TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Обвинителство чека извештај од МВР за случајот Богоевски

Алфа - 16.05.2019

Обвинителство ќе чека известување од МВР за да постапи по пријавата на Павле Богоевски за неовластено снимениот разговор како што тврди пратеникот. Дотогаш МВР ќе ја истражува снимката во која Богоевски договара купување на нарокотични средства и ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ остави метла за Богоевски пред Собрание

Р.С.Европа - 16.05.2019

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојановска, го повика пратеникот Павле Богоевски да си даде оставка, затоа што признал дека извршил кривично дело. Таа пред Собранието остави метла и порача Богоевски прв да бил „сметен“.

Обвинителството ќе постапува за случајот „Павле Богоевски“

Сител - 16.05.2019

Скопското обвинителство побарало МВР да го утврди идентитет на сопственикот на профилот Илија Громовник кој ја објави снимката на пратеникот Павле Богоевски, а на која наводно се слуша како народниот избраник нарачува кокаин.

Тортевски: Павле избрза, можеше да рече дека се работи за пола јагне, или пола прасе

Скопје1 - 16.05.2019

На пратеникот Павле Богоевски, му се заканува минимум една година затворска казна со тоа што потврди дека му овозможил на друг да користи дрога. Според адвокатот, Александар Тортевски, обвинителството има основ да покрене постапка со тоа што ...

Костадинов бара од сите надлежни институции да го решат случајот со „бомбата“ за Богоевски

Скопје1 - 16.05.2019

Владејачката СДСМ бара надлежните институции да го истражат случајот со објавувањето на тајно снимениот разговор на пратеникот Павле Богоевски и неговото објавувањето на тој разговор на социјалните ...

Величковски: Случајот “Павле Богоевски” потврдува дека прислушкувањето продолжува

Скопје1 - 16.05.2019

Претседателот на Либерална Партија, Ивон Величковски се огласи на Фејсбук во врска со пратеникот Богоевски и ...

Предистражна постапка и за снимката и за содржината – ДУИ бара ветинг за сите, а ВМРО ДПМНЕ е за метла

1tv - 16.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска дал исказ пред надлежен јавен обвинител за двете дела, за нелегално прибавената аудио снимка и за нејзината содржина – потврдува шефот на скопското јавно обвинителство за 1ТВ.

Единствена Македонија: И случајот дрога со Павле Богоевски го отвора прашањето за легалноста на промена на името

А1 On - 16.05.2019

Единствена Македонија на повеќе наврати ја запозна јавноста за ништовноста на Договорот за промена на името како спротивен на домашното и меѓународното право како и за постапката во меѓународни рамки како да се поништи договорот, реагира партијата ...

ВМРО ДПМНЕ тврди дека Богоевски е откриен од свиркач

Телма - 16.05.2019

Павле Богоевски веднаш треба да си даде оставка од морални причини, а Зоран Заев да го измете од Законодавниот дом, побара ВМРО ДПМНЕ врз основа на случајот што според нив, го обелоденил свиркач..

Единствена Македонија: Случајот дрога со Богоевски го отвора прашањето за легалноста на промена на името

Скопје1 - 16.05.2019

Единствена Македонија на повеќе наврати ја запозна јавноста за ништовноста на Договорот за промена на името како спротивен на домашното и меѓународното право како и за постапката во меѓународни рамки како да се поништи договорот, велат од Единствена ...

Братот на Сашо Ордановски бара оставка од Павле Богоевски

Курир - 16.05.2019

Братот на Сашо Ордановски, Ванчо, бара оставка од пратеникот на СДСМ, Павле Богоевски. Ванчо Ордановски, исто како и Богоевски, беше дел од Шарената револуција. „Да не заборавиме за што протестиравме во Шарената, заедно со Павле: Владеење на ...

Павле Богоевски го стави на тест Кодексот за однесување на пратениците

Курир - 16.05.2019

Павле Богоевски со своето однесување го повреди угледот и достоинството на Собранието, а тоа е спротивно на Кодексот за етичко однесување на пратениците. Прашањето е што ќе преземе Собранието согласно Кодексот кој што беше донесен едногласно и беше ...

