TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бајден го вади Путин од меѓународната изолација

Deutsche Welle - 17.06.2021

Џо Бајден мора да го остави зад себе менталитетот на Студена војна за ефективно да му се спротивстави на режимот на Путин кој изобилува со адути, смета Константин Егерт. Владимир Путин зрачеше со задоволство кога по трииполчасовната средба со Џо ...

Путин: Бајден е професионалец, медиумите даваат погрешна слика за него

Канал5

Трамп за средбата Бајден и Путин: На Русија ѝ дадовме многу простор, а не добивме ништо

Точка

Трамп за средбата меѓу Бајден и Путин: Ѝ дадовме многу простор на Русија, а не добивме ништо

Локално

Путин проговори за Бајден: Сликата која западните медиуми ја создаваат нема врска со реалноста

Точка

ВИДЕО | Андоновиќ: Меѓу Бајден и Путин нема доверба, туку само интерес, ставовите се различни, но барем да се роди желба двете страни да се разберат

Слободен Печат

Анализа на средбата Путин-Бајден: Возрасните повторно се на власт

Кајгана

Телма Канал5 Глас на Америка МКД Сител МКД Нова ТВ Глас на Америка

Членство во НАТО на Украина е „црвената линија“ за Русија

Р.С.Европа - 17.06.2021

Приклучувањето на Украина во НАТО ќе биде „црвената линија“ за Русија, соопшти денеска Кремљ, еден ден по средбата на американскиот претседател Џо Бајден со неговиот руски колега Владимир Путин во Женева.

Ниту Бајден, ниту Путин изгледаа дека имаат илузија за природата на нивниот однос, коментираат аналитичари во Европа

Глас на Америка - 17.06.2021

Ако требаше да се цени по односите меѓу американскиот и рускиот печат, тогаш двете држави имаат вистински проблем, анализираат европските медиуми ВАШИНГТОН — Претседателот на САД Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин останаа цивилни и ...

Русија очекува почеток на преговорите за контрола на вооружувањето

Канал5

Не се зборувало за размена на Навални со Руси во американските затвори

Локално

Путин: Вашингтон не треба да се грижи за руската милитаризација на Арктикот

МКД

Бајден и Путин ги пофалија разговорите, но несогласувањата остануваат

Мета

Бајден одговараше на новинарите, а потоа му поставија прашање заради кое сакаше да ја напушти прес-конференцијата

Слободен Печат

Бајден по состанокот со Путин: Јас сум за Америка, а не против Русија (ВИДЕО)

Канал5

Р.С.Европа Р.С.Европа 24 Вести Канал5 Канал5 Канал5 Денешен Канал5

Путин по самитот: Утврдивме точки каде може да има приближување, Бајден е професионалец

Локално - 17.06.2021

Рускиот претседател Владимир Путин рече дека на самитот со американскиот лидер во Женева се дефинирани клучни позиции во кои двете земји би можеле да се зближат. Постојат работи што се апсолутен приоритет и кои ги интересираат двете земји, рече ...

Самитот Бајден – Путин во Женева меѓу очекувањата и можностите

Н.Македонија

Самитот од гледна точка на Трамп: Русија е единствениот победник

Локално

Самитот Беше плоден и позитивен, кажаа Путин и Бајден, кој ѝ се закани на Русија со страшни последици ако Навални умре

Сакам да кажам

Бајден: Му кажав на Путин дека мојата агенда не е против Русија, туку е за Америка

Нова ТВ

Почна Самитот Бајден-Путин во Женева: Турканица меѓу новинарите и обезбедувањето на почетокот

360 степени

Бајден: Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи

Кајгана

360 степени Сител Вечер Прес Фокус 24 Вести MakPress Точка Lider

Бајден му дал на Путин „не пипај“ список

Оff.net - 17.06.2021

Проблемот со сајбер-напади САД за сега го решија со предавање на Путин на список на 16 круцијални инфраструктурни „ентитети“ кои не смеат никако да бидат допрени од сајбер-напад, под закана дека САД ќе возврати на свој начин.

Путин се изнервира на прашањето на новинарка од што се плаши (ВИДЕО)

Канал5 - 17.06.2021

Владимир Путин и Џо Бајден се состанаа вчера за прв пат откако Бајден стана претседател на САД. Средбата се одржа во Женева, со огромен медиумски интерес за тој историски состанок. Во еден момент, Путин станал видливо иритиран од новинарско прашање ...

(Видео) Новинарка го праша Путин зошто неговите противници се мртви или во затвор

24Инфо

ВИДЕО: Новинарка му постави незгодно прашање на Путин

Press24

Видео: Новинарка го праша Путин зошто неговите противници се мртви или во затвор

Точка

(Видео) Новинарка го праша Путин зошто неговите противници се мртви или во затвор

MTM

Фотографија на денот: Бајден и Путин - ниту пријатели ниту непријатели

Deutsche Welle - 17.06.2021

Почна со кратко ракување, потоа Бајден и Путин договорија разговори за контрола на вооружувањето, а во двете земји треба да се вратат и амбасадорите. Почеток на деескалација? По многу меѓусебни непријателски гестови и обвинувања, американскиот ...

