TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворено писмо од Македонски манифест: Со сето ова дефинитивно ќе биде погребан македонизмот

Слободен Печат - 26.11.2020

Имајки ја предвид нашата политика на коленичење и прифаќање на сѐ што од нас ќе се побара, збунувачки се острите критики кон Бугарија и отфрлање на бугарските максималистички барања со кои се негира македонскиот идентитет и јазик… Но уште повеќе ...

Black friday-Тотална распродажба на македонскиот национален идентитет

PressingTV - 26.11.2020

Дојде долго очекуваниот Д-деј. Но, за разлика од успешно реализираното истоварување на сојузниците на европско тло во 1944 година, нашиот Д-деј за отпочнување на преговорите со ЕУ заврши со фијаско. Добивме вето кое сигурно не погоди сите.

Бугарскиот премиер по окупацијата на Македонија: Адолф Хитлер и Бенито Мусолини кои го остварија обединувањето на ...

Република - 26.11.2020

Седницата на бугарскиот парламент, која се одржала на 19 април 1941 година, по нивната окупација на Македонија за време на Втората светска војна. Во своето обраќање, тогашниот премиер на Бугарија Богдан Филов меѓудругото вели дека чувствата на ...

Опозицијата бара оставка од Заев поради вчерашното интервју

Макфакс - 26.11.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од премиерот Зоран Заев, поради ставовите изнесени во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС. Од ВМРО-ДПМНЕ утрово преку соопштение велат дека Заев е срам за државата, а после изнесените антидржавни ...

Балканските медиуми за вчерашната серија „бисери“ на Заев во интервјуто за БГНЕС

ММС - 26.11.2020

Вчераната серија „бисери“ на Зоран Заев во интервјуто за бугарската БГНЕС, со која, се чини, се надмина дури и самиот себе, најде место во сите повлијателни балкански медиуми, кои во насловите најчесто се задржуваат на делот од интервјуто во кое ...

„Заев ја обвини Југославија дека ги разделила Македонците и Бугарите“: Што пишуваат регионалните медиуми за интервјуто ...

еМагазин - 26.11.2020

Контраверзното интервју на премиерот Зоран Заев не предизвика само лавина од негативни реакции во Македонија, туку и во регионот. Социјалните мрежи „експлодираа„ и во Србија, а за истото известија и бројни медиуми во регионов.

„Од песната „Ние не сме Срби, Бугари ни Грци“ ќе остане само “Ние не сме““: Твитер реакции за интервјуто на Заев

еМагазин - 26.11.2020

Не стивнуваат реакциите во јавноста и на социјалните мрежи по контравернозото интервју на премиерот Зоран Заев . ПОВРЗАНИ ВЕСТИ „Заев ја обвини Југославија дека ги разделила Македонците и Бугарите“: Што пишуваат регионалните медиуми за интервјуто на ...

Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор

Опсервер - 26.11.2020

Заев е срам за државата, после вакви антидржавни ставови оставката е неминовен чекор Нема Македонец кој не се срами од додворувањето на Заев кон бугарската влада на штета на македонските интереси.0 Зоран Заев го продава македонскиот идентитет, јазик ...

Ќе го преживее ли Заев своето последно интервју?

CivilMedia - 26.11.2020

пишува: Дневната мерка во политиката – како и во новинарството или глумата, впрочем – е да вредиш толку, колку што ти вреди твојот последен јавен настап. На подолги патеки, идните генерации, од комоцијата на историската дистанца, подобро ќе го ценат ...

Продолжуваат контактите со Софија, Скопје со оптимизам гледа на можните решенија

Независен - 26.11.2020

Македонската и бугарската влада се во постојан контакт и размена на идеи за изнаоѓање на можни решенија, кои ќе обезбедат европска иднина на земјава, со целосно почитување на нашиот национален идентитет.

Патриотизмот го држеше 20 дена: Заев сега вели сме имале заедничка историја со Бугарија

PressingTV - 26.11.2020

Ние немаме договор со кој сме прифатиле заедничка историја со Бугарија“. Ова го рече премиерот Зоран Заев на 6-ти ноември.Тогаш ветото од Бугарија беше извесно па Заев се обиде да игра на патриотска карта. Но, патриотизмот не му држеше ни 20 дена.

Апасиев: Ако не му се спротиставиме на Заев ќе не направи народ БЕЗ ДРЖАВА!

Магазин - 26.11.2020

Мора да дозволиме заедничката и споделената историја да не обедини нас, граѓаните на двете земји – и Бугарите и Македонците – да го почувствуваме тоа. Затоа што ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да не обединува.

МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА згрозени ОД интервјуто НА Заев за БГНЕС!

