TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фотографија на денот: Капење во ледени езерски води на Водици

Deutsche Welle - 19.01.2022

Традицијата на многумина им налага на Богојавление да се искапат во ледена вода. Овие православни верници во Вилнус тоа го направиле уште ноќеска, по полноќ Православните христијански верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, во ...

Традиција на Богојавление посилна од корона: Русите се капеа на минус 20 степени/ВИДЕО

Вечер Прес

Православните верници денеска го слават Богојавление – Водици

Вечер Прес

БОГ СЕ ЈАВИ, НАВИСТИНА СЕ ЈАВИ: Го славиме Богојавление-денес се плива по Светиот крст!

Женски магазин

Православните верници го слават Богојавление – Водици

Нетпрес

На Водици сите одат по света вода, но грешат во една работа- ова никако не го заборавајте да го направите!

Курир

Богојавленската ноќ е најмоќната ноќ во годината, погледнете во небото кое се отвора и сè е можно

НМД

Женски магазин OhridNews Канал5 Zoom 4NEWS Скопје инфо MakPress Порта

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Бизнис Вести - 19.01.2022

Богојавление или Водици, празник во кој православните христијани го одбележуваат божјото спасение или божјото привидение за спас на луѓето. Овој празник како и изминатата година ќе се одбележува во услови на пандемија, но за разлика од лани, овојпат ...

Во тетовско Горно Маало во Црковниот базен ден порано се скока по крстот За Водици

Сакам да кажам

Традицијата продолжува:За Водици крст ќе се положува во реката Треска, Македонски Брод

Вечер Прес

На мостот „Слобода“ во Скопје осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст

Слободен Печат

На мостот „Слобода" во Скопје осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст

Канал5

Водици во Скопје: Осветување на водите на Вардар и положување на чесниот крст на мостот „Слобода“

Вечер Прес

Традицијата продолжува:За Водици крст ќе се положува во реката Треска, Македонски Брод

MakPress

MakPress Бизнис Вести Опсервер Независен Скопје инфо Frontline МКД

Народните верувања за Водици – зошто кумот е главен?

Факултети - 19.01.2022

Според етнологот Јакимовска, во сите овие народни обичаи има прецизно дефинирани улоги, на пример, главниот кум го чува крстот една година, од едни до други Водици, а менувањето на кумството се врши според строго установен ред, најчесто по старост ...

Денеска е Богојавление (Водици)

4NEWS

МАКЕДОНСКИ ОБИЧАИ ЗА БОГОЈАВЛЕНИЕ: Православните христијани веруваат дека денеска на Водици е ден кога водите стануваат лековити

Денешен

Водичарските кумови на Водосвет во храмот „Свети Петар и Павле“ во Кичево

Вечер Прес

Во Тетово денеска се скока по светиот крст

Телма

Водичарските кумови на Водосвет во храмот „Свети Петар и Павле“ во Кичево

MakPress

Одбележан Водокрст во црквата „Пресвета Богородица“ во Тетово, крстот го фати 24-годишниот Нинослав Дамјановски

ТВ21

Канал5 Денешен Денешен OhridNews Бриф Нова ТВ Н.Македонија MakPress

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

Опсервер - 19.01.2022

– Богојавление или Водици, празник во кој православните христијани го одбележуваат божјото спасение или божјото привидение за спас на луѓето. Овој празник како и изминатата година ќе се одбележува во услови на пандемија, но за разлика од лани, ...

Оваа година крстот ќе биде положен во осветените води, но со ограничен број на луѓе

ММС

Во Вардар ќе влезат околу 10 лица за традиционалното фаќање на Богојавленскиот Крст

Скопје инфо

Општина Струга се вклучи во организацијата на Водици

Вечер Прес - 18.01.2022

Општина Струга го поддржува празникот Богојавление – Водици, а за оној што ќе го фати светиот крст подготви подарок. Ова беше потврдено на денешниот состанок на градоначалникот Рамиз Мерко со претставници на организацискиот одбор, претставници на ...

Водици: Во Охрид се очекува масовна посетеност, апел да се почитуваат ковид мерките

24 Вести

Во Кавадарци положување на чесниот крст во водите на реката Луда Мара

Канал5

Охрид подготвен за прославата на Водици

Сител

Се е подготвено за одбележувањето на Богојавление – Водици во Охрид

Бриф

Се е подготвено за одбележувањето на Богојавление – Водици во Охрид

Канал5

Се е подготвено за одбележувањето на Богојавление – Водици во Охрид

Вечер Прес

Слободен Печат Слободен Печат Gostivarpress.mk Битола Њуз MakPress OhridNews MakPress Порта