TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: Нема единство во ЕУ за датумот за преговори

Телма - 12.06.2019

Ладен туш од Брисел, речиси извесно е дека идната недела нема да има датум за старт на преговори од Европскиот совет. Пораката стигна лично од претседателот на Советот, Доналд Туск. Искажувајќи го својот личен став дека за земјава е можна само една ...

Пендаровски во Брисел на средби со Туск и Могерини

Канал5 - 12.06.2019

Ниту првата официјална посета на претседателот Пендаровски на Брисел, ниту охрабрувачките пораки на неформалниот прв човек на Европската Унија, Доналд Туск, не дадоа појасна слика кога земјава би ги отпочнала преговорите со Унијата.

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

Нова ТВ - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Преморени сме од чекање на датум за преговори

Р.С.Европа - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија. Тој на конференција организирана од тинк-тенкот „Пријатели на Европа“ порача дека земјава е ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

1tv - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Канал5 - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Македонија. Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за изградба ...

Пендаровски побара почеток на преговорите, Туск: Прашањето не е дали, туку кога ќе почнат

ТВ21 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека Северна Македонија ќе биде поефикасна во иднина доколку земјите членки донесат одлука да започнат пристапните преговори. Според него, ова е политичката реалност на Балканот.

Не се сите членки на ЕУ спремни да одредат датум за преговори во наредните денови, му кажа Туск на Пендаровски

Сакам да кажам - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск му кажа на претседателот Стево Пендаровски дека не сите земји членки на ЕУ се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови.

Туск реален: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Алфа - 12.06.2019

Нема подготвеност кај земјите членки на ЕУ да донесат одлука за отпочнување преговори со Македонија во наредните денови. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со шефот на македонската држава Стево Пендаровски изјави дека лично ...

Туск: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Р.С.Европа - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Туск внимателен: Можна е само една одлука, прашањето е „кога“

+инфо - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше од неа

Макфакс - 12.06.2019

Северна Македонија направи сè што треба и сè што се очекуваше од неа и местото ѝ е во Европската унија, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конеференција со претседателот Стево Пендаровски, во Брисел.

Туск потврди дека не сите земји членки се за отворање на преговори

Фактор - 12.06.2019

Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање на преговори во наредните денови, изјави Доналд Туск, претседател на Европски совет. Тој се сретна со македонскиот претседател, Стево Пендаровски.

Пендаровски на средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Туск на Пендаровски: Не сите во ЕУ се за отворање преговори со Македонија

Expres - 12.06.2019

„Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас. Но, сакам бидам искрен со вас: Не сите земји членки подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови“, му кажал денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на претседателот ...

Пендаровски лета за Брисел со редовна авионска линија

Бриф - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски вчера отпатува за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Твитерџиите „фатија“ сеир за тоа што претседателот Пендаровси замина за Брисел со редовна линија

еМагазин - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски , од денеска престојува во работна посета на Брисел. На својот Фејсбук профил објави фотографија со својот тим, од авион, кој лета на редовна линија. Во Брисел Пендаровски ќе има средби со претседателот на Европскиот ...

Претседателот Пендаровски во Брисел

Р.С.Европа - 12.06.2019

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска заминува во посета на Брисел на разговори со шефот на Европскиот совет Доналд Туск и со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини.

Пендаровски утре во посета на Брисел на средба со Туск и Могерини

Р.С.Европа - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе го посети Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Пендаровски од утре во работна посета на Брисел, на средби со Туск и Могерини

Мета - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, од утре (12 јуни) ќе престојува во работна посета на Брисел. „Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и ...

Пендаровски со редовен лет на средби во Брисел

Expres - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски објави фотографија од авионот со кој , придружуван од членови на неговиот кабинет, отпатува на прво официјално патување во странство во својство на претседател.

Жешка шлаканица од Брисел: „НЕ сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори„

Магазин - 12.06.2019

Ладен туш од Брисел, речиси извесно е дека идната недела нема да има датум за старт на преговори од Европскиот совет. Пораката стигна лично од претседателот на Советот, Доналд Туск. Искажувајќи го својот личен став дека за земјава е можна само една ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

+инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

Локално - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за европска држава

Република - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Македонија. Граѓаните на Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за изградба ...

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Локално - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Туск до Пендаровски: Не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови

Мета - 12.06.2019

Вие направивте сѐ што се очекуваше од вас, но сакам да бидам искрен, не сите земји-членки се подготвени да донесат одлука за отворање преговори во наредните денови. Ова му го соопшти претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на претседателот ...

Туск: Нема подготвеност за отпочнување на преговори во наредните денови

Алсат-М - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Туск: Северна Македонија направи сè што се очекуваше од неа

Точка - 12.06.2019

Северна Македонија направи сè што треба и сè што се очекуваше од неа и местото ѝ е во Европската унија, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на заедничката прес-конеференција со претседателот Стево Пендаровски, во Брисел.

