TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Германија и натаму се рекламираат цигари

Deutsche Welle - 11.10.2018

Германија е единствена ЕУ-земја во која е дозволено рекламирање цигари. Екс-шефот на пратеничката група на ЦДУ, Каудер блокираше носење закон за забрана. Сега противниците на тутунската индустрија гледаат нова шанса.

Хонг Конг ги забранува електронските цигари

Макфакс - 10.10.2018

Хонг Конг планира да ги забрани електронските цигари и други нови уреди за пушење со цел да го заштити јавното здравје, изјави денеска лидерката на оваа полуавтономна кинеска територија, Кери Лам.