TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Природна маска за лице со две состојки: Ја обновува кожата

Женски магазин - 26.11.2020

Ова е најприродната маска за лице од моркови и мед, која многу брзо ја обновува кожата и ги ублажува брчките. Потребни состојки: 1 морков 2 лажички мед Подготовка: Морковот измијте го и исечкајте го, па ставете го во блендер.

Збогувајте се од сувата кожа: Природни маски за студени денови

Вечер Прес - 26.11.2020

Маските за лице од природни состојки ќе ѝ помогнат на кожата да биде здрава и да сјае За време на есента и зимата, нашата кожа е често сува. Студениот воздух и грејната сезона ја завршуваат својата работа, што бара соодветна хидратација.

Домашни маски за здрава и сјајна коса

Алсат-М - 26.11.2020

На вашата коса ѝ е потребна постојана нега. Доколку ви е здодеано од балзамите за коса, можете дома да си направите маска која ќе ја заштити вашата коса, нема да ве чини многу, а ќе биде подеднакво ефикасна како и маските за коса што ги купувате.

Кардиологот Хаџи-Тановиќ советува: Што треба задолжително да пиете за белите дробови да не откажат поради коронавирусот

Press24 - 26.11.2020

Зборувајќи за тоа дека во Србија сѐ повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести, отколку од коронавирус, новинарите на ТВ Прва го угостиле српскиот кардиолог Вишеслав Хаи-Тановиќ кој дал јасни насоки за борба против коронавирусот.

ВИДЕО: Не сакате ова да биде последно што ќе го видите пред смртта од ковид, лекар од САД упати моќна порака

Слободен Печат - 26.11.2020

Лекар од Мисури објави видео во кое покажува што гледаат последно пациените заболени од ковид пред да умрат, јавува Би Би Си. „Ве молам, слушајте. Не сакам да бидам последната личност која ќе гледа во вашите преплашени очи“, напиша д-р Кенет Реми ...

Доктор објави сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски (ВИДЕО)

Курир - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

НОВА СТУДИЈА: Пандемијата може да се запре ако најмалку 70% од луѓето во јавност доследно носат маски

Panacea.mk - 26.11.2020

Истражувачите Санџеј Кумар и Хау Пу Ли ја проучувале употребата на различни видови маски и своите согледувања ги собрале во научен труд што го објави стручното списание Physics of Fluids. Н осењето маски во јавност со цел да се забави ширењето на ...

Лекар од ковид-болница објави видео и испрати сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски

Локално - 26.11.2020

Доктор од Мисури објави видео во кое симулира како изгледаат последните сцени што ги виделе пациенти кои умирале од коронавирус. Тој го објави видеото во обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Кардиолозите откриваат: Ако не сакате да ви откажат белите дробови поради коронавирус, секој ден пијте го ова!

Убавина и Здравје - 25.11.2020

Кардиолозите даваат јасни насоки за борбата против коронавирус Со оглед на тоа што повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести отколку од коронавирус, кардиолозите дадоа јасни насоки во борбата против вирусот.

Американски инфектолог: Маските ќе бидат потребни долго време

Акцент - 25.11.2020

Носењето заштитни маски ќе биде потребно дури и ако постои вакцина против новиот коронавирус, изјави Ентони Фаучи, директор на Американскиот национален институт за инфективни болести. Тој ја даде изјавата во интервју објавено на веб-страницата Њу ...

ШЕКЕРИНСКА: Маската е најдобра одбрана од коронавирусот, подобра дури и од вакцината

Денешен - 25.11.2020

Носењето маска е најдобрата заштита од коронавирусот, подобра дури и од вакцината, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска за ТВ 24. – Бројките на заразени и починати во светот растат, ова беше за очекување.

Кардиолозите откриваат: Ако не сакате да ви откажат белите дробови поради коронавирус, секој ден пијте го ова!

Курир - 25.11.2020

Кардиолозите даваат јасни насоки за борбата против коронавирус Со оглед на тоа што повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести отколку од коронавирус, кардиолозите дадоа јасни насоки во борбата против вирусот. „Тајната е во добрата превентива.

ВИДЕО: Американски лекар со видео порака ги предупредува луѓето да носат маски

А1 On - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Американски лекар со видео порака ги предупредува луѓето да носат маски /видео

Вечер Прес - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

Кардиологот Хаџи-Тановиќ советува: Задолжително да пиете витамини и аспирин

24Инфо - 26.11.2020

Зборувајќи за тоа дека во Србија сѐ повеќе луѓе умираат од кардиоваскуларни болести, отколку од коронавирусот, новинарите на ТВ Прва разговараа со српскиот кардиолог Вишеслав Хаи-Тановиќ кој дал јасни насоки за борба против коронавирусот.

Доктор објави сериозно предупредување за сите кои не сакаат да носат маски (ВИДЕО)

Скопје инфо - 26.11.2020

Д-р Кенет Реми, лекар од американската сојузна држава Мисури, објави видео во кое симулира кои се последните сцени што ги гледаат пациентите кои умираат од коронавирус. Видеото тој го објави како свој скромен обид да ги охрабри луѓето да носат маски.

ДАЛИ НОСЕЊЕТО ДВЕ МАСКИ ЌЕ ВЕ ЗАШТИТИ ПОДОБРО ОД КОРОНА? Одговорот ќе ве изненади!

Локално - 25.11.2020

До денес, повеќето луѓе ја прифатија мерката носење заштитна маска за да се спречи ширењето на коронавирусот, па веројатно сте ги забележале оние кои носат две маски на лицето. Дали две маски ќе ве заштитат подобро? Зависи.

Кардиолог: „Многу повеќе луѓе умираат од срце отколку од корона, симнете ја маската и дишете длабоко“

Локално - 25.11.2020

Српскиот кардиолог д-р Вишеслав Хаџи-Тановиќ вели дека вирусите главно ги напаѓаат белите дробови и индиректно го оштетуваат срцето. Тоа укажува на важни превентивни мерки со цел да се заштитиме, но една од нив е прошетка во природа без маска.

Шекеринска: Носењето маска е најдобра заштита, подобра и од вакцината

24 Вести - 25.11.2020

„Бројките на заразени и починати во светот растат, ова беше за очекување. На ова предупредувавме, ова не е за изненадување. Затоа она што се случува кај нас е слично со она што се случува во другите земји. Бројките се се уште многу високи.

Еве каде треба да ја чуваме заштитната маска кога не ја носиме и кои се грешките кои ги правиме со неа

iPortal - 25.11.2020

Незамисливо е денеска да излеземе од дома без заштитна маска на лицето. Заштитните маски во текот на пандемијата станаа нашето секојдневие. Бидејќи маските се задолжителни и се начин на заштита од коронавирусот треба да знаеме и неколку битни нешта ...