Пендаровски: Станавме позитивен пример на Балканот преку интензивен дипломатски ангажман со кој успеавме да решиме ...

Press24 - 12.06.2019

Претседателот, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, соопштија од претседателскиот кабинет. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Пендаровски утре во посета на Брисел на средба со Туск и Могерини

Press24 - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски утре ќе го посети Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни работи и ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

24Инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето” на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Пендаровски: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

Вечер Прес - 12.06.2019

Во јуни Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена ...

Туск: Не сите земји се подготвени да ја донесат одлуката за преговори со ЕУ

CivilMedia - 12.06.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск по средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел изјави дека во изминатите две години Северна Македонија ги испорачала сите правни политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема ...

Пендаровски: Ја бараме заслужената шанса, не незаслужена награда

iPortal - 12.06.2019

Покрај решавањето на прашањата со соседите, спроведуваме суштински и опсежни реформи во многу клучни области. Ја усогласуваме нашата внатрешна и надворешна и безбедносна политика со политиката на Европската унија.

Пендаровски во Брисел: Имаме слабости, ама најефикасни сме кога имаме предизвик

+инфо - 12.06.2019

Европската Унија има историска можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе ѝ додели датум за преговори на Северна Македонија. Граѓаните на Северна Македонија не бараат незаслужена награда, туку заслужена шанса за ...

(ФОТО) Претседателот за Брисел замина со редовна линија

Скопје1 - 11.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од утре ќе престојува во работна посета на Брисел. Претседателот Пендаровски ќе оствари одвоени билатерални средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со ...

Претседателот Пендаровски со редовен лет за Брисел

AKO - 11.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од доаѓањето на функцијата настојува да ги смени стереотипите за однесувањето на политичарите. Тој заедно со членови на својот кабинет, објави фотографија од авионот со кој отпатуваа на првото официјално патување во ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

еМагазин - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори

+инфо - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Северна Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.

Туск: Можна е само една одлука – почеток на преговрите, прашањето не е „дали” туку „кога”

24Инфо - 12.06.2019

Лично верувам дека е можна само една одлука – почнување на преговорите со Северна Македонија и со Албанија за членство во ЕУ според препораката на Европската комисија, истакна претседателот на Европскиот совет Доналд Туск на заедничката ...

Претседателот Пендаровски во прва посета на Брисел: Не бараме незаслужена награда, туку заслужената шанса

24 Вести - 12.06.2019

Направивте се што се очекуваше од Вас. Но, сакам да бидам искрен, не сите земји- членки се подготвени да ја донесат одлуката за отворање на преговорите во наредните денови. Ова го изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на заедничката ...

Туск: Вие направивте се што се очекуваше од вас, но да бидам искрен нема датум за преговори

Пулс24 - 12.06.2019

По средбата со претседателот Стево Пендаровски во Брисел претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск изјави дека во изминатите две години Македонија ги испорачала сите прави политички сигнали кои ги очекувала ЕУ, при што централна тема на ...

Претседателот Пендаровски се сретна со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Скопје1 - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Претседателот Пендаровски се заблагодари на огромната и безрезервна поддршка на ...

Претседателот Пендаровски на средба со Туск: Станавме позитивен пример, донесовме храбри одлуки

ТВ21 - 12.06.2019

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Брисел оствари билатерална средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Двајцата соговорници се согласија дека во изминатите две години, државата донесе тешки ...

Пендаровски во Брисел: Во изминативе две години редовно испорачуваме добри вести од регионот

CivilMedia - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Брисел, по средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека Европската унија има можност да покаже лидерство и визија за иднината на нашиот регион со тоа што ќе и додели датум за ...

Пендаровски лета за Брисел со комерцијален лет

+инфо - 11.06.2019

Претседателот на државата Стево Пендаровски е на пат за Брисел каде ќе има одделни средби со претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск и со заменик-претседателот на Европската комисија и високиот претставник на Европската унија за надворешни ...

Пендаровски за турското барање за екстрадиција: Мораме да ја следиме политиката на ЕУ

1tv - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски денеска од Брисел порача дека за барањата на официјална Анкара за екстрадиција на неколку лица осомничени за терористички активности, Северна Македонија мора да ги следи домашните закони, но и да се усогласи со ...

Пендаровски: Народот е преморен од чекање датум за преговори, а Северна Македонија нема план Б доколку нема преговори ...

Press24 - 12.06.2019

Претседателот Стево Пендаровски од Брисел порача дека „заморот од проширувањето“ на кој се повикува Европската Унија го чувствува и Македонија, која се наоѓа во чекалната од 2005-та година.