TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Град Скопје ќе засади јапонски цреши и на Бит-пазар

Фокус - 19.11.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов најави дека јапонски цреши ќе никнат и кај булеварот на Бит-пазар. Екипи на градот вчера засадија 18 јапонски цреши на улицата Максим Горки во строгиот центар на градот, на местото каде беа исечени исто толку ...

Шилегов: На булеварот на Бит Пазар ќе никнат јапонски цреши

Слободен Печат - 19.11.2019

Според збровите на Шилегов, биле набавени вкупно 50 јапонски цреши, од кои веќе 18 се насадени на улицата Максим Горки. Улицата „Максим Горки“ вчера ги доби назад ветените 18 нови стебла јапонски цреши, на местото на оние што во петокот беа исечени, ...

Да ги зачуваме здрави јапонските цреши

Н.Македонија - 19.11.2019

Улицата Максим Горки вчера си ги доби назад ветените 18 нови стебла јапонски цреши, на местото на оние што во петокот беа исечени, затоа што беа болни. На садењето на новите садници вчера присуствуваше и градоначалникот Петре Шилегов, а градот и ...

Шилегов: На булеварот на Битпазар ќе никнат јапонски цреши

Вечер Прес - 19.11.2019

На булеварот што поминува покрај Битпазар ќе никнат јапонски цреши. Според најавата на скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, од вкупно набавените 50 дрвца – јапонски цреши, веќе 18 се насадени на улицата „Максим Горки“, а останатите ќе бидат ...

Милчин: Колку грд ден! “Варвари” од Максим Горки на улицата “Максим Горки” и насекаде околу нас!

Магазин - 19.11.2019

Паднаа јапонските цреши. Сабајлево. Соголена е најубавата улица. Горки. Без најава. Прашувам еден од работниците кој им наредил да сечат, ми вели: Зоран Заев – пишува на својот Фејсбук, Владимир Милчин.

ЕБОР ги засади јапонските цреши што ги исече Шилегов

Сител - 18.11.2019

ЕБОР го обнови дрворедот од Јапонски цреши со 18 нови стебла на улицата МАксим Горки. Откако градските власти ги исекоа дрвјата под изговор дека биле болни и опасни за минувачите, вработените на европската банка донираа млади стебла.

Нови 18 јапонски цреши на улицата Максим Горки

Канал5 - 18.11.2019

Розовиот дрворед на „Максим Горки“ се возобнови. Старите заболени јапонски цреши кои минатата недела се отстранија, денеска беа заменети со нови млади стебла. На цветните крошни ќе им биде потребна повеќе од една година за да никнат и го разубават ...

На Максим Горки започна засадување на нови јапонски цреши (ВИДЕО)

MTM - 18.11.2019

Денеска на улицата Максим Горки во центарот на градот започна засадување на 18 нови јапонски цреши. Во продолжение изјавата на градоначалникот Петре ...

Засадени нови јапонски цреши во центарот на Скопје: Шилегов порача дека не се сечат дрвја за да се градат згради!

Точка - 18.11.2019

Денес на улицата „Максим Горки“ во центарот на главниот град беа засадени нови јапонски цреши, откако стариот дрворед беше исечен поради старост и болест на дрвјата. Според градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, јапонските цреши биле заболени и ...

Засадени 18 јапонски цреши на улицата „Максим Горки“

Телма - 18.11.2019

Со засадување на 18 нови јапонски цреши обновен е дрворедот на улицата „Максим Горки“. По бурните реакции на граѓаните откако минатата недела беа исечени јапонските цреши градоначалникот Петре Шилегов, кој беше присутен на денешното садење на ...

Черешна се од корен корнеше, Шилегов од фалби не се делеше

Слободен Печат - 18.11.2019

Освен што им ги затвори устите на сите злонамерници, Шилегов, заедно со неговиот партиски колега од Центар, Богадновиќ, се пофалија дека сериозно инвестирале во зеленилото и за разлика од претходниците, не сечеле дрвја за да градат згради.

ВИДЕО: Заменети јапонските цреши – Шилегов ја обвини претходната власт дека не се грижела за нив

А1 On - 18.11.2019

Засадени се 18 нови стебла јапонски цреши што Градот Скопје ги обезбеди како донација во соработка со Европската банка за обнова и развој, која ги донираше садниците. Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, изјави дека сите дрва биле заболени и ...

Засадени јапонски цреши на Максим Горки, Шилегов вели дека не сечат дрвја за да градat згради

Сакам да кажам - 18.11.2019

На местото на исечените заболени јапонски цреши на улицата Максим Горки, Град Скопје денеска засади нови 18 дрвја. Дрворедот од едната страна на улицата беше исечен во петокот бидејќи дрвјата беа исушени поради габично заболување.

Богдановиќ по засадувањето на новите јапонски цреши: Ова е пример како се грижиме за зеленилото

Фокус - 18.11.2019

Откако минатата седмица беа отстранети, денеска започна со засадување на нови јапонски цреши на улицата „Максим Горки“ во центарот на Скопје. Градоначалникот на Центар, Саша Богдановиќ не го криеше задоволството што улицата повторно ќе ја има ...

