TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Османи-Мас: Засега Македонија и Албанија остануваат во исти пакет на патот кон ЕУ

MakPress - 03.05.2021

Сакам многу јасно да кажам дека Германија многу сериозно ја гледа европската перспектива на земјите во регионот. Особено тоа важи за Македонија која одамна ги исполни условите за пристапување кон ЕУ и затоа минатата есен вложивме многу заложби да ја ...

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ

Алсат-М

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

ТВ21

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

Независен

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

CivilMedia

Мас: Северна Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

Бриф

Мас: С. Македонија одамна ги исполни условите за пристапување во ЕУ, во интерес на Унијата е што побрзо отворање на преговорите

iPortal

24Инфо Press24 еМагазин Frontline Вечер Прес Нетпрес

Доколку сакаат Скопје и Софија, Берлин може да понуди поддршка за решавање на проблемот, вели Хајко Мас

MakPress - 03.05.2021

Министерот за надворешни работи на Германија Хајко Мас, денеска на заедничката прес-конференција во Берлин со шефот на македонската дипломатија Бујар Османи, порача дека Германија нуди поддршка преку нивните искуства за решавање на билатералното ...

Историчарите да ги водат разговорите во спорот со Бугарија, без притисок од надвор, порача Мас

ТВ21

Историчарите да ги водат разговорите во спорот со Бугарија, без притисок од надвор, порача Мас

Независен

Историчарите да ги водат разговорите во спорот со Бугарија, без притисок од надвор, порача Мас

Бриф

Мас: Историчарите да ги водат разговорите во спорот со Бугарија, без притисок од надвор

Канал5

Историчарите без притисок од надвор да ги водат разговорите во спорот со Бугарија

24Инфо

Мас: Историчарите да ги водат разговорите во спорот со Бугарија, без притисок од надвор

Press24

Вечер Прес Frontline еМагазин iPortal ММС

Османи во дипломатска офанзива – јунските самити нова шанса за Македонија за старт на преговорите

ТВ21 - 03.05.2021

Во пресрет на самитот на Европската унија што треба да се одржи во јуни министерот за надворешни работи Бујар Османи на средба со германскиот колега Хајко Мас во Берлин. Решавањето на спорот со Бугарија треба да биде билатерално прашање, смета Мас и ...

Мас: Спорните прашања меѓу С Македонија и Бугарија да ги решат историчарите, без притисок од надвор

360 степени

Македонија заслужи да влезе во ЕУ и ја има поддршката на Германија

Телма

Германија подготвена да помогне за историските прашања но само ако Скопје и Софија побараат искуства

Сител

Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Deutsche Welle

Мас: Спорот со Бугарија нека го решаваат експертите, без притисок од надвор

Канал5

Став на Берлин, Македонија нема да биде одделена од Албанија во преговарачкиот ЕУ – процес

Алсат-М

ТВ21 Во Центар Либертас Фактор Курир Денешен Курир Нетпрес

Интензивна посета на Османи во Берлин

ТВ21 - 03.05.2021

Во продолжение на работната посета на Германија, министерот за надворешни работи, Бујар Османи,оствари средба со Михаел Рот, државен министер за Европа во германското МНР. Османи ја потенцираше важноста од имплементација на одлуката на советот на ЕУ ...

Интензивна посета на Османи во Берлин

24 Вести

Османи во Берлин на средби со Рот, Корсепиус, Штер и Крихбаум

Канал5

Османи во Берлин: Македонија испорача и заслужува да го почне процесот на преговори

Press24

Османи во интензивна посета на Германија, средби со Рот, Корсепиус, Штер и Крихбаум

Слободен Печат

Османи во Берлин: Македонија испорача и заслужува да го почне процесот на преговори

Република

Интензивна посета на Османи во Берлин, средби со Рот, Корсепиус, Штер и Крихбаум

Фокус

24Инфо Независен Локално Опсервер Либертас Вечер Прес PressingTV

Османи во посета на Германија, Данска и Шведска

Р.С.Европа - 03.05.2021

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи, од денеска започнува нова европска турнеја во неколку европски метрополи – Берлин, Копенхаген и Стокхолм, како дел од пошироката дипломатска активност за актуализација на европското досие на земјава ...

Османи на нова европска турнеја во посета на Германија, Данска и Шведска

Lider

Османи од денес во нова европска турнеја

24Инфо

Османи од денес во нова европска турнеја

Фокус

Османи со посета на Берлин почнува нова европска турнеја, од утре во Копенхаген и Стокхолм

Бизнис Вести

Османи со посета на Берлин почнува нова европска турнеја, од утре во Копенхаген и Стокхолм

Независен

Османи со посета на Берлин почнува нова европска турнеја, од утре во Копенхаген и Стокхолм

Канал5

Сител Опсервер Република ТВ21 Либертас Слободен Печат Нова ТВ Нетпрес