Магазин - 26.11.2020

СОЈУЗ НА ЗДРУЖЕНИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ И ДЕЦАТА БЕГАЛЦИ ОД ЕГЕЈСКИОТ ДЕЛ НА МАКЕДОНИЈА – МАКЕДОН! 25 ноември 2020 година, Скопје, Македонија -Сојузот на здруженијата на Македонците и децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија – МАКЕДОН најостро го ...

МИЛЧИН: Ова што го прави Заев е капитуланство, ги навреди живите и мртвите МАКЕДОНЦИ!

Магазин - 26.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кои се бореа за слободата на Македонија и за Одринско, вели премиерот Зоран Заев во изјава за бугарската агенција БГНЕС! Тој додава дека досега биле избришани повеќе табли на кои пишувало ...

Бугарија во Тројниот пакт: Окупацијата на Македонија, забраната на македонскиот јазик и масакрите како дел од ...

Точка - 26.11.2020

Германскиот Рајх, Кралството Италија и Јапонското царство на 27-ми септември 1940-та година во Берлин го потпишаа Тројниот пакт. На 1-ви март 1941-ва година, Бугарија, која според премиерот Зоран Заев „не била фашистичка“, се приклучува на овој пакт.

Василевска: Основата на Заев е богатење на кланот Заеви,тој за ништо друго не знае

Курир - 25.11.2020

Таков медиумски мрак и цензура како сега во овој период на Зоран Заев немало до сега. Заев прави една пиар стратегија. Но, не очекуваат од интелектуалците да излезат од својот комфор и да влезат во огнот.

Богојески: Кој е Заев за да им налага на граѓаните што ќе коментираат за Бугарија?

Фокус - 25.11.2020

Креирање на лажна историја по желба на Бугарија, не е решение на овој проблем, туку негово продлабочување, што ќе ја уништи перспективата на идните генерации, реагира Македонски концепт на Петар Богојески, по денешното интервју на премиерот Зоран ...

Плитките толкувања на историјата од другарот Заев

+инфо - 25.11.2020

Ќе најдеме ние, Македонците, сили да се соочиме и со сопствените заблуди и со некои лаги на комунистичката историографија (како во почетокот на деведесеттите години на минатиот век), а сигурен сум дека и Бугарите ќе го сторат истото и ќе ги прифатат ...

Членови на македонско-бугарската комисија се оградуваат од изјавите на Заев

360 степени - 25.11.2020

Дел од членовите во македонско-бугарската историска комисија се оградуваат од ставовите на премиерот Зоран Заев искажани во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС . Како што пренесува Дојче Веле , првата реакција е на Љубица Спасковска, ...

Членка на историската Комисија се огради и ги осуди последните изјави на Заев

Фокус - 25.11.2020

Љубица Спасковска, која е член на историската Комисија на Македонија и Бугарија вечерва ги осуди последните изјави на премиерот Зоран Заев дадени во интервјуто на БНЕС. -Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам ...

Заев „распали“ за идентитетот, за Втората светска војна, за јазиците, за ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 25.11.2020

Премиерот Заев вели дека Бугарија не го оспорува правото на Македонците за самоопределување и оптимист е дека спорот ќе се реши со мудро разјаснување на заедничката историја. Во интервју за БГНЕС, каде Заев повремено користеше и бугарски зборови, ...

Историчари од македонско-бугарската комисија се оградуваат од „историскиот ревизионизам“ на Заев

Deutsche Welle - 25.11.2020

Оградување и осуда на изјавите на премиерот Зоран Заев стигна вечерва од членови на мешовитата македонско-бугарска историска комисија. Неколку членови на Комисијата се оградуваат од ставовите на премиерот.

Заев: Бугарија и Македонија беа поделени за време на Југославија

24 Вести - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја туку пријател – во време на Југославија бевме разделени. Ова го порача премиерот Заев во интервју за бугарската агенција БГНЕС. Тој кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија на кои пишувало бугарски ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател

Deutsche Welle - 25.11.2020

Гоце Делчев е револуционер и за Бугарите и за Македонците, кој се борел за слободата на Македонија и за сите. И ова е апсолутна реалност“, вели премиерот во интервјуто за бугарска новинска агенција.

Заев: Бугарија не е фашизам, Бугарија е наш пријател

Телма - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев вели дека Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, заедничко минато кое ги поврзува двата народа. Тој ова го кажа во интервју за бугарската агенција Бгнес. „Ние немаме споделена историја, ние немаме вкрстена историја, ние ...

