TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Наместо на училиште, на протест против климатските промени

Телма - 15.03.2019

Возрасните не успеаа. Не успеаа да го намалат загадувањето и да го спречат глобалното затоплување. Ова е ставот на илјадници ученици кои денеска во 1.700-тини градови во повеќе од 100 земји во светот одлучија да не одат на училиште и да се придружат ...

Скопје протестираше против климатските промени заедно со 1000 градови во светот

Нова ТВ - 15.03.2019

Ученици од неколку средни училишта и активисти денеска напладне во Скопје одржаа протест против климатските промени, со што нашата земја се вклучи во глобалниот протест познат како Fridays For Furute што учениците ширум Европа секоја петок ги ...

16 годишната Тунберг го крена светот на нозе, протести против климатските промени и во Скопје

ТВ21 - 15.03.2019

Малечката Калија заедно со нејзината сестра дојдоа на протестот против климатските промени. Во над 700 градови во светот, вклучувајќи го и Скопје, младите од средните училишта и студентите, протестираа против климатските промени.

Глобален протест против климатските промени

24 Вести - 15.03.2019

Од неколку скопски средни училишта, учениците во мал мал број, но со моќна порака дека немаме друга планета затоа треба да ја спасиме, се придружија на глобалниот марш за климтска правда насловен „петок за иднината “кој се одржува во повеќе од ...

Ученици ширум светот на протести поради климатските промени

Р.С.Европа - 15.03.2019

Ученици ширум светот пропуштија часови во нивните училишта за да учествуваат во денешните протести, со кои сакаат да извршат притисок врз светските лидери да преземат силни акции против климатските промени.

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Локално - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

[Фото] Млади излегоа на протест барајќи поголема акција за справување со климатските промени

Радио МОФ - 15.03.2019

Младите сакаат поздрава иднина, која нема да биде загрозена од климатските промени. Тие се свесни за овој глобален проблем, а последиците, вела тие, полека почнуваат да ги чувствуваат и на своја кожа.

И младите од Македонија гласни против климатските промени

Факултети - 15.03.2019

„Имате ли план? Стоп за смогот“ – ова се само дел од пораките што млади од Македонија ги упатија како дел од глобалното протестно движење за климата. Со транспаренти и пораки в раце, гласно зборуваа за климатските промени, но и за загадениот воздух ...

Децата во Приштина протестираат за заштита на животната средина

ТВ21 - 15.03.2019

Сакаат повеќе зелени површини. И децата од Косово станаа дел од светската акција за климатските промени. Тие преку протест го кренаа гласот за заштита на животната средина со разни слогани и цртежи.

Протест место училиште – младите низ цел свет бараат конкретна акција против климатски промени

Сакам да кажам - 15.03.2019

Ученици низ цел свет денеска избраа да не одат на училиште и излегуваат на улица за да протестираат против неспособноста на владите во нивните земји да преземат конкретна акција против климатски промени.

(ВИДЕО) На 16 години ја крена Европа на нозе

Фактор - 14.03.2019

Има само 16 години, а ја дигна Европа на нозе. Шведската активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, поради нејзината работа во борбата за климатските промени.

Има само 16 години, а цела Европа ја дигна на нозе: Шведската активистка е номинирана за Нобелова награда и не се ...

Точка - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир благодарејќи на нејзината работа во борбата за климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16 годишната активистка, која ...

Глобален климатски протест Fridays For Future: Крик на гневот на младите

Нова ТВ - 14.03.2019

Една четвртина од сите предвремени смртни случаи и болести ширум светот се должат на загадувањето и уништувањето на животната средина, објавија Обединетите нации најновиот извештај The Global Environment Outlook (GEO) , работен шест години, во кој ...

16-Годишна активистка против климатски промени номинирана за Нобелова награда за мир

Сакам да кажам - 14.03.2019

Грета Тунберг, 16-годишната шведска средношколка која покрена светско движење на младите против климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир, ден пред најголемите протести досега.

Шведската тинејџерка Грета Тунберг номинирана за Нобелова награда за мир

Факултети - 14.03.2019

Грета Тунберг, организатор на младинскиот штрајк за климатски промени, е номинирана за Нобелова награда за мир. Таа сама почна да протестира во Шведска во август, но оттогаш ги инспирира учениците од целиот свет.

