TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: Ако со „југото“ се појавев на митинг, ќе требаше да го туркам за да стигнам

еМагазин - 16.04.2019

Претсадетелскиот кандидат Стево Пендаровски, гостувајќи во „Топ тема“ на „Телма“, а прашан за автомобилите кои ги поседува откри дека неговиот ПР тим, му сугерирал на главниот митинг да се појави со „југото“.

Пендаровски: Со членство во НАТО и отварање на вратите на ЕУ имаме шанса за голем економски развој

Сител - 15.04.2019

Кандидатот за претседател поддржан од СДСМ и коалцијата Стево Пендаровски, вечерва на митинг во Куманово ја побара поддршката на граѓаните од градот, за кој рече дека претставува Македонија во мало.

Пендаровски: Само со влез во ЕУ младите луѓе ќе бидат конкурентни и ќе имаат просперитет

24 Вести - 15.04.2019

Трендовите на иселување на младите нема да се намалат ако останеме во изолација. Само со влез во ЕУ и НАТО, на големиот европски пазар, младите луѓе ќе бидат конкурентни и просперитетни, рече на денешната средба со граѓаните на Крива Паланка ...

Фотогалерија: Салата во Крива Паланка беше претесна за Стево – многумина не успеаа да го проследат митингот, ќе има нов ...

Centar - 16.04.2019

Граѓаните на Крива Паланка ја покажаа својата силна поддршка за кандидатурата на Пендаровски, со масовно присуство на денешната заедничка средба и трибина со Стево, информираат од СДСМ. Салата беше премала за да можат да влезат сите граѓани, ...

Видео и фото: Куманово беше на нозе – еве колку народ се насобра на митингот на Стево Пендаровски

Centar - 16.04.2019

На вечерашниот митинг во Куманово претседателот на СДСМ и премиер Зоран Заев и заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски им се обратија посебно на младите. -Ајде во уште една акција. Бидете одлучни и одговорни кон својата иднина.

Филипче од Чаир: Имаме јасен избор, со Пендаровски да продолжиме заедно напред

Канал5 - 15.04.2019

„Наша одговорност е да им овозможиме подобар живот и иднина на нашите деца. " ,,Стево Пендаровски е вистинскиот кандидат за претседател на Република Северна Македонија. Пендаровски ќе биде претседател кој ќе обединува и претседател кој вистински ќе ...

Пендаровски во Крива Паланка : Само со влез во ЕУ младите луѓе ќе бидат конкурентни и ќе имаат просперитет

Канал5 - 15.04.2019

Трендовите на иселување на младите нема да се намалат ако останеме во изолација. Само со влез во ЕУ и НАТО, на големиот европски пазар, младите луѓе ќе бидат конкурентни и просперитетни, рече на денешната средба со граѓаните на Крива Паланка ...

Пендаровски: Последните анкети покажуваат дека имам поддршка и од неопределените

24Инфо - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски вечерва истакна дека е задоволен од последните анкети, бидејќи според него, покажуваат дека добива поддршка и од неопределените. -Јас сум задоволен од бројките на анкетите.

Пендаровски: Не ми требаат гласовите од Река во вториот круг

Република - 15.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети. , рече Пендаровски. ...

Пендаровски: Мојот рејтинг е поголем од рејтингот на СДСМ

Фокус - 15.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма рече дека тој е задоволен од последните анкети. -Јас сум задовоелн од бројките на анкетите.

Јованоски: Граѓаните од Шарената револуција нема да гласаат за Пендаровски и ќе го казнат СДСМ

Курир - 15.04.2019

Оние кои беа неопределени пред парламетарните избори, а потоа ја дадоа поддршката за СДСМ очекувајќи ги ветените промени, очекувам овој пат да бидат остри кон СДСМ, очекувам да го казнат СДСМ и да не гласаат за кандидатот Стево Пендаровски, рече ...

Пендаровски очекува поддршка од Димитров, ама нема да го моли

Фокус - 15.04.2019

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во вечерашното гостување на телевизија Телма на прашањето каде е министерот за надворешни Никола Димитров во неговата кампања, тој рече дека најверојатно има обврски надвор од државата.

Пендаровски „југото“ го добил на лотарија

Вечер - 15.04.2019

Пендаровски откри дека „југото“ го добил на лото, односно на лотарија, и затоа веројатно му е толку драго. Во емисијата Топ тема на Телма на прашање на новинарката „дали некогаш добил на лото“, Пендаровски одговори дека новинарката знаела и некои ...

