

+инфо

Украински министер за одбрана: Без инциденти на границата со Русија

А1 On

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Кајгана

Америка за клучниот енергетски проект во Европа: „Нема да започне ако Русија ја нападне Украина“

Во Центар

Украински министер за одбрана: Без инциденти на границата со Русија

Бриф

Украински министер за одбрана: Без инциденти на границата со Русија

Press24

MakPress Денар 24Инфо Канал5 Точка Локално Press24

Лукашенко: Војна во Европа е можно само доколку Западот ги нападне Белорусија или Русија

Бриф - 28.01.2022

Белорускиот претседател Александар Лукашенко денеска изјави дека смета дека војната во Европа е можна, но само доколку Белорусија или Русија бидат подложени на воена агресија, јави ДПА. „Дали ќе има војна или не“? праша реторички Лукашенко за време ...

Лукашенко: Војна во Европа е можно само доколку Западот ги нападне Белорусија или Русија

А1 On

Лукашенко тврди дека војна во Европа ќе има само доколку Западот ги нападне Белорусија или Русија

Слободен Печат

ВОЈНА ЌЕ ИМА АКО НАПАДНЕ ЗАПАДОТ Лукашенко ѝ се обрати на нацијата

+инфо

Лукашенко: Војна во Европа е можно само доколку Западот ги нападне Белорусија или Русија

Опсервер

Во кој случај е можна војна во Европа за Лукашенко?

Фокус

Лукашенко: Војна во Европа е можно само ако Западот ги нападне Белорусија или Русија

Независен

Вечер Прес Република 365 Скопје1 MakPress

Блинкен за РСЕ: Русија ќе се соочи со „масивни последици“ за напад врз Украина

Р.С.Европа - 28.01.2022

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен вели дека САД сè уште не ги знаат крајните планови на Кремљ за Украина, бидејќи Русија трупа војска по нејзините граници. Но, во интервју со Мајк Екел од РСЕ на 27 јануари, тој ја предупреди Москва на ...

Блинкен- Русија се соочува со огромни последици ако го избере патот на агресија

Р.С.Европа

Кинескиот министер за надворешни работи: За да се реши украинското прашање, мора да се вратиме на договорите од Минск

Макфакс

Одговор на Захарова до Блинкен: „Излегува дека сме се нападнале сами себе“

МКД

Кинескиот министер за надворешни работи: За да се реши украинското прашање мора да се вратиме на договорите од Минск

Press24

Кинескиот министер за надворешни работи: За да се реши украинското прашање, мора да се вратиме на договорите од Минск

MTM

Кинескиот министер за надворешни работи: За да се реши украинското прашање, мора да се вратиме на договорите од Минск

Centar

Претседателот на Белорусија: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Макфакс - 28.01.2022

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека во светот расте агресијата и дека изборот се или нови договори меѓу клучните земји или војна. Во своето обраќање во парламентот, Лукашенко рече дека Минск ќе учествува во борбени ...

Претседателот на Белорусија: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

24Инфо

Лукашенко: Белорусија ќе и помогне на Русија во случај на агресија врз неа

Сител

Претседателот на Белорусија: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Точка

Белорусија ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Алсат-М

Лукашенко: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Press24

Лукашенко: Ќе и помогнеме на Русија во случај на агресија врз неа

Локално

Zoom MTM Centar

Јавниот обвинител доби закани по животот, ДКСК лани одлучила по 707 предмети, Амбасадорката Задорожњук изрази ...

CivilMedia - 27.01.2022

Јавниот обвинител Љубомир Јовески вчера добил смртна закана преку писмо во кое испраќачот бара ослободување на новинарите од „Алфа“,Горан Момировски и Драган Милосављевиќ, пренесува Слободен печат.

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

CivilMedia

Амбасадорката на Украина, Задорожњук, за богатата соработка со Северна Македонија на економски, културен, здравствен, научен и воен план

Frontline

Задорожњук: Ги поканувам на соработка сите заинтересирани и нерамнодушни кон судбината на украинскиот Крим

Frontline

Задорожњук: Пријателот се познава во тешките моменти, ѝ се заблагодарувам на Северна Македонија за јасната поддршка на Украина

CivilMedia

Задорожњук: Украина станува се поприсутна на културен, уметнички, образовен и научен план во Северна Македонија

Frontline