TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Османи: Одлуката за почетoк на преговори со ЕУ е голема победа, бидејќи 15 години не можевме да ја добиеме

А1 On - 26.03.2020

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи смета дека земјава остварила голема победа со тоа што добила одлука за почеток на преговорите со ЕУ, нешто што, како што вели, 15 години не можела да го направи поради ветото на разни земји.

Османи: Со тоа што стануваме земја преговарач имаме право на пристап до Европскиот солидарен фонд

360 степени - 26.03.2020

Среќна околност е што се донесе одлуката за почнување на преговори бидејќи на таков начин сега Северна Македонија има пристап до Европскиот солидарен фонд, рече вицепремиерот Бујар Османи.

Османи: Одлуката за датум е голема победа, ја чекавме 15 години

Вечер - 26.03.2020

Очекуваме формализација на одлуката за почеток на преговори на Европскиот совет во текот на денешниот и утрешниот ден, порача вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, во пресрет на состанокот на лидерите на влади и држави на земјите членки на ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи

iPortal - 26.03.2020

Прес-конференција на заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар ...

Прес-конференција на заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи

Слободен Печат - 26.03.2020

Заменик претседателот за европски прашања, Бујар Османи одржува прес-конференција во Медиа центарот на ...

Вклучување во живо: Прес-конференција на вицепремиерот Бујар Османи

Точка - 26.03.2020

Заменикот на претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска (четврток, 26.03.2020 година), во 12:00 часот, ќе одржи прес-конференција. Бујар Османи Влада на РМ ...

Османи: Не работевме за датум, туку за одлука

+инфо - 25.03.2020

Важна е политичката компонента, а тоа е одлука за почеток на преговорите, другото се технички аспекти од процесот. Кај нас цело време беше погрешна прецепцијата дека ние работиме за датум за почеток на преговорите со Европската Унија.

Османи за тв 24: Не работевме за датум, туку за одлука

24 Вести - 25.03.2020

Бујар Османи во денешното гостување во Отвореното студио на 24 анализа, потенцираше дека САеверна Македонија по долго чекање конечно ги започнува преговорите за членство. Потенцираше дека ЕУ има капацитет за функциониање во криза.

Османи: Владата носи навремени одлуки за коронавирусот, важно е да ја развлечеме епидемијата и да се почитуваат мерките

Локално - 25.03.2020

Вирусот е атипичен никој не може да направи модел. Сепак се прават некои минимални проекции, според тоа што го гледаме од параметрите, од бројот на случаи, има релативно споро ширење кај нас, што е причината за тоа ќе треба да се евалуира.

Политичка одлука има, конкретен датум за преговори нема

Алфа - 25.03.2020

ЕУ донесе политичка одлука дека Македонија треба да добие датум за преговори, но конкретен датум нема.Вака експертската јавност го коментира вчерашниот потег на Брисел . Аналитичарите посочуваат дека иако од државниот врв и особено од лидерот на ...

И датумот за ЕУ во сенка на пандемијата

Н.Македонија - 25.03.2020

Почетокот на реализацијата на историските очекувања на Македонија да добие шанса за да стане дел од европското семејство, некако иронично се случува во мигот кога Европската Унија е ставена во ситуација на несакано преиспитување на своите кохезивни ...

НОВИНАРИТЕ ЗА ФАКТОР: Отворањето на вратите на ЕУ е историски момент, сега е време за целосен ресет на државата

Фактор - 25.03.2020

Кога многу повеќе ќе се израдувавме, во октомври лани, Европа не успеа да се договори да ја крене рампата за Македонија. Ветото на францускиот премиер Емануел Макрон тогаш ги распрсна нашите надежи за приближување кон елитниот европски клуб.

Османи: Добивме признание за суштинскиот напредок на земјата

Алсат-М - 24.03.2020

Успеавме затоа што заслуживме, рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на заедничката прес конференција со техничкиот премиер, Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по повод одлуката за почеток на ...

Спасовски, Османи и Димитров за одлуката на ЕУ: Успеавме затоа што заслуживме

МКД - 24.03.2020

Советот за општи работи постигна согласност дека Северна Македонија треба да ги започне преговорите со ЕУ во најкраток можен рок, официјално објави техничкиот премиер, Оливер Спасовски, на заедничката прес-конференцијата со вицепремиерот за европски ...

