TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија ги обвинува САД дека сакаат да предизвикаат војна со Иран

Нетпрес - 18.06.2019

Соединетите држави „настојуваат намерно да предизвикаат војна“ со Иран, рече во вторникот заменикот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, алудирајќи на објавата дека САД ќе испрата уште илјада војници на Блискиот исток, а ...

Русија: Америка настојува намерно да предизвика војна со Иран

Макфакс - 18.06.2019

САД намерно настојуваат да предизвикаат војна со Иран, изјави официјален претставник од руското Министерство за надворешни работи, коменриеајќи го соопштението на САД дека ќе испратат дополнителни илјада војници на Блискиот Исток.

Русите преку амбасадата во Хрватска ги провоцираат Американците (ФОТО)

МКД - 18.06.2019

Американскиот претседател пред неколку дена за нападите врз двата нафтени танкери во Оманскиот Залив, во близина на Персискиот Залив, го обвини Иран, како доказ нудејќи ја нејасната снимка што ја објави Пентагон.

Јапонија нема да испрати војска во Оманскиот Залив по нападот врз танкерите

Макфакс - 18.06.2019

Јапонија нема да испрати воени сили во Оманскиот Залив по нападот минатата недела врз двата танкери таму, рече јапонскиот министер за одбрана, Такеши Ивеа, пренесува ТАСС. „Не е јасно кој стои зад нападот, а немаше јапонски државјани на танкерите.

Плановите на Иран да го зголеми производството на ураниум се политичка порака

Макфакс - 18.06.2019

Плановите на Техеран за зголемување на производството на ураниум всушност се политичка порака, напиша на „Твитер“ во вторникот на постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации со седиште во Виена, Михаил Уљанов, пренесува ТАСС.

Хасан Рохани: Иран одбива да влезе во воен судир со која било нација

Макфакс - 18.06.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани во говорот што го емитува државната иранска телевизија изјави дека Исламската Република нема да води војна против која било нација, пренесува „Спутник“. Роханирече дека страните што му се противат на Иран се група ...

ЕУ е скептична кон американските обвинувања против Иран

Deutsche Welle - 18.06.2019

Министрите за надворешни работи на членките на ЕУ уште не се сигурни дали зад нападите врз нафтни танкери стои Иран. САД тоа го критикуваат, а Иран се заканува со напуштање на Нуклеарниот договор Веста од Техеран, дека Иран по десет дена ќе започне ...

Дополнителните американски трупи нема да разгорат желба за војна кај Иран

Н.Македонија - 18.06.2019

Иран се изјасни дека не тежнее кон војна против која било нација, откако САД соопштија дека дополнителни илјадници трупи ќе бидат испратени на Средниот Исток поради зголемените тензии, пренесува „Гардијан“.

Кина ги повика САД да не вршат притисок врз Иран

Р.С.Европа - 18.06.2019

Кина ги предупреди САД да ги намалат „методите за екстремен притисок“ на Иран во услови на зголемена загриженост за можна конфронтација меѓу Вашингтон и Техеран. Кина го повика и Иран да се држи до одредбите во нуклеарниот договор со светските сили ...

Америка испраќа уште 1.000 војници на Блискиот Исток

МКД - 18.06.2019

Пентагон ќе испрати уште 1.000 војници на Блискиот Исток како одговор на „непријателското однесување“ на иранските сили, објави американскиот министер за одбрана, Патрик Шенахан, и рече дека дополнителните сили ќе имаат „одбранбена улога“.

САД веќе најавиле „форсирано“ бoмбapдирање на Иран во Обединетите нации

365 - 18.06.2019

Американската администрација ја разгледува идејата за бомбардирање на ирански објекти поврзани со нуклеарната програма, пишува „Ерусалим пост“, повикувајќи се на извори од Обединетите нации.

САД испраќаат сили во Заливот, ЕУ ќе смирува

Р.С.Европа - 18.06.2019

Пентагон објави нови снимки за зајакнување на обвинувањата дека Иран бил одговорен за нападите врз двата танкера за нафта во минатата недела во близина на Персискиот залив. Во истовреме, Пентагон соопшти дека ќе испрати дополнителни илјада војници ...

