TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачевски: Нашите забелешки се содржани во новиот предлог кој во моментот се анализира во МНР

Глас на Америка - 30.06.2022

Премиерот, на вечерашната прес-конференција, потврди дека е стигнат предлог од француското претседателство со ЕУ за надминување на спорот со Бугарија. Ковачевски, се воздржа од навлегување во детали за предлогот – кажа дека одлуката ќе се донесе по ...

Ковачевски: Официјалните ставови за францускиот предлог ќе бидат соопштени откако ќе ги помине сите филтри

Сител

Ковачевски: Историските прашања не се дел од францускиот предлог

Локално

ПРИСТИГНА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ Ковачевски најави дека следува широк консултативен процес

+инфо

Ковачевски: Идентитетските прашања не се дел од новиот предлог

Канал5

Ковачевски: Имаме план и стратегија и тие даваат резултати, медиумите да се воздржат од шпекулации

Слободен Печат

(Видео) Ковачевски: Историските прашања ги нема во новиот предлог на Франција

А1 On

МКД Фокус Фактор ТВ21 ТВ21 Нетпрес Република Канал5

Што се кажа премиерот Ковачевски на прес-конференцијата за францускиот предлог

360 степени - 30.06.2022

Сакам да ги уверам граѓаните дека имаме план и стратегија која очигледно дава резултат, кажа премиерот Димитар Ковачевски, индиректно изразувајќи позитивен став кон денеска пристигнатиот француски предлог Историјата нема да биде дел од ...

Фер француски предлог или дипломатски нокаут - власт против опозиција

Р.С.Европа

Ковачевски без многу детали од новиот француски предлог, официјалната изјава траеше 2 минути, а ситни детали стигнаа во одговори на новинарски прашања

Телма

Во францускиот предлог историските прашања не се дел од преговарачката рамка, кажа Ковачевски

Сакам да кажам

Ковачевски: Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во францускиот предлог

360 степени

Ковачевски за францускиот предлог – Историските прашања и протоколот со Бугарија нема да бидат дел од преговарачката рамка со ЕУ

Телма

Историските прашања не се дел од преговарачката рамка во новиот предлог, вели Ковачевски

Фокус

Локално Press24 ММС Скопје1 Скопје1 Скопје1 Телма Deutsche Welle

СДСМ на состанок на Претседателството го разгледува францускиот предлог

Канал5 - 30.06.2022

Веднаш по прес конференцијата на премиерот Ковачевски, почнува состанокот на раководството на СДСМ каде ќе се разгледува предлогот на Макрон. Пред седиштето на партијата е Андријана Лазова.

(ВИДЕО) Итна седница на Владата и обраќање на премиерот Ковачевски

Фокус

Никој не го видел францускиот предлог, Ковачевски им рекол на министрите-добар е!

Нетпрес

Во Владата никој не го видел францускиот предлог, Ковачевски им кажал дека е добар

Република

Извори за „Слободен печат“: Во Францускиот предлог има измени во насока на нашите ставови

Слободен Печат

„Францускиот предлог“ и односите со Бугарија меѓу главните теми на пратеничките прашања

Канал5

Ковачевски потврди дека е добиен нов француски предлог, ќе направел консултации пред да донесе одлука

Курир

Во Центар +инфо Lider Бриф Либертас Press24 Н.Македонија ТВ21

Влада: Премиерот Ковачевски ги информираше членовите на Владата за новиот француски предлог

Канал5 - 30.06.2022

На денешната 57 седница на Владата, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ги информираше членовите на Владата дека во Министерството на надворешни работи од француското претседателство пристигна предлог .

Ковачевски: Пристигна францускиот предлог со идеји, одлуката ќе ја донесеме по широка консултација, ги штитиме националните интереси

Zoom

Ковачевски: Одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички

Канал5

Ковачевски: Одлуката околу францускиот предлог ќе ја донесеме заеднички

Локално

Ковачевски упати благодарност до Макрон и Француското претседателство за зачување на европскиот кредибилитет на Балканот

Нова ТВ

Ковачевски: Пристигна францускиот предлог со идеи за спорот со Бугарија, ќе биде ставен на широк консултативен процес

Макфакс

Ковачевски: За предлогот ќе се консултираме со партиите, претседателот, експертската јавност

Фокус

Скопје1 Фактор Република Точка МКД Телма ТВ21 Курир

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш ...

Опсервер - 30.06.2022

Да имаше добар предлог за Македонија, вечерва на прес конференција, Ковачевски ќе славеше на плоштад, ќе го објавеше и ќе покажеше што е добро за Македонија и затоа ова е обид за национално предавство, Ако внимателно се следеше прес конференцијата ...

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Курир

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Скопје1

Да беше добар предлогот за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат, вели Николоски

Нетпрес

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Република

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Lider

ЌЕ ИМАШЕ ЗУРЛИ И ТАПАНИ Николоски вели ако предлогот беше добар Ковачевски ќе славеше

+инфо

Денешен PressingTV MakPress

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП, вели СДСМ

Скопје1 - 30.06.2022

Владата на чело со премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски се грижи за националните интереси, достоинството на сите граѓани и силно го брани македонскиот идентитет и дома и надвор.