Османи: Успеавме затоа што заслуживме, одлуката за почеток на преговорите со ЕУ не е подарок

Макфакс - 24.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција во Владата рече дека одлуката за стартот на преговорите на земјата не е подарок туку, признание дека земјата успешно ги спровела реформите и постигнала значаен напредок.

Имаме за што да се радуваме, за две години и 10 месеци направивме многу за Патот кон ЕУ, кажаа Спасовски, Димитров и ...

Сакам да кажам - 24.03.2020

„Денешното признание е резултат на тешките одлуки кои ги донесе Владата и владејачкото мнозинство во Собранието. Без Преспанскиот договор и Договорот со Бугарија овој успех немаше да биде возможен“, кажа техничкиот премиер Оливер Спасовски, откако ...

Османи: Одлуката за преговори со ЕУ не ни е подарена, таа е заслужена

360 степени - 24.03.2020

Одлуката за преговори со ЕУ не ни е подарена, таа е заслужена, порача вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на денешната прес-конференција откако ЕУ постигна договор за почеток на пристапните преговори.

Османи: Одлуката за преговори со ЕУ не ни е подарена, таа е заслужена

Фокус - 24.03.2020

Одлуката за преговори со ЕУ, не ни е подарена, таа е заслужена, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција откако ЕУ постигна договор за почеток на пристапните преговори.

Преседан: Македонија доби „зелено светло“ за почеток на преговори со ЕУ, но без конкретен датум

Курир - 24.03.2020

Суровата реалност, сепак, е дека Македонија и денеска не доби датум за преговори, туку само „зелено светло“ за почеток на преговорите, без конкретен датум. Самиот еврокомесар за проширување и добрососедска политика, Унгарецот Оливер Вархеји, тоа го ...

Обновено+Видео: ЕУ донесе одлука за почеток на преговори со Македонија

OhridNews - 24.03.2020

Република Северна Македонија, во ова исклучително тешко време, ја доби битката, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција по одлуката за отпочнување на преговори со ЕУ, што се одржа заедно со вицепремиерот за европски ...

Османи: Одлуката на ЕУ не е подарок, ние го заслуживме тоа

+инфо - 24.03.2020

Покрај премиерот Оливер Спасовски, на прес-конференцијата се обрати и заменик-претседателот на Владата и министер за европски прашања, Бујар Османи кој рече дека сите изминавме навистина долг, напорен и тежок пат за денеска да дојдеме до овој момент.

Одлуката за преговори ќе се официјализира со писмена процедура

Независен - 24.03.2020

Одлуката за започнување на преговорите со Македонија ќе биде официјализирана со писмена процедура. Тоа значи дека сите земји членки ќе треба да пратат од највисоко ниво согласност да почнат преговорите, а потписот ќе го стават нивните преставници во ...

ЕК за „Република“: Датум за преговори засега нема, посакуваме што поскоро да почнат

Република - 24.03.2020

Европската комисија потврдува дека денешнатa одлука на министрите за европски работи за почеток на преговори со Македонија не значи и датум за нивен почеток. ја праша портпаролката на комесарот за проширување, кога ќе почнат преговорите со ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Бриф - 24.03.2020

Со почеток од 15 часот претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров ќе одржат прес ...

Османи: Оваа одлука е признание за сè што е направено во земјата (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.03.2020

Омани искажа уверување дека битката со коронавирусот, со што сме преокупирани деновиве, ќе ја добиеме и дека иднината ќе дојде. Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за ...

Србија, Црна Гора и Хрватска со одлуката за преговори добија и конкретен датум, но не и Македонија

PressingTV - 24.03.2020

Денешната одлука на министрите за европски работи на земјите членки на ЕУ за отворање на преговорите за полноправно членство со Македонија и Албанија на прв поглед делува оптимистички. Но, тоа е само е само на прв поглед.

Пренос во живо: Премиерот Спасовски ќе информира за одлуките на Советот за општи работи на ЕУ

Точка - 24.03.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска (вторник, 24.03.2020 година), во ...

(ВО ЖИВО) Прес конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Frontline - 24.03.2020

Прес конференција за последните заклучоци на ЕУ за означувањето почеток на преговорите со Република Северна Македонија. Техничкиот премиер Оливер Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров на прес конференција за заклучоците на Европската ...

Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Слободен Печат - 24.03.2020

Премиерот на Владата Оливер Спасовски, вицепремиерот Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, одржуваат заедничка ...

ВО ЖИВО: Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Локално - 24.03.2020

Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот ...