Заев: Тргнати се таблите, Бугарија не е фашистичка – „Разединетоста ја имаме наследено од претходните генерации“

ТВ21 - 25.11.2020

Со самиот факт што Бугарија прва не призна, таа фактички го признава и нашиот јазик и идентитет. Ова во интервју за бугарската агенција БГНЕС го изјави премиерот Зоран Заев. Тој сепак не говореше за она што излезе во јавност дека Македонија и ...

(ВИДЕО) Интервју на Заев за БГНЕС: Испративме документ дека немаме територијални претензии, нема да се мешаме во ...

360 степени - 25.11.2020

Овој меморандум мора да биде одобрен од двете меѓувладини комисии. Владата на Северна Македонија ќе го објави во „Службен весник“, со цел да има законски обврски за негово спроведување, вели премиерот Заев Југославија не подели, Бугарија не е ...

Богојески: Со вакво скандалозно интервју Заев не го решава туку го одлага проблемот со Бугарија

Канал5 - 25.11.2020

Сведоци сме на скандалозно интервју на премиерот Зоран Заев за бугарската БГнес, во кое пласираше тези со кои тој не го решава, туку го одлага проблемот, со што ја отежнува позицијата на Македонија во евроинтеграциските преговори.

Историчарката Спасковска се огради од историскиот ревизионизам на Заев

+инфо - 25.11.2020

Според историчарката, во цела западна историографија и во доменот на јавна историја терминот окупација е општоприфатен и за улогата на Бугарија во Втората Светска Војна доволно говори мировниот договор потпишан со сојузниците вклучително и со ...

Заев открива што и понудил на Бугарија, тврди дека не биле фашисти, а Југославија не раздвојува

Сител - 25.11.2020

Македонската Влада испратила допис до официјална Софија во кој потврдува дека Македонија нема територијални претензии кон Бугарија и нема да се меша во нејзините внатрешни работи. Потврда за испратениот документ, како последен потег од македонска ...

Заев: Историјата и ЕУ перспективата треба да ги зближува, а не да ги дели Македонија и Бугарија

24 Вести - 25.11.2020

Во интерес и на Скопје и на Софија е целосно да се спроведе Договорот за пријателство и да се надминат недоразбирањата, а Северна Македонија и целиот регион да бидат дел од ЕУ. Наследивме ситуација која не беше во прилог на пријателството меѓу ...

„Попаметен си кога ќутиш“ му порачаа регионалните медиуми на Заев

Република - 25.11.2020

Интервјуто на македонскиот премиер Зоран Заев за БГНЕС стигна и до регионалните медиуми. За неговите изјави дека Бугарија е вистинскиот пријател на „Северна Македонија“, а Југославија ги раздвоила, пишуваат и српските и босанските и хрватските ...

Историчари од македонската комисија се оградуваат и ги осудуваат изјавите на Заев

365 - 25.11.2020

„Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам последните изјави на Премиерот и апелирам политичарите да се воздржуваат од тврдења и коментари со кои не се запознаени и не се од нивниот домен на познавања и ...

Љубица Спасовска од историската комисија се огради од изјавите на Зоран Заев

Точка - 25.11.2020

Членот на историската комисија на Македонија и Бугарија, Љубица Спасовска, ги осуди изјавите на Зоран Заев, кои премиерот ги даде на интервјуто на "BGNES". Спасовска на својот профил на Фејсбук напиша: "Како член на македонскиот дел од Комисијата, ...

Заев: Македонија и Бугарија имаат заедничка историја, Делчев е заеднички револуционер

Канал5 - 25.11.2020

Македонија и Бугарија немаат споделена туку заедничка историја – вели во интервју за БГНЕС премиерот Зоран Заев. Наследивме време кое не беше во прилог на пријателството меѓу нас, а Југославија не подели.

Заев до новинарот на БГНЕС: „А бе брат, тоа е приказната на мојот живот во политиката“ (ВИДЕО)

365 - 25.11.2020

Кога Бугарија преговараше за членство во ЕУ, сите политички формации – и опозициски и власта, биле обединети. Софија не го разбира однесувањето на опозицијата во Македонија, истакна новинарот во интервјуто на Заев за БГНЕС, наведувајќи пар ...

И Вангелов, член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија се огради и ги осуди изјавите на Заев

еМагазин - 25.11.2020

Уште еден член на од македонскиот дел на мешовитата Комисија со Бугарија, Огнен Вангелов се огради и ги осуди изјавите на премиерот Зоран заев, дадени за бугарски медиум. Тој се согласува со неговата колешка од Комисијата, Љубица Спасковска и на ...