Нема corpus delikti за да се докаже кривично дело кај Павле Богоевски

Фокус - 16.05.2019

Пратеникот Павле Богоевски денеска бил во скопското Јавно обвинителство да се пријави откако призна дека набавувал масло од канабис за негов близок пријател. Според извори на „Фокус“ во скопското Обвинителство одбиле да му земат исказ на Богоевски и ...

Лдп работи на закон за легализација на марихуаната

Сакам да кажам - 16.05.2019

Пратеничката на ЛДП Јулијана Николова денеска најави дека нејзината пратеничка група ќе достави во собраниска процедура предлог-закон за легализацијата на марихуаната. Засега, марихуаната е легална само за медицински цели.

Џафери: Нема основ за каква било постапка против пратеникот Павле Богоевски

МКД - 16.05.2019

„Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, секогаш кога според Уставот и Деловникот на Сoбранието е должен да постапува, презема конкретни иницијативи и мерки кои се во согласност со неговата надлежност.

Тортевски: Павле се истрча со статусот, можеше да рече дека нарачувал пола јагне или прасе

Фокус - 16.05.2019

На пратеникот Павле Богоевски, му се заканува минимум една година затворска казна со тоа што потврди дека му овозможил на друг да користи дрога. Богоевски денеска треба да се јави во Јавното обвинителство откако синоќа самоиницијативно се пријави во ...

Законот за Богоевски не важи, според обвинителство купување дрога не е кривично дело

Скопје1 - 16.05.2019

Пратеникот од шарената револуција Павле Богоевски – Пајо денеска бил во скопското Јавно обвинителство да се пријави откако призна дека набавувал, наводно, масло од канабис за негов близок пријател.

Наместо во влада, „метлата“ стигна пред Собрание, ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на Богоевски

ТВ21 - 16.05.2019

Наместо во Влада, “метлата“ стигна пред Собранието. Парламентарната група на ВМРО-ДПМНЕ, бара пратеникот Павле Богоевски да се разреши. Причина објавеното видео на интернет во коесе слуша неговиот глас како нарачува наркотични средства.

НАЈЧЕВСКА: Сите пратеници во власта треба два пати годишно да бидат проверени за употреба на дроги!

Магазин - 16.05.2019

Скандалот со пратеникот Павле Богоевски за набавка на канабис, се уште не стивнува во јавноста. На социјалните мрежи Богоевски размрда со коментари политичари, глумци, доктори и многу лица од политичката елита.

Законите важат за сите подеднакво… освен за Павле Богоевски

Нетпрес - 16.05.2019

Очекуваме сите надлежни и засегнати институции да постапат и да го разрешат случајот, особено и околу неовластеното снимање и емитување. Што се однесува до моралните аспекти, тие се на личната совест и одговорност на секој пратеник.

Сакаме пратеник независник!

+инфо - 16.05.2019

Да си знаете, на следните парламентарни избори многу внимателно ќе гласаме. Двапати ќе мериме, еднаш ќе сечеме. Еднаш или ниеднаш. Минималниот фоторобот за избор на личност на така значајна функција ќе се вика – пратеник независник! Па вие видете...

ОБНОВЕНО Костадинов бара да се расветли „бомбата“ за Богоевски, МВР и Обвинителство молчат

+инфо - 16.05.2019

Социјалдемократите очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика бурни реакции и барање оставка од пратеникот Павле Богоевски откако одекна „бомба“ на руска социјална ...

ЛДП ќе иницира закон за легализација на марихуаната, не било поврзано со скандалот со Богоевски

Алсат-М - 16.05.2019

Пратеничката од ЛДП, Јулијана Николовска, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната за општа употреба. Како што рече Николовска, ова законско решение ќе го иницирале со цел сите во општеството да имаат ...

Стојаноска: Павле Богоевски мора да си поднесе оставка, постојат сериозни сомненија дека конзумира наркотици

Курир - 16.05.2019

Павле Богоевски мора да си поднесе оставка како пратеник и тоа веднаш. Тоа е најмалку што може да стори од морални причини. Само на тој начин Богоевски ќе докаже дека има намера да остави истрагата против него да се одвива непристрасно и без ...

Бошњаковски: Институциите ќе го расветлуваат и снимањето и емитувањето по пријавата на пратеникот Богоевски

А1 On - 16.05.2019

Сите засегнати институции ќе постапат по пријавата на пратеникот Павле Богоевски, најави денес портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. Како Влада Бошњаковски рече дека нема да се изјаснат за однесувањето на пратеникот.

