TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протести против пресудата на Кежаровски

Сител - 23.10.2013

Протест за поддршка на новинарот Томислав Кежаровски. Стотина граѓани, новинари точно на пладне пред Музејот на македонската револуционерна борба го изразија револтот поради затворската казна од ...

Новинари и граѓани протестираа за поддршка на Кежаровски

Алфа - 23.10.2013

Дел од новинарите и новинарски здруженија, поддржани од група граѓани денеска излегоа на протест за поддршка на Кежаровски, кого судот го осуди на 4 ипол години затвор.

Обид да се испровоцира судир за време на протестите

Сител - 23.10.2013

Активисти и пратеници на опозицијата се инфилтрираа на денешниот новинарски протест за да се обидат да исценираат судир со полицијата. Лицата кои се декор на секој протестен собир организиран од СДСМ ...

Полициска интервенција на новинарскиот протест за Кежаровски

24 Вести - 23.10.2013

Специјалци и бројни полициски сили ги спречија новинарите, медиумските работници и граѓани кои сакаа мирно да го изразат својот револт против четири и пол годишната затворската казна на која беше ...

Кежаровска: Томислав е во најлошиот дел од затворот!

Телма - 23.10.2013

На протестот на новинарите присуствуваше и сопругата на новинарот Томислав Кежаровски, Марина Кежаровска. Таа, видно потресена, ја опиша семејната трагедија низ која во изминатите шест месеци ...

Остри реакции од меѓународни новинарски организации

Телма - 23.10.2013

Бројни остри реакции за пресудата на новинарот Томислав Кежаровски пристигнаа деновиве од повеќе меѓународни новинарски организации. Токму ваквите реакции, вели новинарот Борјан Јовановски, се и ...

Телма протестира - нема да известува за активностите на власта

+инфо - 23.10.2013

Телевизијата Телма во вестите во 15.30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и во знак на протест против денешната реакција на полицијата на ...

Во знак на протест Телма денеска не известува за активностите на власта

Телма - 23.10.2013

Заради денешните случувања на протестот на новинарите и одлуката на МВР на најевниот мирен протест да одговори со бројни специјални полициски сили, кои се закануваа и со пендреци, но и во знак на ...

Полициска сила против новинарскиот протест

Р.С.Европа - 23.10.2013

Протестот за поддршка на затворениот новинар Томислав Кежаровски го обезбедуваа речиси ист број на полицајци колку што имаше и демонстранти. Во тензична атмосфера спомина протестот на новинарите за ...

Со свеќи погребана слободата на говорот

Deutsche Welle - 23.10.2013

Обидот на новинарите да протестираат против затворската казна за новинарот Томислав Кежаровски заврши со блокада од полицијата. Новинарите сметаат дека е нарушено нивното право на мирен ...

Курир: Наместо мирен протест за колега, насилен обид за влез во Музеј

Канал5 - 23.10.2013

Во анализата на новинарскиот протест порталот „Курир“ забележува дека Здружението на новинари на Македонија се повеќе протестира за политички наместо за интерес на новинарите.

Европската федерација на новинари го поддржа протестот на новинарите

Нова ТВ - 23.10.2013

ЕФЈ ги поддржува новинарите кои протестираа СЕГА во Скопје, Македонија против казната затвор за Томислав Кежаровски, пишува Европската федерација на новинари на својот Твитер профил.

Со палење свеќи денеска беше симболично погребена слободата на зборот (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 23.10.2013

Протестот по повод пресудата на новинарот Томислав Кежаровски заврши неславно. Не од аспект на тоа дека протестот не се одржа, напротив, туку зашто новинарите, медиумските работници, како и сите ...

Полициски кордони и турканици – спречен протестот на новинарите

Фактор - 23.10.2013

Огромен кордон од полицајци денеска го спречија мирниот протест на новинарите пред Музејот на револуционерната борба на левата страна на Вардар, кој беше најавен како знак на револт поради пресудата ...

Судир на полицијата со новинарите

Нова ТВ - 23.10.2013

Специјалците ги спречија новинарите да влезат во Музејот на македонската борба. Протестите на новинарите кои сакаа мирн да го изразат својот револт поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа ...

ВИДЕО: Полицијата ги истурка новинарите

Р.С.Европа - 23.10.2013

Новинарите кои сакаа мирно го изразат незадоволство поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на македонската борба.

„Телма“ денеска не известува од активностите на Владата поради односот на МВР кон новинарите на протестот за Кежаровски

Бриф - 23.10.2013

Телевизијата “Телма” нема да известува за владините протоколарни активности за празникот во знак на протест за пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, кому судот му изрече затворска казна од ...

