TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Милошоски до Жбогар: Со Законот за Академија за судии дискреционото одлучување на власта кој ќе биде судија е 70 %

Магазин - 18.09.2019

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот и мерит системот во правилата за полагање на приемните испити за Академијата, ...

Милошоски: Веќе се знае кои луѓе ќе поминат во Академијата за судии и обвинители

Фактор - 18.09.2019

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот и мерит системот во правилата за полагање на приемните испити за Академијата, ...

ВМРО-ДПМНЕ му се жали на Жбогар дека власта, наместо квалитетни ќе бира подобни судии и обвинители

МКД - 17.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ се пожали кај евроамбасадорот Самуел Жбогар дека со новиот предлог-закон за Академијата за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот и мерит системот за ...

ВМРО-ДПМНЕ со писмо до Жбогар: Власта сака да инсталира политички подобни судии и јавни обвинители

Фокус - 17.09.2019

Пратеникот Антонио Милошоски вечерва информираше дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево испратила писмо до евросамбасадорот Самуел Жбогар со кое го информира дека во собраниска процедура е владиниот предлог- законот за Академија за судии и ...

ВМРО-ДПМНЕ со писмо му се жали на Жбогар дека власта ќе инсталира подобни судии и обвинители

+инфо - 17.09.2019

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ попладнево испратила писмо до евросамбасадорот Самуел Жбогар со кое го информира дека во собраниска процедура е владиниот предлог- законот за Академија за судии и дека власта за избор на новите судии и обвинители на ...

Милошоски: Со новиот владин предлог-Закон за Академија за судии и јавни обвинители предност имаат владината доминација ...

Опсервер - 17.09.2019

Со новиот владин предлог-Закон за Академија за идни судии и јавни обвинители на прво место се ставаат дискрецијата, владината доминација и непотизмот, наместо квалитетот и мерит системот во правилата за полагање на приемните испити за Академијата.

Расправа по Предлог законот за Академија за судии на Комисијата за полтички систем

Канал5 - 17.09.2019

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците со меѓусебни препукувања за Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

МП: Законот за Академијата за судии и обвинители ќе обезбеди избор на кандидати со интегритет

Канал5 - 17.09.2019

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители обезбедува високи критериуми, систем на ревизија, обезбедува транспарентност и јавност, и се очекува да се создадат судии и обвинители со висок интегритет.

Закон за Академија за судии и обвинители: Опозицијата обвинува за партизација, власта не дојде до збор

Нова ТВ - 17.09.2019

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците дебатираа за Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

Министерство за правда: Законот за Академијата за судии и обвинители ќе гарантира кандидати со интегритет

Нова ТВ - 17.09.2019

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители обезбедува високи критериуми, систем на ревизија, обезбедува транспарентност и јавност, и се очекува да се создадат судии и обвинители со висок интегритет, велат од Министерството за правда ...

Расправа по Предлог законот за Академија за судии на Комисијата за полтички систем

Press24 - 17.09.2019

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците со меѓусебни препукувања за Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

(ВИДЕО) Илиоски: Власта има намера целосно да го партизира изборот на судии и јавни обвинители

А1 On - 17.09.2019

„СДСМ и Зоран Заев немаат намера да запрат со урнисување на правниот систем во Република Македонија. Со новиот Предлогзакон за Академија за судии и јавни обвинители, оваа власт има намера целосно да го партизира процесот на избор на судии и јавни ...

ВМРО-ДПМНЕ: Преку Законот за Академија на судии и обвинители ќе го партизира правосудството

Сител - 17.09.2019

Власта има намера да го партизира процесот на избор на судии и јавни обивнители, со новиот предлог закон за Академијата за судии и јавни обивнители, обивнува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Тие велат дека СДСМ го злоупотебила европското знаменце за овој ...

Власта ќе се согласи професор да може да ја наследи Русковска

+инфо - 17.09.2019

Во власта сериозно се разгледува и барањето опозицијата да предлага шеф на ова обвинителство, но нема потврда дали нешто е прифатливо од методологијата која ја бара ВМРО-ДПМНЕ. Предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, освен од обвинителската фела на чело на ...

Расправа по Предлог законот за Академија за судии на Комисијата за политички систем

Вечер - 17.09.2019

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците со меѓусебни препукувања за Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

МП: Законот за Академијата за судии и обвинители ќе обезбеди избор на кандидати со интегритет

Локално - 17.09.2019

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители обезбедува високи критериуми, систем на ревизија, обезбедува транспарентност и јавност, и се очекува да се создадат судии и обвинители со висок интегритет, велат од Министерството за правда ...

