TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дума: Иако немам препорака за изолација, 10 дена не одев на работа

360 степени - 26.03.2020

Директорот на Клиниката за очни болести, Христијан Дума, со допис ги демантира дел од медиумите кои објавија дека не ги почитувал препораките за изолација и ги ставил во опасност од зараза со коронавирус своите колеги.

Цаца не е единствена, уште еден директор на Филипче не отишол во изолација

Курир - 25.03.2020

Уште еден од директорите на министерот за здравство, Венко Филипче, не ги почитувал препораките за изолација и ги ставил во опасност од зараза своите колеги, како и голем број вработени во комплексот клиники, дознава „Лидер“ .

Коронавирусот ја зема третата жртва, за двајца пациенти нова терапија

Deutsche Welle - 25.03.2020

Двајца пациенти од денеска ја примаат новата терапија на база на хлорокин и азитромицин, информира министерот Филипче и апелира никој да не ги зема лековите на своја рака. Владата повторно го заостри полицискиот час.

Трета жртва на Ковид 19 и 29 нови случаи на заболени

Телма - 25.03.2020

Пациентката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина попладнево починала на Инфективната клиника. И покрај сите напори на докторите и медицинскиот персонал 66 годишната жена која имала хронични проблеми со висок притисок е третата ...

Филипче: Од денеска започна да се дава одобрената терапија за коронавирус, граѓаните никако да не ја земаат на своја ...

Канал5 - 25.03.2020

„Со оглед на тоа што официјално завршија сите постапки, во комисиите, во Агенцијата за лекови, денеска двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата. Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една ...

Филипче: Пет лица од Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус

Сител - 25.03.2020

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се асимтоматски, без симптоми на заболување, но нивните тестови за коронавирусот се позитивни.

Трета жртва на коронавирусот, дополнителни ограничувања за викенд

Р.С.Европа - 25.03.2020

Жена која имала хронично заболување е нова жртва на коронавирусот во земјава. До денеска вкупната бројка на заболени од Ковид-19 се искачи на 177, а за спречување на ширењето на вирусот Владата забранува движење за време на викендите за сите ...

Трета жртва од коронавирусот во Македонија, 29 новозаболени

Канал5 - 25.03.2020

Трета жртва од коронавирусот во Македонија. Почина 66 годишната дебарчанка која подолг период беше на респираторна машина, информираше попладнево министерот за здравство Венко Филипче. Во последното деноноќие регистирани се 29 нови случаи, со што ...

Петмина заболени на Кожна клиника- лекот започна да се дава на двајца пациенти

Нова ТВ - 25.03.2020

Почина 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респиратор. И покрај сите напори на лекарите, заболената од коронавирусот почина пред неколку часа. Во нејзината историја е забележано дека прима хронична терапија за ...

Тестовите за коронавирус  во „Жан Митрев“ се плаќаат, Филипче ќе предложи Фондот да ги покрива

А1 On - 25.03.2020

Пациентите кои тестирање за коронавирус закажуваат на Клиниката „Жан Митрев“ тестот го плаќаат, рече денес министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање. На почетокот на минатата недела тој извести дека ги обединиле ...

Трите деца заболени од корона вирусот се во добра состојба, најмалото е на домашно лекување

Фокус - 25.03.2020

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција соопшти дека трите деца заболени од корона вирусот се во добра здравствена состојба. Тој истакна дека најмалото дете од Скопје, на возраст од две години, е на домашно лекување, а ...

Филипче: Пет лица вработени во Клиниката за кожни болести позитивни на коронавирусот

Press24 - 25.03.2020

Покрај сите напори на лекарите и интензивната терапија за жал денеска почина уште една жена на Клиниката за инфективни болести. Беше на 66-годишна возраст и примаше хронична терапија за хипертензија.

Вработените на охридска Трансфузиологија ќе се тестираат следниве три дена

А1 On - 25.03.2020

Започнато е тестирањето на вработените на охридската клиника за Трансфузиологија и ќе трае наредните три дена, за да се види дали некој од персоналот заболел од коронавирус, по контактот со заболено лице кое се вратило од Италија.

Петмина медицински работници од Кожно позитивни на ковид-19

Алсат-М - 25.03.2020

Петмина од медицинскиот персонал од клиниката за кожни болести се позитивни на ковид-19, информираше на денешната перс конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Како што кажа тој, сите иако го поминале инкубацискиот период без симптоми, ...

Трета жртва од коронавирусот, почина 66 годишна пациентка од Дебар

Телма - 25.03.2020

Tретата жртва од коронавирусот во земјава ја соопшти пред малку министерот за здравство Венко Филипче. Почина 66 годишната пациентка од Дебар, која што веќе неколку денови беше на апарати за дишење, изјави Филипче.

Властите размислуваат дополнително да ја ограничат комуникацијата меѓу граѓаните во Скопје

Макфакс - 25.03.2020

Владата ја разгледува можноста како да се намалат комуникациите во Скопје меѓу граѓаните за време на викендот со цел да се намали интеракцијата и блиските контакти. Минситерот Венко Филипче не кажува дали се разгледува можноста за затворање на ...

