TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Политико“: Франција ја заврши валканата работа на Путин

Независен - 16.10.2019

Франција играше на свој начин – и се соочи со пораз: Францускиот министер за европски прашања Амели де Моншалан во вторникот блокираше не еден, не два, туку три обиди на финското претседателството да најде компромис за почетокот на разговорите за ...

Франција против преговори со Македонија и со Албанија? Француската министерка вели дека ова не е конечно „не“

ТВ21 - 16.10.2019

Отакко министрите за надворешни работи не успеаја да дојдат до едногласно решение за давање датум, очите и надежта на Скопје и Тирана сега се свртени кон Европскиот совет. Овде утре или најдоцна задутре шефовите на земјите членки се очекува да ...

Амели де Моншалан: Не одредувањето датум за старт на преговорите не е негативна одлука

Press24 - 16.10.2019

Не доделувањето датум за старт на преговорите за членство во ЕУ за Северна Македонија и Албанија на вчерашниот состанок на шефовите на дипломатиите на членките на Унијата не претставува негативна одлука, изјави француската министерка за европски ...

(ВИДЕО) Ставот на Франција за преговорите со С. Македонија во 4 минути

360 степени - 16.10.2019

Министерката за европски прашања на Франција, Амели де Моншалан, во изјава по вчерашната средба на Советот за општи работи на ЕУ тврди дека Франција не ставила вето на предлогот за отпочнување на пристапните преговори со С. Македонија и со Албанија.

Заев за Танјуг: Ако нема датум за преговори ќе падне Владата

MakPress - 16.10.2019

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев во изјава за Танјуг истакна дека се надева дека лидерите на ЕУ ќе дадат зелено светло за отворање на преговорите со Македонија. Посочува дека ниедна земја членка нема забелешки кон нас, туку проблем е ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

+инфо - 16.10.2019

Овие земји ќе бидат дел од Европската унија еден ден…, но сега е се уште рано за отпочнување на правниот процес за проширување, ја пренесува порталот изјавата на претставник на Владата на францускиот претседател Емануел Макрон, кој најавил дека ...

Омекнува ли Франција? „Не сме тука за вето“

Deutsche Welle - 15.10.2019

Изјавите на министрите за надворешни работи пред почетокот на денешниот ГАК уште еднаш ја покажаа линијата на поделба во ЕУ во однос на одобрувањето на почеток на пристапни преговори со С.

Холандија го услови стартот на преговори со Законот за Јавно обвинителство, Франција не се откажува од реформите

Сител - 15.10.2019

Франција останува на предлогот за реформа на процесот за прием на нови членки во Европската унија. Официјален Париз смета дека сега преговорите се развлекуваат со што се намалува довербата кај двете страни.

Има ли реалност во надежите за почеток на преговори со ЕУ?

Р.С.Европа - 15.10.2019

Се уште е неизвесно дали Северна Македонија и Албанија ќе ги започнат преговорите со ЕУ. Неколку сценарија се во игра, според упатените, а најдобрата опција е преговорите да започнат и паралелно да се работи на новата методологија на која инсистира ...

Aмели де Моншалин: Не дојдов овде за да дадам вето,пристапниот процес мора да се реформира

Канал5 - 15.10.2019

Во текот на состанијкот во Брисел , државниот секретар за европски прашања Амели де Моншалан ги повтори познатите француски ставови во врска со почетокот на преговорите за Македонија и Албанија.

Франција сака да го реформира процесот на преговарање

Р.С.Европа - 15.10.2019

Францускиот државен секретар за европски прашања Амели Де Моншалан, изјави дека европската перспектива на Западен Балкан е оправдана, но смета дека е потребен реформиран процес на преговарање.

Ниту министрите не ни дадоа датум

Независен - 15.10.2019

Во Брисел вечерва ни се случи веќе видено сценарио – штом дојде нашата држава на дневен ред за да направи суштински напредок, некои интереси ја блокираат. И вчера на министерскиот состанок во Луксембург, Франција, поддржана делумно од Холандија, се ...

Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

+инфо - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отвoрање преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де Моншалан ...

Неизвесноста продолжувa, Франција останува на ставот

Алфа - 15.10.2019

Неизвесноста продолжува. Франција останува на ставот – прво реформа на преговарачкиот процес, па дури потоа отворање на преговори со Македонија и Албанија. Но пред состанокот на Советот за општи работи на ЕУ, француска дипломатка појасни дека ...

Полемична дебата во Луксембург: Франција се соочува со противење од други земји-членки

360 степени - 15.10.2019

Владимир Мирчески, репортер од Луксембург Франција, поддржана од Холандија, се противи на носење одлука за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија, за време на дискусијата во Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург, ...

(ВИДЕО) Франција го соопшти ставот: Не зборуваме за вето туку за реформа на процесот

360 степени - 15.10.2019

Франција не се противи на европската перспектива на земјите од Западен Балкан, но смета дека треба да се реформира преговарачкиот процес за тој да влева доверба и во регионот и во Европа. Ова го изјави француската министерка за европски прашања, ...

Што бара Франција од Западен Балкан?

Фактор - 15.10.2019

Франција сака да го реформира процесот на преговарање и тој да биде изведен на кредибилен начин. Францускиот државен секретар за европски прашања Амели Де Моншалан, изјави дека европската перспектива на Западен Балкан е оправдана, но вели дека е ...

