TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Законот за ЈО идната недела пред пратениците, Џафери се надева на широк консензус на партиите

ТВ21 - 23.07.2019

Законот за јавно обвинителство по зеленото светло од владината седница влегува во собраниска процедура. Расправата околу новиот закон треба да почне од понеделник за што претседателот на Собранието Талат Џафери по денешниот брифинг со новинарите ...

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

24 Вести - 23.07.2019

Ако политичките субјекти во Парламентот успеат да се усогласат околу законот за ЈО – тој може да биде донесен до крајот на август посочи собранискиот спикер Талат Џафери на брифингот со новинарите.

Законот за СЈО оди во Собрание, Џафери се надева на политички договор

Сител - 23.07.2019

Владиниот закон за обвинителство со трансформација на специјалното обвинителство во ново обвинителство за организиран криминал и висока корупција во Собранието може да биде донесен до 30 август.

Новиот закон за ЈО влегува во собраниска процедура

Канал5 - 23.07.2019

Пратениците денеска го очекуваат предлог законот за јавно обвинителство, најавен од премиерот Зоран Заев. Нацрт текстот се очекува да помине на владина седница и веднаш потоа да биде испратен до парламентот.

Пратениците ќе расправаат за СЈО од понеделник

Телма - 23.07.2019

Собраниската дебата за новиот Закон за обвинителство почнува најрано в понеделник, а може да заврши до крајот на август. Меѓу овие два процедурални термини стои едно големо “ако“: ако партиите ги усогласат своите ставови.

Џафери: Ако има политичка усогласеност законот за СЈО може да се донесе до крајот на август

Алсат-М - 23.07.2019

Законот за Јавно обвинителство би можело да биде донесен до крајот на август, ако политичките субјекти во Парламентот успеат меѓусебно да се усогласат, рече претседателот на Собранието Талат Џафери, додавајќи дека Предлог-законот сѐ уште не е ...

Доколку биде потребно Џафери ќе ги врати пратениците и од одмор за да одземат пратенички имунитет

PressingTV - 23.07.2019

Спикерот Џафери е дециден дека не може да зборува хипотетички што ќе се случува доколку дојде барање за одземање на имунитетот на пратеници вмешани во случајот „рекет“ но оти и за такви случаи има јасно пропишани процедури.

Ако има консензус законот за ЈО ќе се усвои до крај на август

Р.С.Европа - 23.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура. Претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека е можно седницата за прво читање да биде в понеделник, а да биде усвоен кон крајот на август, но само под услов да ...

Законот за јавно обвинителство ќе се усвојува во Собранието најрано во септември, рече Џафери

Сакам да кажам - 23.07.2019

Законот за јавно обвинителство со кој треба СЈО да стане дел од Јавното обвинителство за организиран криминал, уште не е поднесен во Собранието, рече претседателот Талат Џафери. Тој кажа дека ако овие денови стигне законот во Собранието, од ...

Џафери на 2 Август ќе оди на Пелинце, а на одмор во соседството

+инфо - 23.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери на Илинден ќе биде на Пелинце, а каде ќе го користи годишниот летен одмор што почнува по празникот не сакаше да открие од безбедносни причини. Тој денеска на средба со новинарите рече дека за време на одморот ...

Талат Џафери: Има шанси Законот за обвинителство да се донесе до 30 август

Сител - 23.07.2019

Законот за обвинителство се уште не е стигнат во парламентот, но ако стигне денеска и ако има договор меѓу политичките партии, законот може да биде донесен до 30 август, тврди собранискиот спикер Талат Џафери.

Џафери: Засега вмешаноста на пратеници во „Рекет“ се шпекулации

Сител - 23.07.2019

Не сакам да коментирам шпекулации и хипотези, а секако дека парламентот ќе постапи соодветно, вели претседателот на Собранието Талат Џафери за евентуална вмешаност на пратеници во аферата „Рекет“.

