TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факелот на Вистината и Правдата во рацете на Заев

Либертас - 18.02.2015

Факелот на вистината го запали и го понесе Зоран Заев, лидерот на СДСМ и на опозицијата. Тој понесе голем товар на себе за да ја симне маската на власта. Ја разобличи целосно. Сега повеќе од јасно е дека во Република Македонија нема демократска ...

СДСМ достави нови докази за прислушувањето во Обвинителство

24 Вести - 18.02.2015

СДСМ ја прошири кривичната пријава против премиерот Никола Груевски, првиот човек на тајната полиција Сашо Мијалков, директорот на петатта управа Горан Груевски и други непознати сторители.

Рецензија: Заев продолжи со заканите кон новинарите и сопартијците

СПФМ - 18.02.2015

Овој текст е само дел од низата текстови објавени последнава недела со тенденција да се нападне и оцрни лидерот на опозицијата, Зоран Заев, кој во јавноста излезе со „бомба“, обвинувајќи ја власта дека прислушувала повеќе од 20.000 граѓани.

Заев повикан во Обвинителството

Утрински - 18.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска бил повикан, но не се појавил во Обвинителството. Неговиот адвокат Филип Медарски рече дека Заев бил спречен да се појави, поради партиски обврски. „Заев го извести писмено Обвинителството дека е спречен да дојде ...

СДСМ: Заев е повикан да даде изјава за кривичната пријава на СДСМ, а не за истрагата за „Пуч“

Фокус - 18.02.2015

Објавувањето на информации од Јавното обвинителство, кои потоа лажно се пласираат преку провладините медиуми е уште една срамна потврда до каде оди контролата на власта над судството и медиумите СДСМ ја демантира веста на порталот „Пресс24“ дека ...

Експертите за случајот „Пуч“: „Бомбите“ на Заев не го даваат посакуваниот ефект

МРТ - 18.02.2015

Со ширењето на овие невистини се обидува да се покрие фактот кој и самиот Заев го призна во повеќе наврати, дека соработувал со странски служби... Се повеќе е јасно дека „бомбите“ на Заев не го даваат посакуваниот ефект, коментира експертската ...

Заев бега од истрагата за Пуч

Сител - 18.02.2015

Заев почна да се крие од истрагата за Пуч. Според извори на Сител лидерот на СДСМ не се појавил на закажаниот распит во јавното обвинителство. Нема информација која е причината што четврто осомничениот избегнал контакт со истражните органи.

СДСМ: „Прес 24“ лаже дека Заев бил повикан во Јавното обвинителство да даде изјава

А1 On - 18.02.2015

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во целост ја демантира веста објавена на порталот „Прес 24“. Во породолжение деманото на СДСМ: Очигледно паниката и стравот кај Никола Груевски од ширењето на вистината за Македонија до крајни граници ги ...

СДСМ ја прошири кривичната за неовластено прислушување

Фокус - 18.02.2015

Како доказ се доставени сите докази кои веќе се јавно презентирани, изјави адвокатот Медарски. СДСМ достави нови докази до Јавното обвинителство со што ја прошири кривичната пријава за неовластено прислушување, информираше адвокатот Филип Медарски .

(ВИДЕО) СДСМ достави нови докази за прислушувањата

А1 On - 18.02.2015

Адвокатот Филип Медарски во име на СДСМ достави нови докази за скандалот со прислушување кој го отвори лидерот Зоран Заев. Пред медиумите соопшти дека се проширува претходно поднесенета кривична пријава за неовластено прислушување која ја поднесе ...

Се подготвува ли СДСМ за насилно сценарио

Денешен - 18.02.2015

Се подготвува ли СДСМ за насилно сценарио во Македонија, откако се покажа дека „бомбата“ на Зоран Заев не ги даде резултатите кои ги очекуваа? За тоа дека социјалдемократите се подготвуваат да спроведат деструктивно сценарио во Македонија говорат и ...

СДСМ поднесе нови докази за аферата со прислушувањето

Sky - 18.02.2015

Нови докази за кривичната пријава за прислушување денеска поднела СДСМ, информираат оттаму. – Денеска до Јавното обвинителство поднесовме дополнителни докази за кривичната пријава против Сашо Мијалков, Горан Груевски и НН лица за прислушување – ...