Тортевски: Богоевски требаше да рече дека нарачувал пола јагне или прасе

Press24 - 16.05.2019

Реакциите за скандалот околу Павле Богоевски по објавената снимка на која тој тврди дека нарачува масло од канабис за медицински цели, и натаму не стивнуваат. Адвокатот Александар Тортевски обвинителството има основ да покрене постапка со тоа што ...

Груби: Секој пратеник и функционер да се тестира за користење наркотици

Press24 - 16.05.2019

Пратеникот на ДУИ Артан Груби најави дека ќе поднесат иницијатива за таканаречен „ветинг“, односно контрола за секој пратеник или функционер којшто врши јавна дејност, како што се судии и обвинители, за контрола во врска со користење наркотици, но и ...

Бегова: Кривично дело не сторил само таксистот, туку и Богоевски

Слободен Печат - 16.05.2019

Адвокатката вели дека во овој случај има многу прашања што треба да се одговорат. Во врска со случајот со пратеникот Павле Богоевски, во кој беше објавена нелегална снимка од телефонски разговор од кој се слуша како Богоевски нелегално договара ...

(Видео) ЛДП ќе поднесе иницијатива за легализација на марихуаната, партијата тврди дека не е поврзано со Богоевски

Макфакс - 16.05.2019

Пратеничката Јулијана Николова од ЛДП најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната, не само за медицинска употреба како што беше досега, туку за општа употреба.

Костадинов бара да се расветли „бомбата“ за Богоевски

1tv - 16.05.2019

Од СДСМ очекуваат надлежните институции да го разоткријат случајот со незаконското снимање, но и емитување на снимка која предизвика реакции и барање оставка од пратеникот Павле Богоевски, откако одекна снимен разговор на социјална мрежа од профил ...

Ќе се иницира закон за легализација на марихуаната, не било поврзано со скандалот со Богоевски

Република - 16.05.2019

Пратеничката од ЛДП, Јулијана Николова, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната за општа употреба. Како што рече Николова, ова законско решение ќе го иницирале со цел сите во општеството да имаат еднаков ...

The „Павле ефект“: Пратеничка група од владејачкото мнозинство ќе бара легализација за општа употреба

365 - 16.05.2019

Јулијана Николовска – пратеничка на ЛДП, која е дел од владејачката коалиција, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на мapиxуаната за општа употреба. Со други зборови, легализација не само на мacлото од кaнaбиc за ...

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ остави метла пред Собрание за Павле Богоевски

Макфакс - 16.05.2019

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојановска од пред Собранието со метла му порача на премиерот Зоран Заев да не се мисли и прв да го смете Павле Богоевски од пратеничката функција по скандалот со објавената аудиоснимка.

ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Богоевски, ЛДП ќе иницира Закон за целосна легализација на марихуаната

ММС - 16.05.2019

Откако пратеникот Павле Богоевски призна дека телефонски нарачувал масло од канабис, пратеничката Дафина Стојаноска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ денеска побара тој да си поднесе оставка. Телефонскиот разговор во кој Богоевски нарачува, како што вели и ...

Неславен крај на Павле Богоевски: Силата на социјалните мрежи е поголема од метлата на Зоран Заев!

Магазин - 16.05.2019

Впрочем, за случајот со незаконската нарачка на Павле на пола грам “кокаин или канабис“, се дозна преку Фејсбук профилот на контраверзниот Громовник, што се расшири низ јавноста со невидена брзина.

БЕСНИ РЕАКЦИИ: Твитерџиите го „тресат“ Павле Богоевски

Фактор - 16.05.2019

Социјалните мрежи во последните два дена во фокус го ставија пратеникот Павле Боговски . Тој меѓудругото е и претседател на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања. Јавноста го коментира последното случување поврзано со Богоевски за ...

Сарачини: Некој му сечел, лепел и монтирал на Павле!?

Република - 16.05.2019

Откакоп Павле Богоевски ја потврди автентичноста на снимката од која се случа дека нешто порачува…., aктивистот Петрит Сарачини, кој е ангажиран во пи-ар службата на Владата, застана во одбрана на пратеникот Павле Богоевски за аудио-снимката со ...

