TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владика г. Партениј: Делото на Свети Климент е бесмртно

Канал5 - 08.12.2023

Делото на Свети Климент е бесмртно и претставува таинство на Црквата Божја зашто тој не „соѕида градба на туѓ темел“, туку од почеток го положи своето дело на непропадливиот и вечен темел – Христос, порача владиката г.

Владика г. Партениј: Делото на Свети Климент е бесмртно

Курир

Владика г. Партениј: Делото на Свети Климент е бесмртно

Нетпрес

Македонија го чествува 8-ми декември- денот на Св. Климент Охридски

Сител - 08.12.2023

Климентовото дело за нас значи светост, подвик и идентитетска насока, име и презиме кои сме, од каде сме, какви се нашите корени и за што се бориме – на денот на Св. Климент Охридски, државно политичкиот врв со вакви пораки и со положување свежо ...

Се празнува Св. Климент Охридски - изворот на нашата духовност и образование

Канал5

Библиотеката од Битола со промоција на Библиографија ги заврши празнувањата за патронот (фото)

Битола Њуз

Се празнува Св. Климент Охридски – изворот на нашата духовност и образование

Бизнис Вести

Се празнува Св. Климент Охридски – изворот на нашата духовност и образование

Независен

Се празнува Св. Климент Охридски – изворот на нашата духовност и образование

Либертас

Свети Климент Охридски, извор на македонската духовност и образование, државен и празник на Црквата

МКД

Сител 24Инфо Рацин Бриф Република ТВ21 ММС 24 Вести

Денеска се одбележува и слави споменот на Свети Климент, архиепископ Охридски

Канал5 - 08.12.2023

Духот на големиот верски празник се чувствуваше уште на портите на Соборниот храм, амбиенталната христијанска музика го исполни просторот на храмот со благосостојба и смиреност. Денот на Св.

Јордан Плевнеш – добитник на наградата за животно дело „Св. Климент Охридски“

Алфа

Денес е Свети Климент: Се верува дека на овој празник треба да ги избегнувате овие работи!

Во Центар

За Свети климентовото слово

Тера

Со Божја помош, се е возможно, па и издигнувањето на најсиромашните, просветлувањето и напредокот на најзаостанатите, помирувањето на најзавојуваните

Пулс24

Воспоставување и ширење на култот на Свети Климент Охридски

Н.Македонија

Маричиќ: Денес, Македонците и современиот македонски јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици, и никој повеќе нема дилеми, никој повеќе не го оспорува тоа

Бриф

Н.Македонија Вечер Прес Н.Македонија Курир Слободен Печат Црнобело Gostivarpress.mk Бизнис Вести

Ковачевски: Најдобар начин да се оддаде почит на делото на св. Климент Охридски е да се продолжи неговата мисија

Либертас - 08.12.2023

Најдобар начин да се оддаде почит на безвременското просветителско дело на патронот на македонската култура свети Климент Охридски е да се продолжи неговата мисија, а тоа е направено со успехот да се издигне македонскиот јазик на рамниште со ...

Ковачевски положи цвеќе пред споменикот на „Климент Охридски“: Македонскиот јазик денес е политичка реалност во Европа!

Фокус

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

А1 On

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Либертас

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

ТВ21

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Press24

Владина делегација положи цвеќе пред споменикот на св. Климент Охридски во Скопје

Телма

CivilMedia 24Инфо Zoom Бриф Макфакс Локално Frontline Опсервер

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки ...

Курир - 08.12.2023

Дозволете ми уште еднаш да го честитам празникот Свети Климент Охридски, денот кога го славиме и одбележуваме вонвременското дело на овој светител и словенски учител кој работел и творел на македонската земја.

Зошто е значаен Свети Климент Охридски, основачот на првиот словенски универзитет во Европа?

Lider

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки времиња

Нетпрес

МИЦКОСКИ: Во време кога царува полусветот на криминалот, корупцијата и подземјето, делото на св. Климент е светол пример

Денешен

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија од тешките времиња кои ги живееме

MakPress

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки времиња на распад на системот

24Инфо

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример да ја издигнеме Македонија

Lider

Во Центар МКД Сител Канал5

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Климентовото дело за нас значи светост, подвик и идентитетска насока, име и презиме кои сме, од ...

Курир - 08.12.2023

Градскиот комитет на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во сорабoтка со централната комисија за култура на партијата денеска по повод 8ми Декември, Св.Климент Охридски организираше трибина насловена „Македонија, придонесот и континуитетот од Св.

