TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски: Ако имало притисоци, оставки да поднесат и другите членови на историската Комисија

Р.С.Европа - 22.10.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ги повика и останатите членови на македонско-бугарската историска комисија да ја следат постапката на професорот Ванчо Ѓорѓиев, кој денеска поднесе оставка од Комисијата.

Нема решенија од последната средба на македонско-бугарската историска комисија

Р.С.Европа

Дали и кој вршел притисок врз историчарите? – МНР и Владата негираат, Ѓорѓиев ја напушта македонско-бугарската комисија

ТВ21

Професорот Ѓорѓиев ја напушти историската Комисија со Бугарија

Глас на Америка

Мицкоски демантиран, Комисијата за историски прашања работи според научни принципи

CivilMedia

Оставка на член на историската комисија со Бугарија

Телма

Османи негира вршење притисок врз Комисијата со Бугарија: Не сум разочаран од оставката, колку од отсуството на ентузијазам за работа

Нова ТВ

Слободен Печат Фокус Фактор Точка Алсат-М Centar iPortal Frontline

И СДСМ и Мицкоски во конфликт околу оставката на историчарот Ѓорѓиев

Слободен Печат - 22.10.2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека е шокиран од веста дека историчарот Ванчо Ѓорѓиев поднел оставка од членството во Мешовитата македонско-бугарска комисија за историски и образовни прашања.

Мицкоски ги повика и другите членови од Комисијата да го следат примерот на Ѓорѓиев

Телма

Мицкоски ги повика сите членови на Историската комисија да поднесат оставки

Фокус

Мицкоски: Членовите на историската комисија да ја следат постапката на Ѓорѓиев

Телма

Мицкоски ги повика членовите на македонската историска комисија да поднесат оставки

МКД

Мицкоски: Ги повикувам и останатите членови на историската Комисија да поднесат оставка

Канал5

Да си поднесат оставка и останатите членови на историската Комисија, повика Мицковски шокиран од заминувањето на Ванчо Ѓорѓиев

ММС

Вечер Прес Денешен 360 степени еМагазин Скопје1 Курир MakPress Нетпрес

Петар Тодоров: Ништо не наговестуваше оставка на Ѓорѓиев

Сител - 22.10.2021

Македонските членови на мешовитата комијата за историски прашања се изненадени од потегот на нивниот сега веќе поранешен колега Ванчо Ѓорѓиев кој си поднесе оставка како што вели поради политички притисоци.

Македонско-бугарската комисија пред распаѓање ?!– професорот Ѓорѓиев поднесе оставка

Алфа

Историчарот Ванчо Ѓорѓиев даде оставка од комисијата за историски прашања со Бугарија

24 Вести

Историчарот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од комисијата со Бугарија

Телма

Оставка и обвинувања во македонската историска комисија

Deutsche Welle

Ѓоргиев: Историската комисија продолжува со работа

Локално

Историчарот Ванчо Ѓоргиев поднесе оставка од историската комисија: Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот меѓу двата изборни круга

Lider

+инфо Фактор Либертас Локално ТВ21 365 МКД Н.Македонија

Владата негира дека се мешала во Мешовитата комисија: Историчарот Ѓорѓиев самиот се компромитирал

Слободен Печат - 22.10.2021

Откако денеска историчарот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од членството во Мешовитата македонско-бугарска историска комисија, обвинувајќи дека висок функционер во МНР вршел политички притисоци врз нејзината работа , реагираше Владата.

(ВИДЕО) Николовски: Мицкоски призна дека оставката на Ѓорѓиев е политички потег инициран од ВМРО-ДПМНЕ

iPortal

Влада: Професорот Георгиев си дозволи да пласира политички пораки кои немаат врска со реалноста

MTM

Владата го обвини професорот Георгиев за инсинуации

Скопско Ехо

Николовски: Мицкоски призна дека оставката на Ѓорѓиев е политички потег инициран од ВМРО-ДПМНЕ

Press24

Николовски: Мицкоски призна дека оставката на Ѓорѓиев е политички потег инициран од ВМРО-ДПМНЕ

Frontline

(ВИДЕО) Николовски: Мицкоски призна дека оставката на Ѓорѓиев е политички потег инициран од ВМРО-ДПМНЕ

Бриф

+инфо 365 360 степени

Нема решенија од 15-тиот состанок поради бугарското инсистирање на нивното гледање за минатото, велат од македонскиот ...

ТВ21 - 22.10.2021

Македонските и бугарските историчари денеска и вчера дискутирааа за повеќе прашања во рамки на 15-тата редовна средба на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија, што поради ...

Нема напредок во македонско-бугарските експертски разговори: Дали некој воопшто и очекуваше?

Скопско Ехо

Средба на мешовитата историска комисија: Решенија нема, Софија инсистира на нивното гледање за минатото

Нова ТВ

Нема решенија од 15-тиот состанок поради бугарското инсистирање на нивното гледање за минатото, велат од македонскиот тим на Комисијата

Сител

Без решенија и 15-тиот состанок на Комисијата за историски прашања, бугарската страна инсистира на своите гледишта и во однос на учебниците, и за Гоце Делчев

365

Нема решенија од 15. состанок на историската Комисија со Бугарија

Република

Нема решенија од состанокот поради бугарското инсистирање на нивното гледање за минатото, велат од македонскиот тим на Комисијата

24Инфо

Опсервер ММС 360 степени Независен Lider Либертас Вечер Прес Фокус

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Сител - 22.10.2021

Петар Тодоров, членот на македонскот дел на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Македонија и Бугарија, тврди дека никој во земјава не врши политички притисок во работата на оваа Комисија.

