TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија и Грција ги исцртаа црвените линии - се бара решение меѓу нив

Р.С.Европа - 02.02.2018

По посетата на медијаторот на ОН, Метју Нимиц на Скопје и на Атина на која тој ги слушна ставовите на двете страни за предложените идеи за надминување на разликите во спорот за името, експертите очекуваат дека преговорите се на добар пат и дека може ...

Изјавите на Димитров и Нимиц и понатаму актуелни во грчките медиуми

Алсат-М - 02.02.2018

Вчерашните ставови на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по средбата со медијаторот, дека сме Македонци, зборуваме македонски јазик, но и дека за идентитетот не се преговара, заедно со изјавите на Нимиц дека Атина не поставила тема ...

Чупеска: Со евентуален договор за името, идентитетот не би се загрозил

Слободен Печат - 02.02.2018

Република Македонија низ историјата неколку пати го има менувано името на политичката заедница, од вардарска, до социјалистичка, па се до поранешна, и никојпат идентитетски не сме биле загрозени.

Грчки медиуми за изјавата на Димитров: Скопската страна опасно го затегнува јажето во преговорите

еМагазин - 02.02.2018

Вчерашните ставови на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по средбата со медијаторот, дека сме Македонци, зборуваме македонски јазик, но и дека за идентитетот не се преговара, заедно со изјавите на Нимиц дека Атина не поставила тема ...

Преговорите за името дигнати на повисоко ниво !

Локално - 02.02.2018

Со информација за оптимизам за прашањето за името и за разлики во ставовите на Македонија и на Грција, како и порака од македонска страна дека идентитетот не е предмет на одлука, продолжува текот на долгогодишниот спор по средбите на медијаторот ...

Нимиц си заминува, оптимизмот за решение на спорот со името останува

Глас на Америка - 01.02.2018

Медијаторот се сретна со комплетниот државно-политички врв на Македонија. Оптимизам има од двете страни дека деценискиот спор со Грција околу името, може и ќе се реши. Црвена линија има, тоа е македонскиот идентитет којшто не е дел од спорот и не ...

Нимиц: Македонската влада е многу квалификувана да го штити идентитетот на својот народ

Фокус - 01.02.2018

Медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со министерот за надворешени работи, Никола Димитров изјави дека иако има разлики во ставовите на двете земји сепак во Атина не слушнал негирање на идентитетот на македонскиот народ.

За грчките медиуми изјавата на Димитров е торпедо?

Фактор - 01.02.2018

Торпедо од Димитров во преговoрите за спорот, пишуваат дел од грчките медиуми. Тие ги оценуваат денешните изјави на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Пренесуваат дека сме Македонци и зборуваме македонски и дека ако се допре ...

Димитров: Ако се допре идентитетот – нема решение

ТВ21 - 01.02.2018

Ако се чепне идентитетот и јазикот на македонскиот народ, спорот нема да доживее решение. Шефот на македонската дипломатија ги отфрли сите шпекулации дека може да се најде заеднички јазик доколку Грција побара освен промена на уставното име на ...

Нимиц тврди дека Грција не го допира идентитетот на Македонците во преговорите

AKO - 01.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба со медијаторот на ОН за спорот за името Метју Нимиц во Скопје, порача дека Македонија нема да преговара за идентитетот. „Имаме разбирање за граѓаните на Грција кои се идентификуваат ...

Нимиц на средба со државниот врв

24 Вести - 01.02.2018

Во прашање се недели или најмногу месеци кога би можело да се постигне решение за спорот за името вели медијаторот Нимиц после средбата со министерот за надворешни Димитров. Нимиц кој во Скопје дојде после разговорите со грчкиот државен врв во Атина ...

Димитров: Нема да преговараме за идентитетот

Телма - 01.02.2018

Идентитетот не може да биде предмет на преговори, беше дециден денеска шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, по средбата со посредикот во спорот за името, Метју Нимиц. Димитров рече дека ако преговорите дојдат до тоа да го допрат ...

Идентитетот не може да биде предмет на преговори

Deutsche Welle - 01.02.2018

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара.