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски поддржа спорна резолуција на ЕПП

Сител

Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски поддржа спорна резолуција на ЕПП

24Инфо

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски поддржа спорна резолуција на ЕПП

Press24

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

Макфакс

СДСМ: Има голема разлика, Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

Сител

Има голема разлика, Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

24Инфо

Точка Centar Денешен Канал5 Press24 Локално

Ковачевски до Стојаноски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати

Макфакс - 29.06.2022

„Зголемување на платите во јавниот сектор ќе има и воведување на методологија за пораст на платите која што ќе зависи, како од порастот на трошоците за живот, од зголемување на просечната плата, така и од зголемувањето на перформансите на ...

Методолгија за пораст на платите и закон за плати, најави Ковачевски

Во Центар

Ковачевски: Минималната плата е зголемена за 100% во мандатот на оваа Влада, платите продолжуваат да растат

Бриф

Ковачевски до Николоски: Ние го браневме идентитетот во Брисел, вие молчевте

Независен

Ковачевски: Минималната плата е зголемена за 100%, платите продолжуваат да растат

Република

Методолгија за пораст на платите и закон за плати, најави Ковачевски

Бизнис Вести

Ковачевски најави методологија за раст на платите во јавниот сектор и Закон за плати

Слободен Печат

Н.Македонија Zoom 360 степени +инфо Независен Опсервер Либертас Р.С.Европа

Милошоски: Ковачевски го гледа Собранието како политички супермаркет од каде што вади споредни настани за дневен ...

MakPress - 30.06.2022

Ковачевски е дволичен по однос на третманот на Собранието. Кога се случи на официјалниот собраниски канал да ги слушнеме пцовките на Талат Џафери кон службеници, тогаш тој кажал дека слушнал, но не видел и не се мешал во работата на Собранието.

Ако ме каните заедно со Заев, поканете го и оној премиер кој е во странство, рече Ковачевски

МКД

Ковачевски до Милошоски: Aко сакате јавна расправа треба да ги викнете сите премиери, еден нема да дојде оти е во странство

Локално

Милошоски го покани Ковачевски на Комисија за надворешна политика да се дискутира последниот предлог со Бугарија

24Инфо

КОВАЧЕВСКИ МУ ОДГОВОРИ НА МИЛОШОСКИ Ако ме каните на седница со Заев, тогаш викнете го премиерот што е во странство

+инфо

Фијаското со Бугарија ја загреа атмосферата на пратеничките прашања во Собранието

Нова ТВ

Ковачевски до Милошоски: Ако сакате јавна расправа, треба да дојдат сите премиери, ама Груевски ви е во странство

Фокус

Курир Нетпрес Република Press24 PressingTV

Предвремени избори и францускиот предлог на „мени“ пред пратениците

Р.С.Европа - 29.06.2022

Предвремени избори, преговарачката рамка со ЕУ и македонско-бугарските односи, продажбата на Топлификација, енергетската криза како и економските последици од војната во Украина беа дел од собраниските теми за расправа на пратеничките прашања во ...

Ковачевски: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

А1 On

Ковачевски: Не се прифатливи идеи коишто не прават јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Lider

Ковачевски: Не се прифатливи идеи коишто не прават јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Zoom

Ковачевски: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Канал5

Ковачевски: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Сител

Ковачевски: Неприфатливи се предлози без јасна заштита на македонскиот јазик и идентитет

Frontline

Кајгана 365 Н.Македонија Либертас 360 степени Опсервер Бриф

Ковачевски до Николовски: Ние го браневме македонскиот идентитет во Брисел, вие молчевте!

Сител - 29.06.2022

Во моментов имаме Влада која што се грижи за националните интереси за достоинството на сите граѓани без разлика на тоа од која етничка, верска и национална припадност доаѓаат, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на денешната собраниска ...

Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, имаме влада која се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните

Мак. Весник

Ковачевски до Николоски: Не треба да има предвремени избори за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Република

(ВИДЕО) Ковачевски: Предвремени избори не треба да има за да се заштитат националните интереси и економската стабилност

Frontline

Ковачевски: Предвремени избори не треба да има за заштита на националните интереси

Макфакс

Предвремени избори не треба да има за да се заштитат националните интереси и економската стабилност, вели Ковачевски

Локално

Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните

365

Н.Македонија Фокус 360 степени 24Инфо Нова ТВ MakPress MakPress Мета

Мицкоски: Невозможно е решавање на спорот додека трае француското претседателство, барањата на Софија се ...

Zoom - 29.06.2022

Мислам дека е невозможно потенцијалното решавање на спорот кој што го имаме со нашиот источен сосед додека трае француското претседателство. Барањата на официјална Софија се премногу максималистички и среќен сум што народот се избори да го вразуми ...

Мицкоски: Ковачевски го одби францускиот предлог поради десетици илјади граѓани кои излегоа пред Владата

Локално

Барањата на Бугарија се толку максималистички што се надвор од здрава логика, вели Мицкоски

МКД

Мицкоски: Невозможно е решавање на спорот додека трае француското претседателство, барањата на Софија се максималистички

Во Центар

Барањата на Бугарија се толку максималистички, надвор од здрава логика, смета Мицкоски

Фокус

Мицкоски: Невозможно е решавање на спорот додека трае француското претседателство, барањата на Софија се максималистички

Н.Македонија

Мицкоски: Невозможно е решавање на спорот додека трае француското претседателство, барањата на Софија се максималистички

Опсервер

Република Вечер Прес MakPress