TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Преговорите запнаа околу ингеренциите на министерот за внатрешни

Deutsche Welle - 14.07.2016

Вчерашните преговори меѓу четирите политички партии со посредство на ЕУ и САД донеле поместување, но сѐ уште се далеку од конечен договор. Сѐ зависи од враќањето на ингеренциите од Владата во МВР.

Врзаните раце на министерот за внатрешни – пречка за договор

Р.С.Европа - 14.07.2016

Со измените на законот за внатрешни работи, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ му ги врзаа рацете на министерот и направија трик за постигнување на преговарачка позиција, вели поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов.

СДСМ по никоја цена не попушта за ингеренциите на министерот за внатрешни работи

МКД - 14.07.2016

Продолжувањето на преговорите на партиските работни групи за излез од политичката криза ќе зависи од тоа дали партиите ќе се согласат на некаков компмромис околу спорното прашање за ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада.

ОПТИМИЗМОТ СПЛАСНА: Денеска нема преговори на работните групи

Телеграф - 14.07.2016

Според неофицијалните информации, покрај за ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада, договор нема ни за медиумите, како ни за датумот на одржување на изборите Денеска најверојатно нема да има преговори на работните групи.

Опозицијата не попушта за МВР, власта не дава министер со полни ингеренции!

Фактор - 14.07.2016

Синиоќа преговорите во Пржино не завршија потполно успешно. Иако има договор за повеќе прашања, како што е списокот и медиумите, сепак ингерернециите на Министерот за внатрешни остануваат проблем.

НЕМА ДОГОВОР: Орав вели дека остана уште едно прашање, партиите молчат

Телеграф - 14.07.2016

Најгорливо прашање се ингеренциите на министерот за внатрешни работи во преодната влада, кој треба да биде од опозицијата Околу еден часот изутрина заврши маратонскиот состанок на работните групи во резиденцијата на ЕУ во Пржино.

Кој изборен датум ќе биде извлечен од барабанот

Утрински - 14.07.2016

Александра М. Митевска Неколку термини доцна наесен, според информациите, се во игра за организирање предвремени парламентарни избори оваа година, откако претставниците на Германија и на САД, при неодамнешните посети на Скопје, препорачаа брзо ...

Маратонски преговарачки ден во Пржино, на маса преодна влада, МВР, медиуми...

МКД - 14.07.2016

Исто како и лани овој период, претставници на четирите најголеми партии повторно водат маратонски преговори во резиденцијата на ЕУ во скопско Пржино. Таму повеќе од 10 часови се бара начин за надминување на политичката криза, а преку расправи и ...

Кадровските смени во МВР ги вжештија преговорите

24 Вести - 13.07.2016

Жешка и напната атмосфера на пржинските преговори. Партии заглавени на ингеренциите за кадровски смени на министерот за внатрешни работи во преодната влада. Неофицијално власта се согласила да го повлече законот со кој му беа одземени ингеренциите, ...

Дали гласачот може да се јави од странство преку „Скајп“ за да не биде избришан?

Дневник - 14.07.2016

Составот на ад хок-регулаторното тело што ќе го мониторира и санкционира медиумското известување во предизборниот период, мандатот и ингеренциите на владата за организација на изборите, но и модалитетите за проверка на 40.000 гласачи, кои ги ...

Пауза во Пржино - Ингеренциите на преодната влада главен проблем

24 Вести - 13.07.2016

Ингеренциите на преодната влада особено на министерот во МВР беше клучната тема за несогласувања на пржинските договори - дознава 24 вести од партиски избори. Според истите извори, опозицијата бара да се вратат одземените ингеренции на министерот во ...

Пржино „2“: датум или услови?

ТВ21 - 13.07.2016

Поважно е лидерите на политичките партии да се договорат за фер избори отколку за датумот за изборите – сметаат политичките аналитичари за заглавениот политички процес, кој влегува во втората година од потпишувањето.

Повеќе од шест часа се преговара во Пржино, меѓу другото и за преодна влада

Фактор - 13.07.2016

Повеќе од шест часа се преговара во Пржино за излез од политичката криза. Теми на кои разговараат партиските работни групи се медиумите, прочистувањето на избирачкиот список, преодна влада.

Шеќеринска: Очекуваме договор до вечер

Фокус - 13.07.2016

Потпретседателката на СДСМ Радмила Шеќеринска очеува во текот на вечерашните преговори партиите да постигнат договор. Четирите политички партии треба да дефинираат како ќе функционира преодната влада, методот на прочистување во избирачкиот список и ...

Партиите ја кројат преодната Влада

Фокус - 13.07.2016

Преодната влада и интеграциите на министрите се главна тема на денешната рунда преговори меѓу претставниците на четири политички партии. Иако во договорот од Пржино и во Законот за влада ова прашање веќе еднаш беше дефинирано, проблем е мандатот на ...

Топло-ладно на пржинската маса

Утрински - 13.07.2016

Татјана Поповска Со цел да се постигне договор во краток рок, преговарачките тимови на политичките партии до доцна синоќа водеа интензивни преговори за излез од кризата. По три и полчасовна средба тие заминаа на консултации во матичните седишта, по ...

Партиите фокусирани на формирањето преодна влада

МКД - 13.07.2016

Во резиденцијата на ЕУ во Пржино во тек се преговорите на партиските работни групи и според неофицијалните информации, формирањето на преодната влада е главна тема на денешното продолжение.

