TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Со Република Северна Македонија заедно засадивме семе, а тоа е прв чекор до плодна жетва

МКД - 12.01.2019

„Вчера нашата земја напиша историја, сонот станува стварност. Започна спроведувањето на договорот од Преспа за членство во НАТО и ЕУ. Заедно со вас засадивме семе, а тоа е само прв чекор до плодна жетва за која треба работа", истакна денес премиерот ...

Заев - По походот за името, следува економски поход

Р.С.Европа - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, еден ден по гласањето за Договорот за името со Грција, за како што рече, историскиот момент им се заблагодари на пратениците за големата и одговорна одлука. Тој вели дека знае колку носењето на таа одлука било тешко и вели дека ...

(Видео) Заев: Ги отворивме новите бели страници на иднината на Северна Република Македонија

1tv - 12.01.2019

Нашата земја напиша историја, генерацискиот сон станува стварност, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција во Владата, по усвојувањето на уставните измени. -Со одлуката за измена на Уставот на нашата земја, почна спроведувањето на ...

Заев: Решаваме а не профитираме на штета на граѓаните

Press24 - 12.01.2019

Зоран Заев се обрати до јавноста по изгласувањето уставни измени. - Грција не прифати како земја со идентитет и гордост, овие денови со пријателот Грција ќе ги отфрлиме изолацијата и недоразбирањето.

Заев: Ја разбирам горчината на некои граѓани, нашата Северна Македонија станува глобална земја

ТВ21 - 12.01.2019

На денешната прес-конференција премиерот Заев истакна дека ја разбира горчината на мнозинството граѓани, но вели дека тоа треба да се стави во минатото. „Ја разбирам горчината на некои од граѓаните но да ја оставиме во минатото и гордо да гледаме во ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Фактор - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев најави обраќање за утре точно напладне

ТВ21 - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев, најави прес конференција од Владата во текот на утрешниот ден точно напладне. Заев од медиа центарот на Владата се очекува да зборува за вечерашната седница на Собранието и заклучокот од неа односно изгласаните уставни ...

Заев: Ова беше татковинска акција, донесовме голема, одговорна и историска одлука

Мета - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, во денешното пладневно обраќање, на еден ден по гласањето во Парламентот за измените на уставот во врска со Договорот со Грција, им се заблагодари на пратениците за големата и одговорна одлука и на сите за, како што рече, оваа ...

Заев: Ја разбирам горчината на некои граѓани, нашата Северна Македонија станува глобална земја

4NEWS - 12.01.2019

На денешната прес-конференција премиерот Заев истакна дека ја разбира горчината на мнозинството граѓани, но вели дека тоа треба да се стави во минатото. „Ја разбирам горчината на некои од граѓаните но да ја оставиме во минатото и гордо да гледаме во ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Вечер - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев најави обраќање за утре точно напладне

4NEWS - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев, најави прес конференција од Владата во текот на утрешниот ден точно напладне. Заев од медиа центарот на Владата се очекува да зборува за вечерашната седница на Собранието и заклучокот од неа односно изгласаните уставни промени.

Заев се обрати до јавноста по изгласувањето на уставните измени

Тера - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев, еден ден по гласањето за Договорот за името со Грција, за како што рече, историскиот момент им се заблагодари на пратениците за големата и одговорна одлука. Тој вели дека знае колку носењето на таа одлука било тешко и вели дека ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Либертас - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Која е големата инвестиција за која лобира Заев кај Меркел а за која се бара локација во регионот

Скопје24 - 13.01.2019

До крајот на месецот Заев очекува влез на германска инвестиција во земјава. Меѓутоа, тој откри и дека Македонија лобира за влез на голема инвестиција во државата, за која што како рече се бара локација во регионот.

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

24Инфо - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

MTM - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Н.Македонија - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев им заблагодари на пратениците што гласаа за уставни измени

Независен - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не` прифатија како ...

Заев: Ја разбирам горчината, но и гордоста на секој граѓанин! ВИДЕО

+инфо - 12.01.2019

Премиерот рече дека сериозно ќе размислат за барањето на лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори. По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Канал5 - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев денеска одржа прес-конференција по вчерашното изгалсување на измените на Уставот за спроведување на Договорот од Преспа. ,,По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Сител - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Северна Македонија носи огромни перспективи

Р.С.Европа - 12.01.2019

Заев вели дека Договорот ќе значи дека кон НАТО и ЕУ, Северна Македонија ќе пристапи како полноправна членки и оти со тоа на државата ќе и се гарантира безбедноста, стабилност, а земјата ќе биде и економски силна.

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува договорот од Преспа

24 Вести - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Градиме земја која генерациите гордо ќе ја нарекуваат свој дом

Нова ТВ - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Да живее Република Северна Македонија!

CivilMedia - 12.01.2019

На денешната прес конференција , одржана ден по изгласувањето на амандманите за уставните промени што произлегуваат од Договорот од Преспа за решавање на спорот со името помеѓу Македонија и Грција, премиерот Зоран Заев се обрати до јавноста, и им се ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Телма - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Големата одлука на Парламентот е доказ дека македонската држава се движи кон светла иднина, но и обврска од ...

24Инфо - 12.01.2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска одржа прес-конференција по повод вчерашната одлука на пратениците во Собранието да ги изгласаат Уставните измени. Во своето обраќање Премиерот Заев истакна дека од вчера стана ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Локално - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...

Заев: Силно верувам дека и Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа

Опсервер - 12.01.2019

По големата одлука во нашиот Парламент ги разбивме сите дилеми и си потврдивме дека заедно ја движиме нашата земја во иднината што ја посакуваме, македонска држава, како држава на европското семејство и членка на НАТО, кои не прифатија како ...