TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кекеновски: Ако Мицкоски беше искрен, многу порано ќе се оградеше од Груевски

Фокус - 09.10.2019

Политичкиот аналитичар Јове Кекеновски, кој е член на ВМРО-ДПМНЕ и дел од фракција за внатрепартиски промени, смета дека најавата на партискиот лидер Христијан Мицкоски за укинување на титулата почесен претседател, чиј носител е Никола Груевски, ...

Мицкоски на Твитер: Добиле или не добиле датум за преговори, после тоа одиме на избори

МКД - 09.10.2019

Ставот на партијата е јасен, веднаш после одлуката на Европскиот совет во насока на тоа дали Македонија ќе добие или нема да добие датум за преговори треба да се организираат парламентарни избори, напиша на својот твитер-профил Христијан Мицкоски, ...

ВМРО-ДПМНЕ се реформира, Грујо ја зацврстува својата позиција на Фејсбук

+инфо - 09.10.2019

Меѓународната заедница очекува реформи во водечката опозициска партија. Имам впечаток дека Мицкоски ја чита таа порака и дека ќе испорача соодветен одговор. И сетоа тоа бездруго ќе биде добро за Македонија.

Мицкоски на Твитер: Добиле или не добиле датум за преговори одиме на избори

Press24 - 09.10.2019

Ставот на партијата е јасен, веднаш после одлуката на Европскиот совет во насока на тоа дали Македонија ќе добие или нема да добие датум за преговори треба да се организираат парламентарни избори.

Статутарно збогување со Груевски

Deutsche Welle - 09.10.2019

Јазот меѓу она „слушај што проповедам за државата, не гледај што правам во партијата“, Мицкоски се решава да го надмине статутарно, за почеток преку збогување со почесниот претседател. Реформи или козметика? Никола Груевски нема да биде почесен ...

Мицкоски го укинува местото на Груевски како дел од реформите во партијата

Нова ТВ - 09.10.2019

Со новиот статут, ВМРО ДПМНЕ го укинува местото почесен претседател на партијата на кое е бегалецот во Унгарија Никола Груевски. Во интервју за тв 24 лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски вели дека тоа не е дистанцирање од Груевски, туку дел од ...

Груевски нема да биде почесен претседател на ВМРО – ДПМНЕ, Мицкоски ќе го менува статутот

Мета - 09.10.2019

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе го менува статутот на партијата, со што ќе биде укинато местото почесен претседател. Во вчерашното интервју за ТВ 24 , Мицкоски спомена дека ќе спроведе реформи за демократизирање на партијата, по ...

Милошоски поддржува отпишување на функцијата на Никола Груевски

Фактор - 09.10.2019

Пратеникот Антонио Милошоски го поддржува предлогот на опозицискиот лидер Христијан Мицкоски за укинување на позицијата почесен претседател. Тој вели дека предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ за реформа на партискиот статут е добар предлог.

Никола Груевски нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, партијата ќе го укине тој статус

ММС - 09.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во синоќашната емисијата „24 Отворено“, најави дека Никола Груевски повеќе нема да биде почесен претседател на опозициската партија, бидејќи се укинува тој ...

Партијата го менува статусот: Груевски веќе нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - 09.10.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го менува статусот и ја укинува функцијата почесен претседател, најави претседателот на партијата, Христијан Мицкоски во емисијата 24 Отворено на телевизијата 24 . Со измените на статус, поранешниот премиер и лидер на ...

Никола Груевски нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, партијата ќе го укине тој статус

Слободен Печат - 09.10.2019

Мицкоски не сакаше експлицитно да открие дали тоа се прави за партијата да се огради од политиките на поранешниот премиер Никола Груевски. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во синоќашната емисијата „24 Отворено“, најави дека Никола Груевски ...

24 Отворено со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

24 Вести - 09.10.2019

До датумот мирно море, по него бранови, дали опозициската ВМРО-ДПМНЕ подготвува зимска офанзива – притисок за формирање техничка влада и предевремени избори. Дали опозицијата е подготвена декларативните заложни да ги преточи во дело – договор за ...

Мицкоски: Се менува статутот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе нема почесен претседатeл

Фактор - 09.10.2019

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, синоќа во емисијата „24 Отворено“ рече дека најголемата опозициска партија го менува својот статут според кој ќе се избрише функцијата почесен претседател.