Кирацовски до кривопаланчани: Благодарност за покажаниот интерес, ветуваме уште еден голем митинг на почеток на вториот ...

iPortal - 15.04.2019

Најавената трибина на кандидатот за претседател Стево Пендаровски наместо на плоштадот во Крива Паланка, поради временските услови се оддржа во Центарот за култура. Со самото тоа голем број на кривопаланчани беа спречени да ја следат трибината ...

Заев: Пендаровски е кандидат кој работеше на Рамковниот договор и слушаше Бијело Дугме

ТВ21 - 15.04.2019

Премиерот Зоран Заев истакна дека претседателскиот кандидат Стево Пендаровски е кандидат кој го почитува Рамковниот договор и кој слуша и Бијело Дугме, но е убеден дека граѓаните добро ќе анализираат и на крајот ќе ја донесат вистинската одлука ...

Пендаровски во Старо Нагоричане: Масовно да излеземе на избори и да избереме напредок, сигурна иднина, повеќе пари и ...

Канал5 - 15.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на средба со жителите на Старо Нагоричане, зборуваше за можностите кои ги отвораат интеграциите во НАТО и ЕУ. -Тргнаа работите. Ако одиме со ова темпо во јуни ќе добиеме датум за почеток на ...

Пендаровски: ,, Нема да се согласам со Закон за координација на безбедносните служби во кој последниот збор го има ...

Телма - 15.04.2019

Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски на новинарските прашања во Топ тема , дали со предлог измените на законите за безбедносните служби се одзема надлежноста на Претседателот за сметка на Премиерот вели дека нема да се ...

Јовановски за вчерашната дебата: Пендаровски се однесуваше како незрело дете

Алфа - 15.04.2019

„Успеаја ли кандидатите да ги убедат неопределените?“ е денешната тема на „Отворено“ на Алфа телевизија. Гости на Искра Коровешовска се аналитичарите Арменд Нухиу и Зоран Јовановски, кој ја искоментира и претседателската дебата од вчера, упатувајќи ...

Стево Пендаровски денеска во посета на Крива Паланка

Република - 15.04.2019

Претседателскиот кандидат поддржан од владеачката коалиција, Стево Пендаровски, денеска бил во посета на Крива Паланка каде побарал поддршка од граѓаните на претстојните претседателски избори. !, пишува Пендаровски на својот Фејсбук профил.

Пендаровски: Патот е трасиран, заедно одиме напред

24 Вести - 15.04.2019

Изборната кампања на претседателските кандидати влегува во последната фаза. Уште eдна недела пред одржувањето на првиот круг од претседателските избори. И оваа недела тројцата претседателски кандидати ги продолжуваат митинзите и средбите со ...

Пендаровски од Крива Паланка: Гласот за Гордана е глас за нов Иванов, да не дозволиме враќање назад

24Инфо - 15.04.2019

Граѓаните на Крива Паланка ја покажаа својата силна поддршка за кандидатурата на Пендаровски со масовно присуство на денешната заедничка средба и трибина со Стево. Салата беше премала за да можат да влезат сите граѓани, и Пендаровски ги повика сите ...

Цивил: Партиите на албанците водат партиска место претседателска кампања

Телма - 15.04.2019

ДУИ, ДПА И Алтернатива водат партиска а не претседателска кампања, констатира ЦИВИЛ. Во изборниот мониторинг наведено е дека овие партии иако официјално стојат зад кандидатурата на Пендаровски, не одат на неговите митинзи, водат свои кампањи ...

Каква кампања ќе имаме во финалните пет дена?

Канал5 - 15.04.2019

Уште пет дена за кандидатите за претседател да ги убедат граѓаните на 21-ви април да излезат на избирачките места и да го дадат гласот за еден од нив. Аналитичарите очекуваат заострена реторика и се почести напади со „ниски удари“.

„Заедно напред“ со централен митинг во Куманово – средба со граѓани во Старо Нагоричане, Ранковце и Крива Паланка

ТВ21 - 15.04.2019

Централниот караван на коалицијата „Заедно напред!“ во текот на денешниот се состоеше од средби со граѓаните во Старо Нагоричане, Ранковце и Крива Паланка. Во 20 часот ќе се одржи централниот митинг на градскиот плоштад во Куманово.

Како Стево Пендаровски до иден претседател на РСМ? Гостин во ТВ21 – Зоран Заев

ТВ21 - 15.04.2019

Како до победа на Стево Пендаровски на претседателски избори закажаниа за 21 април? Отчукува часовникот за изборен молк и завршување на изборната кампања. Вечерва гостин во студиото на ТВ21 е лидерот на СДСМ Зоран Заев, наспроти Алберт Муслиу, Арбен ...