Младите од целиот свет утре ќе ги напуштат училниците и ќе штрајкуваат за иднината

Факултети - 14.03.2019

Во 2050 година вие ќе бидете мртви, но ние не - младите во светот се повикани утре да учествуваат на протести со кои од возрасните ќе се побара да преземат одлучни мерки против климатските промени, по примерот на Швеѓанката Грета Тунберг, која го ...

Грета Тунберг – од идеја до потенцијална Нобеловка

1tv - 14.03.2019

„Зборувате општо за зеленилото и економскиот раст затоа што се плашете да не бидете помалку популарни“, со овие зборови пред светските лидери, на 15 години, Швеѓанката Грета Тунберг се здоби со светска популарност во нејзината борба против ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

24Инфо - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Шведска тинејџерка во конкуренција со Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

365 - 14.03.2019

16-годишната Швеѓанка Грета Тунберг се најде меѓу номинираните за Нобелова награда за мир. Како што пренесува порталот „ Факултети “, неа ја номинирал норвешкиот социјалист и пратеник Фреди Андре Овстегард. Има зошто.

Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир за својата борба против климатските промени

Радио МОФ - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

Ученици ширум светот протестираа поради климатските промени ГАЛЕРИЈА

+инфо - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

[Став] Мандат во борбата за климатска правда

Радио МОФ - 14.03.2019

Утре, 15 март, во повеќе од 1000 градови во најмалку 82 држави во светот, младите ќе излезат од училиштата и ќе се приклучат во глобалниот марш со кој ќе побараат од своите влади посериозни акции за справување со климатските промени.

Како едно девојче поттикна илјадници ученици од 800 градови на климатска акција?

Порта 3 - 14.03.2019

На 15ти март, ќе се одржат протести на средношколци ширум светот, со барање за сериозна акција во областа на борбата против климатските промени. Со цел зачувување на нашата планета за идните генерации, ќе се обединат повеќе од 75 држави.

Босилков: Ако не преземеме акција, родените по 2000 година нема да доживеат длабока старост

+инфо - 14.03.2019

– „Fridays For Future“ е идеја од младите, за младите, во целиот свет. Нејзин духовен лидер е Грета Тунберг, девојката која почнувајќи од минатото лето ги напушташе часовите секој петок за сама да демонстрира пред шведскиот Парламент.

Децата во Приштина протестираат за заштита на животната средина

4NEWS - 15.03.2019

Сакаат повеќе зелени површини. И децата од Косово станаа дел од светската акција за климатските промени. Тие преку протест го кренаа гласот за заштита на животната средина со разни слогани и цртежи.

ВИДЕО: 16-годишната Грета Тунберг е потенцијална Нобеловка, инспирираше илјадници млади да се кренат на протест за ...

Либертас - 14.03.2019

„Зборувате општо за зеленилото и економскиот раст затоа што се плашете да не бидете помалку популарни“, со овие зборови пред светските лидери, на 15 години, Швеѓанката Грета Тунберг се здоби со светска популарност во нејзината борба против ...

Тинејџерката Тунберг во конкуренција со Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

+инфо - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Утре протести во целиот свет – Тунберг номинирана за Нобеловата награда за мир

ТВ21 - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Вечер - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Мандат во борбата за климатска правда

Окно - 15.03.2019

За движењето #FridaysForFuture и идејата на шведската тинејџерка Грета Тунберг која го покрена овој активизам, пишува Иво Босилков, еден од организаторите на утрешниот протест. Иницијативата Fridays For Future е изградена на база на класичниот модел ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Вечер - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Утре протести во целиот свет – Тунберг номинирана за Нобеловата награда за мир

4NEWS - 14.03.2019

Шведската тинејџерка Грета Тунберг, која стана популарна по својата борба против климатските промени, е номинирана за Нобеловата награда за мир. Номинацијата доаѓа како признание за нејзиниот активизам предводејќи ја најголемата младинска кампања за ...

Ученички протести ширум светот поради климатските промени

Опсервер - 15.03.2019

Илјадници ученици ширум светот излегоа денеска на протест поради климатските промени. Индија, Јужна Кореја, Австралија и Франција се меѓу земјите каде тинејџерите веќе излега на улиците. Се очекува акцијата, која ја започна шведската тинејџерка ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Н.Македонија - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

Опсервер - 14.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...

Тинејџерка од Шведска предложена за Нобелова награда за мир

А1 On - 15.03.2019

Шведската активистка за заштита на животната средина Грета Тунберг е номинирана за Нобелова награда за мир, благодарејќи на нејзините активности во борбата против климатските промени. Тројца норвешки пратеници ја предложија 16-годишната активистка, ...