TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вјоса Османи за Си-ен-ен: Ако не се соочи со мерки, Србија би можела да го повтори насилството врз остатокот од ...

360 степени - 04.10.2023

Одговорноста за нападот во Бањска ја презеде поранешниот потпретседател на Српската листа, Милан Радоичиќ, кој во вторникот беше сослушан во белградското обвинителство, но косовската претседателка вели дека не верува оти Србија ќе го казни или ќе им ...

Остра осуда на Европскиот Парламент за нападот во Бањска

Р.С.Европа

Османи за CNN: Ќе објавиме докази дека Вучиќ дал наредба за Бањска

Слободен Печат

Османи: Ќе докажеме дека Вучиќ го наредил нападот на северот на Косово

Локално

Османи за CNN: Косово нападнато, потребни се санкции против Србија, сакаме Радоичиќ да биде екстрадиран на Косово

4NEWS

Курти: Напаѓачите во Бањска се претежно од „Цивилна заштита“ и „Северна бригада“

Р.С.Европа

КК Црвена звезда платила по 1.200.000 динари на семејствата на убиените Срби на Косово

4NEWS

CivilMedia Слободен Печат 360 степени Р.С.Европа Локално МКД Глас на Америка Deutsche Welle

Вучевиќ: Состојбата во Косово е вознемирувачка, а животот на Србите е неодржлив

Макфакс - 04.10.2023

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ, оцени дека состојбата во Косово е во најмала рака вознемирувачка и дека животот е неодржлив за Србите. Како што рече, од доаѓањето на косовскиот премиер Аљбин Курти на чело на приштинските институции, ...

Вучевиќ: Српската војска не влезе во Косово и не учествуваше во конфликтот

Во Центар

Военото раководство на Србија демантира дека сакале да влезат во Косово: Навреда за интелектот

А1 On

Вучевиќ: Ако наредеше претседателот Вучиќ,ќе влезевме на територијата на Косово, но ќе го известевме КФОР

Курир

AKO ВУЧИЌ НАРЕДИ, ВОЈСКАТА ЌЕ ВЛЕЗЕ НА КОСОВО Српскиот министер за одбрана упати сериозно предупредување

+инфо

Српскиот МО: Ако нареди Вучиќ, војската ќе влезе на Косово

Локално

Српскиот МО: Ако нареди Вучиќ, војската ќе влезе на Косово

Курир

Сител Слободен Печат Frontline 4NEWS Денар 365 MakPress Опсервер

Преминот Брњак е отворен за сообраќај по 10 дена блокада, Јариње сè уште не

Макфакс - 04.10.2023

Од утринава, во 8 часот, по 10 дена блокада, целосно е отворен за сообраќај преминот Брњак. Информацијата за „Косев“ ја потврди заменик-командантот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Елшани.

Припадниците на специјалната единица на косовската полиција се повлекоа, на терен интервентна: Каква е состојбата во Бањска?

Локално

КоССев: Косовските специјалци се повлекуваат од Бањска и Звечане

Либертас

Косовските специјалци се повлекоа од Бањска, ќе бидат заменети со интервентна единица

Слободен Печат

Косовската специјална единица се повлече од Бањска

Вечер Прес

Елшани: Специјалците се повлекоа од Бањска, ќе бидат заменети со интервентна единица

Локално

КоССев: Косовските специјалци се повлекуваат од Бањска и Звечан

Канал5

24Инфо MakPress CivilMedia Опсервер Скопје1

БАНКИТЕ ОСТАНУВААТ БЕЗ ПАРИ, АПТЕКИТЕ БЕЗ ЛЕКОВИ, ПРОДАВНИЦИТЕ БЕЗ СТОКА: Дали на северот на Косово му се заканува ...

Фактор - 04.10.2023

Повеќе од една недела по конфликтот во Бањска на Косово и Метохија во кој животот го загубија тројца Срби и еден припадник на косовската полиција, ситуацијата на северот се заканува да ескалира, предупредува Дејан Недељковиќ од КиМ за EURACTIV.

