TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Како датумот за преговори стана закана до Брисел?

MakPress - 12.06.2019

Датумот за почеток на преговорите е неизвесен и за на есен. Но премиерот не се откажува, па утре заминува на средба со германската канцеларка во обид да издејствува поинакво решение. Но неговиот оптимизам секојдневно се покрива со ново демантирање.

Заев до Меркел: Ако не испорачате датум, може да го отворите патот за влијание од трети страни

Фокус - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија 24 прашан што ќе и каже на Меркел на срадбата која следува, одговори: -Испорачавме, должност е да испорачате. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор.

Заев очекува по средбата со Меркел точно да се определи кога ќе добиеме датум

+инфо - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Премиерот Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ, ...

Centar - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Заев: Ние направивме се на ред е ЕУ

Press24 - 11.06.2019

Заев се огласи денеска на Фејсбук за се што е постигнато за ЕУ. Фокусот на нашата земја, но и на целиот регион и на Европа, е во реализација на заклучоците од Советот на ЕУ во јуни 2018, што го поставија патот кон отворање преговори во јуни 2019.

Заев: Ако нема датум може нов мандатар да формира влада

+инфо - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев вечерва откри дека е можно и нов мандатар да формира влада, доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ. Тој во емисија за телевизијата 24 рече дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени ...

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово, ЕУ да каже зошто нема датум за преговори

24Инфо - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев: Ако ЕУ не ги испорача преговорите во Македонија, ќе се демотивира регионот, економијата, може да се врати ...

Centar - 11.06.2019

На новинарско прашање во емисијата Отворено на ТВ 24, што ќе и порачате на Меркел во четврток, премиерот Зоран Заев најави дека ќе и рече дека должност на ЕУ е да и даде преговори на Северна Македонија.

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Слободен Печат - 11.06.2019

Посочи дека очекува моќта на привлекување на ЕУ на земјите кандидатки да опстои и двете стратешки цели, членство во НАТО и добивање на датум за почеток на преговорите ќе бидат исполнети годинава.

И предвремените избори се опција, вели Заев

Centar - 11.06.2019

Јас ги кажав сите опции, најверојатно предвремените избори се тоа што боде уши. Ова не го правиме заради Северна МАкедонија, ова го правиме и заради Европската унија, дециден е премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на тв 24 во емисијата ...

Заев кажа дали се чувствува изневерено од ЕУ

Фактор - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во Отворено на 24 ТВ вечерва изјави дека 15 години го чекаме датумот за преговори со Европската Унија и дека заслужуваме да го добиеме. Тој рече дека нема да избрзува да каже дали е изигран, но вели дека животот е борба, животот ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји - членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Меркел ќе пресече дали ќе има нова влада или избори во Македонија

Нетпрес - 11.06.2019

Ставот на германската канцеларка Ангела Меркел за тоа дали и кога Македонија ќе добие датум за преговори ќе ја одредат иднината на владата на премиерот Зоран Заев. Заев в четврток во Берлин ќе се сретне со Меркел, а фокусот ќе биде на прашањето дали ...

Тринаесет членки на ЕУ бараат датум за Северна Македонија и Албанија

Либертас - 11.06.2019

Во заедничко соопштение министрите за надворешни работи на 13 земји – членки на ЕУ бараат во јуни Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ. Според нив, од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок ...

Шекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме тоа да го направи и ЕУ

1tv - 11.06.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во четврток во Берлин ќе испрати порака оти Република Северна Македонија го исполни својот дел од обврските и сега Европската ...

Од аберот на Меркел зависи дали Заев ќе го врати мандатот

PressingTV - 11.06.2019

Дали премиерот Зоран Заев ќе ја реконструира владата, ќе има предвремени парламентарни избори или ќе го врати мандатот…сите се најавени опции доколку не се добие датум за почеток на преговори.

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

+инфо - 11.06.2019

Доколку вестите од Берлин се испостават како разочарувачки, горчината и по некоја поука од актуелната политика на Германија, ќе ни служи за памет, на сите. В о четврток, неделава, Заев во Берлин ќе се сретне со г-ѓа Меркел.

Со есенски датум до врело политичко лето

Независен - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев утре и задутре ќе престојува во Берлин, каде што ќе има свое обраќање на годишниот прием на Стопанската комора на Германија за Источна Европа. Во рамки на оваа посета се очекува да се реализира и средбата што ја најави Заев со ...