Нимиц: Има ризици ако не се постигне договор

Глас на Америка - 01.02.2018

Ако дојдеме до таа точка, за решение да треба да се допре идентитетот, за жал ќе нема решение, рече министерот за надворешни работи Димитров СКОПЈЕ — Оптимизмот не го напушта Метју Нимиц по посетата на Атина и Скопје, каде ги слушна коментарите и ...

Ако дојде до идентитетот, нема да има решение за името

Р.С.Европа - 01.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по денешната средба со медијаторот на ОН за спорот за името Метју Нимиц во Скопје порача дека Македонија за идентитетот нема да преговара. Нимиц изјави дека за такво нешто од грчката страна не станало ...

Нимиц: Атина не го негира идентитетот

Нова ТВ - 01.02.2018

ВО ЖИВО: Заедничка прес-конференција на министерот Никола Димитров и медијаторот Метју Нимиц Posted by Novatv Web on Четврток, 1 Февруари 2018 Има разлики меѓу двете земји, но од Атина не слушнав негирање на идентитетот, рече на прес конференцијата ...

Оптимизам за решение на спорот - за какво и под кои услови?

Алфа - 01.02.2018

Нема многу време, сега е вистинскиот момент за решавање на спорот со името. Ова е пораката која медијаторот Нимиц ја испрати денес од Скопје. Нема многу време, сега е вистинскиот момент за решавање на спорот со името.

Нимиц: Има разлики во ставовите меѓу двете земји, но јас сум оптимист

Телма - 01.02.2018

Процесот оди напред, кај двете страни има војла да се најде решение. Се создава позитивен момент што треба да се искористи. Сега е вистинското време да се постигне решение и конечно регионот да тргне напред, а да продолжи соработката и ...

Никој не може да го оспори моето право и правото на нашите граѓани да бидат Македонци, рече Димитров по средбата со ...

Фокус - 01.02.2018

Прво сакам да укажам дека ова прашање за името е исклучително чувствително за граѓаните на Република Македонија, дека дел го следат со големо внимание и загриженост, а некои со гнев. Сакам да укажам дека ние како Влада имаме целосно разбирање за ...

Нимиц: Немаме многу време, доаѓа моментот да се донесе одлука

Фокус - 01.02.2018

Многу години сме имале надеж но од една или друга причина немало можност, немаме време, има прозор на можности кој треба да се искористи, изјави мадијаторот Метју Нимиц по средбата со државниот врв во Македонија.

Изјавите на Димитров одекнаа како торпеда во грчките медиуми

+инфо - 01.02.2018

Кусо по завршувањето на прес конференцијата на Димитров и Нимиц и изјавите на шефот на македонската дипломатија станаа прва и централна тема во Грција По разговорите во Скопје, медијаторот Метју Нимиц телефонски или на средба во Солун, ќе го извести ...

Нимиц вели дека од грчката страна не слушнал порекнување на идентитетот, Димитров тврди дека идентитетот не не може да ...

24 Вести - 01.02.2018

Медијаторот на Обединетите нации во спорот меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц вели дека не сум чул од грчката страна порекнување на идентитетот на, како што изјави, народот тука. Тој верува дека решението кое е можно е конзистентно со ...

Нимиц: Во прашање се недели или месеци кога ќе се дојде до решение

МКД - 01.02.2018

Обично не зборувам за временска рамка за решавање на прашањето, но мислам дека во прашање се недели или месеци кога ќе се дојде до решение, бидејќи од двете страни има влади што се спремни да разговараат, рече медијаторот на ОН Метју Нимиц на ...

Димитров: Апсолутно нема да има решение ако треба да се преговара за промена на националноста и јазикот

МКД - 01.02.2018

Апсолутно нема да има решение за името ако треба да се преговара за промена на националноста и јазикот. Ако дојде до разговори за идентитетот, нема да има решение. Македонскиот јазик е признаен јазик од групата словенски јазици, рече министерот за ...

