TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стопирање за урбаното дивеење – ѓорчепетровци не се откажуваат, не сакаат 17-катница во својата општина

ТВ21 - 16.09.2020

Стопирање на изградбата на 17-катницата во Ѓорче Петров и ревидирање на Деталниот урбанистички план кој предвидува градење на 58-метарската зграда, побара Иницијативата за урбано дивеење. Тие денеска доставија барања до градоначалникот Александар ...

Жителите на Јурија доиставија барање во општината за промена на ДУП

Сител - 16.09.2020

Граѓаните влегоа во легална битка против општина Ѓорче Петров. Ќе никне ли на овој простор 60-метарска висококатница со 800 станови или ќе се преразгледува спорниот урбанистички план? По саботниот протест, денеска ревидирање на предвидениот ДУП ...

Граѓаните не сакаат висококатници, од општината тврдат дека ќе има проток на воздух

Канал5 - 16.09.2020

Продолжува притисокот врз надлежните во општина Ѓорче Петров да се ревидира ДУП-от кој предвидува 58 метарска, 17 катница во Дексион-Јурија. Иницијативата против урбано дивеење денеска поднесе барање до општината да се намали градежното земјиште, ...

Жителите на општината Ѓорче Петров со барања за ревидирање на новиот ДУП Јурија- Дексион

Телма - 16.09.2020

Во саботата протестираа, а денеска жителите на „ Ѓорче Петров“ , доставија барање до градоначалникот Наумоски и до Советот, за ревидирање на усвоениот нов ДУП „Северозапад-24“, за месноста Јурија – Дексион.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на дуп-от Дексион Јурија

24 Вести - 16.09.2020

Иницијативата против како што велат, урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и советот на општината за ревидирање на деталниот урбанистички план с3 24 – Дексион Јурија.

Планот за Јурија не се најде на дневен ред на онлајн седницата на Советот на Општина Ѓорче Петров

Вечер Прес - 16.09.2020

Поради немање технички услови, ревизија на планот за Јурија СЗ 24 на барање на опозицијата кое било поднесоа денеска, не била ставена на дневен ред на онлајн седницата на Советот на Општина Ѓорче Петров.

Андоновска: СДСМ и Наумовски го одбија ревидирање на ДУП-от на денешната седница, не се откажуваат од градењето на 17 ...

Курир - 16.09.2020

Членот на Советот на општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Марија Андоновска на својот Фејсбук профил сподели статус во кои пишува дека советниците од СДСМ и Наумовски не се откажуваат од градењето на 17 катната зграда.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

Независен - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Нов чекор кон стопирање на висококатницата во Ѓорче Петров

Сител - 16.09.2020

Стоп за изградбата на 17-катницата во Ѓорче Петров и ревидирање на Деталниот урбанистички план кој предвидува градење на 58-метарската зграда. Од Иницијативата за урбано дивеење денеска до општината поднесоа барање за ревидирање на спорниот ДУП кој ...

Иницијаторите кои се противат на изградба на висококатници во Ѓорче Петров денеска ќе излезат со прес конференција

Република - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење денеска ќе одржи прес конференција пред општина Ѓорче Петров за ДУП во Дексион Јурија. Ова следува откако беше најавено дека во Ѓорче Петров ќе се градат висококатници на што жителите остро се спротиставија ...

Нов чекор кон стопирање на висококатницата во Ѓорче Петров

4NEWS - 16.09.2020

Стоп за изградбата на 17-катницата во Ѓорче Петров и ревидирање на Деталниот урбанистички план кој предвидува градење на 58-метарската зграда. Од Иницијативата за урбано дивеење денеска до општината поднесоа барање за ревидирање на спорниот ДУП кој ...

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

Курир - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

Локално - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

ИНИЦИЈАТИВА ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Дексион Јурија не е за урбано дивеење, Наумовски и општината да го ревидираат ДУП-от

Денешен - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

А1 On - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

Либертас - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Поднесено барање до градоначалникот на Ѓорче Петров за ревидирање на ДУП-от Јурија

Слободен Печат - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Да се ревидира ДУП-от Дексион Јурија

Вечер Прес - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Спорниот ДУП во Ѓорче Петров останува, советниците од СДСМ против негово ревидирање

Нетпрес - 16.09.2020

Членот на Советот на општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Марија Андоновска на својот Фејсбук профил сподели статус во кои пишува дека советниците од СДСМ и Наумовски не се откажуваат од градењето на 17 катната зграда.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

24Инфо - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров поднесе барање за ревидирање на ДУП-от Дексион Јурија

MakPress - 16.09.2020

Иницијативата против урбаното дивеење во Ѓорче Петров денеска поднесе барање до градоначалникот Александар Наумоски и Советот на општината за ревидирање на Деталниот урбанистички план С3 24 – Дексион Јурија.

Андоновска: СДСМ и Наумовски го одбија ревидирање на ДУП-от на денешната седница, не се откажуваат од градењето на 17 ...

Алфа - 16.09.2020

Членот на Советот на општина Ѓорче Петров од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Марија Андоновска на својот Фејсбук профил сподели статус во кои пишува дека советниците од СДСМ и Наумовски не се откажуваат од градењето на 17 катната зграда.

Стопирање за урбаното дивеење – ѓорчепетровци не се откажуваат, не сакаат 17-катница во својата општина

4NEWS - 16.09.2020

Стопирање на изградбата на 17-катницата во Ѓорче Петров и ревидирање на Деталниот урбанистички план кој предвидува градење на 58-метарската зграда, побара Иницијативата за урбано дивеење. Тие денеска доставија барања до градоначалникот Александар ...

ДУП за Јурија е донесен, одобрение за градба уште не е издадено

Слободен Печат - 15.09.2020

Во информацијата за планот објавена на веб-страницата на Општина Ѓорче Петров, покрај некои попрецизни дообјаснувања, нема ниту збор за она што го бараат граѓаните организирани како Иницијативата против урбаното дивеење – дали постои можност планот ...