TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Пуштете нè да дишеме“: Французите им се придружија на Американците (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 03.06.2020

Неколку илјади луѓе што го осудуваат полициското насилство се собраа вчера пред судот во Париз, јави агенцијата Франс прес. Протестот се одржа и покрај забраната за собири, воведена поради пандемијата.

Полициски час во Њујорк до недела, судири низ САД, се бара да интервенира војската (ВИДЕО)

МКД - 03.06.2020

Полицискиот час воведен во понеделникот во Њујорк по насилните демонстрации и грабежи ќе остане во сила до недела, 7 јуни, изјави вчера градоначалникот Бил де Бласио. Полицискиот час, кој првично беше воведен од 23 часот, вчера почна во 20 часот и ...

Oгнот од САД се распламти и во Франција: Нереди и протести на илјадници луѓе во Париз

ММС - 03.06.2020

Големи нереди имаше синоќа пред новата зграда на Палатата на правдата во Париз. Повеќе од 20.000 луѓе претходно се собраа на мирни демонстрации за поддршка на семејството на Адам Траоре (24), црнец кој страдаше во гратче северно од Париз пред четири ...

Тајсон му влегол на Трамп во клинч

Спортманија - 03.06.2020

Причината не е политиката, туку љубомора Мајк Тајсон во излив на бес и љубомора му влегол на Доналд Трамп во клинч, уште во времето кога актуелниот претседател му беше промотор и му ја финансираше борбата против Мајкл Спинкс.

Нереди во Париз поради убиениот Афроамериканец во 2016-та година: Полицијата употреби солзавец

Точка - 03.06.2020

Француската полиција употреби солзавец со цел да ги растера демонстрантите кои се собраа за да ја одбележат годишнината од убиството на Афроамериканецот од страна на полицијата. Французинот Адам Траоре во 2016-та година беше убиен во полициска ...

Гореше и Париз: Масовни изливи на незадоволство и бес на француските улици поради убиството на Флојд (видео)

Локално - 03.06.2020

Француската жандармерија употребила солзавец за да ги растера демонстрантите од улиците на Париз, кои запалиле контејнери во знак на протест против расната неправда, полициска бруталност и насилната смрт на Американецот Џорџ Флојд во Минеаполис.

Трамп го засилува притисокот врз гувернерите за сузбивање на немирите со Националната гарда

ТВ21 - 03.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го засили притисокот врз гувернерите да го задушат насилството на протестите што избувна заради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, барајќи од Њујорк да ја мобилизира Националната гарда за да ги запре ...

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле

Р.С.Европа - 03.06.2020

Демократскиот кандидат за претседател на САД Џозеф Бајден го обвини претседателот Доналд Трамп дека ја претворил земјата „во бојно поле“ и вети дека ќе стори сé за да „ги залечи расистичките рани“ доколку победи на изборите закажани за ноември.

Американска ѕвезда на Њукасл: САД е несигурно место за млади со црна боја на кожата!

Sport 1 - 03.06.2020

Америка во моментов освен што се бори со пандемијата со коронавирус која најсилно ја погоди оваа земја (над 100 илјади мртви и скоро два милиони заразени), во моментов е во фокусот поради жестоките и насилни протести откако полицаец го уби ...

Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Сител - 03.06.2020

Американската сојузна држава Минесота поднесе тужба за кршење на граѓанските права против полицијата во Минеаполис за смртта на Џорџ Флојд, кој го загуби животот при интервенција на припадник на полицијата, објави гувернерот на таа држава, Тим Волц.

Тајсон влетал во канцеларијата и го нападнал Трамп: Ја еб*ш ли мојата жена!?

Спортски - 03.06.2020

Aктуелниот американски претседател Доналд Трамп во една прилика имал непријатна средба со славниот Мајк Тајсон. Ајрон Мајк имал жесток напад на љубомора и сметал дека жената го изневерува, за таа сцена Том О’Брајан пишува во книгата „Нацијата на ...

Каква е судбината на ќерката на убиениот Џорџ Флојд: Говорот на нејзината мајка остави многумина во солзи (видео)

Локално - 03.06.2020

Рокси Вашингтон и покојниот Џорџ, кој загина по бруталното апсење на полицијата, имаат шестгодишна ќерка. Нејзината мајка заедно со неа зборуваа емотивно на прес-конференција. „На крајот на денот, сите се враќаат во своите семејства.

