TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Туск: ЕУ ги елиминира сите „илузии“ за соработка со САД

Глас на Америка - 16.05.2018

ЕУ треба да му биде благодарна на Трамп. Благодарение на него, се ослободивме од сите илузии Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во вторникот го нападна американскиот претседател Доналд Трамп, велејќи дека Европската унија „треба да биде ...

Туск: Благодарeние на Трамп, Европа се ослободи од сите илузии

Макфакс - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск му се заблагодари на американскиот претседател Доналд Трамп, додавајќи дека Трамп ја ослободил Европа од сите илузии во врска со трговскиот договор и повлекувањето од нуклеарниот договор со Иран.

Туск: Му благодарам на Трамп, ја ослободи Европа од сите илузии

Алсат-М - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, рече дека американскиот претседател Доналд Трамп “ја ослободил Европа од сите илузии” во врска со трговските спорови и повлекувањето од Иранскиот нуклеарен договор.

Туск: Му благодариме на Трамп, ја ослободи Европа од сите илузии

Канал5 - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска изјави дека американскиот претседател Доналд Трамп ја “ослободил Европа од сите илузии“ во врска со трговскиот спор и повлекувањето од договорот за нуклеарната програма со Иран.

Со пријатели како Трамп, не ти требаат непријатели, кажа Доналд Туск на самитот на ЕУ во Софија

Сакам да кажам - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди на каприциозните акции на Доналд Трамп, додека лидерите на Европската Унија се подготвуваат да дискутираат како да реагираат по излегувањето на САД од иранскиот нуклеарен договор и на ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Курир - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас - Туск во пресрет на Самитот во Софија

Канал5 - 15.05.2018

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас телефонски реазговарал со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск пред самитот во Софија. За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот ...

Туск: Благодарeние на Трамп, Европа се ослободи од сите илузии

Sky - 16.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, му се заблагодари на американскиот претседател, Доналд Трамп, додавајќи дека Трамп ја ослободил Европа од сите илузии во врска со трговскиот договор и повлекувањето од нуклеарниот договор со Иран.

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

А1 On - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

А1 On - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Нова ТВ - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

ЕУ ќе нѐ „распушти“ до 10 јуни?!

+инфо - 15.05.2018

ЕУ не очекува спорот да се реши неделава, но би сакала Македонија и Грција да дојдат до компромис на почетокот на јуни. Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на ...

Туск: Со пријател како Трамп не ви требаат непријатели

+инфо - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Локално - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск и Ципрас денеска во Брисел ќе разговараат за спорот со името

Фокус - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Стандард - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

+инфо - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск со Ципрас ќе разговара за спорот за името

Стандард - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Локално - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас- Туск во пресрет на Самитот во Софија

Курир - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Република - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Н.Македонија - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нуклеарна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Слободен Печат - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

CivilMedia - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Слободен Печат - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас – Туск во пресрет на Самитот во Софија

Либертас - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Сител - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Либертас - 16.05.2018

Со трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Ципрас разговарал со Туск за проблемите кои Грција ги има со соседите

Фокус - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Слободен Печат - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск: Му благодараме на Трамп што ја ослободи Европа од сите илузии

Вечер - 16.05.2018

Во трговскиот спор околу царините за челикот и алуминиумот и со повлекувањето на САД од Договорот за иранската нукеларна програма, американскиот претседател Доналд Трамп „ја ослободи Европа од сите илузии“, изјави денеска во Софија првиот човек на ...

Телефонски разговор Ципрас - Туск во пресрет на Самитот во Софија

Сител - 15.05.2018

За разликите што Грција ги има со соседите и напорите за изнаоѓање решение, како и за подготовките за претстојниот Самит на ЕУ- Западен Балкан, станало збор во телефонскиот разговор на премиерот на Грција, Алексис Ципрас со претседателот на ...

Туск телефонски ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Курир - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладне телефонски ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Канал5 - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Локално - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер АлексисЦипрас околу подготовката на Самитот во Софија. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во преговорите, информираат високи ...

Туск денеска во Брисел ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Независен - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...

Туск телефонски ќе разговора со Ципрас за спорот за името

Либертас - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладне телефонски ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел.

Туск на средба со Ципрас во Брисел

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск денеска во Брисел ќе се сретне со грчкиот премиер Алексис Ципрас со кој ќе разговара околу подготовката на самитот во Софија. Во фокусот на разговорите ќе биде спорот за името и напредокот во ...

Туск и Ципрас ќе се сретнат за спорот за името

Телма - 15.05.2018

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, попладнево ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас околу подготовката на Самитот во Софија, јави дописникот на МИА од Брисел. Туск и Ципрас ќе разговараат за спорот со името и напредокот во ...