TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот сој ги исплаши научниците – иако се потврдени само 10 случаи

Денар - 25.11.2021

Нов сој на коронавирус беше откриен во ноември, доби шифра Б.1.1.529 и досега е евидентиран само кај десет пациенти. Сепак, експертите се плашат од фактот дека содржи дури 32 мутации. Новиот сој првпат беше откриен во Боцвана, каде досега се ...

ОТКРИЕН Е НОВ УЛТРА МОЌЕН СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ Содржи 32 мутации, отпорен е на вакцините и се шири со огромна брзина

+инфо - 25.11.2021

Тоа што најмногу ги загрижува научниците е фактот дека новата варијанта содржи дури 32 мутации. По загрижувачките податоци во Франција, каде што минатата недела беше регистриран нов сој на коронавирусот, сега експертите предупредуваат дека уште ...

Научниците предупредуваат на нов сој од Ковид-19 со голем број мутации

Радио МОФ - 25.11.2021

Нов сој на Ковид-19, кој содржи екстремно висок број мутации, може да донесе нови бранови на заразата преку избегнување на имунолошките одбранбени механизми, предупредуваат научниците. Преку генетско секвенцирање засега се потврдени само 10 случаи ...

Нов сој на коронавирусот со исклучително голем број мутации – потврден во три држави

ММС - 25.11.2021

Новиот сој на коронавирусот носи екстремно висок број мутации кои може да предизвикаат дополнителни болести. Со геномското секвенционирање, оваа варијанта на вирусот е потврдена кај десет случаи во три држави.

Откриена поопасна варијанта на коронавирусот во Боцвана, содржи 32 мутации

Република - 25.11.2021

По загрижувачките податоци во Франција, каде што минатата недела беше регистриран нов сој на коронавирусот, сега експертите предупредуваат дека уште поопасна варијанта е регистрирана во Боцвана.

Откриена поопасна варијанта на коронавирусот во Боцвана, содржи 32 мутации

Zoom - 25.11.2021

По загрижувачките податоци во Франција, каде што минатата недела беше регистриран нов сој на коронавирусот, сега експертите предупредуваат дека уште поопасна варијанта е регистрирана во Боцвана.