Францускиот државен секретар пред состанокот на Советот: Ќе разговараме за две димензии – отворање преговори и реформа ...

Република - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања пред состанокот ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Алсат-М - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Слободен Печат - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

А1 On - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Локално - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

24Инфо - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

АМЕЛИ ДЕ МОНШАЛАН: Франција сака Европа да се реформира, а Балканот има европерспектива

Денешен - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Канал5 - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

CivilMedia - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Независен - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Сител - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Францускиот државен секретар за европски прашања: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Фокус - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар за европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека Европа треба се реформира

iPortal - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Францускиот државен секретар: Европа треба да се реформира и да создаде доверба кај граѓаните

MakPress - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Амели де Моншалан: Не сум тука да бранам вето

Press24 - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Де Моншалан: Не дојдов да бранам вето, туку за реформи

Нова ТВ - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отворање на преговори од една подготвена Европа и реформа на процесот на преговарање, изјави францускиот државен секретар за европски прашања Амели де Моншалан пред ...

Франција смета дека Европа треба се реформира

Нетпрес - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отвoрање преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де Моншалан ...

Де Моншалан: Не бранам вето, ама процесот на преговори треба се реформира

МКД - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави француската државна секретар во европски прашања Амели де ...

Франција во Луксембург: Не сме тука за вето!

Вечер - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

Франција смета дека Европа треба го реформира процесот на проширување

Телма - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отворање на преговори од една подготвена Европа и реформа на процесот на преговарање, изјави францускиот државен секретар за европски прашања Амели де Моншалан пред ...

Нема промена во ставот на Франција, одлуката најверојатно ќе ја носи Европскиот совет

Нова ТВ - 15.10.2019

Франција не го сменила ставот за проширувањето на Европската унија на вчерашната средба на амбасадорите на ЕУ во Брисел. Според извори на НОВА Министерскиот совет денеска најверојатно нема да може да донесе одлука и за тоа дали ЕУ ќе одреди датум за ...

Амели де Моншалан: Франција смета дека процесот на преговори треба се реформира

Опсервер - 15.10.2019

Денеска не сум тука со позиција да бранам вето. Ќе разговараме за две димензии – отварање на преговори од страна на една подготвена Европа и реформа на процесот на преговорање, изјави францускиот државен секретар во европски прашања Амели де ...

НЕИЗВЕСНО ДО САМИОТ КРАЈ: Франција нема да ни стави вето, само сака реформи во ЕУ

Фактор - 15.10.2019

Каква одлука ќе слушне Македонија е сеуште неизвесно а така веројатно ќе остане и до крај. Пред останокот на Советот за општи работи на ЕУ во Луксембург на кој треба да се расправа и за старт на пристапните преговорите на нашата земја и Албанија, ...

Франција сака да го реформира процесот на преговарање

Алсат-М - 15.10.2019

Францускиот државен секретар за европски прашања Амели Де Моншалан, изјави дека европската перспектива на Западен Балкан е оправдана, но смета дека е потребен реформиран процес на преговарање.

Франција сака да го реформира процесот на преговарање

Курир - 15.10.2019

Францускиот државен секретар за европски прашања Амели Де Моншалан, изјави дека европската перспектива на Западен Балкан е оправдана, но смета дека е потребен реформиран процес на преговарање.

Франција не сака вето, туку реформа на процесот на проширување на ЕУ, вели министерката де Моншалан

Сакам да кажам - 15.10.2019

Француската државна секретарка за европски прашања Амели де Моншалан рече дека Франција во принцип не е против проширувањето на ЕУ, но бара реформи. Пред почетокот на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Луксембург, на ...

Холандија го услови стартот на преговори со Законот за Јавно обвинителство, Франција не се откажува од реформите

4NEWS - 15.10.2019

Франција останува на предлогот за реформа на процесот за прием на нови членки во Европската унија. Официјален Париз смета дека сега преговорите се развлекуваат со што се намалува довербата кај двете страни.

Холандија го услови стартот на преговори со Законот за ЈО, Франција инсистира на реформи

Република - 15.10.2019

Франција останува на предлогот за реформа на процесот за прием на нови членки во Европската унија. Официјален Париз смета дека сега преговорите се развлекуваат со што се намалува довербата кај двете страни, јави Сител телевизија.

Неизвесно за датумот до самиот крај и лидерската средба во Луксембург

24 Вести - 15.10.2019

Советот на ЕУ за општи работи на ниво на министри за надворешни работи во Луксембург денеска на дневен ред во две сесии го има потенцијалното почнување на преговорите за пристапување во ЕУ на Северна Македонија и Албанија.

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

Сител - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Само Франција ја блокираше Северна Македонија

Фокус - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Холандија и Данска попуштија, само Франција го блокираше патот на Скопје кон ЕУ

Локално - 16.10.2019

Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за членство ...

Еурактив: Франција го блокира проширувањето на ЕУ

24Инфо - 16.10.2019

– Франција го блокираше отпочнувањето пристапни преговори со Северна Македонија и покрај даденото ветување од страна на ЕУ кон Скопје дека со постигнувањето на историскиот договор за името со Грција, земјата си обезбеди карта за преговори за ...