TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО | Трајковски од Средношколскиот сојуз: Еве шанса Царовска да го слушне критичкото мислење на младите

Слободен Печат - 22.01.2021

Министерката за образование и наука Мила Царовска вели дека државната матура ќе се спроведе, дека матурантите имаат право да го изразат незадоволството, но смета дека бојкотот е неоправдан.

Второто полугодие почна со бојкот на дел од матурантите

Канал5

Царовска за бојкотот: Само една гимназија во Скопје има поорганизирано дејствување, сите други се изолирани мали групи

Слободен Печат

Царовска: Само една гимназија организирано ја бојкотира наставата

А1 On

Царовска: Повеќето матуранти не ја бојкотираат наставата

Макфакс

Царовска: Повеќето матуранти не ја бојкотираат наставата

Вечер

Само една скопска гимназија поорганизирано ја бојкотира наставата, посочи Царовска

Локално

Точка Н.Македонија Во Центар Денешен

Второто полугодие почна со хибридна настава, бојкот на дел од матурантите и дискусии за концепцијата за основно ...

Бизнис Вести - 22.01.2021

Наставата во второто полугодие продолжи по истиот, хибриден модел, како и во првиот дел од учебната 2020/2021 година затоа што, според Министерството за образование и наука, се покажал успешен и обезбедува континуитет во образовниот процес во услови ...

Заедно со средношколците ќе работиме на нова концепција за полагање матура, вели Царовска

Frontline

Реформи, дебати и бојкот – почна наставата во второто полугодие

Глас на Америка

Државната матура ќе се спроведе, поместувањето ќе направи проблем при упис на факултет, вели Царовска

Сакам да кажам

Матурантите бојкотираат, Царовска останува на ставот – нема измени при полагањето на матура

Телма

Со бојкот на наставата во дваесетина градови почна второто полугодие

Радио МОФ

Царовска: Матурата е европски критериум, важна за квалитетно образование

Frontline

Фокус Сител Мета Локално Република Курир Алсат-М Опсервер

Почна второто полугодие со иста настава и со бојкот на дел од учениците

24 Вести - 21.01.2021

Во над 20 градови, второто полугодие започна со бојкот на наставата. Наместо четири, матурантите бараат да полагаат 2 предмети на матурскиот испит. Заеднички договор со МОН околу намалување на предметите на матурскиот испит нема, па во знак на ...

Матурантите оф лајн – бараат два наместо четири предмети за матура!

Вечер Прес

Средношколци ја бојкотираат наставата, зашто МОН одбива скратена државна матура

Фокус

Ученици во четврта година ја бојкотираат наставата. МОН не ја менува одлуката, ќе се полага матура

Факултети

Сојуз на средношколци: Бојкот на наставата во 20 града, МОН не отстапува за државната матура

360 степени

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Сител

Матуранти ја бојкотираат наставата, бараат помалку предмети на државната матура

Бизнис Вести

Независен 24 Вести +инфо Frontline Канал5 Бриф Press24 Република