Има привилегирани кандидати кои ќе го поминат испитот за влез во Академијата за идни судии и јавни обвинители

Република - 17.09.2019

, пишува пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антони Милошоски на својот ФБ профил. додава тој. ...

Предлог законот за Академија за судии на дневен ред на Комисијата за политички систем

MakPress - 17.09.2019

Членовите на власта и опозициската ВМРО-ДПМНЕ на денешната седницата на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците со меѓусебни препукувања за Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители.

Пратеничка грума на ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и Зоран Заев немаат намера да запрат со урнисување на правниот систем во Република ...

Опсервер - 17.09.2019

Со новиот Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители, оваа власт има намера целосно да го партизира процесот на избор на судии и јавни обвинители. Овој предлог на закон предвидува во органите на Академијата и во комисијата за прием и ...

Менкиновски за преговорите со СДСМ: За власта најважно беше Русковска да го води случајот „Рекет“

Курир - 17.09.2019

Адвокатот Тони Менкиновски кој е лидер на преговарачкиот тим на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за носење на ново законско решение за јавното обвинителство истакна дека власта наместо да биде фокусирана на носење на нов Закон за јавно обвинителство, таа ...

Арифи: Без правна катарза нема услови опозицијата да предлага обвинител

Deutsche Welle - 17.09.2019

Нема да се создадат услови најголемата опозициска партија да предлага јавен обвинител, без нејзино претходно дистанцирање од сите видови на криминал сторени во земјата, оценува професорката Беса Арифи Опозицијата вчера одговори на предлозите на ...

Тендерот за електронско полагање во Академијата за судии го има лице чија сопруга е вработена кај Драги Рашковски ?

Магазин - 17.09.2019

СДСМ и Зоран Заев немаат намера да запрат со урнисување на правниот систем во Република Македонија, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илијоски. Имено, власта со овој закон предвидува дури 70 од вкупно 100 поени, да се добиваат пред ...

Илијоски: Власта сака да ја партизира Академијата за судии и јавни обвинители

Курир - 17.09.2019

СДСМ и Зоран Заев немаат намера да запрат со урнисување на правниот систем во Република Македонија, рече пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илијоски. -Со новиот Предлог закон за Академија за судии и јавни обвинители, оваа власт има намера ...

Арифи: Без правна катарза нема услови опозицијата да предлага обвинител

Либертас - 17.09.2019

Нема да се создадат услови најголемата опозициска партија да предлага јавен обвинител, без нејзино претходно дистанцирање од сите видови на криминал сторени во земјата, оценува професорката Беса Арифи во разговор за Дојче веле .

Работните групи можно е да се состанат до крајот на неделата

PressingTV - 17.09.2019

Откако вчера опозицијата достави нов предлог за Законот за ЈО, а власта изрази подготвеност за разговор, до крајот на неделава се очекува нова средба на работните групи. Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ вчера го презентираше новиот предлог за Законот.

Вилма да ги води „27 април“ и „Рекет“, ама шефот ќе ѝ го каже ВМРО

Независен - 17.09.2019

Власта и опозицијата прават уште еден чекор да ги доближат ставовите за законот за обвинителство по неуспехот на средбата меѓу лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители пред Комисијата за политички систем

Академик - 17.09.2019

Предлог-законот за Академијата за судии и јавни обвинители е на прво читање пред Комисијата за политички систем. Новиот Закон за Академијата за судии и јавни обвинители во собраниска процедура е предложен со европско знаменце.

ВМРО-ДПМНЕ бара смена на Русковска, во нејзината фотелја да седи професор

Фокус - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ предлага четири сценарија за смена на Русковска

Слободен Печат - 17.09.2019

Премиерот Зоран Заев вчера рече дека не е запознаен со предлогот но нагласи дека секој предлог е вреден за внимание Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до ...

ВМРО-ДПМНЕ бара професор на местото на Рускоска

Република - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

Опозицијата предлага четири сценарија за избор нов јавен обвинител за организиран криминал и корупција

Локално - 17.09.2019

Истото обвинителство, со нов обвинител за организиран криминал и корупција кој може да е и професор, е одговорот на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим за предлогот за законот за Јавно обвинителство.

Власта предлага нов концепт за Обвинителството, опозицијата против

Алсат-М - 16.09.2019

Опозицијата се противи на идејата на власта Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција да се подели на два дела. Еден за гонење на организиран криминал, а друг за корупција на високо ниво.