Што знаеме за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд? Сомнителен случај, 18 претставки против него…

Локално - 03.06.2020

Дерек Човин бил член на полицијата во Минеаполис повеќе од 18 години, а пред 8 дена го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд. Против него е покренато обвинение за убиство, а цела Америка бара правда.

Уште една ноќ немири во Америка: Белата куќа под опсада, Пентагон распореди војници, повредени неколку полицајци

Точка - 03.06.2020

Продолжуваат протестите против полициската бруталност и системскиот расизам во САД после убиството на Џорџ Флојд од полицаец при апсење во Минеаполис, а градовите се подготвуваат за потенцијални нови немири после новите закани на Трамп.

Анкета: Повеќето американски граѓани ги поддржуваат протестите во САД

Опсервер - 03.06.2020

Њујорк, 3 јуни 2020 () – Повеќето американски граѓани ги поддржуваат протестите низ целата земја по повод убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и се спротивставуваат на одговорот на американскиот претседател Доналд Трамп на протестите, се ...

По убиството на Џорџ Флојд, Рајан и Блејк донираa 200.000 долари на здружение за човекови права

Макфакс - 03.06.2020

Рајан Рејнолдс и Блејк Лавли негодуваа по информациите дека Џорџ Флојд бил брутално убиен во Минеаполис од полициски службеник. Славната двојка реши да даде свој придонес во борбата за подигнување на свеста против расната дискриминација, па затоа ...

Минесота ја тужи полицијата поради смртта на Џорџ Флојд

Press24 - 02.06.2020

Американската сојузна држава Минесота поднеше тужба за кршење на човековите права против полицијата на Минеаполис поради смртта на Џорџ Флојд кој животот го загуби за време на интервенција на полициски службеници, објави гувернерот на таа држава.

Бајден го обвини Трамп дека ги претворил САД во бојно поле

Канал5 - 02.06.2020

Демократскиот кандидат за Белата куќа, Џо Бајден го обвини Доналд Трамп дека ги претворил САД во бојно поле, ветувајќи дека доколку победи на изборите во ноември, тој ќе стори сé за да ги „излечи расните рани“.

САД и Џорџ Флојд: Зошто некои протести прераснаа во насилство?

Press24 - 02.06.2020

Зошто мирните протести против полициското насилство во Соединетите Американски Држави ескалираа во улични нереди? Во голем број градови во САД е воведен полициски час откако немирите и протестите се раширија ширум земјата поради смртта на Џорџ Флојд ...

Остри осуди за состојбата во САД од ЕУ и Германија

Deutsche Welle - 02.06.2020

Европа е „шокирана и згрозена“ од убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицаец во САД. ЕУ смета дека тоа е резултат на злоупотреба на моќта. Мас ги смета протестите за легитимни.

Руси и Италијанци на „свој начин“ ги бранеа локалите против демонстрантите во САД

А1 On - 02.06.2020

Немирите кои започнаа поради убиството на Џорџ Флојд во САД за многу кратко време се претворија во масовни грабежи и вандализам, па затоа во повеќе од 20 градови е прогласен полициски час, а на улиците ширум земјата излезе и Националната гарда.

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен Печат - 02.06.2020

Враќањето на поранешниот шампион во тешка категорија, Мајк Тајсон, во рингот и тоа на 53-годишна возраст е тема број еден во боксот. „Железниот“ Мајк веќе интензивно се подготвува за враќањето во рингот, и веќе објави неколку видеа на кои се гледа ...

Пелоси и Шумер го критикуваа Трамп

Р.С.Европа - 02.06.2020

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси и лидерот на демократското малцинство во Сенатот, Чак Шумер го нарекоа претседателот Доналд Трамп „кукавица, слаб и опасен“, поради неговиот став кон масовните протести во земјата ...

Хаос во САД: Повредени пет полицајци, нападната полициска станица, нереди насекаде (ВИДЕО)

Слободен Печат - 02.06.2020

Резултатите на приватната и независна обдукција покажаа дека Флојд почина поради гушење предизвикано од постојан притисок. Најмалку пет американски полицајци се ранети во пукање во насилните протести поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во ...

ФИФА ќе дозволува протести за Џорџ Флојд

TopSport - 02.06.2020

Светската куќа на фудбалот, ФИФА, се приклучи на спортските лиги, тимовите и спортистите од целиот свет кои се придружија на протестите по смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, најавувајќи дека протестите кои фудбалерите ги прават на терените ќе бидат ...