Мисијата КФОР најави дека го зголемува своето присуство во северно Косово и повика на дијалог меѓу Белград и Приштина

Zoom

Њујорк Тајмс: Жителите на косовските села се уморни од конфликти, велат дека се чувствуваат како да се во џунгла

Слободен Печат

Рашиќ: Парадоксално звучи, но јас и семејството сме побезбедни во Косово одошто во Србија

Frontline

КОСОВСКИОТ МИНИСТЕР РАШИЌ: Колку и да звучи чудно, но јас и моето семејство сме побезбедни во Косово отколку во Србија

Денешен

Рашиќ: Парадоксално звучи, но јас и семејството сме побезбедни во Косово него во Србија

MakPress

Њујорк Тајмс: Жителите на косовските села велат дека се чувствуваат како да се во џунгла

4NEWS

Рацин Канал5 Либертас Курир Република Нетпрес Бриф Н.Македонија

Рама: НАТО треба да воспостави контрола над северниот дел од Косово

Бизнис Вести - 04.10.2023

Албанскиот премиер Еди Рама во изјава за „Фајненшл тајмс“ оцени дека НАТО треба повторно да воспостави контрола врз северно Косово, повикувајќи ги западните лидери да го решат „бескрајното лудило меѓу балканските земји“.

„Нестабилноста на Западен Балкан им служи на интересите на Москва“, рече Рама

Локално

Рама бара НАТО да воспостави контрола врз северот на Косово: Приштина е алат за Русите

Локално

Рама: НАТО треба да воспостави контрола над северниот дел од Косово

Слободен Печат

Рама: НАТО треба да воспостави контрола над северниот дел од Косово

24Инфо

Рама: НАТО треба повторно да воспостави контрола врз северно Косово, западните лидери да го решат бескрајното лудило меѓу балканските земји

360 степени

Рама: НАТО треба да воспостави контрола над северниот дел од Косово

Во Центар

Сител Република Либертас +инфо Алсат-М MakPress

Романија ќе испрати 100 војници заради зајакнување на присуството на КФОР

Слободен Печат - 04.10.2023

Романските власти синоќа најавија дека ќе испратат околу 100 војници за да го зајакнат присуството на КФОР во Косово по порастот на тензиите со Србија. НАТО во петокот соопшти дека е подготвен да ги засили силите на КФОР, по вооружениот напад на 24 ...

Велика Британија го зголемува бројот на своите војници на Косово

МКД

200 БРИТАНСКИ ВОЈНИЦИ СТИГНУВААТ НА КОСОВО Засилување на НАТО во регионот по настаните во Бањска

+инфо

Албански медиуми: Велика Британија испраќа 200 дополнителни војници во Косово

Курир

НАТО го засилува британскиот контингент на КФОР во Косово

Алсат-М

Велика Британија испраќа 200 дополнителни војници во Косово, јавуваат албански медиуми

Нетпрес

Засилување на НАТО во регионот по настаните во Бањска: Дополнителни 200 британски војници стигнуваат на Косово

Вечер Прес

Сител MakPress

Си-Ен-Ен: Претседателката на Косово бара санкции за Србија

Бизнис Вести - 04.10.2023

Претседателката на Косово Вјоса Османи, во интервју за Си-Ен-Ен побара од меѓународната заедница да воведе санкции за Белград, но не одговори на прашањето дали Приштина ќе ја формира Заедницата на општини со мнозинско српско население (ЗСО).

Што пренесоа руските медиуми од интервјуто на Вучиќ со Кристијан Аманпур на СиЕнЕн?

Вечер Прес

Вучиќ одби да му каже на Си-ен-ен дали го поддржува Новак Ѓоковиќ кога пишува „Косово е срцето на Србија“

Макфакс

(Видео) „Ладен туш“ за Вучиќ на „CNN“: Погледнете како новинарката го спречи да го наметне својот наратив

Точка

Вучиќ: Ако продолжи теророт на Курти, Србите ќе почнат масовно да си заминуваат

Локално

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија не сака војна

Канал5

Вучиќ: Србија е последната земја на која и требаат инциденти

Локално

Фокус Либертас Опсервер Република Сител Курир MakPress Канал5

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Рацин - 03.10.2023

– САД ја поздравија изјавата на командантот на армијата на Србија дека дел од војската е повлечана од границата со Косово. Ова синоќа на брифингот за новинарите го соопшти Метју Милер, портпарол на Стејт департментот, кој истакна дека Вашингтон и ...

