TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По крстот на Водици и на -20, кога Брегалница во Малеш беше како Нева во Санкт Петербург

ММС - 18.01.2021

Мразот пред пет години од замрзнатите води во Берово и во Пехчево се кршеше со секири и со други алатки за да може да се реализира обичајот на положување на светиот крст, и годинава температурата на Водици ќе биде доста ниска во Малеш, каде што во ...

Богојавление-Водици без масовни собири – годинава без илјадници верници, нема да се фрла крстот во водите

ТВ21

Водици годинава ќе се празнува без положување на светиот крст поради пандемијата - полицијата најавува засилени контроли

24 Вести

Празникот Водици во Охрид ќе се прославува само со богослужби во храмовите

24 Вести

Церемонијата за утрешниот празник Водици нема да се одржи

Телма

Одложени организираните настани за Водици во Охрид

Сител

Полицијата со засилени контроли за Водици

Сител

Сакам да кажам Канал5 4NEWS Алфа Р.С.Европа OhridNews ММС Локално

Ќе бидеме на висина на задачата за Водици со зголемени активности на полицијата, најави министерот за внатрешни работи

Опсервер - 18.01.2021

– Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска упати апел до верските заедници и граѓаните да ги почитуваат мерките за претстојниот празник Водици. Како што рече денеска на прес-конференцијата во МВР, за време на празникот полицијата ќе ...

Спасовски: Церемонијата за Водици нема да се одржи во договор со МПЦ

Локално

Спасовски: Ќе бидеме на висина на задачата за Водици со зголемени активности на полицијата

Слободен Печат

За Водици зголемено присуство на полицијата

+инфо

Ќе бидеме на висина на задачата за Водици со зголемени активности, најави Спасовски

24Инфо

Спасовски: За Водици полицијата ќе спречува собирања

Фокус

За Водици полицијата со зголемени активности

Нетпрес

МКД Либертас +инфо Press24 Сител 360 степени А1 On ММС

Вечерва е Богојавленската ноќ, на полноќ се отвора небото, погледнете во него и јасно замислете желба

Битола Њуз - 18.01.2021

Денес на 18 јануари православните верници во Битола и на секаде, го слават празникот Водокрст, а во Светата Црква се воспева силата и моќта на Крстот. Денот Водокрст, пред Богојавление (Водици) има важно место во животот на нашиот народ.

Православен празник Водокрст (Водопост) во чест на крштевањето

Gostivarpress.mk

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова!

Курир

Утре е Водопост - СТРОГ ПОСТ, НО ЕВЕ ШТО Е ВАЖНО ДА НАПРАВИТЕ

Вечер

Утре е „Водопост“ денот пред „Богојавление“, овие работи треба да ги знаеме

Порта

Утре е Водокрст или Водопост: Што треба задолжиелно да направите

Хаштаг

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова!

Пулс24

Порта Скопје инфо Вечер Прес Курир Денешен Мастило Денешен Женски магазин