И фудбалерите на Челси на колена – Поддршка за протестите против полициската бруталност во САД

Екипа - 02.06.2020

Фудбалерите на англискиот премиерлигаш Челси им се придружија на колегите од Ливерпул и клекнаа на колена во знак на поддршка против полициската бруталност во Соединетите Американски Држави и загубениот живот на Џорџ Флојд.

Шефот на германската дипломaтија ги поддржа протестите во САД

Макфакс - 02.06.2020

Германскиот министер за надворешни работи ХАјко Мас ги поддржа протестите во САД поради убиството на Афроамериканецот за време на брутално полициско приведување и поради поширок проблем на системскиот расизам.

Ескалираат протестите во САД, Трамп се закани со војската

Телма - 02.06.2020

Искрешни излози, ограбени продавници, пукотници, гумени куршуми, солзавец, молотови коктели. Седми ден по ред беснеат протестите во 75 американски градови. Најмалку пет луѓе загинаа, а се уште не се знае колку луѓе, меѓу нив и полицајци се повредени.

Џорџ Клуни ги повикува Американците да го симнат Трамп од власт

+инфо - 02.06.2020

Не ни се потребни лидери кои поддржуваат омраза и насилство. Во оваа земја постои само еден начин за трајни промени, а тоа е гласањето на избори - рекол Клуни. Холивудскиот актер Џорџ Клуни ги повика граѓаните на САД да го симнат Доналд Трамп од ...

ФИФА повика на здрав разум при санкционирањето на фудбалери кои бараат правда за Џорџ Флојд

Кајгана - 02.06.2020

Откако фудбалер во Унгарија доби опомена, а Германската фудбалска асоцијација отвори истрага, светската куќа на фудбалот повика на здрав разум при санкционирањето играчи кои даваат поддршка на протестите во САД.

Џорџ Клуни ги повика Американците да го симнат Трамп од власт

Репортер - 02.06.2020

Холивудскиот глумец Џорџ Клуни ги повика граѓаните во САД да го сменат Доналд Трамп од фунцкијата претседател на следните избори. Тој ја повика американската јавност итно да реагира против расната пандемија во САД, осврнувајќи се на случајот со ...

Состојбата во САД и денеска остана тензична

Алсат-М - 02.06.2020

Една недела по смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во повеќе од 70 различни градови, продолжија насилните судири меѓу илјадници граѓани и силите на редот. Насилни судири избувнаа и пред Белата куќа меѓу американската војска и полицијата од една и ...

Трамп: Многу уапсени, одлично завршена работа

Макфакс - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп ја пофали примената на сила, која што синоќа полицијата ја применила врз демонстрантите. Трамп се огласи на Твитер, каде изнесе податоци дека во Вашингтон синоќа немало проблеми.

Говор на братот на убиениот Џорџ Флојд: „Зошто дивеете?

24 Вести - 02.06.2020

Погребот на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата минатата недела, ќе биде на 9 јуни во Хјустон, во сојузната држава Тексас. Најдобриот светски боксер Флојд Мејведер најави дека ќе го плати погребот на Флојд.

Фото: Ликот на Џорџ Флојд на ѕидовите во разурнатиот Идлиб

Канал5 - 02.06.2020

Ликот на афроамериканецот Џорџ Флојд, кој смртно настрада од последици на полициско насилство, исцртан е на ѕидовите на разурнатиот сириски град Идлиб. Сирискиот уметник Азиз Есмер од Идлиб познат е по своите дела на ѕидовите од куќите во Идлиб кои ...

Трамп се закани дека ќе ја употреби војската за да ги задуши протестите

Канал5 - 02.06.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ја употреби армијата за да стави крај на немирите кои веќе една недела се шират низ Соединетите држави, поради смртта на Џорџ Флојд во полициски притвор.

Џорџ Клуни повикува на отповик на Трамп: Расизмот е нашата пандемија, и нема да се излечиме уште 400 години

Точка - 02.06.2020

Клуни ги повикал граѓаните да го урнат Доналд Трамп на следните претседателски избори. Холивудскиот актер Џорџ Клуни ја повикал американската јавност итно да реагира против "расната пандемија" во САД, зборувајќи за случајот со убиениот ...