ВИДЕО Медарски: Обвинителство денес ги доби сите објавени снимки

+инфо - 18.02.2015

Денеска до Јавното обвинителство е доставено проширување на поднесената кривична пријава за неовластено прислушување. Како доказ се доставени сите оние снимки коишто се веќе јавно презентирани.

Заев почна да се крие од истрагата за Пуч

Press24 - 18.02.2015

Опозицискиот лидер почна да се крие од истражните органи во случајот Пуч. Како што дознава Press24 од свои извори во Обвинителството, тој денеска во 13 часот бил повикан да даде изјава во истражната постапка, но од непознати причини не се појавил.

Заев денеска повикан во Обвинителството

Press24 - 18.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска бил повикан во Јавното обвинитеслтво за да даде изјава за случајот Пуч, дознава Press24 од свои извори. Немаме информации за што конкретно бил испрашуван четвртообвинетиот во аферата во која се сомничи за шпионажа ...

Медарски: Сите објавени снимки се предадени во обвинителство

МКД - 18.02.2015

Денеска до Јавното обвинителство е доставено проширување на поднесената кривична пријава за неовластено прислушување. Како доказ се доставени сите оние снимки коишто се веќе јавно презентирани, изјави денеска Филип Медарски, член на адвокатскиот тим ...

(ВИДЕО) СДСМ достави нови докази за прислушувањата

Локално - 18.02.2015

Адвокатот Филип Медарски во име на СДСМ достави нови докази за скандалот со прислушување кој го отвори лидерот Зоран Заев. Пред медиумите соопшти дека се проширува претходно поднесенета кривична пријава за неовластено прислушување која ја поднесе ...

(ВИДЕО) Медарски: Сите објавени снимки се доставени во обвинителство

Либертас - 18.02.2015

Денеска до Јавното обвинителство е доставено проширување на поднесената кривична пријава за неовластено прислушување. Како доказ се доставени сите оние снимки коишто се веќе јавно презентирани.

Бла-бла разговори

Дневник - 17.02.2015

Изминативе неколку дена беа прекрасни, полни со сонце, од што откако ќе се повлече водата од поплавените површини, благодарение на ваквото убаво време, ќе може земјата да се исуши и нашите граѓани земјоделци ќе имаат поволни услови за спремање на ...

Заев “пуштен низ вода“

Денешен - 18.02.2015

Власта не му стои на патот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев да го реализира најавеното – објавување на незаконски стекнати материјали. ВМРО ДПМНЕ го остава Заев да објавува и со тоа да „тоне“ во се’ поголем криминал.

Аналитичари: Аргументите се на страната на власта, Заев се заплеткува во мрежата која сам ја направи

Алфа - 17.02.2015

Два различни концепта.Едниот со желба целата процедура да се истера низ институциите на системот, а другиот со помпезни прес - конференции за нелегално стекнати материјали, препознаваат аналитичарите во делувањето на власта и опозицијата.

Заев води жестока битка сам со себе - Излегува со едни изјави, па потоа се демантира

Сител - 17.02.2015

Не се среќавал со премиерот па се среќавал. Имал материјали од домашни служби, но велел дека се од странски. Не го познавал Верушевски, па се грижел за неговата финансиска состојба и му испраќал писма по курир.

(ВИДЕО) Заев: Покрај прислушкувањето, ужасна е состојбата и на медиумите, правосудството…

Либертас - 17.02.2015

- Состојбата во земјава не е ужасна само поради фактот дека незаконски масовно се прислушкува, туку и поради состојбата во која се наоѓаат медиумите, поради изборите, поради правосудството, поради тоа како функционира државниот систем, вели ...

Власта нема намера да го замолчи Заев, туку сака да го пушти по вода

Сител - 17.02.2015

Власта нема намера да го замолчи Заев, туку сака да го пушти низ вода. Експертите коментираат дека со секој настап во јавноста, и секое објавување на незаконски креираните материјали лидерот на СДМС тоне се подлабоко во сопствените лаги.

(ВИДЕО) Заев за ТВ N1: Не е само прислушувањето

А1 On - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска даде интервју за белградското студио на ТВ Н1, ексклузивен информативен партнер на светската телевизиска мрежа CNN. Скандалот со прислушувањето од страна на власта, упадот и инструментализацијата на ...