Рохани: Иран нема да војува против ниту една земја

24Инфо - 18.06.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја нема да води војна против ниту една држава. Неговата изјава уследи еден ден откако САД објавија дека распоредуваат дополнителен број војници и воена опрема во Персиски Залив.

Кризата ескалира: Иранците наскоро го прават клучниот чекор во развојот на нуклеарна бомба!

Точка - 18.06.2019

Иранскиот нуклеарен договор би можел да се распадне веќе овој месец, со оглед на тоа што Иран најави дека во рок од 10 дена ќе го стартува производството на збогатен ураниум над дозволената граница.

САД испраќаат дополнителни 1.000 војници на Блискиот Исток

Макфакс - 18.06.2019

Пентагон на Блискиот Исток ќе испрати дополнителни 1.000 војници како одговор на непријателското однесување на иранските сили. Силите ќе имаат дефанзивна улога, соопшти вршителoт на должност секретар за одбрана, Патрик Шенахан.

Како Ормускиот Проток стана жариште на тензии: Каде се наоѓа и зошто е важен?

Факултети - 18.06.2019

Неодамнешниот напад на два танкери што превезувале нафта во Орумскиот Проток предизвикаа разговори за стратешки важниот проток и неговата улога во глобалната нафтена индустрија. Зошто овој проток е важен? Протокот се наоѓа меѓу Оман и Иран, ...

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Локално - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

САД побараа меѓународен одговор за „нуклеарните уцени“ на Иран

Р.С.Европа - 17.06.2019

Соединетите Држави соопштија дека планот на Иран за прекршување на ограничувањето на неговите залихи на збогатен ураниум, претставува „нуклеарна уцена“ и оти мора да се соочи со „зголемен меѓународен притисок.

Иран со нови закани во врска со нуклеарниот договор од 2015 година

А1 On - 17.06.2019

Иран ќе се откаже од договорот за неширење нуклеарно оружје (НПТ), доколку европските сили не го сочуваат нуклеарниот договор постигнат во 2015 од кој САД се повлекоа минатата година, изјави денеска шефот на нуклеарниот одбор на иранскиот Парламента ...

Нетанјаху повика на санкции за Иран, Британија загрижена

Р.С.Европа - 17.06.2019

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кој беше противник на потпишувањето на нуклеарниот договор на Иран и светските сили повика на повторно воведување на меѓународни санкции доколку Техеран ги оствари своите закани.

Дали ќе дојде до војна меѓу САД и Иран – анализа во Студио 1

1tv - 17.06.2019

Иран објави нови чекори кои се однесуваат на помало почитување на нуклеарниот договор, кој САД го напуштија минатата година. Белград и Приштина наскоро треба да добијат насоки од западните земји за наоѓање конечно решение за косовското прашање.На ...

Иран очекува да го надмине лимитот на дозволен збогатен ураниум

Глас на Америка - 17.06.2019

Резервите ќе се зголемат, односно ќе стасаат до повеќе од 300 килограми лимит до 27 јуни ВАШИНГТОН — Иранската организација за атомска енергија изјави дека државата наскоро ќе го надминие лимитот на дозволен збогатен ураниум согласно меѓународниот ...

Иран го шокираше светот: Денес почнува одбројувањето! За 10 дена ќе имаме повеќе зголемен ураниум отколку што дозволува ...

Точка - 17.06.2019

Иран до крајот на месецот ќе го надмине лимитот на резерви за ниски збогатен ураниум, кој е предвиден со нуклеарниот договор меѓу Техеран и светските сили, и тоа за 300 килограми, изјавил претставникот на Организацијата за нуклеарна енергија на ...

Тензиите со Иран го нарушуваат кредибилитетот на Трамп

Н.Македонија - 17.06.2019

Главните сојузници на САД ја притиснаа администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да дадат поконкретни докази со кои ќе може точно да се поврзе Иран со нападите на двата нафтени танкери во Оманскиот Залив, изјави државниот секретар ...