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Либертас

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Канал5

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Република

Вашингтон го поздрави делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Слободен Печат

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

Frontline

САД го поздравија делумното повлекување на српската војска од границата со Косово

24Инфо

Во Центар Нова ТВ CivilMedia MakPress

Курти: Србија работи на воени планови за анексија на Косово

А1 On - 03.10.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека Србија не е заинтересирана за регионална соработка и членство во ЕУ, бидејќи „работи на воени планови за анексија на северот“, пренесува Коха. На дискусијата насловена „Берлински процес: Досегашни ...

Приштина: Нападот во Бањска беше дел од план за анексија на северно Косово, Белград демантира

Сител

Имаме потврда дека нападот во Бањска бил дел од план за анексија на северот на Косово, кажа Курти

Сакам да кажам

Курти: Терористичкиот напад е дел од поширок план за анексија на северот на Косово

Бизнис Вести

Курти: Нападот беше дел од поголем план за анексија на северно Косово, планиран напад на 37 локации

Zoom

Курти тврди дека последниот напад е дел од „поширок план за анексија на северот на Косово“

Слободен Печат

Курти: Терористичкиот напад е дел од поширок план за анексија на северот на Косово

Курир

Сител Либертас ТВ21 Нетпрес Н.Македонија 360 степени 24Инфо MakPress

Србија е последната земја на која ѝ требаат инциденти, сакаме поголемо присуство на КФОР на Косово, изјави Вучиќ за ...

Н.Македонија - 03.10.2023

Претседателот Александар Вучиќ за „Си-ен-ен“ изјави дека Србија е последната земја на која ѝ биле потребни инциденти на Косово и Метохија. Сакаме да видиме поголемо присуство на КФОР на северот на Косово, како еден од начините за обезбедување на ...

Вучиќ за Си-ен-ен: 99% од Србите веруваат во тоа што го кажа Ѓоковиќ

МКД

Вучиќ: Извештаите од Белата куќа не се точни, Србија не сака инциденти

Вечер Прес

Вучиќ на Си-Ен-Ен: Ги цениме извештаите од САД, но проблем е што не се целосно точни

А1 On

На Србија не ѝ треба војна, туку поголемо присуство на КФОР на северот на Косово! Вучиќ: Вашите извештаи не се точни (фото)

Во Центар

Вучиќ изјави за Си-Ен-Ен: Србија е последната на која и требаат инциденти, не сакаме војна со НАТО

Скопје1

„Ги ценам извештаите на Белата куќа, но не беа секогаш точни“, вели Вучиќ – „Сакаме деескалација и поголемо присуство на КФОР во Република Косово“.

4NEWS

Макфакс Опсервер Сител Република Lider +инфо 360 степени PressingTV

Шефицата на косовската дипломатија: Ако меѓународната заедница продолжи да ги толерира постапките на Србија, ќе дојде ...

МКД - 02.10.2023

Косовската министерка за надворешни работи Доника Гервала Шварц во изјава за германски медиуми се закани со избивање нова војна на Балканот. „Ако меѓународната заедница и понатаму ги толерира постапките на Србија, ќе дојде до нова војна“, кажа ...

Косовската министерка со закана:„Ќе има војна ако меѓународната заедница го толерира српскиот претседател“

Фокус

Гервала-Шварц: Можна е нова војна на Балканот

Нетпрес

Гервала-Шварц за „Дојчландфунк“: Ќе има војна ако меѓународната заедница продолжи да ја толерира Србија

Република

Косовската шефица на дипломатијата: „Можна е нова војна на Балканот“

Локално

Гервала-Шварц за „Дојчландфунк“: Ќе има војна ако меѓународната заедница продолжи да ја толерира Србија

Бриф

Гервала-Шварц за „Дојчландфунк“: Ќе има војна ако меѓународната заедница продолжи да ја толерира Србија

Сител

Frontline Независен Република 365 MakPress Слободен Печат Рацин

ЕУ очекува безусловна соработка на Србија во истрагата за нападот на северот на Косово

Р.С.Европа - 02.10.2023

Европската унија (ЕУ) очекува соработка од Србија во истрагата за нападот што се случи на 24 септември на северот на Косово, а мандатот за оваа истрага и припаѓа на косовската полиција, изјави портпаролот на ЕУ, Петер Стано.