Заев “пуштен во вода“, сите го гледаат неговото тонење

Нетпрес - 17.02.2015

Никој не го запира Зоран Заев во она што го има наумено да го направи. Ниту власта, очигледно, нема намера да го замолчи својот политички конкурент, туку го остава да ги објавува неовластено стекнатите разговори и на тој начин Заев се повеќе ...

Заев против Заев

Пулс24 - 17.02.2015

Откако се слушна детонацијата од бомбите на Заев, од кои е погласно и пукањето на петардите, интернет заедницата реши да состави една интересна фотографија која привлече доста внимание. Насловена како „Заев против Заев“, на фотографијата се гледа ...

Дали Заев е „пуштен низ вода“?

Канал5 - 17.02.2015

По втората објава на лидерот на Социјалдемократите, Зоран Заев станува очигледно дека другата страна – владејачката ВМРО ДПМНЕ нема намера да го запре во она што Заев го испланирал. Власта го остава да објавува и зборува, а според аналитичарите, со ...

Заев: Прислушувањето е само по себе катастрофа

Макфакс - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вторник даде интервју за белградското студио на ТВ Н1, ексклузивен информативен партнер на светската телевизиска мрежа CNN. „Не е само прислушувањето. Прислушувањето е само по себе катастрофа.

Прашања и одговори за македонската иднина

МКД - 17.02.2015

1. Владата на Ципрас најави дека ако пропаднат преговорите со ЕУ за долгот, Грција за поддршка ќе се обрати кон САД, Русија и Кина. Зошто за последниве 9 години македонските политичари ниту еднаш не го искористеле зборот „алтернатива"? ЕУ толку ...

Правосудните „икони“ се сокрија во глувчешка дупка

Deutsche Welle - 16.02.2015

Министри и судии бегаат од коментар за аудио-снимките кои сведочат за максимална контрола на власта врз правосудството, провладините медиуми ги покриваат новите сознанија со партиска пропаганда, јавноста чека одговори Не е ова спрега меѓу власта и ...

Груевски наскоро ќе се произнесе околу бомбите на Заев

24 Вести - 16.02.2015

Премиерот Никола Груевски без конкретен коментар за аферата прислушување и тонските записи што вчера ги објави лидерот на СДСМ Зоран Заев, со кои тврдеше дека се докажува оти извршната власт директно се мешала во судството.

Што значат засуканите ракави и погледот во камерата

Н.Македонија - 17.02.2015

Од гестикулациите и начинот на кој се однесува говорникот може да се добијат повеќе информации од она што го кажува или соопштува, а тоа по правило се шесте главни емоционални експресии за лутина, среќа, изненадување, ст­­рав, згрозување и тага.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се неуверливи и самите се фаќаат во сопствените лаги

Утрински - 16.02.2015

Зоран Заев и СДСМ со секој нов ден продолжуваат со одработување во полза на странските центри преку објавување креирани материјали со кои нанесуваат директна штета на државните интереси и на граѓаните на Македонија, а ваквите панични изјави и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов денес имаше улога да ги покрие лагите на неговиот лидер Заев

Фокус - 16.02.2015

Ваквите панични изјави и прес конференции како денешната само ја докажуваат неуверливоста на СДСМ Од владејачката партија, ВМРО-ДПМНЕ, велат дека Зоран Заев И СДСМ со секој нов ден продолжувале со одработување за полза на странските центри преку ...

Аналитичари-Снимките на Заев се од странски служби-Не е можно Мијалков сам да се прислушува

Алфа - 16.02.2015

Зоран Заев си даде автогол- ова се реакциите по вчерашните телефонски разговори кои ги објави лидерот на СДСМ. Аналитичарите збунети, велат не е логично тој што издавал наводно наредби да се прислушува, сам себе да се снима.

АНАЛИТИЧАРИ: Мијалков го прислушувал Мијалков?

Телеграф - 16.02.2015

Мислам дека не постои граѓанин во државата на кого веќе не му е јасно дека главна цел на Заев и на неговите странски соработници е да внесат страв и паника, вели аналитичарот Пандов По преслушување на материјалите, за кои реално би му биле потребни ...

„Бомбата“ ги потврди јавните тајни. Проверено!

Канал 77 - 17.02.2015

Телефонските разговори, кои на двапати ги објави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, иако не предизвикаа тектонски поместувања, сепак покажаа дека речиси сè во што сме се сомневале дека се прави во државава – било точно! „Бомбите“ на Заев како да ...