Мајкл Џордан јасно и гласно ги поддржа протестите и им се закани на властите

Спортманија - 02.06.2020

Најдобриот кошаркар вели дека е доста. Легендарниот Мајкл Џордан застана зад демонстрантите кои веќе неколку дена прават нереди во десетици градови во САД. Демонстрациите започнаа како револт поради смртта на црномурниот Џорџ Флојд, кој буквално ...

Сиријците му оддале почит на Џорџ Флојд: Се појавил мурал на ѕидините на Идлиб, а еве која порака ја пратил уметникот

Точка - 02.06.2020

Ликот на Американецот Џорџ Флојд, кој настрадал од последиците на полициското насилство, бил исцртан на ѕидовите на разурнатиот сириски град Идлиб. Сирискиот уметник Азиз Есмер од Идлиб е познат по своите дела на ѕидовите и куќите во Идлиб, кои биле ...

ФИФА ги брани фудбалерите кои изразија политички пораки за Џорџ Флојд

Sport 1 - 02.06.2020

Голем број на фудбалери изминатите неколку денови во Бундеслигата при прославата на погодоците искажаа политички пораки, односно протестираа поради убиството на афро американецот Џорџ Флојд во Минеаполис, САД од полицијата.

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

Слободен Печат - 02.06.2020

Германскиот шеф на дипломатијата реагираше и за нападот на новинар на Дојче Веле на протестите во САД. Мирните демонстрации во САД против „шокантната” смрт на Џорџ Флојд за време на полициското апсење се „повеќе од легитимни”, рече германскиот ...

Теренс Флојд: Многу нѐ има, да ги победиме на мирен начин! Гласајте, едуцирајте се (ВИДЕО)

Frontline - 02.06.2020

Во инспиративното обраќање на Теренс Флојд, тој ги повика учесниците во протестите на поинаков начин да го искажат своето незадоволство, како што вели тој, со гласање на сите избори, со образование, вели „така ќе ги победиме затоа што нѐ има многу!“ ...

Моментот кога Тајсон за малку ќе го нокаутирал Доналд Трамп

TopSport - 02.06.2020

Околу вечниот фаворит на боксерските фанови, Мајк Тајсон, има безброј приказни, од кои можеби најинтересната е кога влетал во канцеларијата на сегашниот американски претседател, а тогаш „само“ бизнисмен и го прашал: „Дали ми ја е.еш жената?“.

Црн вторник: Што значат црните фотографии објавени на Instagram?

Кајгана - 02.06.2020

Многу славни личности објавија една иста црна фотографија. Смртта на Џорџ Флојд го потресе светот поради полициската бруталност во САД. Флојд почина од задушување додека беше апсен од полицаец.

На Инстаграм „Црн вторник“ поради Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд и масовните протести што започнаа поради истото, ги поттикнаа корисниците на социјалните мрежи да реагираат и да го прогласат денешнот ден за „Црн вторник“, пренесе РТВ.

Ѕвездата од серијата „Пријатели“ уапсена за време на протестот поради убиството на Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

Актерот Кол Спроуз, познат како Бен, синот на Рос во култната серија „Пријатели“ им се обрати на своите следбеници на Инстаграм и објави дека е уапсен, пренесува „Телеграф“. Кол беше уапсен на протестите поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, ...

Мејведер ќе го плати погребот на Џорџ Флојд (ФОТО/ВИДЕО)

IPON - 02.06.2020

Флојд Мејведер понуди да ги плати сите погребни трошоци за Џорџ Флојд, кој беше убиен од полицијата во Минеаполис. Немири и протести избувнаа низ САД по убиството на невооружениот Афроамериканец, како и мирни демонстрации против полициската ...

Трамп со Библија пред изгорената црква Свети Јован: Америка на нозе по смртта на Џорџ Флојд

Локално - 02.06.2020

САД се на нозе. Насилни протести избија во неколку американски градови по смртта на Џорџ Флојд, а демонстрациите беа проследени со жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите. Протестите се претворија во обичен вандализам во некои делови, а ...

(ВИДЕО) Братот на Флојд со порака: Со дивеењето нема ништо да постигнете

Бриф - 02.06.2020

Теренс Флојд, братот на починатиот афроамериканец Џорџ Флојд, одржа говор за сите оние што прават штета за време на протестите во Соединетите држави. -Ако јас ништо не уништувам или кршам, не знам зошто Вие го правите тоа? Така нема де се врати брат ...