Пендаровски со жителите на Ранковце: Заедно напред, за број 3, да го забрзаме развојот и интеграцијата во ЕУ и НАТО

24Инфо - 15.04.2019

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на средба со жителите на Ранковце побара поддршка на изборите, да се заокружи бројот 3, да се гласа за концептот што води напред, што ја носи државата во Европа.

ПЕТРЕ ШИЛЕГОВ на вчерашниот митинг од СДСМ стигнал со тротинет ?

Магазин - 15.04.2019

Освен Стево Пендаровски кој беше на мета на твитерџиите, овој пат се најде и градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов. На социјалните мрежи освен кандидатот за претседател Стево Пендаровски, на мета со коментари се најде и градоначалникот на ...

15 април: Одлуки, закони, тапкање во место, предизборни кулоари…

CivilMedia - 15.04.2019

Кривичниот суд му го укинал куќниот притвор на поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески за предметот „Титаник“, кој се однесува на изборни нерегуларности. Јанакиески останува затворен дома за настаните од „27 април“ каде е ...

Позитивната кампања на Пендаровски испраќа пораки и до лицата со оштетен слух

Локално - 15.04.2019

На вчерашниот централен митинг на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, на бината можеше да се забележи момче кое на знаковен јазик ги толкуваше пораките на кандидатот и говорниците на митингот, појава што е несекојдневна за политичките ...

Им благодариме на граѓаните за силната поддршка и масовното присуство на централниот митинг, продолжуваме Заедно Напред

24Инфо - 15.04.2019

Им благодариме на граѓаните за силната поддршка на концептот што води напред кон прогрес, развој, интеграција, и сигурна иднина предводен од Стево Пендаровски. Масовната посетеност на вчерашниот голем граѓански собир на заедничкиот кандидат за ...

(ФОТО) Кој ќе победи ако погледнеме каде имаше повеќе граѓани?!

Бриф - 15.04.2019

Ако погледнеме каде имаше повеќе граѓани, според фотографиите, очигледно е кој ќе победи на изборите за претседател. Погледнете ги фотографиит направени од двата граѓански собири што се случија изминатиот викенд.

ДУИ, ДПА и Алтернатива водат партиска, а не претседателска изборна кампања

CivilMedia - 15.04.2019

Изборниот мониторинг на ЦИВИЛ бележи дека ДУИ води политичка кампања без да го спомене името, ниту обезбедува присуството на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски. Наекаде, на нивните пропагандни материјали стои изразот „Консензуален ...

(ГАЛЕРИЈА) Силјановска од високо го следеше митингот на Пендаровски

Фокус - 14.04.2019

Владејачката СДСМ денеска го одржа централниот митинг во Скопје за нејзиниот претседателски кандидат Стево Пендаровски. На митингот се обратија Наумче Мојсовски, кандидатот Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев.

Караванот “Заедно напред!„ утре во Старо Нагоричане, Ранковце, Кр.Паланка и Куманово

iPortal - 14.04.2019

Централниот караван на коалицијата „Заедно напред!“ во текот на утрешниот ден ќе биде на средби со граѓаните во Старо Нагоричане, Ранковце, Крива Паланка и Куманово. Во текот на утрешниот ден (15.04.2019, Понеделник), заедничкиот кандидат за ...

Заев: Да се оди напред е одговорност, да го избереме Стево Пендаровски!

Канал5 - 14.04.2019

На централниот митинг на СДСМ во Скопје се обрати и претседателот на партијата Зоран Заев , кој порача дека ова се времиња на чесни водачи кои дејствуваат, преземаат иницијатива, се водат од граѓанските интереси - не од лични интереси.

Заев објави видео на социјалните мрежи

Centar - 14.04.2019

-На 21 април и 5 мај придружете се на победничката опција – #ЗаедноНапред. Нема друга опција за нас. Стево е заеднички кандидат на сите граѓани. Стево ги штити граѓанските интереси. Стево обединува! Ова е единствената иднина на нашата земја!, напиша ...

Заев, Османи и Пендаровски: Да излеземе масовно на гласање, да ја покажеме нашата европска сила

Канал5 - 14.04.2019

Голем обединувачки митинг се одржа во Скопје , со порака го поддржат заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски. Од митингот се испратени пораки на 21.април и на 05.мај, граѓаните, независно од политичката и од етничката припадност, во ...

