TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ОН: Израел напаѓа хуманитарни конвои во Газа

24Инфо - 27.02.2024

Израелските сили „систематски“ го блокираат пристапот до луѓето во Појасот Газа на кои им е потребна хуманитарна помош, што ја отежнува и онака тешката задача за испорака на таа помош во хаотичната воена зона, предупредија денеска ОН.

Бајден: Израел ќе ја изгуби поддршката

Фокус

Во Израел почнаа локалните избори одложени поради војната

Канал5

Нетанјаху: Ако Палестинците добијат држава, тоа ќе биде Гинисов рекорд за доделување тероризам

Фокус

Израелски медиуми: Границата со Газа на 7 октомври ја чувале само 600 војници

Кумановски м.

Банката на Израел ја задржа референтната каматна стапка на 4,5 отсто

BiznisPRO

Заврши расправата во Хаг за војната во Газа, повеќето земји бараат палестинска држава

МКД

Вечер Прес 24Инфо Вечер Прес Нетпрес Мета MakPress Рацин Канал5

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан

24Инфо - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави денеска дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на Рамазан и додаде дека еврејската држава ризикува да ја загуби поддршката од остатокот од светот бидејќи ...

Повеќе од 50 уапсени на протест во Њујорк, бараа прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Бајден: Израел ќе ја запре војната во Газа за Рамазан доколку се постигне договор за заложниците

Во Центар

Бајден оптимист: Дали е можен траен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас до Рамазан?

Lider

Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Нетпрес

Бајден: Израел е подготвен да ги прекине нападите во Газа за време на Рамазан

360 степени

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Макфакс

Кумановски м. Локално Опсервер А1 On Фокус Скопје1 Точка MTM

Од почетокот на израелските напади врз Појасот Газа загинале приближно 30.000 Палестинци

Курир - 27.02.2024

Според податоци на Обединети нации, поради израелските напади интерно раселени се 85 проценти од населението, а 60 отсто од инфраструктурата на енклавата е оштетена или уништена. Во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври минатата година ...

Министерот за надворешни работи на Шпанија: „​​Ситуацијата во Газа е катастрофална, драматична, трагична“

Во Центар

Над 50 уапсени на протестите против Бајден во Њујорк

Во Центар

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Газа се искачи на 29.878

Во Центар

Израелската армија откри тунел што поврзува делови од централна Газа со главниот град

Слободен Печат

Хамас: Гладот ​​во Газа е срам за човештвото што историјата нема да го избрише

24Инфо

Војската на Јордан од воздух фрли пакети со помош во Газа

Слободен Печат

Слободен Печат Макфакс Макфакс Р.С.Европа Нетпрес Нетпрес Слободен Печат Кумановски м.

Ќе има ли примирје во Газа?

24 Вести - 27.02.2024

Претставен нацрт-предлогот за прекин на огнот во појасот газа...Иако примирјето ќе биде само привремено, двете страни ќе се обврзат да разменат голем број на заробеници но и да прекинат со меѓусебните напади во периодот кој следува.

Нетанјаху: Израел има план за евакуација на цивилите од Рафа

Курир

Израелската војска го претстави офанзивниот план за Рафа

Глас на Америка

Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Канал5

Во разговор со јорданскиот крал, Абас го повтори своето противење на плановите на Израел за операција во Рафа

Вечер Прес

ИДФ пред израелскиот воен кабинет претстави план за евакуација на палестинските цивили од Рафа

Бизнис Вести

Нетанјаху смета дека со воената операција во Рафа, Израел е пред конечна победа

360 степени

Вечер Прес Либертас 365 MakPress Пулс24 Слободен Печат Локално MakPress

Бајден изрази надеж за прекин на огнот во Газа следната недела

Глас на Америка - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека се надева дека ќе види нов прекин на огнот во Газа до почетокот на следната недела, додека делегациите од неколку земји работат на преговори за првото запирање на борбите од крајот на ноември.

Бајден до понеделник очекува договор за прекин на огнот и заложниците меѓу Израел и Хамас

Телма

Војна Израел-Хамас: Предлог за размена на заложници и затвореници е испратен до милитантите – изјавува и Бајден

Во Центар

Предлог – Израел и Хамас да го прекинат огнот на 40 дена

4NEWS

Хамас го добил нацрт-предлогот за прекин на огнот во Газа

Бизнис Вести

Се надевам дека до следниот понеделник ќе има прекин на огнот во Газа, кажа Бајден

Глас на Америка

Израелците и Хамас во Катар на разговори за прекин на огнот

Глас на Америка

24Инфо Глас на Америка Слободен Печат А1 On MakPress MakPress MakPress Во Центар

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Макфакс - 27.02.2024

Палестинската Црвена полумесечина ги суспендираше „координираните медицински мисии“ во Газа на 48 часа, бидејќи не може да ја обезбеди безбедноста на своите тимови, како и на повредените и болните, напишаа тие во вчерашното соопштение.

