TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Филипче: И натаму сме внимателни и покрај пад на бројките, нема мутација на вирусот како оној во В.Британија

ТВ21 - 22.01.2021

Министерот Венко Филипче, денеска на прес-конференција по повод донирање на две амбулантни возила од Општината Чаир на Здравствениот дом – Скопје, зборуваше и за најновата ситуација со коронавирусот.

Меркел: Сериозно да се сфати опасноста од мутацијата на коронавирусот

ММС - 22.01.2021

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ја бранеше стриктната политика на нејзината Влада која се однесува на „затворањето“ на земјата и повика да се воспостават построги мерки низ Европа со цел спречување на ширењето на мутацијата на ...

НЕВРОЛОШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД-19: Микроинфаркт, мозочен удар, клеточна смрт – Коронавирусот ги заразува мозочните клетки ...

Panacea.mk - 22.01.2021

Користејќи мозочно ткиво на луѓе и глувци, американски истражувачи откриле дека SARS-CoV-2 може директно да го зарази централниот нервен систем. Вирусот успеал да ги зарази невроните во човечките мозочни органоиди ( минијатурни 3Д органи направени ...

Научниците откриват колку долго се формира имунитетот на Covid-19

Нетпрес - 21.01.2021

Американските научници докажале дека реакцијата на ткн мемориски Б-клетки, кои формираат долгорочен имунолошки одговор на SARS-CoV-2 коронавирусот, се развиваат во рок од шест месеци по заразата, а резултатите од нивното истражување се објавени во ...

Нема британска мутација во земјава

Сител - 21.01.2021

Во Македонија досега не е изолиран новиот мутиран тип на коронавирусот кој беше детектиран во Велика Британија во декември. Според информации на Сител од Министерството за здравство последните генетски анализи направени во МАНУ врз примероци од ...

Како да знаеме дали нашиот имунитет е подготвен да се одбрани од вирусот?

Попара - 21.01.2021

Сите одбранбени клетки во телото се познати како леукоцити или бели крвни клетки. Обично, кај здрави луѓе, има 4-9 милијарди бели крвни зрнца во еден литар крв. Имунитетот е ослабен кога бројот на бели крвни клетки е помал од 3 милијарди.

Научниците откриват колку долго се формира имунитетот на Ковид-19

Курир - 22.01.2021

Американските научници докажале дека реакцијата на ткн мемориски Б-клетки, кои формираат долгорочен имунолошки одговор на SARS-CoV-2 коронавирусот, се развиваат во рок од шест месеци по заразата, а резултатите од нивното истражување се објавени во ...

Сој, варијанта или мутација? Кои се разликите во употребата на овие термини кај вирусите, објаснуваат експертите

Pedijatar.mk - 21.01.2021

Жан-Пол Соси, докторанд на Универзитетот во Торонто, истакнува дека варијанта на вирус е правилен термин што треба да се користи при класифицирање на познат вирус кој развил „специфична група на мутации“, што предизвикува таа варијанта да се ...

Сој, варијанта или мутација? Постојат разлики во термините кај вирусите

Кајгана - 20.01.2021

Терминот сој е специфичен за вирусот SARS-CoV-2, но не и за COVID-19, болеста што вирусот ја предизвикува, објаснува Жан-Пол Соси, студент од Универзитетот во Торонто. Соси истакнува дека варијанта на вирусот е коректен термин за користење кога се ...