TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Силјановска од Велес: По победата на 21 април ќе се отвори пат за предвремени парламентарни избори

Курир - 14.04.2019

Се ближи денот кога ние мислиме дека ќе блесне слободата, не само во Велес, туку низ сета Македонија, зошто нашата победа ќе значи пораз на нивните немакедонски, ненационални и антимакедонски политики, ако воопшто тоа може да се нарече политика, ова ...

Силјановска до ракометарите: Стискаме палци, веруваме во победа

Република - 14.04.2019

Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова со поддршка до македонските ракометари кои вечерва играат квалификационен меч за пласман на Европско првенство. Поздрав од Велес за ракометната репрезентација на Македонија! Стискаме палци и ...

Силјановска: Дали е Македонија слободна ако е иредентизам да ја пеете химната?

Република - 14.04.2019

запраша претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг во Велес. ...

Силјановска порачува дека време е за промени, Мицкоски повика на масовен одзив на изборите

ТВ21 - 14.04.2019

Веќе неколку месеци одиме по Македонија и си го запознаваме народот. За жал јас и не знаев колку прекрасен народ има во оваа земја. Не сум јас хероината, вие сте хероите вие сте Македонија.

Силјановска: Груевски избега затоа што е Индијана Џонс или заради неспособоста на системот?

Магазин - 14.04.2019

Зборуваме за слаба држава, држава која е пропадната, која дозволи Груиевски да излезе од неа како Индијана Џонс-вели професорката и кандидат на ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова во неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Силјановска: Оваа окупирана држава мора да се трансформира, времето на трансформацијата доаѓа

Република - 14.04.2019

, потенцираше претседателскиот кандидат поддржан од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Блокиран град, нервозни граѓани, партиите не се откажуваат од автобус-митинзите

А1 On - 14.04.2019

Два дена Скопје е буквално под блокада. Во желба да покажат масовност, голема поддршка и да го мотивираат членството и симпатизерите, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, партиите кои застанаа зад Пендаровски и Сиљановска-Давкова, ја запалија партиската машинерија и ...

Најумните, најспособните и најпотребните за Македонија си заминуваат во еден правец

Република - 14.04.2019

, истакна претседателскиот кандидат, Гордана Силјановска Давкова на денешниот митинг во Свети Николе. ...

Мицковски и Сиљановски не отишле на митинг во Чашка и Лозово

Локално - 14.04.2019

Изгледа Силјановска и Мицкоски денеска покажаа и дека бегаат од граѓаните, се коментира по социјалните мрежи и медиумите. Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан ...

Силјаноска: Во детството, со Топурковски бевме прваци во ролерки

Независен - 14.04.2019

Кандидатката за претседателка на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјаноска Давкова присетувајќи се на деновите од младоста сподели интересни детали во емисијата “Еден на еден”. – Бев првак во трка на ролерки.

Силјановска и Мицкоски денеска покажаа дека бегаат од граѓаните

iPortal - 14.04.2019

Кандидатот за претседател на државата Гордана Силјановска Давкова, денеска заедно со претседателот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски, требаше да оддржат митинг во општина Лозово. Иако митингот беше закажан за во 16.30 часот тој сепак се одложи ...

20 тина членови чекале – Силјановска не дошла на закажаниот митинг во Лозово и Чашка

Centar - 14.04.2019

20-тина членови во Лозово во 16 часот и 30 минути се собрале на закажаното место за митингот на кандидатката на ВМРО ДПМНЕ, но Силјановска не се појавила. Засега е непознато зошто Силјановска не се појавила на закажаната средба со граѓаните на Чашка.

Од што стравуваат тројцата претседателски кандидати?!

Вечер - 14.04.2019

Предизборната кампања од денеска влегува во последната третина, а пораките се исти, главно насочени за исполнување на цензусот. Од она што досега можеше да го слушнат граѓаните од митинзите, освен предизборните ветувања, не изостануваат ни повиците ...

Централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ со далеку поголема гледаност од оној на СДСМ на Јутјуб

Република - 14.04.2019

ВМРО-ДПМНЕ и кандидатот за претседател поддржан од партијата, Гордана Силјановска Давкова, вчера го одржаа централниот митинг во Скопје пред Владата на Република Македонија каде одзивот беше масовен.