Западни медиуми со оценка за состанокот Бајден-Путин: Одржан беше прагматичен состанок

Слободен Печат

ЗАВРШИ СРЕДБАТА МЕЃУ БАЈДЕН И ПУТИН: Прагматичен разговор, без пријателство

Денешен

Бајден и Путин: Прагматична средба без пријателство

Независен

Медиуми со оценка за состанокот Бајден-Путин: Одржан беше прагматичен состанок

Курир

Западни медиуми со оценка за состанокот Бајден-Путин: Одржан беше прагматичен состанок

Либертас

Западни медиуми со оценка за состанокот Бајден-Путин: Одржан беше прагматичен состанок

Опсервер

CivilMedia Zoom Нетпрес Вечер Прес MakPress

Трамп: Вашингтон не доби ништо, Москва издоминира!

Слободен Печат - 17.06.2021

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп смета дека Русија била таа која диминирала на вчерашниот состанок на претседателите Путин и Бајден. Трамп во изјава за Фокс Њуз изјави дека САД не добиле ништо на самитот и дека ја препуштиле улогата ...

Трамп за Бајден по состанокот во Женева: Беше брутален на начин каков што само тој може

Press24

Средба на која немало непријателство

Тера - 17.06.2021

Немаше непријателство за време на состанокот и разговорот беше прилично конструктивен, изјави рускиот претседател Владимир Путин по средбата со американскиот претседател Џо Бајден во Женева, пишува Радио Слободна Европа.

Бајден: Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи

Слободен Печат

Бајден: Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи

Опсервер

Бајден: Му реков и на Путин дека нашата политика не е против Русија, туку за американскиот народ

+инфо

Бајден: Американско-руските односи мора да бидат стабилни и предвидливи

24Инфо

Бајден: Му реков и на Путин дека нашата политика не е против Русија, туку за американскиот народ

Либертас

Бајден: Му реков и на Путин дека нашата политика не е против Русија, туку за американскиот народ

Мак. Весник

еМагазин

Путин по средбата со Бајден: Разговорите беа конструктивни

Слободен Печат - 16.06.2021

Рускиот претседател Владимир Путин денешните разговори со неговиот американски колега Џо Бајден ги оквалификува како „контруктивни”. Тој рече дека разговорите не биле непријателски, туку всушност биле прилично конструктивни, при што обете страни ...

Путин по средбата со Бајден: Разговорите беа прилично конструктивни

+инфо

Путин: Разговорите со Бајден беа конструктивни

ТВ21

Путин по средбата со Бајден: Разговорите беа конструктивни

Опсервер

Путин се огласи по средбата со Бајден- разговарале 2 часа: Тој значително се разликува од Трамп

Курир

Путин по средбата со Бајден: Разговорите беа конструктивни

Кајгана

Путин по средбата со Бајден: Разговорите не беа непријателски, туку конструктивни

Сител

24 Вести Фокус Либертас Lider 360 степени Zoom 24Инфо Нетпрес

Завршена првата рунда разговори Бајден – Путин

Р.С.Европа - 16.06.2021

Претседателите на САД и на Русија, Џозеф Бајден и Владимир Путин денеска ја завршија првата рунда разговори и го почнуваат првиот од двата пошироки состаноци со делегациите во Женева. Во првата рунда од состанокот, Бајден и Путин разговараа во ...

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

Слободен Печат

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

24Инфо

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

Република

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

Курир

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

Вечер Прес

Заврши првата рунда разговори Бајден-Путин

Опсервер

Zoom Либертас Нетпрес

Путин за Навални: Сакаше да биде уапсен (ВИДЕО)

МКД - 16.06.2021

„Ова лице знаеше да го крши законот во Русија и го повтори престапот“, кажа денес рускиот претседател Владимир Путин на прашањето за притворениот опозиционер Алексеј Навални. Путин побара непристрасно известување за случајот Навални и повтори дека ...

Путин за Навални: Сакаше да биде уапсен

+инфо

Путин за Навални: Сакаше да биде уапсен

Локално

Путин за Навални: Сакаше да биде уапсен

Слободен Печат

Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Н.Македонија - 16.06.2021

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ. Бајден на почетокот на конференцијата рече дека ова е долг ден ...

Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Centar

Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Press24

Путин: Бајден не ме покани на гости, а не го поканив ни јас

Точка - 16.06.2021

Рускиот претседател Владимир Путин на прес конференцијата по состанокот со американскиот колега, Џо Бајден меѓудругото рече дека Бајден не го поканил на гости, па поради тоа ни тој не го поканил да дојде во Русија.

Путин: Бајден не ме покани на гости, а не го поканив ни јас

Н.Македонија

Путин: Бајден не ме покани на гости, а не го поканив ни јас

Centar

Кремљ: Америка нема да биде отстранета од листата на непријателски земји

Локално - 16.06.2021

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека засега нема причина САД да бидат избришани од руската листа на непријателски земји. „Не, засега нема причина за тоа“, рече Песков, одговарајќи на новинарско прашање.

Песков: Денешниот самит нема да биде лесен, но ќе донесе напредок

Опсервер - 16.06.2021

– Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков, денеска изјави дека разговорите на Владимир Путин со американскиот претседател Џозеф Бајден „нема да бидат лесни“, но веројатно ќе донесат барем одреден напредок.

Песков: Денешниот самит нема да биде лесен, но ќе донесе напредок

Либертас

Песков: Денешниот самит нема да биде лесен, но ќе донесе напредок

MakPress