Пандов: Крајно време е државата да го смести Заев во соодветна институција

Press24 - 17.02.2015

Трет пат за помалку од две недели опозицискиот лидер Зоран Заев признава дека соработувал со странските служби. Откако сите граѓани ја видоа снимката од кабинетот на премиерот Груевски и го прочитаа писмото кое Заев му го пишувал на Верушевски, ...

СДСМ и Заев се херои во Грција: И покажале на ЕУ дека Македонија не ги исполнува критериумите за членство

Нетпрес - 17.02.2015

Зоран Заев и СДСМ и покажале на Европската унија дека грешела кога тврдела дека Македонија е подготвена за членство – ова се дел од коментарите што може да се прочитаат во Грција откако опозициската партија ја објави и втората група прислушкувани ...

Заев го пушти Мијалков откако тврдеше дека тој не се прислушувал самиот себе

Дневник - 16.02.2015

Разговори, чија веродостојност не е потврдена, меѓу Гордана Јанкуловска и Михајло Маневски, Муса Џафери и Сашо Мијалков, Јанкуловска со Зоран Ставрески, министерката за внатрешни работи и прилепскиот градоначалник Маријан Ристевски и меѓу Драган ...

Кого лаже Заев - Како можел Мијалков да се прислушкува самиот себе ?

Канал5 - 16.02.2015

Со вчера објавени телефонски разговори, меѓу кои и оној меѓу директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков и поранешниот вицепремиер Муса Џафер, лидерот на СДСМ, Зоран Заев докажа дека Мијалков не е нарачател на ...

ДУИ: Заев нека објави сè за нас, не се пазариме

Дневник - 16.02.2015

Мариела Трајковска Не калкулираме и не се пазариме со таканаречените политички бомби на СДСМ, впрочем лидерот Али Ахмети јасно и јавно кажа Зоран Заев да објави с` што има за ДУИ од прислушуваните материјал.

Заев: Власта има целосна контрола врз судството

Н.Македонија - 16.02.2015

Како што тврди СДСМ, владини и партиски функционери, судии, новинари и други зборуваат за местење судски одлуки, партиска распределба на позиции во судството, осигурување кој судија на која страна е и слично Нови моменти во аферата „Пуч“ Фокусот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев продолжува да одработува за странски центри

Дневник - 16.02.2015

Зоран Заев го продолжува своето одработување за странски центри со објавување креирани материјали, со што се надева дека без поддршка од граѓаните, без програма, проекти и идеи ќе го донесат на власт.

Пеколот на Заев

Република - 16.02.2015

СДСМ и Заев го прозваа и Латас за ургенции на Суд. Сите три случаи за кои тие тврдат дека е ургирано, Латас ги загубил. Зоран Заев јавно потврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков воопшто не прислушувале.

Параноја

Курир - 16.02.2015

Она што Заев и Шекеринска го нарекуваа бомба што ќе ја собори владата на Груевски за три дена, се случи минатиот понеделник. Неделата помина, а владава е таму каде што е. Не мрда. Значи, бомбава не добаци до Илиндeнска, што и се гледа.

Легитимирање на грчкото вето во замена за власта во Македонија ?

Нетпрес - 16.02.2015

Им дава ли Зоран Заев аргументи на Грците да тврдат дека наводното неисполнување на критериумите, а не грчката блокада, е пречка за македонското членство во ЕУ и НАТО ? Дали со објавувањето на телефонските разговори кои што ги добил од странска ...

Се докажува дека Мијалков не прислушувал, дејствувањето на Заев е закана за државните интереси и приватноста на ...

Курир - 16.02.2015

Зоран Заев самиот се заплетка во сопствените лаги. Лидерот на СДСМ си даде автогол. Се докажа дека Мијалков воопшто не прислушувал, а дека Заев материјалите ги добил од странски центри. Заканувајќи се со “бомби“, претседателот од Бихаќка создаде ...

Груeвски: Вистината ќе ја слушнат сите – за се ќе одговорам пред Судот

Press24 - 16.02.2015

„Ќе одговорам на сите прашања во судската постапка која ќе биде јавна и транспарентна и за домашната и меѓународната јавност и ве повикувам да го следите случајот и да ги гледате доказите, да ги препознаете шпекулациите“.