Заев капитулираше пред бугарските барања: Гоце Делчев бил и на Бугарите, сме имале заедничка историја

Алфа - 25.11.2020

Новите генерации не ја знаат целата оваа реалност која што треба да не сплотува, вели Заев во интервју за Бгнес. Гоце Делчев е револуционер и на Бугарите и на Македонците, порача премиерот Зоран Заев.

Член на македонско-бугарската Комисија кон Заев: Политичарите да се воздржат од тврдења и коментари со кои не се ...

Локално - 25.11.2020

Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги осудувам последните изјави на Премиерот и апелирам политичарите да се воздржуваат од тврдења и коментари со кои не се запознаени и не се од нивниот домен на познавања и експертиза, ...

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Макфакс - 25.11.2020

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев во интервју за бугарската новинска агенција БГНЕС. „Одредивме заедничка прослава за историските личности од средниот век, од Цар Самоил назад – од Кирил и ...

Членот на македонскиот дел од мешовитата Комисија со бугарија, Спасковска се огради и ги осуди изјавите на Заев

еМагазин - 25.11.2020

Љубица Спасковска , член на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија на Фејсбук се огради од изјавите на премиерот Зоран Заев , дадени во интервју за бугарски медиум. „Како член на македонскиот дел од Комисијата, лично се оградувам и ги ...

ВИДЕО | Заев: Бугарија не е фашистички окупатор и Гоце Делчев е од двете страни

Слободен Печат - 25.11.2020

Нашата историја е заедничка. Нека го почувствуваат тоа граѓаните на двете земји. Да го немаше Гоце Делчев, ќе мораше да го измислиме за да не обедини. Ова го рече премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев во интервју за БГНЕС.

„Се кладиме дека на крај ние ќе бидеме фашистите?!„: Заев на „тапет“ на Твитер по контраверзното интервју

еМагазин - 25.11.2020

Лавина од негативни реакции во јавноста и социјалните мрежи предизвика интервјуто на премиерот Зоран Заев за бугарската агенција БГНЕС. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Членот на македонскиот дел од мешовитата Комисија со Бугарија, Спасковска се огради и ги осуди ...

Историчарите од македонско-бугарската комисија се оградија oд ставовите на Заев

Република - 25.11.2020

Најмалку тројца историчари, челнови во македонско-бугарската историска комисија вечерва се оградија од ставовите на премиерот Зоран Заев искажани во интервјуто за бугарската агенција БГНЕС и ги осудија, велејќи дека „се спротивставуваат на изјави ...

ФОТО: Балканските медиуми со потсмев дека Бугарите го ослободиле Скопје

Курир - 25.11.2020

Речиси целиот регион денеска му се смее на македонскиот премиер Зоран Заев кој во интервју за бугарски медиум изјави дека Бугарија не била фашистички окупатор и дека Бугарите ги ослободиле Куманово, Крива Паланка и Скопје од фашистите.

Бугарија не е фашизам, туку наш пријател, Југославија нѐ држеше разделени, вели Заев во интервју за „БГНЕС“

Сакам да кажам - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев кажа дека веќе се сменети повеќе од 20 табли во Македонија, на кои што пишувало „бугарски фашистички окупатор“ и вели дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, во интервју за бугарската агенција „БГНЕС“.

Твитер заедницата експлодираше после контроверзната изјава на Заев: Смрт на фашизмот, слобода на народот!

Точка - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев денеска со својата контроверзна изјава го навлече гневот на македонската јавност, а социјалната мрежа „Твитер“ експлодираше со негативни критики. Заев во интервјуто за бугарски „БГНЕС“ порача дека Бугарија за време на Втората ...

Заев: Ние имаме и Блгари коишто ни живеат во државата, тие се наши граждани

365 - 25.11.2020

Додека траат разговорите не може сѐ да се сподели во јавноста, а тоа остава простор за одредени впечатоци кои не се така добри, за двете земји. Ова, како што истакна Заев во интервјуто за бугарската БГНЕС, е една од главните причини што во ...

Заев: Имаме преку дваесетина табли сменето во државата… Имало некојпат некоја администрација…

365 - 25.11.2020

„Имаме веќе преку дваесетина табли сменето во државата кадешто стои ‘бугарски фашистички окупатор’ “, се пофали премиерот Заев во интервјуто за бугарската БГНЕС, сакајќи да аргументира дека Македонија е подготвена, како што констатираше бугарскиот ...

Заев смета дека Југославија нè држела разделени со Бугарија

Фокус - 25.11.2020

Премиерот Зоран Заев во интервју за БГНЕС рече дека Бугарите не се фашисти, туку наши пријатели, додавајќи дека политичарите од поранешна Југославија ги држеле Бугарија и Македонија разделени.