ВО ЖИВО: Прес на Спасовски, Димитров и Османи

Фактор - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска, во 15:00 часот, ќе одржат прес-конференција.

(Во живо) Спасовски, Османи и Димитров за одлуката на ЕУ за старт на преговори со С.Македонија

24Инфо - 24.03.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска (вторник, 24.03.2020 година), во ...

[ВО ЖИВО] Прес-конференција на Спасовски, Османи и Димитров

ТВ21 - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 15 часот ќе одржат прес-конференција. Темата се одлуките од видео-конференцијата на Советот за општи ...

(ВО ЖИВО) Спасовски, Димитров и Османи за одлуката на ЕУ

360 степени - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров во живо на прес-конференција за одлуките од видео – конференцијата на Советот за општи ...

Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Канал5 - 24.03.2020

Прес-конференција на претседателот на Владата, Оливер Спасовски, заменик премиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Прес-конференцијата е на тема одлуките од видео-конференцијата на ...

Спасовски, Османи и Димитров на прес-конференција

CivilMedia - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во 15:00 часот, ќе одржат ...

Во живо: Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

Centar - 24.03.2020

Во живо: Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров ...

(ВО ЖИВО) Прес-конференција на премиерот Спасовски, вицепремиерот Османи и министерот Димитров

iPortal - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 15 часот ќе одржат прес-конференција. Темата се одлуките од видео-конференцијата на Советот за општи ...

Османи: Отпочнување на преговорите со ЕУ е признание за суштинскиот напредок на земјата

Press24 - 24.03.2020

Успеавме затоа што заслуживме, рече вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на заедничката прес конференција со техничкиот премиер, Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по повод одлуката за почеток на ...

Османи: Одлуката за преговори со ЕУ не ни е подарена, таа е заслужена

Вечер - 24.03.2020

Одлуката за преговори со ЕУ, не ни е подарена, таа е заслужена, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција откако ЕУ постигна договор за почеток на пристапните преговори.

ВО ЖИВО: Прес конференција на Спасовски, Османи и Димитров

Либертас - 24.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска во 15 часот одржуваат прес-конференција. Темата се одлуките од видео-конференцијата на Советот за општи ...

Османи: Одлуката за преговори е заслужена, не е подарена

Независен - 24.03.2020

Одлуката за преговори со ЕУ, не ни е подарена, таа е заслужена, порача вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на денешната прес-конференција откако ЕУ постигна договор за почеток на пристапните преговори.

Османи: Успеавме затоа што заслуживме

Канал5 - 24.03.2020

„Изминавме долг пат за да стасаме до овој ден, кога треба да се признаеме дека успеавме“. Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам што ќе ...

Османи: Успеавме затоа што заслуживме

Frontline - 24.03.2020

Денешната одлука на земјите членки да и дадат зелено светло на РСМ за почеток на преговорите не претставува никаков подарок, ниту чиста политичка одлука, напротив, потенцираше Османи, оваа одлука е признание за се што е направено во земјата.

Османи: Успеавме затоа што заслуживме

24Инфо - 24.03.2020

– Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам што ќе ни помогне полесно да ја надминеме и кризата со коронавирусот, повикувајќи ги граѓаните ...

Османи: Успеавме затоа што заслуживме

ММС - 24.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам што ќе ни помогне полесно да ја надминеме и кризата со коронавирусот, повикувајќи ги граѓаните ...

Османи: Oдлуката за почеток на преговорите со ЕУ не е подарок

Н.Македонија - 24.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи на денешната прес-конференција во Владата рече дека одлуката за стартот на преговорите на земјата не е подарок туку, признание дека земјата успешно ги спровела реформите и постигнала значаен напредок.

Македонија исклучок: Кога Србија, Црна Гора и Хрватска добиja датум за преговори, имаше и конкретен термин

Република - 24.03.2020

Денешната одлука на министрите за европски работи на земјите членки на ЕУ за отворање на преговорите за полноправно членство со Македонија и Албанија на прв поглед делува оптимистички. Но, тоа е само е само на прв поглед.

Османи: Одлуката за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам

CivilMedia - 24.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам што ќе ни помогне полесно да ја надминеме и кризата со коронавирусот, повикувајќи ги граѓаните ...

Османи: Успеавме затоа што заслуживме

iPortal - 24.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи оцени дека денешната одлука за добивање датум за преговори со ЕУ е свеж зрак оптимизам што ќе ни помогне полесно да ја надминеме и кризата со коронавирусот, повикувајќи ги граѓаните ...