TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Капчан: Косовската влада треба да се откаже од поставување градоначалници на северот

Р.С.Европа - 30.05.2023

Владата на Косово треба да се повлече од напорите за назначување албански градоначалници во општините со српско мнозинство на северот на Косово, вели Чарлс Капчан, член на Американскиот совет за надворешни работи и професор на Универзитетот Џорџтаун.

Ѓуриќ објави хронологија и резиме на денешните настани на северот на Косово

Слободен Печат

Курти со Пич: Граѓаните од сите националности имаат право да служат како избрани функционери

Слободен Печат

Курти загрижен за нападите врз косовската полиција и КФОР

Либертас

Американскиот амбасадор во Приштина: Потреба од деескалација, градоначалниците да не работат од општинските згради

МКД

Американскиот амбасадор во Приштина: Има договор за деескалација на ситуацијата

А1 On

(Видео) Дачиќ: Нема да дозволиме српски жртви поради неподготвеноста на меѓународната заедница

Макфакс

Фокус Р.С.Европа Макфакс Бизнис Вести Zoom Курир Слободен Печат Опсервер

Вучиќ се сретна со амбасадорите на Квинтата: „Се надевам дека ќе успеете да го вразумите Курти да ги повлече своите ...

Макфакс - 30.05.2023

Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, се сретна со амбасадорите на земјите од Квинтата – Соединетите Американски Држави, Велика Британија, Франција, Италија и Германија, како и со шефот на делегацијата на Европската унија, а ...

Вучиќ на состанок со амбасодорите на Квинта, ЕУ, Русија и Кина

Р.С.Европа

Вучиќ го обвини Курти за инцидентот во Звечан и ја повика меѓународната заедница да го „вразуми своето чедо“

360 степени

Курти и Вучиќ се согласија во едно: Сакаат мир и деескалација на состојбата во Косово

CivilMedia

КВИНТАТА ДА СИ ГО ВРАЗУМИ СВОЕТО ЧЕДО! Вучиќ со остри критики по судирот во Звечан

+инфо

Последен пат барам земјите од Квинтата да го вразумат своето чедо

Република

Вучиќ: Последен пат барам земјите од Квинтата да го вразумат своето чедо

Нетпрес

Frontline Нова ТВ MTM Скопје1 Точка Курир Локално Опсервер

Зошто Курти го спасува Вучиќ!? Лоша пресметка на Приштина или Албин го избра Александар како посакуван партнер за ...

Во Центар - 30.05.2023

На Вучиќ му требаше само ова. Имено, ова го враќа во живот бидејќи го оттргнува вниманието од антирежимските протести, наместо дополнително да го загрозува. Работите повторно зовриваат на северот на Косово.

Вучиќ ќе се сретне со амбасадорите на САД, Русија, Кина и ЕУ по новите судири во Косово

Глас на Америка

Ескалација на Косово: Повредени десетици припадници на КФОР и над 50 Срби

Deutsche Welle

Вучиќ: Нема да дозволиме погром на српскиот народ (ВИДЕО)

МКД

Б92: Вучиќ утре со амбасадорите на Кина и Русија за ситуацијата на Косово

МКД

Вучиќ до НАТО: Ако албанскиот окупатор пука, тогаш ситуацијата ќе биде сосема поинаква

Фокус

Вучиќ: Курти има само една желба – да го доведе целиот регион до крвопролевање

Фокус

Либертас Фактор Либертас Макфакс А1 On Точка Мета 4NEWS

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Слободен Печат - 30.05.2023

Албанскиот премиер Еди Рама доцна синоќа реагираше на ситуацијата на северот на Косово апелирајќи до косовските државници да ги слушаат сојузниците со цел ситуацијата да не се влоши уште повеќе.

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Либертас

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Опсервер

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

24Инфо

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Курир

СЛУШАЈТЕ ГИ СОЈУЗНИЦИТЕ ЗА ДА НЕ СЕ НАВЛЕЗЕ ПОДЛАБОКО ВО ЗАЛУДНИОТ ПАТ Рама ги посоветува косовските колеги по синоќешните случувања на северот од Косово

+инфо

Рама апелира косовските државници да ги слушаат сојузниците

Телма

Бриф Сител Нетпрес Канал5 Во Центар MakPress Алсат-М Денешен

Брнабиќ ги искара КФОР и ЕУ дека нивната реакција на Косово е задоцнета

Фактор - 29.05.2023

Српската премиерка Ана Брнабиќ вели дека нема ниту еден добар збор да каже за партнерите во ЕУ и КФОР и дека тие задоцнија. Вели ека ситуацијата на Косово е тешка и дека и се чини дека никогаш не било потешко.

Брнабиќ за ситуацијата во Косово: Немам ниту еден добар збор за нашите партнери во ЕУ и КФОР, нивната реакција беше задоцнета

360 степени

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во Европската унија и КФОР

4NEWS

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Макфакс

Брнабиќ: Ситуацијата на Косово е тензична и никогаш потешка, мора да го зачуваме мирот

Локално

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

24Инфо

Брнабиќ: Немам ниту еден добар збор да кажам за нашите партнери во ЕУ и КФОР, тие задоцнија

Press24

MTM Точка Канал5 Независен Опсервер Курир Слободен Печат 365

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Бизнис Вести - 29.05.2023

– Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Приштина, Џефри Ховениер изјави дека ситуацијата во северно Косово, каде што денеска протестираат локалните Срби против новоизбраните градоначалници Албанци во општините со мнозинско српско ...

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Опсервер

Амбасадорот на САД- Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Канал5

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

Frontline

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

MakPress

Ховениер: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

CivilMedia

Амбасадорот на САД во Приштина: Ситуацијата во северно Косово е исклучително загрижувачка

ТВ21

Република Вечер Прес 24Инфо