TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Појасот Газа достигна 13.000

Во Центар - 20.11.2023

– Бројот на загинати Палестинци во израелските напади врз Појасот Газа од 7 октомври досега достигна 13.000, од кои над 5.500 деца и 3.500 жени, соопшти синоќа Канцеларијата за медиуми во опколената енклава.

Во Појасот Газа досега се загинати 13 илјади и 300 луѓе

Слободен Печат

ИЗРАЕЛСКИТЕ СИЛИ ЈА БОМБАРДИРАЛЕ НИВНАТА КУЌА: Загинаа 41 член на палестинско семејство

Фактор

Бројот на загинати во војната во Газа надмина 13.300 потврди палестинското министерство за здравство

Слободен Печат

Хамас: Повеќе од десет загинати во напад на израелски авиони врз училиште под раководство на ОН во Газа

Во Центар

Војна меѓу Израел и Хамас - децата ги сносат последиците

Deutsche Welle

Огромните финансиски трошоци би можеле да ја запрат израелската војна во Газа

Вечер Прес

Алфа Во Центар Слободен Печат Нетпрес еМагазин Вечер Прес Глас на Америка Канал5

Група сенатори бара од Бајден да го притисне Израел за хуманитарната помош во Газа

Глас на Америка - 20.11.2023

Група колеги демократи на американскиот претседател Џо Бајден денес го повика да го охрабри Израел да преземе итни чекори - вклучително и повторно отворање на голем граничен премин - за да помогне во обезбедувањето хуманитарна помош за невините ...

НАШАТА УЛОГА Е СУШТИНСКА, НЕМА ДА ОТСТАПИМЕ! Бајден го објаснува решението за две држави во Израел

+инфо

“САКАМ ДВЕ ДРЖАВИ!“ – Моќна порака од Џо Бајден до израелската елита: “Нема простор за нова окупација, тоа е јасно“

Во Центар

Што навистина изјави, а како манипулативно се пренесува американскиот претседател Бајден

CivilMedia

Бајден: Западниот Брег и Појасот Газа треба повторно да се обединат под ревитализирана палестинска управа

Вечер Прес

Бајден: Палестинска управа и во Газа и на Западниот Брег

Слободен Печат

Џо Бајден е јасен: “Палестинската самоуправа треба да владее со Појасот Газа и Западниот Брег“

Во Центар

Локално Бизнис Вести MakPress MakPress Канал5 Либертас Zoom Н.Македонија

Арапска делегација во дипломатска турнеја од Пекинг повика на итен прекин на огнот во Газа

Глас на Америка - 20.11.2023

Арапските и муслиманските претставници кои во понеделникот одржаа состаноци со највисокиот кинески дипломат Ванг Ји во Пекинг повикаа на итен прекин на огнот во Газа и да се дозволи хуманитарна помош во уништената од војната палестинска енклава.

Кина се противи на принудното раселување на Палестинците од Газа, повикува на прекин на огнот

Во Центар

ИД: Заробени оперативци на Хамас ги открија локациите на подземните тунели

Н.Македонија

Арапските и муслиманските министри во Пекинг бараат итен прекин на огнот во Газа

Нетпрес

Министрите на арапските и исламските земји од Пекинг повикаа на примирје во Газа

Бизнис Вести

Арапските и муслиманските министри повикаа на итен прекин на огнот во Газа

Слободен Печат

Арапските и муслиманските министри во Пекинг бараат итен прекин на огнот во Газа

Фокус

CivilMedia Канал5

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Макфакс - 20.11.2023

Израелските одбранбени сили соопштија дека се вклучени во борба со борците на Хамас во центарот на градот Газа. „Војниците наидоа на непријател вкоренет во срцето на станбените населби, болници, училишта и градинки и напади во цивилната ...

ИДФ: Се бориме во срцето на Газа

Опсервер

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Скопје1

Израелската армија: Се бориме во срцето на Газа

Точка

ИЗРАЕЛСКАТА АРМИЈА: Се бориме во срцето на Газа

Денешен

Иран ги повика лидерите на исламските земји да ги прекинат економските односи со Израел поради нападот врз Газа

24Инфо - 20.11.2023

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси испрати писмо до лидерите на 50 земји, барајќи од нив да влијаат на Израел да ги запре нападите врз Појасот Газа. Пораката на Раиси за повикот за прекин на огнот во Газа беше испратена до рускиот и кинескиот ...

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

Рацин

Израелските сили не можат да го уништат Хамас, истакна Хамнеи

Н.Македонија

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

Независен

Хамнеи: Израелските сили не можат да го уништат Хамас

MakPress

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Газа – пораз на човечноста, срам за човештвото!