Народот сплотен: Моќно видео од митингот на ВМРО-ДПМНЕ

Курир - 14.04.2019

Вчера ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија го направи досега најбројниот митинг, а доказ за тоа е масовноста која ја покажува видеото објавено на нивниот Јутјуб ...

СДСМ доживеа фијаско, најслаб митинг во историјата (ФОТО+ВИДЕО)

Курир - 14.04.2019

Катастрофална посетеност на централниот митинг на владејачката партија СДСМ за претседателските ...

Моќно видео од митингот на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија е разбудена

Нетпрес - 14.04.2019

Вчера ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија го направи досега најбројниот митинг, а доказ за тоа е масовноста која ја покажува видеото објавено на нивниот Јутјуб канал. Македонија е разбудена.

(ВИДЕО)Нов лапсус на Силјановска споделуваат твитерџиите

ММС - 14.04.2019

На синоќешниот митинг пред Владата, кандидатката на ВМРО ДПМНЕ за претседател на државата, Гордана Силјановска Давкова го згреши датумот на изборите. Наместо на 21-ви април, Силјановска ги повика присутните на гласање на 21 септември.

(ФОТО+ВИДЕО) СДСМ доживеа фијаско, најслаб митинг во историјата

Нетпрес - 14.04.2019

СДСМ доживеа фијаско, најслаб митинг во историјата. Катастрофална посетеност на централниот митинг на владејачката партија СДСМ за претседателските избори. Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови ...

Силјановска:Дали Груевски беше Индијана Џонс кога избега од Македонија?

AKO - 14.04.2019

Претседателкиот кандидат Гордана Сиљановска – Давкова прашана како лично гледа на бегството на Никола Груевски од Македонија, вели: „Лично не можам воопшто ни да кажам како гледам, како на нешто што укажува на неспособноста на правниот и на ...

Не ги прифаќајте лагите, со оваа власт работа има само за фирмите блиски до нив

Република - 14.04.2019

Пред Владата на Република Македонија, вчера ВМРО – ДПМНЕ и кандидатот за претседател Гордана Силјановска Давкова одржаа централен митинг на кој лидерот на партијата, Христијан Мицкоски на присутните им се обрати со моќен и впечатлив говор.

Силјановска: Прекрасниот човек Дурловски на своја кожа ја почувствува oдмaздaтa

365 - 14.04.2019

„Славеа минатиот јуни почеток на преговори. Нè уверуваа дека само Преспанскиот договор в раце и ние ги почнуваме преговорите за ЕУ. Ама до тоа нема да дојде, не зошто ние не сакаме, напротив, затоа што тие не знаат како.

(ВИДЕО ВО ЖИВО) СКОПЈЕ И ДЕНЕС БЛОКИРАНО: Митингува СДСМ

Фактор - 14.04.2019

Во 14 часот е терминот во кој владеачката коалиција го закажа митингот. Во видеото подолу може да го следите во живо централниот митинг од Скопје. Според најавите митингот ќе стартува со граѓански марш кој ќе започне од пред зградата на Црвениот ...

Уште еден лапсус на Силјановска (ВИДЕО)

365 - 14.04.2019

Професорката Гордана Силјановска-Давкова нема среќа со лапсусите. Вчера, на митингот во Скопје, несвесно повика на гласање, но на погрешен датум. Наместо на 21 април, ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Заборавено достоинство

Либертас - 14.04.2019

Сите оние што макар бегло и површно ја следат политичката реторика на претседателскиот кандидат на опозицијата Г. Силјановска, без тешкотии ќе забелажат една упадлива, брза еволуција од почетен, ултрарадикализам кон умерен, благ и толерантен ...

Пендаровски во Скопје, Силјановска во Велес и Свети Николе, Река во Желино

Сител - 14.04.2019

Кампањата за шестите претседателски избори денеска продолжува со претставување на програмите на тројцата кандидати. Кандидатот за претседател од СДСМ и Коалицијата Стево Пендаровски вечер ќе одржи централен митинг Скопје кој ќе се одржи пред ...