Шекеринска: Се надеваме дека вечерва ќе има договор

Стандард - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите, ...

Шекеринска: Се надеваме дека вечерва ќе постигнеме договор

Мета - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите.

Партиите ги пеглаат ставовите пред конечен договор

+инфо - 14.07.2016

Засега е неизвесно дали денеска ќе има нов обид да се најде решение за ингеренциите на министерот за внатрешни работи. Сè поизвесно е дека денеска политичките партии нема да имаат средба на работната група во резиденцијата на ЕУ во Пржино, туку ќе ...

Списокот договорен, заглави формирањето на ад-хок телото за медиуми

+инфо - 13.07.2016

Преговорите продолжуваат денеска во 13.30 часот. Составот на ад-хок телото кое ќе треба да го санкционира медиумското известување сто дена пред избори и за време на нивното одржување, е прашањето околу кое во моментов се заглавени преговорите меѓу ...

Кадровските смени во МВР ги „заглавија“ партиите

Репортер - 13.07.2016

Партииte на вечерашните преговори се заглавени кај ингеренциите за кадровски смени на министерот за внатрешни работи во преодната влада, пренесува 24вести. Неофицијално власта се согласила да го повлече законот со кој му беа одземени ингеренциите, ...

ПРЕГОВОРИТЕ СЕ ЗАСИЛУВААТ: Ќе има ли договор на годишнината од Пржино

Телеграф - 13.07.2016

За оние околу 130.000 гласачи за кои се претпоставува дека се во странство се потврдија пишувањата на Телеграф.мк дека е невозможно да бидат избришани од списокот Работните групи на четирите партии ги продолжуваат разговорите за излез од политичката ...

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема во Пржино

Мета - 13.07.2016

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „Мета“ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ...

Пауза во Пржино – Ингеренциите на преодната влада главен проблем

Репортер - 13.07.2016

Ингеренциите на преодната влада особено на министерот во МВР беше клучната тема за несогласувања на пржинските договори – дознава 24 вести од партиски избори. Според истите извори, опозицијата бара да се вратат одземените ингеренции на министерот во ...

Нема договор во Пржино, се разговарало и за преодната Влада

24 Вести - 12.07.2016

Нема договор за условите кои треба да гарантираат кредибилни избори. Петте часа не беа доволни за претставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино да прогласат компромис. Составот на ад хок телото кое ќе треба да го санкционира ...

Ќе има ли договор во Пржино?

24 Вести - 12.07.2016

Составот на ад хок телото кое што ќе треба да го мониторира и санкционира известувањето на медиумите сто дена пред избори, како и прашањето каде ќе одат гласачите кои нема да се пријават на јавниот повик на јавниот увид, се двете клучни прашања за ...

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

Бриф - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите.

Две варијанти за бришење гласачи, СДСМ ќе избира уредник на МТВ?

Дневник - 13.07.2016

Партиите-потписнички на договорот од Пржино постигнале извесно поместување за Избирачкиот список и за медиумите, но до вчера попладне и по тричасовните преговори во резиденцијата на ЕУ во Пржино не се дошло до конечните решенија.

Ингеренциите на министерот за внатрешни работи го кочат договорот

еМагазин - 14.07.2016

Дали денеска ќе има преговори на работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино зависи од тоа дали амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав, ќе оценат дека има шанси конечно да се постигне договор, пишува Мета.

Маратонските преговори без договор - проблем ингеренциите во МВР

24 Вести - 14.07.2016

Нема договор во Пржино. По целодневните pреговори претставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино не се договорија за преодната Влада. Како што објави 24 вести клучен проблем за пропаѓањето на преговорите вечерва се ингеренциите за ...

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема денеска во Пржино

Либертас - 13.07.2016

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „ Мета “ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ...

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

+инфо - 13.07.2016

Преговорите на работните групи на политичките партии во Пржино се очекува да траат до доцна вечерва. По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со ...

Маратонските преговори без договор – проблем ингеренциите во МВР

Бриф - 14.07.2016

Нема договор во Пржино. По целодневните преговори претставниците на партиите потписнички на договорот од Пржино не се договорија за преодната Влада. Како што објави 24 вести клучен проблем за пропаѓањето на преговорите вечерва се ингеренциите за ...

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема во Пржино

Локално - 13.07.2016

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „Мета“ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ...

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

А1 On - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите.

И овој ден на преговорите без договор, чекор напред- два назад

Локално - 14.07.2016

Како по правило за едно ќе се договорат за друго ќе се вратат назад за да нема договор. Следната средба , ако се најде чаре за спорното прашање ако не летна ферија. ЗАклучокот е сепам и натаму нема договор во Пржино.

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема денеска во Пржино

Репортер - 13.07.2016

рмирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „ Мета “ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ...

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

Либертас - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот ќе ги продолжат преговорите.

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема денеска во Пржино

Бриф - 13.07.2016

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „ Мета “ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ...

Шекеринска: Вечерва се надеваме на договор

Репортер - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите.

Шеќеринска: Се надеваме дека вечерва ќе постигнеме договор

еМагазин - 13.07.2016

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите, пренесува Мета. Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шеќеринска, кусо ...