Помпео најави војна против Иран: Нема да бараме одобрување од Конгресот за напад на Техеран

Точка - 17.06.2019

Според шефот на американската дипломатија, сега „сите опции се на маса“ кога станува збор за спорот помеѓу Вашингтон и Техеран. „Соединетите Американски Држави разгледуваат цел спектар на опции за спротиставување на Иран.

Рохани: Ситуацијата е критична, потписниците да го спасат нуклеарниот договор

Р.С.Европа - 17.06.2019

Иранскиот претседател Хасан Рохани по средбата со новиот француски амбасадор во Техеран денеска повика на итно спасување на нуклеарниот договор, кој беше на работ на колапс по повлекувањето на САД минатата година.

Иран ќе го надмине лимитот на ураниумските резерви од нуклеарниот договор

Макфакс - 17.06.2019

Иранската атомска агенција денеска потврди дека земјата наскоро ќе го надмине лимитот за своите резерви од ураниум утврден во неуспешниот нуклеарен договор ЈЦПОА, договорен со Обама, пренесува „Брејтбарт“.

Иран ако го блокира Ормускиот Теснец тоа ќе го направи јавно

Р.С.Европа - 17.06.2019

Началникот на Генералштабот на Иран, генерал мајор Мохамед Бакери изјави денеска дека неговата земја не стои зад нападите на нафтените танкери во Оманскиот Залив во минатата недела. Според него, доколку Иран сака да го блокира Ормускиот Теснец, кој ...

Иран во следните 10 дена ќе го зголеми производството на ураниум потребен за нуклеарна бомба

МКД - 17.06.2019

Портпаролот на иранската атомска агенција рече дека земјата во следните 10 дена ќе ја надмине границата за залихи на ураниум утврдена со нуклеарниот договор на Техеран со светските сили. Бехруз Камалванди ова го кажа на денешната конференција за ...

Русија: Америка настојува намерно да предизвика војна со Иран

24Инфо - 18.06.2019

САД намерно настојуваат да предизвикаат војна со Иран, изјави официјален претставник од руското Министерство за надворешни работи, коменриеајќи го соопштението на САД дека ќе испратат дополнителни илјада војници на Блискиот Исток.

Саудиска Арабија бара решителен одговор од меѓународните сили кон Иран

Н.Македонија - 17.06.2019

Саудискиот принц Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе решителен став во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, зад кои, според него, стои Иран.

Јапонија нема да испрати војска во Оманскиот Залив по нападот врз танкерите

24Инфо - 18.06.2019

Јапонија нема да испрати воени сили во Оманскиот Залив по нападот минатата недела врз двата танкери таму, рече јапонскиот министер за одбрана, Такеши Ивеа, пренесува ТАСС. „Не е јасно кој стои зад нападот, а немаше јапонски државјани на танкерите.

Иран ќе ја надмине границата на резерви на ураниум

Р.С.Европа - 17.06.2019

Портпаролот на Иранската атомска агенција, Бехруз Камалванди изјави денеска дека земјата во наредните 10 денови ќе ја надмине границата за нејзините резерви на ураниум кои се утврдени со нуклеарниот договор.

Плановите на Иран да го зголеми производството на ураниум се политичка порака

24Инфо - 18.06.2019

Плановите на Техеран за зголемување на производството на ураниум, всушност, се политичка порака, напиша во вторникот на „Твитер“ постојаниот претставник на Русија во меѓународните организации со седиште во Виена, Михаил Уљанов, пренесува ТАСС.

Помпео: САД ќе обезбедат премин низ Ормускиот мореуз

Р.С.Европа - 17.06.2019

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД не сакаат војна со Иран, но оти ќе обезбедат премин на бродови низ Ормускиот мореуз низ кој се транспортира третина од светската нафта.

Рохани: Иран нема да војува против ниту една земја

Опсервер - 18.06.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја нема да води војна против ниту една држава. Неговата изјава уследи еден ден откако САД објавија дека распоредуваат дополнителен број војници и воена опрема во Персиски Залив.

САД испрати војска кон Иран, на повидок нова војна

Курир - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

Макфакс - 16.06.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на нафта, САД не сакаат војна со Техеран. „Претседателот Трамп направи сè за да избегне војна.