Во четврток средба Заев-Меркел - „момент на вистината“ за датум летово

Канал5 - 10.06.2019

Кусите технички рокови и приоритетот на Брисел да се избере новиот состав на Европската Комисија ја става Македонија во втор план, а со тоа, и можноста земјава да го добие датумот за преговори уште летово.

Граѓаните разочарани, ЕУ некредибилна

Н.Македонија - 10.06.2019

Одложувањето на датумот за преговори со ЕУ може да предизвика граѓанско разочарување, но и негативни последици во општеството. Истото тоа ќе резултира и со опаѓање на надежите кај граѓаните за остварување прогрес и напредок на целата држава.

Анкета на „Макфакс“: Ако нема датум за преговори во јуни, оставка за Владата

Макфакс - 10.06.2019

Во онлај-анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Што доколку земјава не добие датум за преговори со ЕУ во јуни годинава“, повеќето од испитаниците, односно речиси половината, се изјасниле дека во тој случај Владата ...

Филипов: Мала веројатност Меркел да даде зелено светло пред есен за Македонија

Фактор - 10.06.2019

Недоумиците во Брисел и во главните градови на локомотивите на Европската унија може да предизвикаат нова политичка криза во Македонија. Заев веќе се пожали дека ќе си поднесе оставка и ќе ја распушти Владата ако сега ова лето не ги започнеме ...

Заев чека „ја” од Германија, Меркел мудро молчи

Вечер Прес - 10.06.2019

Со оглед на тоа дека топката е префрлена во дворот на Берлин, многу е веројатно засега јунскиот министерски совет да заклучи дека ќе се наврати на прашањето за датумот со Албанија и Македонија во јули, со што воедно и ќе се притисне германскиот ...

Стоилковски: Лагите на Заев се прочитани, а за коруптивноста и криминогеноста ја обвинува ЕУ

Курир - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница, обвинува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум ...

Заев и се закани на Меркел: Ако не испорачате датум, може да го отворите патот за влијание од трети страни

Курир - 11.06.2019

Премиерот Зоран Заев во вечерашното гостување на телевизија 24 прашан што ќе и каже на Меркел на срадбата која следува, одговори: -Испорачавме, должност е да испорачате. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор.

ЗАЕВ ОДИ КАЈ МЕРКЕЛ: Ќе зборуваат ли за датумот кој земјата го очекува?

Фактор - 10.06.2019

Средба меѓу премиерот Зоран Заев и германската канцеларка, Ангела Меркел ќе има во четврток во Берлин. Оваа средба следи по пораките дека канцеларката не е за брз датум за преговори за земјава.

Заев очекува по средбата со Меркел прецизно определување кога ќе го добиеме датумот за преговори

Независен - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев во емисијата „Отворено“: Успехот на Северна Македонија во евроинтеграцискиот процес е и успех на ЕУ

iPortal - 11.06.2019

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и заменик претседателот на Владата на РСМ и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за правда, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за комуникации, ...

Заев: Може нов мандатар да формира влада, ако нема датум

Република - 11.06.2019

Доколку не добиме датум за почеток на преговори со ЕУ, можно е и нов мандатар да формира влада, изјави вечерва во емисијата „Отворено“ премиерот Зоран Заев. Спооред Заев дека во игра се сите опции како враќање на мандатот, предвремени парламентарни ...

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Курир - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Заев: Блескав е извештајот, ако нема летово датум, тоа ќе го демотивира регионот, економијата, а може да се врати ...

iPortal - 11.06.2019

– Испорачавме, должност е да испорачате, не само Германија се разбира, земјите членки на Европскиот Совет. Ако не се испорача не очекувајте да ги мотивирате Вучиќ или Хашим Тачи да дојдат до договор, затоа што нема мотивација.

Заев во 24 Отворено: Европската Унија тоа што го вети треба да го исполни

24 Вести - 11.06.2019

„Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Анкета: Ако нема датум за преговори во јуни, Владата треба да падне

Expres - 10.06.2019

Речиси половина анкетирани во он-лајн анкетата на Истражувачкиот центар на „Макфакс“ , сметаат дека Владата треба да поднесе оставка доколу земјава не добие датум за преговори со ЕУ во јуни годинава.