МИЛОШОСКИ: Едно, а на две обвинителства за организиран криминал, со обвинител на предлог на опозицијата

Денешен - 16.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО, претпочита стандарден модел без хибридни решенија. Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат ...

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Канал5 - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание

Фокус - 16.09.2019

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за Законот за ЈО, не сакаме хибридни решенија

МКД - 16.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски денеска информираше дека неговата партија доставила предлог за Законот за Јавно обвинителство во кој, како што вели се бара стандарден модел без хибридни решенија.

ВМРО-ДПМНЕ достави предлог за законот за ЈО

Фокус - 16.09.2019

Би сакал да ве известам, пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој ...

Владата предлага нов закон за Академијата за судии и јавни обвинители

Алсат-М - 16.09.2019

Владата предлага нов закон за Академијата за судии и јавни обвинители. Заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, тврди дека измените се насочени кон професионализација на судиите и обвинителите врз основа на зголемена обука.

ВМРО-ДПМНЕ не сака ново СЈО, го бара местото на Вилма Рускоска

Канал5 - 16.09.2019

На последниот предлог на власта за Законот за јавно обвинителство, ВМРО ДПМНЕ одговори со свој предлог. Да се задржи актуелната организација на јавното обвинителство, шефот на обвинителството за организиран криминал да се избира по предлог на ...

ВМРО е против поделбата на обвинителството за организиран криминал

Фокус - 16.09.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ достави предлог во однос на предлог-верзијата што ја достави владејачкиот СДСМ за законот за јавно обвинителство. Како што објасни Антонијо Милошоски, тие се против поделба на обвинителството за гонење на организиран криминал ...

ВМРО ДПМНЕ инсистира на прв човек во Обвинителството

Телма - 16.09.2019

Обвинителството за организиран криминал треба да биде раководено од опозицијата. Ова е одговорот на ВМРО ДПМНЕ на предлогот на власта за утврдување заеднички прифатлив кандидат во обвинителството за висока корупција.

ВМРО нуди нов закон за јавно обвинителство, власта го чека за да го види

24 Вести - 16.09.2019

Откако и вчерашниот обид за приближување на ставовите за законот за ЈО на власта и опозицијата заврши без успех - о позициската ВМРО – ДПМНЕ утрово го достави нивниот предлог-законот до владиниот тим.

ВМРО ДПМНЕ бара со свој обвинител да ја смени Вилма Русковска

Нова ТВ - 16.09.2019

Премиерот Заев го одби предлогот на ВМРО ДПМНЕ опозицијата да номинира нов шеф на Обвинителството за организиран криминал, на местото на Вилма Русковска, а не да се формира ново обвинителство кое ќе гони висока корупција на избрани функционери.

ВМРО-ДПМНЕ доставила предлог за законот за ЈО

Р.С.Европа - 16.09.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, енеска информираше дека добиле предлог од владиниот тим за законот за обвинителство, и дека, иако забележале отстапување на власта од претходниот предлог, сепак им одоговиориле со свој предлог.

Заев за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ЈО: Секој предлог е вреден за внимание

Р.С.Европа - 16.09.2019

Премиерот Зоран Заев вели дека секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание. Целта ни е да постигнеме договор, рече Заев прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев: Убаво ќе го разгледаме предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за законот за јавно обвинителство

+инфо - 16.09.2019

Предлозите ќе се разгледаат низ работните групи, потенцираше премиерот, укажувајќи дека не треба да се дозволат ситуации дека политичарите и партиите менуваат обвинители кога ќе им текне и да се договараат за нешто што е недозволиво.

Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Н.Македонија - 16.09.2019

-Пред неколку дена примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на Законот за јавното обвинителство и по којзнае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог што го даде пред еден месец и по којзнае кој пат забележавме дека го ...

(Видео) Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Макфакс - 16.09.2019

,,Пред неколку денови примивме предлог од страна на владиниот тим по однос на законот за обвинителство, по кој знае кој пат забележавме дека СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека ...

ВМРО-ДПМНЕ бара да го предлага шефот на ОЈО за организиран криминал, во трка да влезат и професори

+инфо - 16.09.2019

СДСМ го менува претходниот предлог кој што го дадоа пред еден месец и по кој знае кој пат забележавме дека го менуваат и оној предлог кој што премиерот Заев го даде како мандатар кога предлагаше дека опозицијата ќе го номинира главниот државен ...

Милошоски: Предлагаме стандарден модел на ЈО, без хибридни решенија

Точка - 16.09.2019

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски соопшти дека денеска неговата партија доставила предлог за Законот за Јавно обвинителство во кој се бара стандарден модел без хибридни решенија.