TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Успешно меко слетување на Месечината за Интуитив Машинс и американците

Емитер - 23.02.2024

Сондата Нова-Ц Одисеј на приватната компанија Интуитив Машинс успешно слета на Месечината. Лендерит ја допре површината и направи меко слетување на Месечината денес, 23 минути по полноќ, по македонско време.

По повеќе од половина век Американците повторно слетаа на Месечината

Канал5

Американското вселенско летало „Одисеј“ вчера слета на Месечината

Радио МОФ

(ВИДЕО) „Одисеј“ слета: Американците се вратија на Месечината по половина век

360 степени

Прва комерцијална мисија на Месечината: Ликување во САД по слетувањето на „Одисеј“

Deutsche Welle

ИСТОРИСКО СЛЕТУВАЊЕ НА „ОДИСЕЈ“: Американците се вратија на Месечината за прв пат по половина век

Вечер Прес

Првпат во историјата приватна компанија спушти летало на Месечината

Сакам да кажам

Независен Слободен Печат Денар Мета Канал5 Вечер Прес Независен МКД

„Одисеј е жив и функционален“- први информации за американското летало (ВИДЕО)

Канал5 - 23.02.2024

„Одисеј е жив и функционален“, објави Intuitive Machines на Твитер. Вселенското летало именувано по кралот на Итака успешно слета на Месечината 23 минути по полноќ, но се уште се чекаат деталите за потфатот кој ќе остане во историјата од најмалку ...

ТРИУМФНА МИСИЈА, „ОДИСЕЈ“ ПОЧНА ДА ПРАЌА ИНФОРМАЦИИ И ФОТОГРАФИИ: Американците по половина век испратија прво приватно лунарно летало на Месечината

Фактор

„Добредојдовте на Месечината“: САД се вратија таму по 50 години

Независен

САД се вратија на Месечината по половина век

Телма

НАСА по слетувањето на леталото на Месечината: Вашата нарачка пристигна

Во Центар

По 51 години САД повторно на Месечината: За првпат во историјата сопственик е приватна компанија

Lider

ПО 50 ГОДИНИ ODYSSEUS е првото американско вселенско летало што слета на Месечината

Пари

Иновативност Frontline Кумановски м. Локално Макфакс USB Точка Фокус

ВИДЕО| Приватното американско вселенско летало слета на Месечината

Нетпрес - 23.02.2024

Шестаголното вселенско летало „Odysseus“ (Одисеј), на американската компанија „Intuitive Machines“ од Хјустон, слета во петокот околу 00,30 часот во кратерот Малаперт А во близина на јужниот пол на Месечината и со тоа стана првото американско летало ...

Американците се вратија на Месечината по 52 години

Кајгана

Американците денес слетуваат на Месечината - прв пат по 50 години

Кајгана

НАСА открива како би постапила доколку постои закана за крај на светот

Факултети

Американците по 50 години успеаја да се приближат до Месечината- „Одисеј“ влезе во орбитата

Канал5

Приватно американско вселенско летало стаса до орбитата на Месечината

Нетпрес

Американците блиску до првото контролирано слетување на Месечината по повеќе од 50 години

Точка

365 Пулс24 Centar 365 Пулс24 Press24