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Реки од народ на митингот за поддршка на Стево Пендаровски

iPortal - 14.04.2019

Во позитивна атмосфера со огромен број на насмеани лица, помина денешниот централен митинг за поддршка на Стево Пендаровски за претседател на државата. Македонци, албанци, турци, власи, срби, роми, бошнаци…сите заедно во еден глас ја испратија ...

Пендаровски: Ќе водам политика на заедништво а не на поделби!

Глас на Америка - 14.04.2019

Патот кон НАТО и ЕУ е трасиран а тоа е патот на прогресот. Ќе се грижам за сите граѓани подеднакво и ќе градам едно општество за сите, порача претседателскиот кандидат Стево Пендаровски од централниот митинг во Скопје СКОПЈЕ - „ Што сте по ...

Пендаровски: Да покажеме одговорност пред иднината, приклучете се, продолжуваме заедно напред!

Канал5 - 14.04.2019

Не барам поддршка само за да станам претседател, туку поддршка за концептот за иднината – порача кандидатот за претседател на СДСМ и ДУИ Стево Пендаровски. Пендаровски се обрати на централниот митинг кој партиите од коалицијата под мотото Заедно ...

Гласот за мене е глас за ЕУ и НАТО, кажа Пендаровски на централниот митинг на СДСМ

Сакам да кажам - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат на СДСМ и коалицијата Стево Пендаровски кажа дека глас за него е глас за продолжување на патот кон ЕУ и НАТО, на централниот митинг што се одржа денеска пред ЕУ-инфо центарот во Скопје.

Ракометарот Наумче Мојсоски на митинг на СДСМ: Пендаровски ќе остави срце на терен

Нова ТВ - 14.04.2019

Меѓу говорниците на големиот граѓански митинг на кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата се обрати и Наумче Мојсоски. Поранешниот македонски ракометен репрезентативец пред присутните изрази уверување дека Стево Пендаровски е вистинскиот ...

Пендаровски: Ова не се само обични избори за претседател

Фокус - 14.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски на денешниот централен митинг пред ЕУ Инфо Центарот во Скопје порача дека овие избори се и избори за концептот на иднината. -Имаме неповторлива можност како генерација да оставиме трајно ...

Пендаровски - Само заедно може да газиме напред

Р.С.Европа - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски, поддржан од владејачката коалицијата на централниот митинг во Скопје ги повика сите да му се придружат на патот заедно напред. Тој вели дека треба да му покажат на светот дека може да се организираат фер ...

Пендаровски за „едно евро за Вицето“: Според пресудата недостасуваат важни делови од снимката

Фокус - 14.04.2019

Кандидатот за претседател од СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски во денешната претседателска дебата доби прашање од Христијан Мицкоски како го коментира случајот „едно евро за Вицето, едно за цркавата“.

Централен граѓански митинг во 14 часот во Скопје за поддршка на Стево Пендаровски

Нова ТВ - 14.04.2019

Денес во 14 часот во Скопје ќе се одржи голем граѓански митинг за поддршка на Стево Пендаровски за претседател на Република Северна Македонија, под мотото „Заедно Напред!“. Митингот ќе започне со граѓански марш пред зградата на Црвениот крст и ќе ...

(ФОТО) Наумче Мојсовски во први редови на митингот на СДСМ: Знам дека Пендаровски ќе остави срце на терен

Фокус - 14.04.2019

На денешниот централен митинг на СДСМ и нивниот претседателски кандидат Стево Пендаровски во првиот ред до премиерот Зоран Заев стоеше поранешниот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски. Тој имаше и обраќање на митингот.

Од митингот на Пендаровски во Скопје

МКД - 14.04.2019

„Сега чекориме на патот кон евроинтеграцијата и одиме заедно напред. Градиме едно општество за сите, во кое сите сме еднакви пред законите. Не барам поддршка само за да бидам претседател, туку да го поддржиме концептот на заедништво.

Пендаровски: Со членство во НАТО и отварање на вратите на ЕУ имаме шанса за голем економски развој

А1 On - 15.04.2019

Вечерва на митинг во Куманово, Пендаровски ја побара поддршката на граѓаните од градот, за кој рече дека претставува Македонија во мало. Навраќајќи се минатото, истакна дека во Куманово отсекогаш победувал концептот кој што и сега оваа политичка ...

(ФОТО) Науче Мојсовски во први редови на митингот на Стево Пендаровски

Фокус - 14.04.2019

На денешниот централен митинг на СДСМ и нивниот претседателски кандидат Стево Пендаровски во првиот ред до премиерот Зоран Заев стоеше поранешниот ракометен репрезентативец Наумче Мојсовски.