ВМРО-ДПМНЕ: Климентовото дело за нас значи светост, име и презиме кои сме, од каде сме, какви се нашите корени

Сител

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Климентовото дело за нас значи светост

Lider

ДЕН НА СВ. КЛИМЕНТ: Македонскиот јазик е меѓу 10-те најстари јазици кои што имаат милениумски континуитет

Денешен

КЛИМЕНТОВОТО ДЕЛО ЗА НАС ЗНАЧИ СВЕТОСТ Трибина на ВМРО-ДПМНЕ во чест на Свети Климент Охридски

+инфо

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Климентовото дело за нас значи светост, подвик и идентитетска насока, име и презиме кои сме, од каде сме, какви се нашите корени и за што се бориме токму ние како Македонци

Нетпрес

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ: Климентовото дело за нас значи светост и идентитетска насока, име и презиме кои сме, од каде сме, какви се нашите корени,,,

MakPress

Слободен Печат Канал5

ЃУРЃАЈ: Од име на сите Македонци во Албанија честитки за големиот христијански празник, денот на Св. Климент Охридски ...

Денешен - 08.12.2023

По повод големиот христјански празник Свети Климент Охридски, македонското друштво „Илинден“-Тирана, упати честитка до Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустиниjана Прима, господин, господин Стефан и до сите Македонци каде и да се.

Спасовски: Ја исполнивме нашата обврска да ја афирмираме посебноста на македонскиот јазик и неговото кирилско писмо

24Инфо

Обраќање на премиерот Ковачевски по повод празникот Свети Климент Охридски

Либертас

Претседателот Пендаровски упати честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

24Инфо

Честитка од Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Локално

Пендаровски упати честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Република

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Мета

Локално Бриф Frontline Република Либертас Бриф Сител Локално

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Макфакс - 08.12.2023

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, испрати честитка од лично име, но и од име на пратениците во Собранието по повод празникот Свeти Климент Охридски. „Ова е празник на основоположникот на црковниот живот во Република Северна Македонија и ...

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Опсервер

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Скопје инфо

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Press24

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Точка

Џафери: Ликот и делото на Свети Климент е најдобар пример за симбиозата меѓу духовната и просветителската мисија

Centar

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот

Zoom - 08.12.2023

Во продолжение е интегралното обраќањето на премиерот Ковачевски: Македонскиот народ, како и сите други заедници, деловите на другите народи кои живеат во Република Северна Македонија, со својата богата и значајна традиција, историја и култура се ...

Кој бил и зошто го славиме свети Климент Охридски

еМагазин

Денеска го чествуваме Свети Климент Охридски

Скопје инфо

Денеска го чествуваме Свети Климент Охридски

Lider

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот, со цврсти определби ја продолжуваме интеграциската визија

Бриф

(ВИДЕО) Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот

А1 On

КОВАЧЕВСКИ: Најдобар начин да се оддаде почит на патронот на македонската култура Св. Климент е да ја продолжиме неговата мисија

Денешен

Локално 24Инфо 24 Вести Centar Вести плус

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски

А1 On - 08.12.2023

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски. Партиска делегација предводена од заменик претседателката Сања Лукаревска, заедно со потпретседателот Стефан Богоев и потпретседателот ...

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Либертас

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Локално

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Press24

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Бриф

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Канал5

СДСМ оддаде почит кон една од најзначајните личности на македонската и словенска писменост Свети Климент Охридски

Centar

Вести плус

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна ...

Макфакс - 08.12.2023

Честитка по повод празникот Свети Климент Охридски, од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски „Во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани им го честитам големиот празник свети Климент Охридски, еден од втемелувачите на ...

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Опсервер

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Курир

Мицкоски со честитка: Да се посветиме на добри дела, човекољубие и ревносна работа за својот народ

Скопје инфо

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Бизнис Вести

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Либертас

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Св. Климент Охридски, да се посветиме на човекољубието

Слободен Печат

Локално Press24 Канал5 Lider Скопје1 Денешен Република Нетпрес

Пендаровски: Свети Климент нека биде поука за нашето општество

Во Центар - 08.12.2023

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г. Стефан, Архиепископот Охридски и сите верници од православна ...

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Либертас

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Бизнис Вести

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Независен

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Бриф

Пендаровски: Со своето дело Св. Климент Охридски остави трајно наследство коешто изобилува со духовност и со мудрост

Н.Македонија

Пендаровски: Св. Климент Охридски остави трајно наследство, духовност и мудрост

МКД

Сител Макфакс Опсервер Frontline Канал5 Скопје инфо Слободен Печат Точка