Шилегов: За разлика од претходниците, не сечеме дрва за да градиме згради!

Фокус - 18.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска присуствуваше на засадувањето на новите јапонски цреши на улицата „Максим Горки“. Тој додаде дека градот продолжува да се грижи за зеленилото „Во 2017 година е констатирана болеста на дрворедот на ...

Сенката на јапонските цреши

Призма - 18.11.2019

Оној што не ја разбира сенката, подобро нека не сади дрво. Знам дека се сетив на оваа мудрост уште во времето кога сега толку актуелните јапонски цреши се садеа во центарот на градот, на потегот што ние своевремено го нарекувавме „Грација“.

Засадени нови 18 јапонски цреши

Сител - 18.11.2019

Обновен е дрворедот на улицата „Максим Горки“ со 18 нови јапонски цреши. Во петокот старите дрвја од овој вид беа исечени од страна на градските власти под изговор дека биле болни и опасни по безбедноста на минувачите.

ФОТО: Нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Press24 - 18.11.2019

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки“ со 18 јапонски цреши. Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги ...

Шилегов: Ние не сечеме дрва за да градиме згради

Слободен Печат - 18.11.2019

Денеска на улицата Максим Горки беа засадени нови 18 јапонски цреши. По бурните реакции на јавноста, откако минатата недела беа исечени јапонските цреши, Градот Скопје денеска на истото место засади18 нови јапонски цреши.

Нови 18 јапонски цреши на улицата Максим Горки

Н.Македонија - 18.11.2019

Нови украсни дрвја од видот јапонски цреши ќе го красат центарот на градот. Позната како улица на јапонските цреши, улицата Максим Горки во петокот остана без дел од дрворедот од јапонски цреши, а надлежните информираа дека дрвјата се отстранети ...

Засадени нови 18 јапонски цреши на улицата „Максим Горки“

Вечер Прес - 18.11.2019

Денеска почна засадувањето на 18 јапонски цреши на левата страна од улицата „Максим Горки“ кои во четвртокот и петокот беа исечени поради старост и заболени од габична инфекција. Скопскиот градоначалник Петре Шилегов истакна дека и покрај сите обиди ...

Засадени 18 јапонски цреши на улицата Максим Горки

Нетпрес - 18.11.2019

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица ,,Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши ( како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова ...

18 јапонски цреши засадени на „Максим Горки“ (ФОТО)

Локално - 18.11.2019

Улицата „Максим Горки“ во центарот на градот, денеска доби нов дрворед од јапонски цреши. Од Општина Центар обавија дека ќе бидат засадени нови 18 висококвалитетни јапонски цреши. Новите дрва се донација од вработените во претставништвото на ...

На „Mаксим Горки“ ќе се садат нови јапонски цреши денеска

Канал5 - 18.11.2019

Градските власти најавија дека денеска ќе бидат засадени нови јапонски цреши на улицата „Максим Горки“. Подготовките за новите садници почнале вчера. Градоначалникот Петре Шилегов на фејсбук напиша дека дрвјата во петокот морале да бидат отстранети ...

Засадени нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Алфа - 18.11.2019

Дрворедот на улицата „Максим Горки“. е обновен со 18 нови јапонски цреши. Во петокот, старите дрвја од овој вид, беа исечени од страна на градските власти, под изговор, дека биле болни, и опасни по безбедноста на минувачите..

Шилегов: ЕБОР ќе го финансира садењето на новите јапонски цреши

Фактор - 18.11.2019

Денеска беше засаден новиот дрворед од јапонски цреши на местото на стариот кој беше исечен минатата недела на улицата „Максим Горки“ во строгиот центар на Скопје. Градоначалникот Петре Шилегов рече дека новиот дрворед ќе го финансира Европската ...

Стигнаа новите јапонски цреши во Центар

Скопје инфо - 18.11.2019

По минатонеделното сечење на јапонските цреши на улицата Максим Горки во центарот на Скопје, денеска пристигнаа новите садници кои веднаш беа засадени. Во акцијата увид направи и скопскиот градоначалник Петре ...

Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило (ФОТО)

Press24 - 17.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, објави на Фехсбук дека Скопје се разеленува. - Една нова димензија на градското зеленило ...напиша тој и објави ...

Шилегов: Утре ќе се садат јапонските цреши во центарот на Скопје

24Инфо - 17.11.2019

Шилегов: Утре ќе се садат јапонските цреши во центарот на Скопје Подготовки за утрешното садење на јапонските цреши на Максим Горки. Дрвата мораа да бидат одстранети во петокот, заради болест (констатирана пролета 2017). Се обидовме да ги спасиме.

Шилегов: Една нова димензија на градско зеленило

Локално - 17.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести дрва и зеленила на булеварот Кочо Рацин. Тој вчера сподели фотографии од новиот дрворед, кој се сади во центарот на градот, ...

(фото) Петре Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило

Centar - 17.11.2019

Една нова димензија на градското зеленило, напиша градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, објавувајќи ги следните ...

Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило …

365 - 17.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов вети дека во понеделник ќе се возобнови дрворедот со јапонски цреши на Максим Горки, за кои имаше остра реакција во јавноста по нивното сечење.

Шилегов објави фотографии од обновеното зеленило на бул. Кочо Рацин

iPortal - 17.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести дрва и зеленила на булеварот Кочо Рацин. Тој вчера сподели фотографии од новиот дрворед, кој се сади во центарот на градот, ...

Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило

Слободен Печат - 17.11.2019

Тој вчера сподели фотографии од новиот дрворед, кој се сади во центарот на градот, пред влезот во Градскиот трговски центар. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести ...

Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило

24Инфо - 17.11.2019

Шилегов: Една нова димензија на градското зеленило Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фесјбук профил објави фотографии од нови садници со нискостеблести дрва и зеленила на булеварот Кочо Рацин.

Шилегов кани на садење јапонски цреши на местото на јапонските цреши на „Максим Горки“

Expres - 17.11.2019

Подготовки за утрешното садење на јапонските цреши на Максим Горки. Дрвата мораа да бидат одстранети во петокот, заради болест (констатирана пролета 2017). Се обидовме да ги спасиме. Кога оваа пролет стана извесно дека нема да можеме да ги спасиме, ...

Шилегов: Нова димензија на градското зеленило, од утре ќе се садат и јапонските цреши

Независен - 17.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов преку својот Фесјбук профил ги објави фотографиите од новите садници со нискостеблести дрва и зеленила кои се засадени на булеварот Кочо Рацин.

Шилегов на ФБ: Подготовки за утрешното садење на јапонските цреши на Максим Горки

Канал5 - 17.11.2019

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави дека се вршат подготовки за садење на нови јапонски цреши на улицата Максим Горки. „Подготовки за утрешното садење на јапонските цреши на Максим Горки.

Шилегов на Фејсбук најави садење на нови јапонски цреши

Слободен Печат - 17.11.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот фејсбук профил денеска најави садење на нови јапонски цреши, на местото на исечените. Подготовки за утрешното садење на јапонските цреши на Максим Горки.

Нови јапонски цреши на улицата Максим Горки

Фокус - 18.11.2019

Нови јапонски цреши ќе го красат центарот на градот Скопје. Позната како улица на јапонските цреши, улицата Максим Горки во петокот остана без дел од дрворедот од јапонски цреши, а надлежните информираа дека дрвјата се отстранети бидејќи биле стари ...

Шилегов: Сериозно инвестираме во зеленилото и за разлика од претходниците

Република - 18.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска присуствуваше на засадувањето на новите јапонски цреши на улицата „Максим Горки“. Тој додаде дека градот продолжува да се грижи за зеленилото Во 2017 година е констатирана болеста на дрворедот на ...

Засадени нови јапонски цреши на „Максим Горки“

Expres - 18.11.2019

Обновен е дрворедот на улицата „Максим Горки“ со 18 нови јапонски цреши. Во петокот старите дрвја од овој вид беа исечени од страна на градските власти под изговор дека биле болни и опасни по безбедноста на минувачите.

Дрворедот на „Максим Горки“ обновен со 18 јапонски цреши

+инфо - 18.11.2019

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица „Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши (како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова и ...

На „Максим Горки“ засадени 18 јапонски цреши

Макфакс - 18.11.2019

На улицата ,,Максим Горки” денеска беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши, како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова и развој во Република Северна ...

(ВИДЕО) 18 Јапонски цреши засадени на улицата Максим Горки

Скопје1 - 18.11.2019

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица ,,Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши ( како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова ...

Дрворедот на улицата Максим Горки обновен со 18 јапонски цреши

24Инфо - 18.11.2019

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица ,,Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши ( како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова ...

Се засадуваат нови јапонски цреши на улицата „Максим Горки"

Канал5 - 18.11.2019

Градот Скопје денеска започна со обновување на дрворедот на улицата „Максим Горки" со 18 јапонски цреши. Како што информира градоначалникот Петре Шилегов пролетта 2017 година е констатирано заболување на овој дрворед, но покрај сите обиди што ги ...

Нови 18 јапонски цреши на улицата „Максим Горки“

iPortal - 18.11.2019

Улицата „Максим Горки“ во центарот на градот, денеска доби нов дрворед од јапонски цреши. Од Општина Центар обавија дека ќе бидат засадени нови 18 висококвалитетни јапонски цреши. Новите дрва се донација од вработените во претставништвото на ...

Шилегов: За разлика од претходниците, не сечеме дрва за да градиме згради!

Либертас - 18.11.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов денеска присуствуваше на засадувањето на новите јапонски цреши на улицата „Максим Горки“. Тој додаде дека градот продолжува да се грижи за зеленилото, пренесе Фокус .

Засадени 18 садници јапонски цреши, донација од ЕБОР

MakPress - 18.11.2019

Во рамките на есенската сезона на садење денеска на улица ,,Максим Горки” беше засаден дрворед од 18 висококвалитетни повеќегодишни садници од видот јапонски цреши ( како донација од вработените во локалната канцеларија на Европската банка за обнова ...