TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЕРИОЗНА Е СИТУАЦИЈАТА НА КЛИНИКАТА ЗА КАРДИОХИРУРГИЈА Нема политичка пресметка во разрешувањето на директорот, тврди ...

+инфо - 30.05.2024

Државата се однесува многу коректно, има обезбедено средства од 2011 година да доаѓаат светски познати кардиохирурзи и да нѐ учат нас кардиохирургија. Од 2011 година се три генерации на млади специјалисти кои треба да работат во државна ...

ВИН ВИН (30.05.2024) Интервју со министерот за здравство Илир Демири

Телма

За предметот на Кардихирургија Обвинителство да донесе квалитетен експерт, бара Демири

Телма

(живо)Демири во ВИН ВИН: Додека не се изгласа нов министер за здравство, јас нема да присуствувам на седници на парламентот, бидејќи моето место е тука

Телма

Демири: Сериозна е ситуацијата на клиниката за кардиохирургија

Локално

Ситуацијата на Кардиохирургија е сериозна, нема политичка пресметка во разрешувањето, тврди Демири

Н.Македонија

Демири: Сериозна е ситуацијата на клиниката за кардиохирургија

Press24

Вечер Прес MakPress

Вам од Кардиохирургија, уште колку години ви требаат да научите да оперирате сами? – праша Демири

Слободен Печат - 30.05.2024

Министерот за здравство Илир Демири во остар настап на Телма вечерва сподели сериозни информации и обвинувања на контото на Државната Клиника за кардиохирургија чиј директор Марјан Шокаровски беше неодамна разрешен.

Двајца доктори одлучуваат и за државната кардиохирургија и „Ремедика“

Телма

Живи или починати фантомски пациенти на Кардиохирургија

Фокус

Што се крие зад случајот со државна кардиохирургија?

Нетпрес

ЕКСКЛУЗИВНО: „Слободен печат“ открива што содржи извештајот за смртноста на државна Кардиохирургија

Слободен Печат

Извештајот на Комисијата ги потврди информациите на „Фокус“ за зголемената смртност на скопска Кардиохиругија и незаконското разрешување на Јовев

Фокус

И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

+инфо

Демири: Јавноста да знае дека на Државна Кардиохирургија е направен криминал

Слободен Печат - 30.05.2024

Министерот за здравство Илир Демири изнесе сериозни податоци за ЈЗУ Клиника за кардиохирургија во вечерашното гостување на телевизија Телма. Тој е дециден дека на оваа клиника од витално значење за Македонија е зголемена смртноста и тоа на ...

Нема зголемена смртност на кардиохирургија и нема фантомски пациенти

Телма

Турбуленции во здравството: Има или не зголемена смртност на Кардиохирургија?

Deutsche Welle

Нема фантомски пациенти на кардиохирургија, сите имаат историја на хартија, А не е точно ни дека е зголемена смртноста, рече разрешениот директор д-р Шокаровски

Сакам да кажам

Шокаровски: Нема зголемена смртност на кардиохирургија и нема фантомски пациенти

Телма

Шокаровски: Смртноста на кардиохирургија се намалува, разрешувањата се незаконски, а 170-те пациенти не се фантоми, туку по грешка не се заведени во „Мој термин“

Макфакс

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор

Канал5

24 Вести Слободен Печат +инфо Канал5 Алфа Република Алсат-М ТВ21

Tројца хирурзи од Србија работеле на државна Кардиохирургија без лиценца?!

Слободен Печат - 30.05.2024

Mинистерот за здравство Илир Демири тврди дека тројца кардиохирурурзи што доаѓале да работат на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, од Србија, немале лиценци. Тој во интервју за Телма рече дека се работи за докторите Чубрило, ...

Tројца хирурзи од Србија работеле на државна Кардиохирургија без лиценца?!

Либертас

Дневницата на странските експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, како што вели Демири, туку не повеќе од 150 до 200 ...

Макфакс - 29.05.2024

Странските експерти ангажирани за помош и надгледување на работата на Клиниката за кардиохирургија, државата не ги плаќа 700 евра дневно, како што во понеделникот кажа министерот за здравство Илир Демири туку не повеќе од 200 евра.

“Дневница на странските експерти на Кардиохирургија не е повеќе од 150-200 евра“ вели Шокаровски

Скопје инфо

Шокаровски: Која е потребата на министерот во заминување да направи едно вакво тектонско пореметување на една успешна приказна?

ТВ21

Дневница на странските експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, како што вели Демири, туку не повеќе од 150-200 евра, уверува Шокаровски

Опсервер

Шокаровски: Дневница на странските експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, туку не повеќе од 150-200 евра

Либертас

Дневницата на странски експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, туку најмногу 200 евра, уверува Шокаровски

Кајгана

[ВИДЕО] Дневницата на странските експерти на Кардиохирургија не е 700 евра, како што вели Демири, туку не повеќе од 150 до 200 евра, уверува Шокаровски

Точка

Шокаровски – Ова е оркестрирана хајка за уништување на државната Кардиохирургија

Сител - 29.05.2024

Нема зголемена смртност на кардиохирургија, фантомски пациенти не постојат а разрешувањето е незаконски. Ова го тврди сменетиот директор Марјан Шокаровски, кој на прес конференцијата имаше засилување од речиси сите вработени на клиниката.

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

Курир

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

Бизнис Вести

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

Zoom

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

Нетпрес

Шокаровски: Моето разрешување е незаконско

Press24

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

Frontline

OhridNews 24 Вести Н.Македонија Р.С.Европа Денешен 360 степени Lider 365