Груевски нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Expres - 09.10.2019

Најголемата опозициска партија го менува својот статут според се укинува функцијата почесен претседател, соопшти актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ,.Христијан Мицкоски, во емисијата „24 Отворено“.

Груевски веќе нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ

Р.С.Европа - 08.10.2019

Никола Груевски веќе нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, оти партијата го укинува тој статус, рече претседателот на партијата Христијан Мицкоски во емисијата 24 Отворено. Но, тоа не значи дека се оградуваат од Никола Груевски, вели ...

Мицкоски ќе ја брише позицијата на Груевски во ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 08.10.2019

Позицијата почесен претседател во ВМРО-ДПМНЕ ќе биде укината, најави претседателот Христијан Мицкоски во вечерашното интервју на ТВ 24. Тоа ќе се направи со донесувањето на новиот партиски Статут, но сепак вели дека тоа не е оградување од Груевски.

Мицкоски за 24 Отворено: Ако се продава зградата на ВМРО-ДПМНЕ, дел од парите одат во хуманитарни цели

24 Вести - 08.10.2019

Во гостувањето во 24 Отворено, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ изјави дека е согласен криминалот да се расчисти во сите сфери. Мицкоски рече дека и имотот на партијата е замрзнат на незаконски и нелегитимен начин од правосудните органи.

Мицкоски за 24 Отворено: ВМРО-ДПМНЕ нема да има почесен претседател

24 Вести - 08.10.2019

Мицкоски во вечерашното гостување во 24 Отворено, потенцираше дека е предвидено укинување на статусот почесен претседател. Но, тоа не значи дека се оградуваат од Никола Груевски. „Тоа е статут којшто е направен согласно реформите и динамиката во ...

Мицкоски за 24 Отворено: Не исклучувам да дојдеме до договор пред 15 октомври

24 Вести - 08.10.2019

Во вечерашното гостување во 24 Отворено, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека е можно да се изнајде решение за законот за ЈО со СДСМ и истакна и дека интензивно работат на тоа, иако немаат официјални средби, комуницираат на ...

Мицкоски најави бришење на позицијата почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, но не се оградува од Груевски

365 - 08.10.2019

Точно е дека во новиот предлог-статут на ВМРО-ДПМНЕ се укинува статусот на почесен претседател на партијата, но заедно со уште неколку други, потврди лидерот на најголемата опозициска партија – Христијан Мицкоски, во гостувањето на „24 Отворено“ на ...

СДСМ: Мицкоски се определи за Груевски по секоја цена, го брани неговиот криминал, се опкружи со луѓе од режимот меѓу ...

Centar - 08.10.2019

Мицкоски се определи за Груевски по секоја цена, го брани неговиот криминал, се опкружи со луѓе од режимот меѓу кои и исцелител, велат од СДСМ во вечерашното соопштение кое го пренесуваме интегрално: Христијан Мицкоски не собра сили да се огради од ...

ВМРО ДПМНЕ го трга Никола Груевски од почесното претседателство

Centar - 08.10.2019

Експремиерот Никола Груевски нема да биде почесен лидер на ВМРО ДПМНЕ. Партијата го укинува тој статус, информираше Христијан Мицкоски. Сепак тоа не значи дека ВМРО ДПМНЕ се оградува од Никола Груевски појасни Мицкоски за ТВ 24.

Мицкоски: Записниците од сведочењето за „Рекет“ беа доставени пред седишетото на ВМРО ДПМНЕ

ММС - 08.10.2019

До овој момент Обвинителството го нема покането da да сведочи лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, кој на прес конференција кажа дека ги поседува запсниците од сведочењата во случајот „Рекет“.

Мицкоски: Наш приоритет е економијата, ќе бидеме технолошки тигар на Балканот

PressingTV - 08.10.2019

Ние постојано зборуваме за економија. Во нашиот план зборуваме за македонски технолошки тигар на Балканот, зборуваме за креирање нови работни места, добри работни места, зборуваме за перспектива и стабилност на сите граѓани.

Тимот за обнова на Македонија ќе донесе оптимизам и ќе ги врати насмевките на луѓето, вели Мицкоски

PressingTV - 08.10.2019

“Тимот за обнова на Макеоднија“ е тим од стратешки соработници кои не поврзува патриотизмот и желбата за обнова за Македонија, изјави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, во емисијата Отворено на ТВ 24.