Специјалци го спречија новинарскиот протест

Р.С.Европа - 23.10.2013

Новинарите кои сакаа мирно го изразат незадоволство поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на македонската борба.

Најмалку новинари, најмногу “уфрлени“ лица на денешниот протест

Курир - 23.10.2013

Опозицијата и лица кои покажуваат мускули протестираа наместо новинарите и ја нападнаа полицијата. Протестот беше закажан за новинарите да искажат револт кон пресудата на Кежаровски, кој откривајќи ...

Полицијата ги туркаше новинарите кои дојдоа на мирен протест

Радио МОФ - 23.10.2013

Тензично и со турканици меѓу полицијата и новинарите помина протестот за пресудата на новинарот Томислав Кежаровски. Неколку стотици новинари и граѓани кои дојдоа да го изразат својот револт за ...

Телма нема да известува за активностите на власта во знак на протест

Либертас - 23.10.2013

Телма телевизија во вестите во 15:30 часот објави дека во знак на протест за затворот на новинарот Томислав Кежаровски, како и протест против денешната реакција на полицијата на протестот на ...

Новинарскиот протест одржан, полицијата спречи пристап до Музејот

Канал5 - 23.10.2013

Полицијата ги спречи новинарите да стигнат до зградата на Музејот на револуционерната борба-ВМРО каде го закажаа протестот во црно против пресудата на новинарот Томислав Кежаровски.

Со пендреци против новинарите!

Телма - 23.10.2013

Бројни полициски сили, составени и од специјалци, ги спречија новинарите, медиумските работници и граѓаните кои сакаа да му искажат поддршка на новинарот Томислав Кежаровски, да протестираат пред ...

Кежаровска: Како да живеам кога сопругот ми е во затвор?

+инфо - 23.10.2013

Томче невино скапува во најстариот дел во Шутка. Облеката што ми ја дава да му ја исперам мириса на влага, на кал, во такви услови тој поминува поминува 23 часа.

Полицијата не ги пушти новинарите пред Музејот на ВМРО

Телеграф - 23.10.2013

Причина за протестот е судската пресуда за новинарот Томислав Кежаровски, со која е осуден на 4,5 години затвор Новинарите што сакаа мирно да го изразат незадоволството поради казната затвор за ...

(ФОТО) Протест против високата судска казна за Кежаровски

Нетпрес - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски со поддршка на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници организираше протест со цел да се искаже несогласувањето со високата казна на ...

Новинарите со протест го искажаа револтот против казната за својот колега

Локално - 23.10.2013

Околу 200 новинари кои сакаа да одржат протест пред Музејот на македонската борба за државност и самостојност беа спречени од припадници на специјалната полиција да стигнат до местото каде требаше да ...

ФОТО: Кој го исценира наводниот судир на протестантите со полицијата?

Курир - 23.10.2013

Најавија мирен протест за поддршка на осудениот Кежаровски, а пробаа да урнат полициски кордон. Беа повикани новинарите, а пред Музејот на ВМРО, дојдоа протестанти кои се познати од други протести, ...

Специјалци го спречија мирниот протест на новинарите

Нова ТВ - 23.10.2013

Протестите на новинарите кои сакаа мирно го исразат својот револт поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на ВМРО.

Специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на ВМРО, турканици и инциденти

Макфакс - 23.10.2013

Огромен број на специјалци ги спречија новинарите да протестираат пред Музејот на македонската борба, за каде што беше најавен протестот против затворската казна којашто му беше изречена во ...

(ВИДЕО) Кежаровска: Томче невин скапува в затвор

А1 On - 23.10.2013

Томче е невин, невино скапува во катастрофални услови, во најстарото одделение во затворот во Шуто Оризира. Марина Кежаровска сопруга на Томислав Кежаровски проговори за ужасната трагедија која ...

Силно полициско обезбедување на протестот за поддршка на Кежаровски

24 Вести - 23.10.2013

Новинари, медиумски работници и граѓани, како и претставници на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски одржуваат протест пред Музејот на македонската борба за државност ...

ФОТО: Полицијата не дозволи протест за Кежаровски пред Музејот на ВМРО

Н.Македонија - 23.10.2013

Кордон специјалци вчера напладне не им дозволи на новинарите од повеќе медиуми и на неколку десетици граѓани пред Музејот на ВМРО да го одржат протестот против затворањето на новинарот Томислав ...