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

24Инфо

ТОДОРОВ: Никој не ни врши притисок

Денешен

Тодоров: Ниту некој врши притисок врз Комисијата, ниту се членовите предавници

Слободен Печат

Тодоров: Никогаш научните принципи не биле предмет на компромис во рамките на Комисијата

Локално

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Нова ТВ

Тодоров: Никој не врши притисок врз историската комисија, ниту пак таа врши некакво предавство

Вечер Прес

МКД Press24 MakPress

Колев: Професоре Ѓорѓиев се сеќавате ли на оваа ваша книга или ќе ја гориме и нејзе?

Zoom - 22.10.2021

Претседателот на ГДУ, Петар Колев, со ироничен статус ја коментираше оставката на професорот Ванчо Ѓорѓиев од мешовитата историската комисија со Бугарија. „Професорот Ванчо Ѓорѓиев ми беше „последната“ надеж, дека ќе застане како научник и професор ...

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на Ѓорѓиев

Р.С.Европа

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓоргиев

ТВ21

Професорот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија

Канал5

Реакции од МНР и од Комисијата по оставката на Ѓорѓиев

Алсат-М

Членовите од македонскиот дел од историската комисија: Немаме притисоци од МНР, Владата или политички партии

Zoom

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓоргиев

Курир

Канал5 MakPress МКД +инфо 360 степени Press24 Вечер Прес Локално

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Член на историската комисија си поднесе оставка, тврди дека имало притисоци

Фактор - 22.10.2021

ЕДЕН ЧЛЕН СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА Во последно време имаше отворени обиди за политичко влијание врз работата на Комисијата што кулминираше во текот на првиот работен ден (21.10.2021 година) на XV редовна средба преку директно ...

Koмисијата за историја не е премногу загрижена по оставката на Ѓорѓиев: Продолжуваме понатаму

Република

Ванчо Ѓорѓиев штотуку си поднесе оставка од комисијата со Бугарија

24 Вести

Ванчо Ѓoрѓиев даде оставка од историската комисија, прифатена е промена на учебникот за 7 одд.

Канал5

Ванчо Ѓеоргиев: Поднесувам оставка од македонско-бугарската комисија, вчера кулминираше политичкиот притисок

MakPress

Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија – Заев прави притисоци за распродажба на идентитетот!

Нетпрес

СКАНДАЛ: Висок функционер на МНР се мешаше во работата, Комисијата ги напушти црвените линии!

PressingTV

Република Press24 Фокус Сител Вечер Прес Р.С.Европа Денешен Слободен Печат

Влада: Ниту сега, ниту било кога не сме влијаеле на работата на комисијата за историски прашања

Телма - 22.10.2021

Владата денеска негираше дека се мешале или имале политичко влијание во работата на заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Северна Македонија и Бугарија.

Демант пристигна и од Владата, координирана акција по оставката на Ванчо Ѓеорѓиев во македонско-бугарската комисија

MakPress

Реакција од Владата: Во ниту еден момент не сме се мешале ниту влијаеле на Комисијата за историски прашања со Бугарија

Zoom

Реакција на Владата по повод оставката на Ванчо Ѓорѓиев

Канал5

Влада: Не сме влијаеле на работата на историската комисија

Локално

Владата во ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката комисија за историски и образовни прашања

ТВ21

Владата негира информации за влијание во работата на заедничката историска комисија со Бугарија

Нова ТВ

Бриф Фактор МКД Независен 24Инфо Press24 Сител Frontline

Османи: МНР никогаш не вршело притисок врз одлуките на историската Комисија

Сител - 22.10.2021

Министерството за надворешни работи никогаш не правело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките што ги носат членовите на Комисијата за историско-образовни прашања со Република Бугарија. Вчера се одржа првиот ден од средбата.

Османи: Нема прогрес во преговорите за историјата за да има притисок

Независен

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

ТВ21

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Република

Османи: МНР никогаш не вршело притисок

Канал5

Османи: МНР никогаш не вршело притисок по однос на содржината на разговорите и одлуките на историската Комисија

Вечер Прес

МНР не врши притисок врз историската Комисија, а за членовите одлучува Владата, рече Османи

ММС

Скопско Ехо Кајгана MakPress МКД Либертас PressingTV 365 Frontline

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

Локално - 22.10.2021

Христијан Мицкоски денеска случајно или не призна дека оставката на членот на Комисијата за историски и за образовни прашања помеѓу Македонија и Бугарија, Ванчо Ѓорѓиев, е негово дело и по негова инструкција, стои во реакцијата на СДСМ по изјавата ...

СДСМ:Дебакл на Мицкоски,не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

Канал5

Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

24Инфо

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

Centar

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

Нова ТВ

СДСМ: Дебакл на Мицкоски, не додржа и призна дека оставката на членот на комисијата е негово дело

Press24

Реакција на СДСМ на ставовите на Мицкоски за оставката на Ванчо Ѓорѓиев

Опсервер

+инфо Zoom МКД Скопје1 Независен Фокус iPortal

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

ТВ21 - 22.10.2021

Претседателот на македонскиот тим експерти во заедничката македонско-бугарска Комисија за историски и образовни прашања, Драги Ѓоргиев, во изјава за МИА потврди дека еден член од Комисијата денеска поднел оставка.

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Либертас

Ѓоргиев: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Опсервер

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Бриф

Ѓорѓиев по оставката на член од Комисијата: Продолжуваме со работа

Фокус

Ѓоргиев за МИА: Еден член на Комисијата поднесе оставка, продолжуваме со работа

Канал5

Драги Ѓоргиев потврди дека Ванчо Ѓеорѓиев поднел оставка, додава дека Комисијата продолжува со работа

MakPress

Вечер Прес Frontline