Стојаноска: Еве му метла на Заев да го „измете“ Богоевски од Собранието

ТВ21 - 16.05.2019

Пратеничката Дафина Стојаноска од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, денеска побара оставка од пратеникот Павле Богоевски после скандалот и „бомбата“ во која се слуша дека нарачува пола за 2.500 денари.

Павле Богоевски ќе повика двајца експерти по морал за да утврдат дали го нарушил угледот на Собранието !?

Магазин - 16.05.2019

Според собранискиот Кодекс за однесување на пратениците во Собранието донесен во јуни 2018 година како дел од дијалогот помеѓу власта и опозицијата насловен Жан Моне, пратеникот Павле Богоевски како претседател на Комисијата за деловнички и ...

Чикашкиот камионџија го начека „на волеј“ и Павле Богоевски: Пециво во кокаинот! (ФОТО)

Вистина.мк - 16.05.2019

Уште една нова афера деновиве ја тресе власта. Овој пат нарко афера. Од неа лицето на „шарениот“ пратеник Павле Богоевски ги менуваше сите бои… Откако го фатија „со бело“. На истите тие „бомби од снимки“, со кои и тој и останатите од СДС, ...

Е, мој Павле

Слободен Печат - 16.05.2019

Значи, ќе се гони таксистот, кој несомнено извршил кривично дело со неовластено снимање. Но што станува со дилерот и со Богоевски?? „Павле Богоевски попладнево сам се пријавил во полиција!“. Ова беше насловот кој вчера навистина ме изненади.

ЛДП иницира Закон за легализација на марихуана, ДУИ со иницијатива за „ветинг“на пратеници

PressingTV - 16.05.2019

По скандалот со Павле Богоевски, ЛДП најавуваат дека ќе иницираат донесување на Закон за легализација на марихуана за општа употреба, но тврдат дека тоа нема поврзаност со пратеникот. Како што рече пратеничката Јулијана Николова, ова законско ...

Богоевски тврди дека бил снимен од таксист

Тера - 16.05.2019

Половина час по полноќ независниот пратеник Павле Богоевски ја напуштил полициската станица Беко, откако сам се пријави дека по телефон нарачувал масло од канабис за болната сестра. Како што дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од органите на прогонот, случајот ...

Реакции за Богоевски: Оставка, срам, поддршка…па и легализација на канабис

ММС - 16.05.2019

По признанието на пратеникот Павле Богоевски дека во снимениот разговор не договарал продажба на кокаин, туку на масло од канабис (по нелегален пат), бројни реакции излегоа во јавноста од повеќе јавни личности.

Зеколи: Сите прашања за „бомбите“ водат кон Заев

Press24 - 16.05.2019

Екс дипломатот и аналитичар Арсим Зеколи поставува неколку прашања во врска со “бомбите” меѓу кои и последната објавена за пратеникот Павле Богоевски која покрена лавина коментари. - Скандалот Павле и негови џанки-адвокати е помалку битен момент.

Ќе настрада ли таксистот кој Богоевски тврди дека го снимал?

Магазин - 16.05.2019

„Бомбата“ која пред два дена осамна на руска социјална мрежа од профил со псевдоним „Илија Громовник“, а во која се слуша гласот на пратеникот Павле Богоевски, всушност ја направил таксист.

Случајот со неовластеното снимање на Богоевски го презема скопското обвинителство

iPortal - 16.05.2019

Откако пратеникот Павле Богоевски вчера сам се пријави во полицијата поради купување на масло од канабис, според информациите на Слободен печат , случајот од утре го презема Јавното обвинителство на Скопје, а предмет на истрага ќе биде таксистот кој ...

Савески: Павле и без тоа одамна требаше да поднесе оставка

365 - 16.05.2019

Од објавувањето на снимката и јавното „признание“ на пратеникот Павле Богоевски, тој не престанува да е главна тема во медиумите и на друштвените мрежи. Меѓу низата реакции во насока на негова оставка се огласи и Здравко Савески – професор, активист ...

Павле јас ќе ти платам тест во МАНУ- и адвокатот Јанаки удри по Богоевски

Магазин - 16.05.2019

Откако пред два дена во јавноста излезе “Бомба”, односно аудио снимка на која може да се слушне како пратеникот Павле Богоевски, поранешен активист на Шарена Револуција прави нарачка за како што вели тој масло од канабис, јавноста се крена на нозе.