Иран уште ќе ги намали своите обврски од договорот, САД не сакаат војна

Нетпрес - 16.06.2019

Иран во понеделник ќе објави кои дополнителни свои обврски од меѓународниот преговор за неговата нуклеарна програма со шесте светски сили од 2015 година ќе престане да ги спроведува поради тоа што САД еднострано во мај 2018-та година се повлекоа од ...

Рохани: Европа има малку време да го спаси Договорот со Иран

Опсервер - 16.06.2019

Европа има малку време да го спаси меѓународниот нуклеарен договор со Техеран по повлекувањето на Вашингтон, изјави денеска претседателот на Иран, Хасан Рохани. – Сега е пресуден момент, а Франција се уште може да работи со другите потписници на ...

„Сандеј тајмс”: Британија испраќа маринци во Оманскиот Залив

24Инфо - 16.06.2019

Велика Британија ќе испрати елитни единици на морнарицата во Оманскиот Залив, со цел да ги заштити своите воени бродови по зголемените тензии со Иран, пишува „Сандеј тајмс”. Планираното распоредување на британските сили следува по неодамнешниот ...

Ријад бара „решителен став“ на меѓународната заедница кон Иран

MakPress - 16.06.2019

Саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман ја повика меѓународната заедница да заземе „решителен став“ во врска со нападите врз нафтените танкери во Оманскиот Залив, за кои го обвини Иран.

Иран со нови закани во врска со нуклеарниот договор од 2015 година

Опсервер - 17.06.2019

Иран ќе се откаже од договорот за неширење нуклеарно оружје (НПТ), доколку европските сили не го сочуваат нуклеарниот договор постигнат во 2015 од кој САД се повлекоа минатата година, изјави денеска шефот на нуклеарниот одбор на иранскиот Парламента ...

Иран ќе го надмине лимитот на ураниумските резерви од нуклеарниот договор

24Инфо - 17.06.2019

Иранската атомска агенција денеска потврди дека земјата наскоро ќе го надмине лимитот за своите резерви од ураниум утврден во неуспешниот нуклеарен договор ЈЦПОА, договорен со Обама, пренесува „Брејтбарт“.

Иран ќе го зголеми производството на ураниум

Канал5 - 17.06.2019

Портпаролот на иранската Атомска агенција рече дека земјата во следните 10 дена ќе ја надмине границата за залихи на ураниум утврдена со нуклеарниот договор на Техеран со светските сили. Минатата недела во регионот се случија наводни напади врз ...

Јапонија нема да испрати војска во Оманскиот Залив по нападот врз танкерите

Точка - 18.06.2019

Јапонија нема да испрати воени сили во Оманскиот Залив по нападот минатата недела врз двата танкери таму, рече јапонскиот министер за одбрана, Такеши Ивеа, пренесува ТАСС. „Не е јасно кој стои зад нападот, а немаше јапонски државјани на танкерите.

Рохани: Иран нема да војува против ниту една земја

1tv - 18.06.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска изјави дека неговата земја нема да води војна против ниту една држава. Неговата изјава следи еден ден откако САД објавија дека распоредуваат дополнителен број војници и воена опрема во Персиски Залив.

САД испраќаат околу илјада војници на Блискиот Исток поради „иранската закана“

Вечер - 18.06.2019

САД ќе испратат околу илјада војници и воена опрема на Блискиот Исток како одговор на „заканата“ од Иран, изјавија синоќа од Пентагон. -Одобрив префрлање на околу илјада војници за одбранбени цели поврзани со закани од воздух, море и копно на ...

Помпео: САД не сакаат војна со Иран

24Инфо - 16.06.2019

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, денеска изјави дека, иако Иран несомнено е одговорен за минатонеделните напади врз два танкери на нафта, САД не сакаат војна со Техеран. „Претседателот Трамп направи сè за да избегне војна.

Иран уште ќе ги намали своите обврски од договорот, САД не сакаат војна

Локално - 16.06.2019

Иран во понеделник ќе објави кои дополнителни свои обврски од меѓународниот преговор за неговата нуклеарна програма со шесте светски сили од 2015 година ќе престане да ги спроведува поради тоа што САД еднострано во мај 2018-та година се повлекоа од ...