УТРИНСКИ ФОКУС: Митинзи и повици за масовна излезеност на изборите-нова авионска несреќа

Фактор - 14.04.2019

Ова неделно утро во главни настани се пораките кои претседателските кандидати ги испратија од митинзите. Во главниот град синоќа митингуваше опозициската ВМРО ДПМНЕ додека денеска во Скопје ќе има митинг владеачката партија СДСМ и кандидатот на ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ доживеа фијаско на вчерашниот митинг!

Магазин - 14.04.2019

Вчера се одржа централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ, во Скопје каде обрати лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за претседател Гордана Силјановска. Митингот беше проценет како најмасовен граѓански собир на ВМРО ДПМНЕ до сега! Со паролата ...

Твитер „зовре“ за новиот гаф на Силјановска: „Ако може Бранко на 15, зошто не би можела Гога на 21 септември“

еМагазин - 14.04.2019

Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика новиот лапсус на кандидатката за претседател Гордана Силјановска Давкова која вчера на централниот митинг во Скопје во еден наврат го утна датумот и ги повика граѓаните да гласаат на 21 септември.

Силјановска: Време е за промени!

Глас на Америка - 13.04.2019

Вето кога е потребно, често обраќање пред пратениците, штитење на интересите на државата, одговорен Усатвен суд и владеење на право се само дел од ветувањата на претседателскиот кандидат на опозицијата Гордана Силјановска - Давкова кои денеска ги ...

Од митингот на Сиљановска во Скопје

МКД - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Силјановска ги повика вмровците на масовна излезност за да не се бира претседателот во собрание

Сакам да кажам - 13.04.2019

Пред Владата во Скопје вечерва се одржа централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ од изборната кампања за претседателските избори. Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова повика на масовна излезност на изборите на 21 април и 5 мај, бидејќи, ...

Силјановска: Македонија има прекрасно име, не ѝ треба придавка

Н.Македонија - 13.04.2019

Восхитена сум од глетката и инспирирана, неверојатна инспирација сте. Веќе неколку месеци одиме во Македонија и си го запознаваме народот, за жал јас не ни знаев колку прекрасен народ има во оваа земја.

Силјановска: Ако немаме 40 отсто излезност, ќе направат претседателот да се бира во Собранието

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата ги повика граѓаните на масовна излезност на изборите. -Доаѓа денот кога на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде не за ...

Изборен фолклор, песни, поезија и по некоја шега на митинзите

Телма - 13.04.2019

Една вечер од изминатава недела, звуците на „Странци во ноќта“ одекнаа и во Тетово. Песната ја запеа лидерот на СДСМ, Заев, по асоцијацијата што во него ја разбудија политичките опоненти Мицкоски и Силјаноска. Македонија не вложува во својата иднина.

Силјановска пред Влада: Дојде време да покажаме дека фактот што ние жените работиме три пати повеќе од мажите, не ...

Фокус - 13.04.2019

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот митинг пред Владата порача дека на татковината и треба жена за претседател. -Македонија има убаво име, во женски род и не и треба придавка.

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ за Сиљановска

МКД - 13.04.2019

Вечерва официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател на државата Гордана Сиљановска-Давкова почна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски.

Дождот предвреме ги растера поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ (ФОТО)

+инфо - 13.04.2019

Дождот кој почна да паѓа за време на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ и Гордана Силјановска Давкова пред Владата во Скопје, предвреме ги растера партиските членови и поддржувачите на претседателската кандидатка. – Нема да ве задржувам уште долго.

Силјановска: Ова е фантастична шанса за прекрасните македонски мажи

+инфо - 13.04.2019

Единствената промена која ја направија е промената на името, најболната промена. Македонија е прекрасно име, во женски род е, не и треба придавка. Пред вас стои токму жена, затоа што на Македонија и треба жена.

