TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски најавува спротивставување на договорот со сите демократски средства

Сител - 13.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ со сите демократски и правни средства ќе се бори против договорот на Заев за промена на името. Со ваков став опозицискиот лидер попладнево влезе на средба кај премиерот. Состанокот траеше само 5 минути.

Колкави се шансите за спроведување на договореното меѓу владите на Заев и Ципрас?

Глас на Америка - 13.06.2018

Меѓународната заедница со честитки за храброста на лидерите, властите во Грција и во Македонија се еуфорични околу „историскиот договор“, но опозицијата во двете држави е децидно против договорот за надминување на деценискиот спор околу името.

Мицкоски: Немаше што да си кажеме со Заев, дојдов по договорот ВИДЕО

+инфо - 13.06.2018

Мицкоски потврди дека утре на владина седница ќе биде претставен договорот кој ќе биде декласифициран и познат на јавноста. Имавме куса средба со претседателот на владата г-дин Зоран Заев.

Пред средбата со Заев, Мицкоски се сретнал со Иванов

Нова ТВ - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски имаше куса средба со премиерот Заев. Средбата се одржа по барање на Мицкоски кој го побарал и го добил договорот со Грција за решавање на долгогодишниот спор за името.

Заев за средбата со Мицкоски - Да се обединиме околу идејата за референдум

Р.С.Европа - 13.06.2018

Имаме обврска да им овозможиме на граѓаните на Македонија да го остварат демократското право и да добијат шанса да го дадат своето мислење во однос на договорот за решението на спорот за името, рекол премиерот Зоран Заев на денешната средба со ...

Мицкоски: Договорот е пораз на дипломатијата

Телма - 13.06.2018

Договорот е пораз на дипломатијата, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицковски и побара оставка од министерот за надворешни Никола Димитров. Според него, логична е поддршката што ја дава меѓународната зедница за договорот, но вели, ние ќе живееме со ...

ГО ДОБИВ ДОГОВОРОТ, ЌЕ СЕ КОНСУЛТИРАМЕ СО МПЦ, ИВЗ И МАНУ, РЕЧЕ МИЦКОСКИ ПО СРЕДБАТА СО ЗАЕВ

Сакам да кажам - 13.06.2018

ВМРО-ДПМНЕ го доби договорот за решавање на спорот за името со Грција и ќе го анализира внатрепартиски, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Кристијан Мицкоски. Средбата со премиерот Зоран Заев во владата траеше кратко.

(ВИДЕО) Заев на средбата со Мицкоски: Имаме обврска да им овозможиме на граѓаните да го дадат своето мислење за ...

А1 On - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев на средбата со Христијан Мицковски му го достави договорот за решение за спорот којшто Република Грција го имаше со Република Македонија. Премиерот Заев на кусата средба потенцираше дека како одговорни политичари, во дадениот ...

Мицкоски: Немаше што друго да си кажеме со премиерот

Фокус - 13.06.2018

По денешната средба со премиерот, Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека неговото мислење и мислењето на партијата по однос на договорот со Грција, не само што не е променето, туку и повеќе зацврстено.

Јавноста од утре ќе има увид во договорот, Владата ќе го декласифицира

Фокус - 13.06.2018

Владата утре на седница ќе го декласифицира договорот постигнат со Грција за промена на името на нашата земја. Со ова договорот ќе и биде достапен на јавноста, рече по денешната средба со премиерот, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Mицкоски го доби договорот, најави консултации

Алсат-М - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по средбата со премиерот Зоран Заев повтори дека договорот Скопје-Атина за него претставува договор за капитулација и најави дека во наредниот период ќе го разгледаат договорот внатрепартиски и ќе се ...

(Видео) Мицкоски го доби договорот, со Заев немале што да си кажат

Макфакс - 13.06.2018

„Средбата траеше кратко, немавме што да си кажеме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по неколкуминутните разговори со премиерот Зоран Заев во Владата. Тој рече дека средбата била куса, бидејќи темата била исцрпена за овие дена и тој ...

Заев и Мицкоски на средба во владата

МКД - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаат средба во владата за договорот за решение на спорот за името што беше објавен вчера. Мицкоски на денешната прес-конференција побара итни средби со претседателот ...

(Видео) Договорот со Грција утре на владина седница, се очекува да се декласифицира

Макфакс - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев му го доставил договорот за името на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и тој во текот на утрешниот ден се очекува да помине на владина седница и да биде декласифициран.

ВИДЕО: Мицкоски и Заев се сретнаа на пет минути – немале што да си кажат

А1 On - 13.06.2018

Средбата траеше кратко, немавме што да си кажеме, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по петминутната средба со премиерот Зоран Заев по вчерашниот договор за името. Мицкоски од Заев го добил договорот, а во јавноста ќе бил објавен утре, ...