Денешен - 20.11.2023

Страшо АНГЕЛОВСКИ Во моментов, во Газа се случуваат воени злосторства, злосторства против човештвото, злосторства спротивни на меѓународното хуманитарно право. Владата на Нетанјаху, како одговор на терористичкиот напад на палестински Хамас врз ...

Палестинските власти ја повлекоа изјавата во која негираа одговорност на Хамас за масакрот

Нетпрес

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Бизнис Вести

„ОВА Е ЦЕЛОСНО ИЗВРТУВАЊЕ НА ВИСТИНАТА“: Нетанјаху го критикуваше Абас што го обвини Израел за масакрот на 7 октомври

Денар

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Независен

Нетанјаху со критики кон палестинските власти поради „извртување на вистината“

Слободен Печат

Нетанјаху ги критикуваше палестинските власти за извртување на вистината

Frontline

Н.Македонија Република Канал5

„ПОДОБРО ДА МОЛЧЕВТЕ“ Синот на Нетанјаху ја критикуваше војската, набргу доби одговор

+инфо - 20.11.2023

Ги разбираме фрустрациите и желбите на вашиот татко - цел народ разбира. Меѓутоа, вечерта кога тагувавме за загубата на осум војници, ќе беше подобро да молчевте, му одговорија резервистите од ИДФ на 32-годишниот Јаир кој напиша дека судска одлука ...

Синот на Нетанјаху ја критикуваше војската, доби жесток одговор: Избега, аргонтен си и подобро да молчиш

А1 On

Синот на израелскиот премиер остана во САД и покрај војната, а денеска зборуваше за нападот на Хамас

Слободен Печат

Синот на Нетанјаху ги нападна ИДФ, a доби и одговор: „Подобро да молчите, ја штитиме земјата од која избегавте“

Фокус

Синот на Нетанјаху ги нападна ИДФ, a доби и одговор: „Подобро да молчите, ја штитиме земјата од која избегавте

Либертас

Синот на Нетанјаху жестоко ги нападна ИДФ, набргу доби одговор: „Подобро да молчиш“

Макфакс

Синот на Нетанјаху жестоко ги нападна ИДФ, набрзо доби одговор: „Подобро да молчиш“

Опсервер

Скопје1 Денар Локално MTM Точка

„МОЖНО, НО НЕСОВРШЕНО РЕШЕНИЕ ЗА ПАЛЕСТИНЦИТЕ“ Израелска министерка шокираше со предлогот, го цитираше Ајнштајн

+инфо - 20.11.2023

Таа заклучува дека ова решение (со преселба) може да биде добро за сите страни: победа за оние цивили во Газа кои бараат подобар живот и победа за Израел по катастрофалната трагедија. Министерката смета и дека решението би можеле да го поддржат ...

Израелска министерка го цитира Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

Макфакс

Гамлиел: Меѓународната заедница треба да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа

Бизнис Вести

Израелска министерка ја повикува меѓународната заедница „да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа“

Независен

Израелска министерка ја повика меѓународната заедница да го промовира доброволното преселување на Палестинците од Газа

Слободен Печат

Израелска министерка го цитираше Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

Опсервер

Израелска министерка го цитираше Ајнштајн и предложи контроверзно решение за Газа

MTM

Скопје1 Точка Канал5 Centar 24Инфо Локално Вечер Прес Република

Смртната казна за терористите им штети на заложниците во Газа, велат семејствата

Нетпрес - 20.11.2023

Претставниците на семејствата на заложниците побараа од министерот за национална безбедност Итамар Бен-Гвир да не го предлага законот за смртна казна за терористите за кои се залагаше неговата партија на состанокот на Комитетот за национална ...

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Независен - 20.11.2023

Францускиот претседател Емануел Макрон во синоќешните телефонски разговори со палестинскиот претседател Махмуд Абас и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, го осуди насилството врз палестинските цивили на Западниот Брег, соопшти француското ...

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Бизнис Вести

Макрон го осуди насилството врз Палестинците

Слободен Печат

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

24Инфо

Макрон го осуди насилството врз палестинските цивили

Локално

МАКРОН СО АБАС И НЕТАЈАХУ: Осуда за насилството врз Палестинците на Западниот Брег и за Хамас за нападот во Израел

Денешен

Макрон во разговорите со Абас и Нетанјаху го осуди насилството врз Палестинците

Канал5

Макфакс Опсервер Скопје1 MTM Рацин Точка Centar Во Центар