Нимиц на средби во Скопје: Оптимист и покрај разликите на двете страни

МРТ - 01.02.2018

Нимиц оптимист дека ќе се најде заемно прифатливо решение и покрај разликите кои ги воочил од двете страни. Посредникот на средби со државниот врв и со лидери на партии. Министерот Димитров со позиција- идентитетот не може да биде предмет на ...

Димитров: Ако се допре идентитетот спорот нема решение

Алсат-М - 01.02.2018

На прес конференцијата во МНР, на која се обратија посредникот за спорот околу името, Метју Нимиц и министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, шефот на македонската дипломатија, на новинарско прашање – дали би се ...

(Видео) Димитров: Ако дојдеме до точка да се допре идентитетот – нема да има решение

Макфакс - 01.02.2018

„Ако дојдеме до точка да се допре идентитетот – нема да има решение. Жално ќе биде ако две европски држави не се доволно големи за ова да го препознаат. Нацијата и јазикот не може да бидат предмет на преговори бидејќи се резултат на историски процес.

За идентитетот не може да се преговара, рече Димитров По средбата со Нимиц

Сакам да кажам - 01.02.2018

Јазикот и нацијата не може да бидат предмет на преговори и на одлука, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со посредникот во спорот за името со Грција, Метју Нимиц.

Димитров: Идентитетот не може да биде предмет на преговори

Канал5 - 01.02.2018

Идентитетот не може да биде предмет на преговори бидејќи не е предмет на одлука, тоа е резултат на историски процес. Тоа прашање е многу поголемо и од мене, и од преговарачите, и воопшто целата генерација на денешните политичари, па веројатно и на ...

(Видео) Нимиц: Време е за одлука, решение за името во наредните недели или месеци

Макфакс - 01.02.2018

Верувам дека е време да се донесе одлука, во наредните недели или месеци. Прашањата се изнесени, нема да станат полесни во иднина, мора да се соочиме со нив. Имаме две влади со одлучни лидери и компетентни влади и треба бргу да се придвижиме ...

Нимиц: Има разлики меѓу двете земји, но оптимист сум како никогаш досега

+инфо - 01.02.2018

Министерот Димитров рече дека му кажал на Нимиц дека дел од неговите идеи се добри, но има и такви кои се лоши. Ако треба да се отворат прашањата за јазикот и идентитетот нема да има решение. Тоа не е предмет на преговори и одлука.

Димитров: Идентитетот не може да биде предмет на преговори, во тој случај нема решение

А1 On - 01.02.2018

Министерот за надворешни работи Никола Димитров на прес конференцијата со посредникот во преговорите за името, Метју Нимиц кажа дека идентитетот не може да биде предмет на преговори. -Апсолутно не, не може да биде предмет на преговори, бидејќи не е ...

Димитров: Нимиц донесе „идеи што не се толку лоши, но и идеи што не се толку добри“

Мета - 01.02.2018

Посредникот во преговорите за името помеѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц, денеска на прес-конфренција по средбата со министерот, Никола Димитров, порача дека е поголем оптимист од кога било претходно за разрешување на спорот.

Димитров: Никој во 21 век не може да ни забрани да се нарекуваме Македонци и да зборуваме на македонски јазик

Слободен Печат - 01.02.2018

Димитров истакна дека многу е важно сите да се однесуваат внимателно во процесот на преговори, а колку повеќе се зборува за црвени линии се намалуваат шансите да се најде решение Мими Шушлеска Владата бара достоинствен начин да се реши спорот за ...

Нимиц: Има разлики кај двете држави, но во Атина не слушнав негирање на идентитетот

Локално - 01.02.2018

Медијаторот во спорот за името на земјава со Грција, Метју Нимиц, на денешната прес-конференција, по средбата со министерот за надворешни работи, Никола Димиторв рече дека има разлики во поглед на решението кај двете земји, но не слушнал негирање на ...

Димитров: Никој не може да го оспори нашето право да бидеме Македонци

Press24 - 01.02.2018

Димитров по средбата со медијаторот Метју Нимиц истакна дека никој нема право да го негира македонскиот идентитет. -Во Европа во 21-от век не само нашите соседи во Грција, туку и било кој друг не може да го допре моето право и правото на нашите ...