Во 14.30 средба Заев – Мицкоски

Нова ТВ - 13.06.2018

Премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во 14:30 часот ќе имаат средба во Владата. Kако што најавија од прес службата на Владата за средбата ќе информираат преку соопштение.

Средбата Заев-Мицкоски заврши за пет минути

Макфакс - 13.06.2018

Средбата Заев-Мицкоски одржана во Владата заврши за пет минути. Темата на средбата беше договорот за решение на спорот за името, кој вчера телефонски го договорија Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас.

ВИДЕО: Обраќање на Мицкоски по петминутната средба со Заев

А1 On - 13.06.2018

Премиерот на Република Македонија и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски попладнево се сретнаа во Владата. Средбата траела само 5 минути. Средбата доаѓа по вчерашното објавување на договорот за името од страна на премиерот Зоран ...

(Во живо) Мицкоски по средбата со Заев

Макфакс - 13.06.2018

Во просториите на Владата се одржа средба меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, која траеше околу пет минути. По средбата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дава изјава за ...

Мицкоски: Реакцијата на меѓународната заедница е логична

Нова ТВ - 13.06.2018

Меѓу заедница охрабруваше да се постигне договор меѓу двете земји но таа не навлегува во суштината во тој така наречен договор и оттука логична е нивната реакција и поздравувањето на постигнување на договор, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...

Мицковски по средбата: Немавме што да си кажеме со премиерот

Press24 - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, по средбата со премиерот Зоран Заев попладнево, пред Владата истакна дека немале што да си кажат со Заев. -Немаше нови моменти кои можевме со премиерот еден на друг да си ги кажеме.

Заев и Мицкоски попладнево ќе се сретнат во Владата

+инфо - 13.06.2018

За десетина минути во владината зграда, поточно во 14.30 часот, треба да се сретнат премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. По завршувањето на средбата ќе биде испорачано соопштение до јавноста, соопштија од Владата.

Мицкоски: Заев се заколна во децата дека нема да го смени името (видео)

Република - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција објави видеоснимка од Зоран Заев каде што вели дека додека дише името нема да го промени. – Додека го дишам овој македонски воздух, додека ме држи памет, дека мојот дедо, ...

Мицкоски: Најблиската средба со Мицотакис ми била на 50 метри

Фокус - 13.06.2018

Поисточно од Софија не сум патувал во животот, а многу западни држави сум посетил, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на новинарско прашање дали има руско влијание во партијата бидејќи партискиот став за договорот за името е спротивен ...

Мицковски побара итна средба со Заев и со Иванов

Алсат-М - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара итна средба со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Зоран Заев на која ќе се разгледаат точките од договорот меѓу Заев и неговиот грчки колега, Алескис Ципрас.

Мицкоски: Заев не стави пред свршен чин да коментираме капитулација

Стандард - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски попладнево во Владата имаше куса средба со премиерот Зоран Заев кој му го предал договорот за решение за спорот за името. По средбата Мицкоски изјави дека тој и Заев имале куса средба затоа што, како што ...

Мицкоски емитуваше стара изјава во која Заев вели дека по никоја цена нема да прифати промена на уставното име

Фокус - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на денешната прес конференција емитуваше стара изјава во која премиерот Зоран Заев уверува дека никогаш не би прифатил промена на уставното име.

Мицкоски по средбата со Заев: Мојот и ставот на ВМРО-ДПМНЕ се сѐ поцврсти од претходно

Курир - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по денешната средба со премиерот Зоран Заев изјави дека средбата била куса, зашто целокупната тема за договорот за спорот со името кое вчера преку телефон го договија премиерите на Република Македонија ...

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ја поддржат македонската иднина која има поддршка од целиот демократски свет

Канал5 - 13.06.2018

Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да не ја кочат туку да дадат поддршка на македонската иднина. Решението на спорот што цели 25 години ја влечеше Македонија наназад ги брани врвните државни и национални интереси, го зачувува и го зајакнува ...

Мицкоски бара средба со Иванов и Заев и оставка од Димитров

Р.С.Европа - 13.06.2018

Претседателот на опозицикста ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, бара итна средба со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Зоран Заев за да ги разгледаат одредбите од вчерашниот договор меѓу премиерите на Македонија и Грција.

Попладнево најавена средба на двајцата партиски лидери Мицкоски и Заев

Press24 - 13.06.2018

Денеска во 14 часот и 30 минути ќе се оствари средба помеѓу Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, информира владината прес служба.

(ВИДЕО) Мицкоски: Никола Димитров да си поднесе оставка како што вети за оваа капитулација

А1 On - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски бара итна средба со претседателот на државата, Ѓорге Иванов а повторно побара средба со премиерот Зоран Заев како и договорот кој го потпишал со грчкиот премиер.

Мицкоски бара итна средба кај Иванов и кај Заев

+инфо - 13.06.2018

Мицкоски рече дека тој и партијата ВМРО-ДПМНЕ нема да прифатат ниту да поддржат промена на Уставот со цел промена на уставното име и ќе се спротистават со сите демократски и правни средства против овој, како што рече, капитулантски договор.

