TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зоран Заев ја стартува трката за 80 пратенички гласа за СЈО без ВМРО-ДПМНЕ

24 Вести - 25.03.2019

Зоран Заев и Христијан Мицковски ја почнаа трката за пратенички гласови за поддршка на нивните позиции за иднината на СЈО. Откако не успеаја меѓу себе да се договорат, сега ќе се пазарат и со одметнатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, но и со малите ...

И Заев и Мицкоски во борба за осумте исклучени пратеници - ќе има ли 2/3 мнозинство за СЈО?

Сител - 25.03.2019

Власта и опозицијата се тркаат кој ќе обезбеди повеќе пратеници на своја страна за новиот закон за јавно обвинителство и статусот на Специјалнотот јавно обивнителстфво. Премиерот Зоран Заев денеска најави дека почнува преговори со помалите ...

Трета среќа за договор со опозицијата за судбината на СЈО

Телма - 25.03.2019

Премиерот е убеден дека ќе се постигне согласност со ВМРО-ДПМНЕ за СЈО. Верува дека е можно сите заедно да застанат зад квалитетен закон и вели дека, ако направат напори, може да се постигне договор до 1 април, за да може и Собранието да го изгласа ...

БЕСА бара да се продолжи рокот на СЈО за нови истраги

Нова ТВ - 25.03.2019

БЕСА ќе го поддржи новиот Закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како што се предлага да биде составен дел од ЈО. „БЕСА е подготвена да даде поддршка на СЈО за оваа институција да продолжи да ...

(Видео) Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Макфакс - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

БЕСА: СЈО да не се претопи во ОЈО, па да стане нефункционално

CivilMedia - 25.03.2019

Министерката за правда Рената Дескоска контактирала со пратениците од опозициската БЕСА во врска со Законот за јавно обвинителство, потврдуваат извори од Министерството, но кога ќе се одржи средбата, сѐ уште не е прецизирано.

Беса доби покана од министерството за правда

Фактор - 25.03.2019

Движењето Беса потврди дека добило покана од Министерството за правда да се вклучат во преговорите за Законот за јавното обвинителство, односно за иднината на Специјалното обвинителство, со цел да се обезбеди потребното двотретинско мнозинство, ...

Дури И да се одложи препораката за преговори со ЕУ, законот за СЈО со странски печат ќе се донесе, велат од владата

Сакам да кажам - 25.03.2019

Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе достави конкретни амандмани на Законот за Јавно обвинителство, тогаш ќе има нова средба за да се разгледаат, кажа министерката за правда Рената Дескоска во петокот, а дотогаш СДСМ ќе продолжи да бара поддршка од уште неколку ...

АХМЕТИ ПОВИКА НА ДИЈАЛОГ: Каде заглавија СДСМ и ВМРО ДПМНЕ со Законот за СЈО?

Фактор - 25.03.2019

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не отстапува за СЈО и по двата неуспешни обиди додека ВМРО ДПМНЕ постави услови и бара ...

Нема поместувања во ставовите на партиите за предлог-законот за СЈО

Алсат-М - 24.03.2019

Се уште не е позната судбината на преговорите помеѓу власта и ВМРО ДПМНЕ за СЈО. Владејачките партии и понатаму чекаат партијата на Христијан Мицкоски да седне на преговори, иако опозициската партија не планира да достави конкретни амандмани во оваа ...

Работните групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ за реформата на СЈО се далеку од договор

МКД - 24.03.2019

По двете неуспешни средби на работните групи на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во однос на предлогот на Владата за измени во Законот на јавно обвинителство, стигнуваат апелите до опозицијата за тоа колку е важен овој законски проект во однос на почетокот на ...

Закон за СЈО: Брисел очекува да се гласа во следните денови

24 Вести - 24.03.2019

Европската Унија под будно око го следи текот на преговорите за СЈО и очекуваат во наредните денови пратениците да најдат заеднички јазик за Законот за да не се избегне одговорност од постапките на СЈО – брифираат дипломатски извори за Телевизија 24.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Канал5 - 24.03.2019

Попладнево лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на ...

Власта му дава шанса на дијалогот со опозицијата

Телма - 24.03.2019

Власта му дава нова шанса на дијалогот. СДСМ и ДУИ веруваат дека разговорите со ВМРО ДПМНЕ околу новиот Закон за обвинителството треба да продолжат, за да се овозможи постигнување договор.

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на СЈО?

Алфа - 24.03.2019

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за добивање на датум за преговори со ЕУ.

Ахмети: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО за доброто на државата

Р.С.Европа - 24.03.2019

По вицепремиерот Бујар Османи, денеска и неговиот партиски лидер Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за Специјалното јавно обвинителство. Според него, разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно ...

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

1tv - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

(Видео) СДСМ не отстапува за СЈО, Ахмети ја повика опозицијата да соработува

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Ахмети: Апелирам опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Макфакс - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Според него треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за јавно обвинителство со кој се решава и судбината на СЈО.

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

24Инфо - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Заев зборува преку Ахмети: опозицијата да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Магазин - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО.

Ахмети со апел до опозицијата: Не се повлекувајте од преговорите за СЈО

Press24 - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, порача денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, откако во петок пропадна обидот за нов договор. -Имавме средби. Апелирам опозицијата да не се повлекува од дијалогот и да се постигне согласност за ...