Нимиц: Од Атина не слушнав негирање на идентитетот

Press24 - 01.02.2018

Има разлики меѓу двете земји, но од Атина не слушнав негирање на идентитетот, рече денеска медијаторот во македонско-грчките преговори, Метју Нимиц на заедничка прес-конференција со македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров.

(ВИДЕО) Прес конференција на Нимиц и Димитров во МНР

iPortal - 01.02.2018

Проследете ја преконференцијата на посредникот во преговорите, Метју Нимиц и министерот Никола Димитров во МНР. Видео: Алсат ...

Изјавите на Димитров и Нимиц и понатаму актуелни во грчките медиуми

CivilMedia - 02.02.2018

Вчерашните ставови на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров по средбата со медијаторот, дека сме Македонци, зборуваме македонски јазик, но и дека за идентитетот не се преговара, заедно со изјавите на Нимиц дека Атина не поставила тема ...

Нимиц: Македонската влада е многу квалификувана да го штити идентитетот на својот народ

iPortal - 01.02.2018

Медијаторот Метју Нимиц по денешната средба со министерот за надворешени работи, Никола Димитров изјави дека иако има разлики во ставовите на двете земји сепак во Атина не слушнал негирање на идентитетот на македонскиот народ.

За грчките медиуми изјавата на Димитров е торпедо?

Тера - 01.02.2018

Торпедо од Димитров во преговoрите за спорот, пишуваат дел од грчките медиуми. Тие ги оценуваат денешните изјави на шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Пренесуваат дека сме Македонци и зборуваме македонски и дека ако се допре ...

Димитров: Ако се чепне идентитетот, нема да има решение за името

Фокус - 01.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, по средбата со медијаторот Метју Нимиц изјави дека ако се чепне идентитетот и јазикот на македонскиот народ, спорот нема да доживее решение.

Идентитетот не може да биде предмет на преговори

Либертас - 01.02.2018

Посредникот на ОН во спорот за името Метју Нимиц во Скопје повтори дека е дојдено време за решение. Шефот на македонската дипломатија Димитров рече дека за идентитетот не може да се преговара.

Димитров изјави дека за идентитетот нема да се преговара!

Таратур - 01.02.2018

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес имаше среба со медијаторот на ОН за спорот за името Метју Нимиц во Скопје. Откако заврши средбата тој изјави дека Македонија за идентитетот нема да преговара.

Нимиц: Атина не го негира идентитетот на македонците

iPortal - 01.02.2018

Има разлики меѓу двете земји, но од Атина не слушнав негирање на идентитетот, рече денеска медијаторот во македонско-грчките преговори, Метју Нимиц на заедничка прес-конференција со македонскиот шеф на дипломатијата, Никола Димитров.

(ФОТО) Нимиц сее оптимизам, Димитров дециден дека ако се чепне идентитетот решение нема

Фактор - 01.02.2018

Процесот што го помага медијаторот Нимиц е важен за изнаоѓање на достоинствен начин за решавање на спорот, во кој двете страни ќе бидат почитувани, за што постои волја од страна на Македонија, рече министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Нимиц: Има разлики во ставовите меѓу двете земји, но јас сум оптимист

ТВ21 - 01.02.2018

Процесот оди напред, кај двете страни има војла да се најде решение. Се создава позитивен момент што треба да се искористи. Сега е вистинското време да се постигне решение и конечно регионот да тргне напред, а да продолжи соработката и ...

Димитров: Никој не може да го оспори правото на нашите граѓани да бидат Македонци

Либертас - 01.02.2018

Прво сакам да укажам дека ова прашање за името е исклучително чувствително за граѓаните на Република Македонија, дека дел го следат со големо внимание и загриженост, а некои со гнев. Сакам да укажам дека ние како Влада имаме целосно разбирање за ...

Пораките на Димитров топ тема во Грција

Press24 - 01.02.2018

По разговорите во Скопје, медијаторот Метју Нимиц телефонски или на средба во Солун, ќе го извести грчкиот преговарач Василакис за средбите со македонскиот државен врв, објави грчката државна телевизија ЕРТ, кусо откако заврши заедничката прес ...