Oва се земјите кои бараат датум за преговори за Македонија

Фактор - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Шекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме тоа да го направи и ЕУ

Сител - 11.06.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во четврток во Берлин ќе испрати порака оти Република Северна Македонија го исполни својот дел од обврските и сега Европската ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

CivilMedia - 11.06.2019

пишува: Најверојатниот исход од таму кажаното ќе биде најавата на Заев, во петок, дека Република Северна Македонија, годинава, оди на предвремени парламентарни избори. Навистина е жално што Македонија, на општо изненадување, најлошиот ...

Во четврток средба Заев- Меркел за конечен договор за датумот за преговори со ЕУ

Либертас - 10.06.2019

Кусите технички рокови и приоритетот на Брисел да се избере новиот состав на Европската Комисија ја става Македонија во втор план, а со тоа, и можноста земјава да го добие датумот за преговори уште летово.

„Макфакс“ – анкета: Ако нема датум за преговори во јуни, оставка за Владата

А1 On - 10.06.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „што доколку земјава не добие датум за преговори со ЕУ во јуни годинава“, најголемиот број од испитаниците, односно речиси половината, се изјасниле дека во тој ...

Стоилковски: Зоран Заев и неговите лаги се срам и од ден на ден нанесуваат се поголема штета на Република Македонија

24Инфо - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница, изјави Наум Стоилковски, Портпарол на ...

„Должност е да испорачате“, ќе ѝ каже Заев на Меркел

Expres - 11.06.2019

„Испорачавме, должност е да испорачате“. Ако не се испорача, не очекувајте Вучиќ и Тачи да бараат договор“. Ова ќе ѝ го каже премиерот Зоран Заев на Ангела Меркел на средбата која треба да се одржи во четврток.

Заев: Блескав е извештајот, очекувам ЕУ да возврати

Нетпрес - 11.06.2019

Ние направивме сѐ што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

Тринаесет европски земји лобираат за датум во јуни за Македонија

Вечер Прес - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Шекеринска: Ние испорачавме резултати, очекуваме тоа да го направи и ЕУ

Press24 - 11.06.2019

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска е убедена дека средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел во четврток во Берлин ќе испрати порака оти Република Македонија го исполни својот дел од обврските и сега Европската Унија ...

Зар и ти, ќерко, Меркел?!

Слободен Печат - 11.06.2019

За нас, Балканците, ништо ново: нам ни е во генерациското генетско политичко наследство политиката да ја разбираме како игра на насмевки, празни зборови и лажни ветувања, до првиот опортунистички момент за погазување на дадениот збор или за ...

„Макфакс“ – анкета: Ако нема датум за преговори во јуни, оставка за Владата

Точка - 10.06.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „што доколку земјава не добие датум за преговори со ЕУ во јуни годинава“, најголемиот број од испитаниците, односно речиси половината, се изјасниле дека во тој ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев цела година манипулираше дека Македонија добила атум за преговори

PressingTV - 10.06.2019

Зоран Заев прокоцка цела година во лаги и манипулации дека Македонија добила датум за преговори. Еве што велеше Заев цела година, еве како убедуваше насекаде, еве како говореше од собраниската говорница! Ова е видеото од 2 јули 2018 година, обраќање ...

Заев по средбата со Меркел очекува датум за преговори

Press24 - 11.06.2019

Канцеларката Ангела Меркел, Германија и сите 28 земји членки на ЕУ се конечно позитивни за Република Северна Македонија. Петнаесет години го чекаме овој датум за почеток на преговорите. Заслуживме како никогаш досега.

Заев потврди, нема да имаме датум за преговори

Сител - 11.06.2019

Ние направивме се што требаше, сега треба Европа да го стори истото, изјави премиерот Зоран Заев во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 на тема „Две години Влада“. Според премиерот, консталацијата на односите во регионот, односот Белград-Приштина, ...

13 земји членки на ЕУ со заедничко писмо до Советот на ЕУ – се бара итен и безусловен датум за преговори

24 Вести - 11.06.2019

Северна Македонија и Албанија да добијат датум за отпочнување на преговори со ЕУ на јунскиот Совет за општи работи, бараат шефовите на дипломатиите на 13 земји членки на ЕУ во заедничката изјава објавена денеска.