Чадиковски би разговарал со Мицкоски за сè освен за актуелните проблеми кои произлегуваат од владините политики

Република - 08.10.2019

, му порача претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на новинарот Младен Чадиковски, одговарајќи на новинарското прашање зошто ВМРО-ДПМНЕ не се оградила за политиките од минатото. Оваа забелешка на Мицкоски, меѓутоа, е повеќе од одговор на ...

Мицкоски: Бараме предвремени парламентарни избори, разликата ќе биде најмалку 100 илјади гласа

Курир - 08.10.2019

Во емисијата „24 Отворено “ гостуваше претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој кажа дека ВМРО ДПМНЕ бара предвремени избори и дека разликата ќе биде најмалку 100 гласови. Имено Мицкоски кажа дека ставот на партијата е јасен односно дека ...

Мицкоски: Многу граѓани учествуваат во разговори за обнова на Македонија, ќе понудиме квалитетна програма со решенија

Курир - 08.10.2019

– ВМРО ДПМНЕ е партија од народот и за народот и ВМРО ДПМНЕ континуирано е помеѓу граѓаните во Македонија. И врз основа на тие наши теренски активности констатиравме дека нашите сограѓани долго време не биле слушнати а има многу работи што да се ...

Мицкоски: Нашите фундаменти се креирање на добро платени ново работни места, економија и правда

Курир - 08.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во емисијата „24 Отворено“ кажа дека ВМРО ДПМНЕ континуирано зборува за економијата и дека во програмата која што ќе биде понудена пред граѓаните има дел „Македонија технолошки тигар на Балканот “.

Мицкоски: Горд сум што ВМРО не учествуваше во промената на идентитетот и распродажба на името

Курир - 08.10.2019

Во денешната емисија на „ 24 Отворено“ гостуваше Христијан Мицкоски претседателот на ВМРО ДПМНЕ кој истакна дека тој се чуствува горд што ВМРО-ДПМНЕ не учествуваше во операцијата на распродавање на името.

Мицкоски: Зошто во предлогот на власта телефонските разговори не е предвидено да бидат докази, зошто власта го смени ...

Курир - 08.10.2019

Вечерва гостин во емисијата „24 Отворено“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски посочи дека заложбата на ВМРО-ДПМНЕ е безусловно почитување на законите и Уставот. Охрабрување надлежните органи во државата, органите на прогон, ...

„Оние 11 милиони евра за кои лажеа дека биле за финансирање на кампањата, испадна дека се парите за Рекет 2 на власта“

Курир - 08.10.2019

Фамозниот бројчаник кој требаше да биде поставен на Триумфалната капија, не е поставен од причина што тие единаесет милиони евра кои што се спомнуваат се само уште една торба со пари која денес обвинителството ја нарече ,,Рекет 2”.

„Без оглед на тоа кој направил криминал ако има докази за тоа треба да одговара“

Курир - 08.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во гостување во емисијата Отворено потенцира дека ВМРО-ДПМНЕ бара правда и владеење на правото, почитување на законите додавајќи дека секој кој што се огрешил пред законот мора да одговора соодветно пред ...

Мицкоски до Чадиковски: После три години власт на оваа криминална власт Вие ме прашувате за Груевски, тоа нема да смени ...

Курир - 08.10.2019

Три години власт на СДСМ ние сега за тоа да зборуваме. Сега не зборуваме за иселувањето, ајде тоа после, не зборуваме за Рекет, ајде тоа после, не зборуваме за лошата состојба во државата ајде и затоа после и да се огрдиме за нешто, а веќе три ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати попис каков што понуди власта

Курир - 08.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Христијан Мицкоски истакна дека пописот кој СДСМ го предлага е да се направи во таква форма каква што е предложена, ВМРО-ДПМНЕ нема да го прифати бидејќи во него има многу нелогичности кои не се совпаѓаат со ставовите ...

Мицкоски до Чадиковски: На кое обвинителство да му дадеме шанса, на она што прават илегални постапки кои ги кршат сите ...

Курир - 08.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Отворено одговарајќи на новинарското прашање зошто не ја подржи работата на државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски, одговори на кое обвинителство да даде шанса кога ...

Мицкоски за најавите за нова десна партија: ВМРО е силно и обединето, Заев користи разни алатки да остане на власт

Курир - 08.10.2019

Во денешната емисија на „ 24 Отворено“ гостуваше Христијан Мицкоски претседателот на ВМРО ДПМНЕ кој кажа дека партијата е обединета и силно мотивирана да победи на следните парламентарни избори и да ја ослободи Македонија од владата предводена од ...