Владата даде зелено светло за Предлог законот за Јавното обвинителство

Република - 23.07.2019

Владата го усвои Предлог законот за Јавното обвинителство. Истиот се очекува да биде доставен до Собранието. Ако текстот се достави до утре, шефот на парламентот Талат Џафери ќе ја закаже седницата за прво читање следниот понеделник.

Кај и да се, пратениците мора да се вратат ако притребаат за „Рекет“

Слободен Печат - 23.07.2019

Во секој случај и да се иницира постапка не може да се заврши за помалку од пет дена. Има доволно време да се собере Собранието, вели Џафери. Претседателот на Собранието Талат Џафери не ги коментира како што вели шпекулациите за евентуална вмешаност ...

Џафери за Илинден ќе оди на Пелинце, а на одмор негде близу

Слободен Печат - 23.07.2019

Претседателот на Собранието не открива каде ќе оди на летување, За празникот Илинден претседателот на Собранието Талат Џафери ќе оди на Пелинце, а каде ќе го користи годишниот летен одмор што почнува по празникот потоа не кажува, вели само дека ќе ...

Џафери: Ако има консензус законот за ЈО ќе се усвои до крај на август

Нетпрес - 23.07.2019

Предлог законот за јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура. Претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека е можно седницата за прво читање да биде в понеделник, а да биде усвоен кон крајот на август, но само под услов да ...

Предлог-закон за СЈО ако до утре стигне во Собрание на 29 јули ќе биде на седница, ако не здравје

Слободен Печат - 23.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека што се однесува до него ваков закон нема. Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека во контекст на Собранието не постои предлог-закон за јавно обвинителство.

Ако треба да се одзема имунитет за “Рекет”, Џафери ќе ги свика пратениците од одмор

+инфо - 23.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не сака да коментира шпекулации околу евентуалната вмешаност на пратеници во случајот „Рекет“ кој го отвори Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Џафери за „Рекет“: Ако треба, пратениците ќе ги вратам од одмор

iPortal - 23.07.2019

Ако истрагата за случајот „Рекет“ се прошири и на пратеници и се бара притвор, спикерот Талат Џафери ќе ги врати колегите од годишен одмор на седница за одземање на имунитет. За претседателот на Собранието, информациите за наводна инволвираност на ...

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

1tv - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Познато каде ќе се обрати Џафери за Илинден

Фактор - 23.07.2019

Талат Џафери, претседателот на Собранието, за време на чествувањето на националниот празник „Денот на републиката“ ќе одржи говор на Пелинце на 2 август. Ова спикерот го откри на денешниот брифинг со новинарите.

На Џафери не му е сеедно дали Законот за јавно обвинителство ќе се донесе со или без гласовите на ВМРО-ДПМНЕ

PressingTV - 23.07.2019

Претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека не може да знае дали за Законот за јавно обвинителство ќе се обезбеди доволна поддршка тој да биде изгласан туку негова обврска е да го стави на дневен ред кога тој ќе биде доставен од страна на ...

Џафери: Има шанси Законот за обвинителство да се донесе до 30 август

Press24 - 23.07.2019

Законот за обвинителство се уште не е стигнат во Парламентот, но ако стигне денеска и ако има договор меѓу политичките партии, законот може да биде донесен до 30 август, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, објави Сител .

Владата го усвои предлог законот за ЈО, веднаш ќе биде доставен до Собранието

PressingTV - 23.07.2019

Владата го усвои Предлог законот за Јавното обвинителство. Истиот се очекува да биде доставен до Собранието. Ако текстот се достави до утре, шефот на парламентот Талат Џафери ќе ја закаже седницата за прво читање следниот понеделник.

Ако се одземаaт имунитети за “Рекет”, Џафери ќе ги враќа пратениците од одмор

Вечер - 23.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не сака да коментира шпекулации околу евентуалната вмешаност на пратеници во случајот „Рекет“ кој го отвори Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Џафери: Ако има потреба за случајот „Рекет“ пратениците ќе се вратат и од одмор

Фокус - 23.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не сака да коментира шпекулации околу евентуалната вмешаност на пратеници во случајот „Рекет“ кој го отвори Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Џафери за „Рекет“: Ако треба, пратениците ќе ги вратам од одмор

Либертас - 23.07.2019

Ако истрагата за случајот „Рекет“ се прошири и на пратеници и се бара притвор, спикерот Талат Џафери ќе ги врати колегите од годишен одмор на седница за одземање на имунитет. За претседателот на Собранието, информациите за наводна инволвираност на ...