Стано: Очекуваме безусловна соработка од Србија за настаните во Бањска

Макфакс

Стано: Европската унија е подготвена за санкции против Србија

Н.Македонија

ЕУ подготвена да воведе санкции кон Србија поради нападот на северот на Косово

Локално

Стано: Европската унија е подготвена за санкции против Србија

Вечер Прес

Стано за мерките против Србија: ЕУ ги чека конечните резултати од деталната истрага

Во Центар

Стано: Очекуваме безусловна соработка од Србија за настаните во Бањска

Опсервер

Слободен Печат Точка

„ТУКА НЕКОЈ ЛАЖЕ“ Белград инсистира дека тројцата Срби во Бањска биле брутално убиени

+инфо - 02.10.2023

Тука некој лаже, или ЕУЛЕКС или Приштина, обвини во врска со обдукцијата Петар Петковиќ, проректорот на канцеларијата за Косово и Метохија на Србија. Еден од тројцата убиени Срби, Бојан Мијаиловиќ, бил убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во ...

(Видео) Петковиќ покажа вознемирувачка фотографија од телото на убиениот Србин од Бањска: „Патолози утврдија дека бил убиен додека лежел на грбот“

Макфакс

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ: Петковиќ изнесе докази за Бањска – Фотографија од убиениот Мијаиловиќ сведочи за егзекуција лице в лице/ВИДЕО

Вечер Прес

(Видео) Петковиќ покажа вознемирувачка фотографија од телото на убиениот Србин од Бањска: „Патолози утврдија дека бил убиен додека лежел на грб“

Опсервер

(ВИДЕО) Петковиќ покажа слика од убиениот Србин: Егзекуцијата е извршена лице в лице

А1 On

(Видео) Петковиќ покажа вознемирувачка фотографија од телото на убиениот Србин од Бањска: „Патолози утврдија дека бил убиен додека лежел на грб“

Press24

Петковиќ покажа ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА од телото на убиениот Србин во Бањска (ВИДЕО)

Локално

Независен Курир 24Инфо Скопје1 Lider Точка MTM Фактор

Петковиќ: 11 отсто од Србите на Косово се преселиле во централна Србија, ова е прогон и етничко чистење

Антропол - 02.10.2023

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, на прес-конференцијата зборуваше за доказите кои ги побиваат лагите на Приштина. „Во првиот одговор ни кажаа дека обдукцијата е завршена и дека се работи за претставник на ЕУЛЕКС.

Петковиќ: Курти продолжува да го тероризира српскиот народ

Макфакс

Петковиќ: Бараме КФОР и ЕУЛЕКС да бидат неутрални, Приштина цело време фалсификува факти и податоци

Бизнис Вести

Петковиќ: Курти продолжува со теророт врз српскиот народ на Косово

Локално

Петковиќ: Курти продолжува да го тероризира српскиот народ

Опсервер

Петковиќ: Курти продолжува да го тероризира српскиот народ

Скопје1

Петковиќ: Курти продолжува да го тероризира српскиот народ

Точка

Press24 Сител Слободен Печат Сител Република Канал5 MakPress

Европскиот парламент ќе усвои резолуција за ситуацијата на Косово

Слободен Печат - 02.10.2023

Пратениците на пленарна седница во Европскиот парламент во Стразбур со 296 гласа го прифатија предлогот да се усвои резолуција за ситуацијата на Косово. „Сите знаеме што се случи на север и мислиме дека е важно да се усвои резолуцијата за две ...

Европскиот паламент ќе одржи вонредна расправа за случувањата на Косово

Фокус

Европскиот Парламент ќе расправа за нападот на северот на Косово

CivilMedia

Европскиот парламент ќе одржи вонредна расправа за случувањата на Косово

Либертас

Ситуацијата на северот од Косово – тема на расправа во ЕП

Телма