TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Епл“ ќе го награди тинејџерот што откри проблем со „Фејстајм“

Факултети - 12.02.2019

Во четвртокот „Епл Инк“ ги објави софтверските ажурирања за ајфоните што го поправаат проблемот со приватноста на услугата за видеоповик „Фејстајм“. Проблемот беше откриен благодарение на тинејџер од Аризона, на кого од „Епл“ ќе му помогнат во ...

Apple наградија тинејџер кој открил безбедносен пропуст на FaceTime

Точка - 12.02.2019

Американски тинејџер кој открил безбедносен пропуст во апликацијата на Apple, FaceTime, за вршење на видео повици, добил награда. Apple не откриле колкав износ добил 14-годишниот Грант Томпсон, но се претпоставува дека се работи за сума на пари која ...

Новата надградба за iPhone колку добра толку лоша

Телефони.мк - 12.02.2019

Apple со iOs 12.1.4 надградбата го реши проблемот со безбедносната грешка во софтверот на FaceTime, но откако истата е доставена до корисниците на iPhone се јавија нови проблеми. Спред повеќе пријави на корисниците со iOs 12.1.4 кај повеќ модели на ...

Тим Кук ќе сведочи како Марк Зукерберг за проблемот со FaceTime

Friday.mk - 12.02.2019

Сигурно се сеќавате пред неколку месеци кога Марк Зукерберг сведочеше пред конгресот на САД? Токму тој го повика сега директорот на Apple, поради скандалот со FaceTime апликацијата. Овој прблем бил пријавен од 14 годишно момче познатот како Томпсон.