Мицкоски: И сега стојам на тврдењето дека Јанева ме уценуваше за да и се продолжи мандатот на СЈО

Курир - 08.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски денес гостуваше во „24 Отворено“ каде што посочи дека на почеток на година, имотот на ВМРО-ДПМНЕ беше на нелегален и незаконски начин замрзнат, и се уште е замрзнат.

„Несериозни се тврдењата дека Груевски ја управува ВМРО од Будимпешта, ајде да збориме за реални теми, рекетот, ...

Курир - 08.10.2019

Водителот на емисијата „24 Отворено“ постави прашање до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски, дали тој се обидува да се отргне од впечатокот дека Груевски од Будимпешта командува со партијата. Тоа е несериозно.

Катица Јанева барала ВМРО ДПМНЕ да ја гласа за да го одмрзне имотот на партијата

Скопје1 - 08.10.2019

Поранешната Специјална јавна обвинителка и сегашна притвореничка Катица Јанева осомничена за рекетирање бизнисмени се обидела да тргува со влијание уценувајќи ја партијата ВМРО ДПМНЕ да гласа за продолжување на нејзиниот мадндат.

Мицкоски: Наместо со Заев, јас сакам обединување со народот

Курир - 08.10.2019

Јас би сакал да говор повеќе за обединување со граѓаните на Република Македонија, со македонскиот народ со останатите граѓаните во Република Македонија и токму тоа го правевме ние како ВМРО-ДПМНЕ, се обединивме со народот и приоритет ни беа ...

Мицкоски: Ако некој дава амнестија на криминалот тоа е власта

Курир - 08.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски вечерва гостуваше на „24 Отворено“ и посочи дека граѓаните гледаат како власта го амнестира криминалот и ги премолчува големите скандали што ја тресат Република Македонија.

Мицкоски: Заев си бара обвинителство за да се пресметува со опозицијата, а не за да се добие правда

Курир - 08.10.2019

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Отворено на ТВ 24 изјави дека Зоран Заев сака јавно обвинителство кое ќе има за цел да се пресмета со опозицијата и со политички неистомисленици а не обвинителство ...

Мицкоски: Заев даде предлог за унапредување на Катица Јанева во Републички јавен обвинител

Курир - 08.10.2019

Во емисијата на „24 Отворено“ гостуваше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски кој посочи дека самиот Зоран Заев во улога на премиер даде предлог Катица Јанева да се унапреди во Републички јавен обвинител.

Никола Груевски повеќе нема да е „Почесен претседател“ на ВМРО ДПМНЕ

Скопје1 - 08.10.2019

Новиот статут кој ќе го има партијата ВМРО ДПМНЕ предвидува да се укине местото „Почесен претседател“ на партијата. Ова го изјави Кристијан Мицкоски вечерва во емисијата „24 Отворено“ со Младен Чадикоски.

Костадинов: Додека граѓаните, државата се движат на прав пат, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ остануваат на кривиот пат на ...

Канал5 - 08.10.2019

Додека целата држава беше вознемирена од нападот на Собранието на 27 април, советникот на Мицкоски и син на Саво Климовски, Александар Климовски, јавно ги бранеше насилниците кои упаднаа во Собранието.

СДСМ: Исцелителот ли дава идеи за настапите на ВМРО-ДПМНЕ со лажни вести?

24Инфо - 08.10.2019

Дали е ова можеби идеја на советникот исцелител на Христијан Мицкоски? Ќе успее ли Мицкоски да излезе од трансот на лажни вести и конструкции во којшто е западнат тој и неговата партија? Полиграф може и треба да набави ВМРО-ДПМНЕ за сопствени ...

(ВИДЕО) Двете најголеми партии на терен – ќе има ли нови избори во март или април

360 степени - 08.10.2019

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, под слоганот „Обнова на Македонија“, го собира незадоволството на граѓаните од политиките на власта. „Ни престои тешка и пеколна битка за да го убедиме секој еден човек дека тоа што го зборува СДСМ и Зоран Заев – дека сите ...

Мицкоски вечерва гостин во 24 Отворено со Младен Чадиковски на Телевизија 24

Курир - 08.10.2019

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ќе биде гостин во 24 отворено со Младен Чадиковски на Телевизија 24 во 20:45 часот. -Денес во 20:45 часот, во 24 Отворено со Младен Чадиковски на Tелевизија 24, дискутираме за состојбите во државата, ...