Пет лица од Клиниката за дерматологија имаат коронавирус, ги заразила директорката Цаца

Курир - 25.03.2020

Пет лица од Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тие пет се регистрирани во новите 29 случаи од изминатото деноноќие. -После 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми, на ...

Филипче: Уште една почината пациентка заболена од коронавирусот, трета жртва во Македонија (Во живо)

Канал5 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче за состојбата со коронавирусот. Почина ште една пациента заболена од коронавирус.Пациентката била подолго време на респираторна машина. Се работи за 66 годишна жена од Дебар.

Трета жртва од коронавирусот во земјава

Алсат-М - 25.03.2020

Коронавирусот ја однесе и третата жртва во земјава. Почина пациентката којашто веќе неколку дена беше на апарати за дишење, објави министерто за здравство, Венко Филипче на денешната прес конференција.

Трите заболени деца од Скопје, Штип и Дебар имаат лесна форма на болеста

+инфо - 25.03.2020

Најмалото дете од Скопје со коронавирус е на домашно лекување, девојчето кое се лекува во инфективното одделение во болницата во Штип и момчето од Дебар кое има 15 години, а сите се во добра состојба во смисла на тоа да манифестацијата на болеста е ...

За жал, корона вирусот ја зема И третата жртва во Македонија денеска!

Струмица Денес - 25.03.2020

66-годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респираторна машина е третата жртва на корона вирусот, соопшти на попладневната конференција за печат Венко Филипче, министер за здравство.

Трета жртва од коронавирусот во Македонија

МКД - 25.03.2020

На Клиниката за инфективни болести денеска починала 66-годишната пациентка од Дебар заболена од коронавирусот, која подолго време беше на респираторна машина. „Денеска имаме уште една почината пациентка заболена од коронавирусот, пациенктка која ...

Имаат коронавирус пет лица од досега 30 тестирани кои беа во контакт со заболената ексдиректорка на кожна клиника

Сакам да кажам - 25.03.2020

Пет лица кои имаа контакт со поранешната директорка на Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Поранешната директорка на 9 март имаше позитивен тест за коронавирус откако дошла од Италија, ...

Трета жртва од коронавирус во земјава, почина 66 годишна жена од Дебар

Нова ТВ - 25.03.2020

Почина 66 годишната пациентка од Дебар која подолго време беше приклучена на респиратор. И покрај сите напори на лекарите, за жал, заболената од коронавирусот почина пред неколку часа. Во нејзината историја е забележано дека прима хронична терапија ...

Директорката на Клиниката за дерматологија заразила петмина колеги од тестирани 30

А1 On - 25.03.2020

Пет лица од контактите на директорката на Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирусот, покажале тестовите направени во Институтот за јавно здравје. Министерот Венко Филипче рече дека тие немале симтоми, и сите се колеги, здравствени ...

(ВИДЕО) Во Куманово недостигаат инфектолози, во Општата болница ја чекаат владината помош

360 степени - 25.03.2020

Директорката на Општата болница Куманово, Снежана Захариева, вели дека во градот има недостаток на инфектолози, додека потребната бројка на медицински сестри се покрива со внатрешна прераспределба.

Трет смртен случај од коронавирус, регистрирани нови 29 заболени

Радио МОФ - 25.03.2020

Денеска е регистриран третиот смртен случај од коронавирусот во државава. Се работи за 66-годишна пациентка од Дебар која подолго време беше на респираторна машина, а која примала хронична терапија за хипертензија, соопшти денеска министерот за ...

Петмина лекари од Кожната клиника заболени од корона вирусот

Фокус - 25.03.2020

Петмина од новозаболените од корона вирусот се вработени од Кожната клиника, рече министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес -конференција. -После 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми на тестовите имаат позитивен резултат.

Бројот на здравствени работници заразени со коронавирус е 14

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот Венко Филипче посочи дека 14 или 15 лица од здравствените работници се позитивни на коронавирус. Тој додава дека тука се вклучени лица од Скопје, Кавадарци, Дебар и ...

Дополнително ограничување на комуникацијата и транспортот за време на викендите

ТВ21 - 25.03.2020

За време на викендите ќе има дополнително ограничување на комуникацијата и транспортот во нашата земја, особено во Куманово. Ова го откри министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата.

Од коронавирус почина 66-годишна пациентка од Дебар, кажа Филипче

Сакам да кажам - 25.03.2020

Пациентаката од Дебар која подолго време беше на респираторна машина почина пред неколку часа на Инфективната клиника во Скопје, кажа министерот за здравство Венко Филипче. Пациентката имаше 66 години и примала хронична терапија за хипертензија.

Пет лица од кожната клиника позитивни на коронавирус

360 степени - 25.03.2020

Пет лица од Клиниката за дерматологија се позитивни на коронавирус, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Тие пет се регистрирани во новите 29 случаи од изминатото деноноќие. Оваа група е поврзана со симпозиумот кој го организирала и ...