Бернс се интересирала за законот за ЈО, Џафери вели дека може да се донесе до крајот на август

Телма - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието,Талат Џафери.

Џафери: Ако има консензус законот за ЈО може да се донесе до крајот на август

CivilMedia - 23.07.2019

Владата го усвои Предлог законот за Јавното обвинителство. Истиот се очекува да биде доставен до Собранието. Ако текстот се достави до утре, шефот на парламентот, Талат Џафери, ќе ја закаже седницата за прво читање следниот понеделник.

Џафери: Ако има потреба, за случајот „Рекет“ пратениците ќе се вратат и од одмор

Република - 23.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не сака да коментира шпекулации околу евентуалната вмешаност на пратеници во случајот „Рекет“ кој го отвори Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Бернс се интересирала за законот за ЈО, Џафери вели дека може да се донесе до крајот на август

ТВ21 - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието,Талат Џафери.

Ако треба да се одзема имунитет за “Рекет”, Џафери ќе ги свика пратениците од одмор

Курир - 23.07.2019

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не сака да коментира шпекулации околу евентуалната вмешаност на пратеници во случајот „Рекет“ кој го отвори Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, пишува Плусинфо.

Брнс бара законот за СЈО да се усвои до 15 септември, Џафери оптимист – може и до крајот на август

Вечер - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието,Талат Џафери.

Бернс се интересирала за законот за ЈО, Џафери вели дека може да се донесе до крајот на август

Локално - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието,Талат Џафери.

Џафери: Седницата за предлог-законот за јавно обвинителство може да се свика на 29 јули

Мета - 23.07.2019

Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

24Инфо - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули , а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, седницата може да се одржи на 29 јули

еМагазин - 23.07.2019

Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери.

АМБАСАДОРКАТА НА САД ВО СОБРАНИЕ: Бернс се интересираше за законот за ЈО, Џафери вети ќе се донесе во август

Денешен - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска собранискиот спикер Талат Џафери.

Средба Џафери-Брнс: Амбасадорката се интересирала за законот за ЈО

Нова ТВ - 23.07.2019

Предлог-законот за ЈО се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, изјави денеска претседателот на Собранието,Талат Џафери.

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

Независен - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули , а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Седницата за Законот за Јавното обвинителство може да се свика на 29 јули, најави Џафери

МКД - 23.07.2019

Предлог-законот за јавно обвинителство сѐ уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, најави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери на ...

Џафери: Ако има барање за итна седница, Парламентот може да се свика во секое време

Нова ТВ - 23.07.2019

Дали доколку стигне барање за одземање на имунитет на пратеници, во случај на проширување на истрагата за „Рекет“, претседателот на Собранието Талат Џафери вели дека Парламентот може да се свика и да заседава.

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

Република - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули , а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Џафери: Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

Press24 - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

А1 On - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

Опсервер - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули , а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Џафери тврди деказ аконот за ЈО може да се донесе до крајот на август

MakPress - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули, а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Законот за ЈО пред пратениците најрано на 29 јули, може да се донесе до крајот на август

Либертас - 23.07.2019

Предлог-законот за Јавното обвинителство се уште не е доставен од Владата до Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре собраниска седница ќе може да се свика на 29 јули , а законот би може да биде донесен до крајот на ...

Ако има консензус, законот за СЈО може да се донесе до крајот на август

Вечер - 23.07.2019

Ако утре влезе во собраниска процедура, собраниска седница за предлог-законот за Јавно обвинителство ќе може да се свика на 29 јули, а законот би можел да биде донесен до крајот на август во случај да се постигне широк консензус, изјави ...