Дурловски ја испеа химната на митингот на ВМРО-ДПМНЕ пред Влада

Фокус - 13.04.2019

Официјалниот дел на митингот на ВМРО-ДПМНЕ и нивната претседателска кандидатка Гордана Силјановска Давкова започна со химната на Македонија, која ја изведе оперскиот пејач Игор Дурловски. Митингот се одржува пред Владата, а има граѓаните од сите ...

Ја гледам Македонија како земја на среќни граѓани, на деца кои растат безгрижни, земја на спортски успеси

Република - 13.04.2019

На сите вас ќе го кажам сонот на мојата генерација – изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ на централниот митинг што вечерва се оддржува во Скопје. На собирот кој е дел од кампањата за претседателските избори закажани за 21 април, на кои ВМРО-ДПМНЕ застана ...

Силјановска го помеша датумот на изборите: Треба да се излезе на 21 септември

+инфо - 13.04.2019

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на централниот митинг пред Владата во Скопје, направи нов гаф. Во неколку наврати таа ги повика граѓаните да гласаат за неа на 21 април, но во еден наврат таа го помеша датумот ...

Силјановска: На кутиите се добива битката, гаранцијата за фер и демократски избори ќе биде поголема ако вие како река ...

Курир - 13.04.2019

Тука сме собрани за да им порачаме дека на денот на гласањето на гласачките кутии ќе го чујат народниот глас, а тој ќе биде НЕ за нив ДА за нас. Не посочуваат како чудо од земја за корупција и криминал, срамна констататација, каде што има корупција ...

Фото: Ѓубре и хаос, што остана на улиците по митингот на ВМРО ДПМНЕ?

Centar - 13.04.2019

По вечерашниот митинг на ВМРО ДПМНЕ во Скопје беше видливо многу ѓубре и неред на Илинденска. Во тек е акција на комуналното претпријатије на Град Скопје за целосно расчистување на хаосот што го остави ВМРО ...

40.000 вработени во администрација, а што прават?

Република - 13.04.2019

Професорката Гордана Силјановска Давкова на вечерашниот централен митинг пред Владата во Скопје, се осврна на најавите од власта дека ќе требало да ангажираат огромен човечки потенцијал, експертски, за да може да се подготвиме за првите поглавија ...

ВМРО-ДПМНЕ испиша историја, го направи досега најбројниот митинг пред Владата (ФОТО ГАЛЕРИЈА)

Курир - 13.04.2019

Вечерва ВМРО-ДПМНЕ пред Владата на Република Македонија го направи досега најбројниот митинг, а доказ за тоа е масовноста која ја покажуваат фотографиите. Граѓаните револтирани и разочарани од лошата политика на Зоран Заев како и кандидатот за ...

НЕ ГО СКРШИЈА: Од грлото на Дурловски ечеше пред Владата „Денес над Македонија се раѓа“ (ВИДЕО)

Курир - 13.04.2019

Игор Дурловски, оперскиот пејач со светско реноме вечерва на митингот на ВМРО-ДПМНЕ со брдо емоции ја испеа македнската химна. Човекот кого власта на СДСМ го прогласуваше за терорист, денес покажа кој беше неговиот “грев“-пеењето на македонската ...

(ВИДЕО) „ДЕНЕС НАД МАКЕДОНИЈА СЕ РАЃА„- Дурловски со емотивна изведба која допре до срцето на секој Македонец!

Магазин - 13.04.2019

Момент на кој никој не може да остане рамнодушен на волшебниот глас на Игор Дурловски, кога ја запеа Македонската Химна на централниот митинг на ВМРО ДПМНЕ, кој се одржува вечерва во Скопје.

Дурловски ја отпеа државната химна на митингот на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 13.04.2019

Оперскиот пејач и поранешен директор на МОБ, Игор Дурловски, се појави на бината на митингот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ пред Владата и ја отпеаа државната химна. Откако заврши со пеењето тој само кратко порача: „Ќе живее Македонија“.

Силјановска-Давкова: Пратениците само гласаат – власта е во рацете на неколкумина

ТВ21 - 13.04.2019

„Пратениците само креваат рака за гласање и ги потврдуваат претходно донесените одлуки во Владата. Власта е во неколку раце“, рече вечерва Гордана Силјановска Давкова на централниот митинг во Скопје.