Протест за ослободување на новинарот Кежаровски

Денешен - 23.10.2013

Новинарите и медиумските работници денеска одржаа протест изразувајќи незадоволство поради пресудата од 4,5 години затвор за новинарот на „Нова Македонија“ Томислав Кежаровски.

ФОТО Протестот продолжи со запалени свеќи за демократијата

+инфо - 23.10.2013

Протестот на новинарите, на кој полициските сили се сдурија со демонстрантите и не им дозволија да се доближат до музајот на ВМРО и револуционербата борба, продолжи со палење свеќи за демократијата ...

Полицијата не ги пушта новинарите пред Музејот на ВМРО

Радио МОФ - 23.10.2013

Новинарите се спречени да протестираат пред Музејот на ВМРО, откако полицијата со обрач околу објектот им забрани да се доближат до влезот. Најавениот мирен протест поради ограничувањето на слободата ...

Полицијата се судри со поддржувачите на Кежаровски

+инфо - 23.10.2013

Полициски сили се судрија со групата демонстранти кои денеска на пладне протестираа пред Музејот на револуционерната борба, во знак на револт поради високата затворска казна што му беше изречена на ...

ВИДЕО: Полицијата не дозволува пристап на новинарите до Музејот

А1 On - 23.10.2013

Кордони полиција не им дозволуваат на новинарите да протестираат пред Музејот на македонската борба и го имаат ограничено пристапот до сите што се појавија на протестот.

Кежаровски, се ќе помине, само ти биди добар!

еМагазин - 23.10.2013

Наместо пред Музејот на македонската борба во Скопје, каде беше предвидено да се одржи протестот за превисоката казна на новинарот Томислав Кежаровски, новинарите и граѓаните кои им дадоа подршка, ...

Протест за Кежаровски (Фото)

Република - 23.10.2013

Денеска се одржа протест против високата судска казна за новинарот Томислав Кежаровски. Дел од присутните на протестот, симболично во име на слободата организиран на празничен ден пред музејот на ...

Протест пред Музејот на ВМРО

Фактор - 23.10.2013

Не стивнуваат реакциите за пресудата за новинарот Томислав Кежаровски, иницијативниот одбор за негово ослободување пак за денеска напладне најави протест пред Музејот на ВМРО, на 23 октомври -Денот ...

На крајот, сè е до храброста на новинарите

Р.С.Европа - 23.10.2013

Пресудата испраќа многу лош сигнал до другите новинари кои работат како господинот Кежаровски, зашто ги заплашува оние кои се обидуваат да копаат во комплицирани случаи, вели во разговор за Радио ...

ФОТО: Протестот на новинари „Де жа ву“

Курир - 23.10.2013

Здружението на новинари на Македонија годиниве наназад наместо заштитник на фелата се претвори во чувар на политички интереси. Заедничко за протестите на ова здружение се ликовите кои се јавуваат ...

Политичките лидери за Кежаровски: Веднаш да биде ослободен

Нова ТВ - 23.10.2013

НОВА упати покана до лидерите на политички партии да го презентираат својот став за судската пресуда за новинарот Кежаровски. Единствено не одговорија и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ...

Пресудата за новинарот Томислав Кежаровски е сериозен преседан

Окно - 23.10.2013

Хелсиншкиот комитет од самиот почеток го следи случајот со новинарот Томислав Кежаровски и веќе во два наврата реагираше на изрекувањето и продолжувањето на мерката притвор констатирајќи дека ...

Специјалци го спречија мирниот протест на новинарите

Inpress - 23.10.2013

Скопје, 23. октомври 2013 (ИНПРЕС) Протестите на новинарите кои сакаа мирно го изразат својот револт поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на на македонската ...

Денеска протести против пресудата на новинарот Кежаровски

Локално - 23.10.2013

Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денеска , со мирни протести точно напладне ,пред Музејот на ВМРО, го изразува незадоволството од пресудата за новинарот на „Нова ...

Денес протест во знак на поддршка на Кежаровски пред Музејот на ВМРО

Inpress - 23.10.2013

Скопје, 23. октомври 2013 (ИНПРЕС) Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот Томислав Кежаровски денес напладне, на Денот на ВМРО, ќе одржи протест пред Музејот на македонската борба за ...

Специјалци го спречија новинарскиот протест

Тера - 23.10.2013

Новинарите кои сакаа мирно го изразат незадоволство поради казната затвор на новинарот Кежаровски беа спречени да дојдат до Музејот на македонската борба.