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Опсервер

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

24Инфо

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа, остро обвинувајќи го Израел

Точка

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Во Центар

Црвената полумесечина ги прекина операциите во Газа остро обвинувајќи го Израел

Centar

Палестинската Црвена полумесечина ги прекина на 48 часа сите операции во Газа

Пулс24

Хезболах ракетираше израелска военовоздушна база

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Хезболах денеска соопшти дека истрелала голем број ракети од јужниот дел на Либан врз израелската воздушна база Мерон. Хезболах наведе дека нападот е одмазда за вчерашниот израелски напад врз цели на шиитска проиранска група во близина на ...

Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Нетпрес

Израелските воздухопловни сили го нападнаа Хезболах во Либан

Р.С.Европа

Најмалку двајца загинати во израелски воздушни напади врз цели на Хезболах длабоко во внатрешноста на Либан

Рацин

(Видео) Израел нападна либански град со римски урнатини првпат од почетокот на војната

Макфакс

Израел ги нападна позициите на Хезболах „длабоко во Либан“

Локално

Припадници на либански Хезболах убиени во израелски напад во Сирија

MakPress

Опсервер +инфо Точка 24Инфо 24Инфо

Незамисливото страдање на децата во Газа

CivilMedia - 27.02.2024

Конфликтот во Газа сега веќе ја премина границата од 20 недели. Од октомври, немилосрдната војна ги притиска луѓето сè подалеку на југ, туркајќи ги кон Рафах, последниот дел од територијата на Газа пред египетската граница.

Незамисливото страдање на децата во Газа

Zoom

Незамисливото страдање на децата во Газа

Нова ТВ

Незамисливото страдање на децата во Газа

Frontline

Незамисливото страдање на децата во Газа

Рацин

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Бизнис Вести - 27.02.2024

– Количеството на испорачана помош за населението на Појасот Газа, според податоците на ОН, е преполовено во февруари во однос на претходниот месец, пренесе денеска ДПА. „Помошта треба да се зголемува, а не да се намалува, за да се одговори на ...

Лазарини: Гладот се уште може да се спречи во Појасот Газа

MakPress

Од ОН веруваат дека уште постои надеж за да се спречи глад во Појасот Газа

Слободен Печат

ОН: Гладот ​​сè уште може да се спречи во Појасот Газа

Радио МОФ

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Независен

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Курир

ОН: Во февруари преполовено количеството помош што влезе во Појасот Газа

Либертас

Нетпрес Канал5 Рацин Кумановски м. 365 Пулс24

Бајден со надеж дека е блиску договорот за прекин на огнот во Газа

Слободен Печат - 27.02.2024

Американскиот претседател Џо Бајден синоќа изрази оптимизам дека нескоро ќе се постигне нов прекин на огнот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас во војната во Газа. -Мојот советник за национална безбедност ми кажа дека сме блиску, рече ...

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Независен

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Сител

Бајден: Блиску сме до договор за прекин на огнот во Газа

Р.С.Европа

Бајден верува дека наскоро ќе има примирје меѓу Израел и Хамас

Centar

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Либертас

Бајден се надева на нов договор за прекин на огнот во Газа: Блиску сме

Во Центар

Пулс24 Република 24 Вести Frontline Канал5 +инфо Алсат-М CivilMedia

Шефови на израелски безбедносни сили гарантираа дека нема да ги раселуваат Палестинците во Египет

Либертас - 26.02.2024

Началникот на Генералштабот на израелската војска Херзи Халеви и шефот на израелската служба за безбедност Шин Бет Ронен Бар го посетија Каиро за да ги уверат египетските власти дека Палестинците нема да бидат истуркани преку границата во Египет во ...

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Канал5

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Бизнис Вести

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Курир

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Република

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

MakPress

Нетанјаху: Офанзивата во Рафа може да се одложи доколку се постигне договор за прекин на огнот

Либертас

Независен Скопје1 MakPress Слободен Печат 24Инфо Бриф Н.Македонија Frontline

Гутереш: Конфликтите во Газа и Украина „сериозно го поткопаа“ авторитетот на Советот

Канал5 - 26.02.2024

Конфликтите во Газа и Украина „сериозно и можеби фатално го поткопаа“ авторитетот на Советот за безбедност на ОН. Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изрази жалење што Советот за безбедност на ОН не успеал адекватно да одговори на војната ...

Обединетите нации се во ќорсокак, потребни се промени призна Гутереш

А1 On

Гутереш: Израелската офанзива во Рафах би значела крај на хуманитарната помош за Газа

Кумановски м.

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не успеа да одговори на војните во Украина и Газа

Локално

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби во голема мера го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Фокус

Гутереш: Советот за безбедност на ОН не одговори на војните во Украина и во Појасот Газа

Макфакс

Шефот на ОН: Војните во Газа и Украина можеби сериозно го поткопаа авторитетот на Советот за безбедност

Скопје1

Опсервер Република Слободен Печат 24Инфо Точка MTM Алсат-М МКД