Ахмети апелира опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

+инфо - 24.03.2019

Опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, изјави денеска лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува „ Макфакс “. Според него, треба да продолжат разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за Јавно обвинителство, со кој се решава и ...

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

Либертас - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на СЈО. -Имавме средби.

СДСМ не отстапува за СЈО по двата неуспешни обиди за договор

Фактор - 24.03.2019

Костадин Костадинов, портпаролот на СДСМ, денеска објави дека владеачката партија нема да отстапи ништо во корист на ВМРО-ДПМНЕ за статусот на СЈО по двата пропадната обиди за договор за измените на Законот за јавното обвинителство, во чии рамки ...

Ахмети апелираше опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО

1tv - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ Али Ахмети ја повика опозицијата да не се повлекува од преговорите за СЈО, туку напротив, дека треба да продолжат разговорите за новиот закон за јавно обвинителство, со кој ќе се реши и судбината на ...

БЕСА бара да се продолжи рокот на СЈО за нови истраги

Либертас - 25.03.2019

БЕСА ќе го поддржи новиот Закон за јавно обвинителство ако СЈО остане да функционира како независна институција, а не како што се предлага да биде составен дел од ЈО. „БЕСА е подготвена да даде поддршка на СЈО за оваа институција да продолжи да ...

ВИДЕО: Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

А1 On - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

Власта во поход по 80 пратеници за СЈО

+инфо - 25.03.2019

Потрагата по 80 гласа, следува откако во петокот пропаднаа преговорите помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ чии ставови за судбината на СЈО се разликуваат како небо и земја. Министерката за правда Рената Дескоска контактирала со пратениците од опозициската БЕСА ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

ТВ21 - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

ТВ21 - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

СДСМ со жестока порака до ДПМНЕ: За вас е најважна одбраната на криминалот

Centar - 24.03.2019

Одбрана на криминалот е најважно нешто за ВМРО-ДПМНЕ, не знаат што е право и правда, се вели денеска во реакцијата на СДСм која ви ја пренесуваме интегрално. ВМРО-ДПМНЕ беше и остана во одбрана на криминалот, против правдата и против напредокот на ...

Се подготвува ли нов притисок врз опозициските пратеници – овој пат за судбината на СЈО?

Република - 24.03.2019

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните услови за добивање на датум за преговори со ЕУ, о бјави АлфаТВ.

СДСМ не отстапува од ставовите за СЈО, Ахмети пак ја повика опозицијата да соработува

Локално - 24.03.2019

Ахмети ја повика опозицијата да соработува, СДСМ не отстапува од своите ставови за СЈО. По двата неуспешни обиди за договор за измените на Законот за Јавното обвинителство, останува нејасно дали до крајот на месецот ќе се обезбеди мнозинство во ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Вечер - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

1tv - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фадил Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Власта со Беса и Алијансата ќе обезбедува мнозинство за СЈО

Точка - 25.03.2019

Фадил Зендели од Беса информираше денеска дека биле повикани на работна средба за СЈО, но до власта порача дека тие ќе стават свои барања на маса, доколку сакаат да добијат поддршка. Еден од предлозите на Беса е СЈО да остане да продолжи да работи ...

Не успеа со ВМРО, Власта го врти погледот кон опозицијата – „Албанската опозиција е како резервна гума на Владата“, ...

4NEWS - 23.03.2019

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за пазарење со основните принципи, кои ги доставиле како забелешки од 120 страни.

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

4NEWS - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Сител - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

Независен - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фадил Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Либертас - 23.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

А1 On - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

24Инфо - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фалид Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

Каква ќе биде судбината на СЈО? Експертите децидни – бомбите не смеат да се исфрлат од докази

Локално - 24.03.2019

Јавниот обвинител на Специјалното јавно обвинителство за својата работа одговара пред јавниот обвинител, се наведува во предлог законот и со оваа одредба се побива тврдењето на адвокатот Тони Менкиновски претставник на ВМРО-ДПМНЕ, кој по првата ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

MakPress - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

Беса ќе го поддржи Законот за јавно обвинителство ако СЈО не влезе во ЈО

Република - 25.03.2019

Беса најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од Беса Фалид Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...

СЈО останува жежок костен во рацете на власта и на опозицијата: Се договараат за да не се договорат?

Вечер - 24.03.2019

Власта брза да најде решение за Специјалното обвинителство до 1 април, односно до почетокот на кампањата за претседателските избори. Проблем е што нема најави дека е можен компромис оти и двете страни не попуштаат од ставовите, а тоа сериозно ќе ...

Ахмети ја повика ВМРО-ДПМНЕ да не се повлекува од дијалогот за СЈО

Н.Македонија - 24.03.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска ја повика најголемата опозициска партија да го продолжи учеството во работните групи при Министерството за правда во врска со законот за јавно обвинителство, со кој се решава и судбината на СЈО. -Имавме средби.

БЕСА ќе даде поддршка за законот за јавно обвинителство, ако СЈО остане независно

Телма - 25.03.2019

БЕСА најави дека ќе го поддржи новиот закон за јавно обвинителство доколку СЈО остане да функционира како независна институција, а не како составен дел од ЈО. Пратеникот од БЕСА Фалид Зендели денеска во изјава за медиумите во Собранието рече дека ...