(Видео) Мицкоски бара итни средби со Иванов и Заев за договорот за името

Макфакс - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, побарал итна средба со претседателот Ѓорге Иванов во врска со договорот за името со Грција. Тој на прес-конференција во партиското седиште побара и итна средба со премиерот Зоран Заев, на која очекува да му ...

Мицкоски нема да го промени ставот за договорот дека е капитулација за земјата

Фактор - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше куса средба со премиерот Зоран Заев. „Немаше некои нови моменти кои што можевме еден на друг да си ги кажеме, така што ова е договор за капитулација“- вели Мицкоски.

Договорот со Грција утре на владина седница

Фактор - 13.06.2018

Договорот со Грција за промена на уставното име на Македонија утре ќе се најде на владина седница. Премиерот Зоран Заев ќе го -претстави пред министрите и останатите владини функционери. - Добив информација од претседателот на Владата дека договорот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и деца- СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор ...

Курир - 13.06.2018

Зоран Заев е човек на кого не може ништо да му се верува. Зоран Заев лаже дури и кога се колне во сопствените предци и во сопствените деца. Зоран Заев и СДСМ не можат да очекуваат поддршка за договор со кој државата ја капитулираат.

Најавена средба Заев-Мицкоски

Независен - 13.06.2018

Прес-службата на Владата најави дека во 14:30 часот ќе се одржи средба меѓу премиерот Зоран Заеви претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. Мицкоски утрово преку прес-конференција побара итна и неодложна средба со претседателот Ѓорге Иванов и ...

ФОТО: Мицкоски пристигна во Влада, започна средбата

Курир - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пристигна во Владата на Република Македонија, каде треба да се сретне со премиерот Зоран Заев. Темата на средбата ќе биде договорот за решение на спорот со името кој Заев вчера преку телефон го ...

Мицкоски побара средби со Иванов и Заев и оставка од Димитров

Мета - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес-конференција денеска повторувајќи голем дел од пораките од вчерашната прес-конференција во врска со постигнатиот договор на македонскиот и грчкиот премиер, Зоран Заев и Алексис Ципрас, побара ...

Мицкоски бара итна средба со Иванов и Заев

Фактор - 13.06.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски бара итна и неодложна средба со претседателот Ѓорге Иванов и со премиерот Зоран Заев на која ќе се разгледаат одредбите од вчерашниот договор меѓу Заев и грчкиот премиер Алескис Ципрас за севкупна употреба на ...

(Во живо) Прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Макфакс - 13.06.2018

Претседателот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одржува прес-конференција во седиштето на политичката ...

Македонската и грчката опозиција без подршка за договореното

Телма - 13.06.2018

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вчера го оцени договорот постигнат меѓу Заев и Ципрас како капитулација. Тој го обвини Заев дека на шверцерски начин го постигнал договорот со Грција, порачувајќи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да подржи промена на ...

Заврши средбата Заев – Мицкоски за пет минути

24Инфо - 13.06.2018

Заврши средбата Заев – Мицкоски за пет минути. Средбата меѓу премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се одржа во ...

Мицкоски: Цената на капитулантско дело на Заев ќе ја плаќаат граѓаните на Македонија (ВИДЕО)

Стандард - 13.06.2018

„Во само неколку месеци, Заев направи драстично менување на ставовите, но таа негова смена и прави непоправлива штета и неповратна штета на нашата татковина Република Македонија“, изјави денеска на прес-конференција лидерот на опозициската ...

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави со сите демократски и правни средства против овој капитулантски договор

Курир - 13.06.2018

Зоран Заев на Македонија и донесе таканаречен договор за капитулација. Ова значи дека секој еден збор на Зоран Заев не вреди, секој негов став, изјава не вреди ништо и дека лагата, измамата и манипулацијата е неговото примарно делување, посочи ...

Во 13 часот средба Мицкоски – Иванов во вилата „Водно“

Курир - 13.06.2018

Во 13 часот ќе се одржи средба помеѓу претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и шефот на државата, Ѓорге Иванов, дознава КУРИР. Средбата доаѓа откако Мицкоски претходно на прес-конференција побара средба со претседателот на државата откако ...

Во живо: Прес-конференција на Христијан Мицкоски

Република - 13.06.2018

Претседател на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска ќе се обрати на ...

(ВИДЕО) Мицкоски: Заев се заколна во децата дека нема да го смени името

Независен - 13.06.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција објави видеоснимка од Зоран Заев кадешто вели дека додека дише името нема да го промени. Изјавата на Мицкоски проследете ја ...

Експресно закажана средбата Заев – Мицкоски

Кумановски м. - 13.06.2018

loading... Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ќе се сретнат денеска во 14:30 часот во просториите на Владата. Средбата следува само неколку часа по прес конференцијата на ...