Трет смртен случај од коронавирусот, почина жената од Дебар што беше на респиратор

360 степени - 25.03.2020

Третиот смртен случај како последица на коронавирусот во земјава го регистрираа денеска здравствените власти во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче соопшти дека починала жената од Дебар, која подолго време беше во критична состојба и беше ...

Почина жената од Дебар заболена од коронавирус, досега три жртви

А1 On - 25.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти дека денеска починала пациентката од Дебар која заедно со нејзиниот сопруг заболе од коронаврусот. Нејзината состојба беше подолго време влошена.

Над 1000 тестирани во Македонија на коронавирус

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче по новинарско прашање посочи дека вкупната бројка на тестирани за коронавирус изнесува 1000 ...

Трет смртен случај од коронавирусот во Македонија, почина жената од Дебар која беше на респиратор

ТВ21 - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека има уште еден смртен случај. Почина жената која беше на респиратор од Дебар. „Денеска имаме уште едно починато лице од коронавирусот, тоа е пациентката која беше на распираторна машина од Дебар.

Пет лекари од Клиника за кожни болести, заразени со Ковид 19

Алфа - 25.03.2020

И лекари од кожната клиника се меѓу 29 позитивни на Kовид 19. Лекарите биле во самоизолација, без симптоми, но тестовите покажале дека се позитивни на вирусот. Вработените во кожната клиника од 9 март се во самизолација, откако кај тогашната ...

Коронавирусот со силен замав во Македонија: Три лица починаа, вкупно 177 заразени, а 1000 тестирани

Курир - 25.03.2020

Коронавирусот ја зема третата жртва во Република Македонија. Денес почина пациентката од Дебар, за која извесен период се информираше дека е во критична состојба. Хоспитализирана беше заедно со нејзиниот, откако на 6-ти март нивните тестови за ...

Петмина заразени од Клиниката за кожни болести, сите се со лесна клиничка слика

Република - 25.03.2020

Петмина вработтени на Клиниката за кожни болести се заразени со коронавирус. Нивната клиничка слика е лесна и засега тие се на домашното лекување, изјави министерот за здравство Венко Филипче на редовната прес-конфренција на која информираше дека ...

Нов смртен случај како последица на коронавирусот

Женски магазин - 25.03.2020

Уште еден починет пациент како последица на коронавирусот. Се работи за жена од Дебар која подолго време беше на респираторна машина - изјави министерот Филипче на прес-конференцијата, додавјќи дека имала 66 години, инаку примала хронична терапија ...

Филипче: Почина 66-годишната пациентка од Дебар

+инфо - 25.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче информираше дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата, како и за уште еден смртен случај поврзан со Ковид-19.

Обновено+Видео: Трета жртва од коронавирусот во земјава

OhridNews - 25.03.2020

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека починала 66-годишната жена од Дебар заболена од коронавирус чија состојба последните неколку дена беше критична. Со тоа, бројот на жртви од вирусот, во земјава, се искачи на вкупно 3.

Од вкупниот број на заразени лица со коронавирус во Македонија, 15 се здравствени работници

MakPress - 25.03.2020

Од вкупниот број заболени од коронавирусот во земјава, 14 или 15 се здравствени работници, вклучувајќи ги и овие сега дијагностицирани во Скопје, информира министерот за здравство Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање на денешната ...

66-годишна жена од Дебар е трета жртва на коронавирусот

Деца - 25.03.2020

Жената од Дебар со Ковид-19 која подолго време беше на респиратор, машина за дишење на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, почина пред неколку часа, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

(ВИДЕО) Трета жртва на коронавирусот

Бриф - 25.03.2020

Пациентката која беше во критична состојба, поради заболувањето со корона вирус, почина, информираше министерот за здравство Венко Филипче, на денешната прес конференција. Пациентката имаше 66 години и примала хронична терапија за хипертензија.

Пет лица заразени на Кожната клиника

+инфо - 25.03.2020

Пет лица вработени на Кожната клиника се позитивни на коронавирус покажале вчерашните тестирања, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Досега се направени 30 теста на лицата кои имале контакт со директорката на Кожната клиника и од ...

Почина пациентката од Дебар што беше на респиратор

Независен - 25.03.2020

Фото: Б. Грданоски Пациентката на Дебар што повеќе денови беше на респиратор, а состојбата постојано и беше критична, почина денеска пред неколку часа, соопшти министерот за здравство Венко Филипче.

(ВИДЕО) Филипче: Почина пациентката од Дебар која беше на респираторна машина

Либертас - 25.03.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната редовна прес-конференција ја информираше јавноста дека пред неколку часа починала 66-годишната пациентка од Дебар која подолг период беше во тешка состојба на респираторна машина.

ВО ЖИВО: Прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче

Република - 11.06.2020

Во секој момент треба да почне прес-конфренцијата на министерот за здравство Венко Филипче. ...

Нов смртен случај од КОРОНА во Македонија. Сега бројката изнесува 3

Пулс24 - 25.03.2020

Нов смртен случај од КОРОНА во Македонија. Сега бројката изнесува 3 ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА ФИЛИПЧЕ (25 МАРТ ...