TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мицкоски ветуваше минимална плата од 18 илјади, СДСМ реализираше 22.500

Вести плус - 29.02.2024

Иако опозицијата се обидува својата економска политика да ја претстави како главен адут, сепак кога ќе се погледнат бројките станува јасно дека нивните прогнози и најави се далеку од реалноста.

Мицкоски се смееше на ветувањето од СДСМ за просечна плата од 34.000 денари до 2024, денес таа изнесува 40.000 денари

Либертас

Владата на СДСМ оствари значително подобри економски резултати од тоа што Мицкоски го ветуваше пред изборите во 2020

Нова ТВ

Пратениците изгласаа ново зголемување на платите - еве колку ќе земаат функционерите од идниот месец (ФОТО)

Press24

Со покачувањето на професорската плата Мицкоски сега може да си купи над 1100 буреци

Frontline

Kовачевски: Денес просечната плата е 650 евра, ветувањето го исполнивме и надминавме

Centar

Kовачевски: Денес просечната плата е 650 евра, ветувањето го исполнивме и надминавме

Вести плус

Вести плус Centar Нова ТВ Денешен Frontline Centar Centar Вести плус

Просечната плата во Црна Гора скокна на 819 евра

BiznisPRO - 29.02.2024

Просечната нето плата во Црна Гора во јануари изнесувала 819 евра. Ова е за 8,2 отсто повеќе во однос на истиот месец лани и за 0,6 отсто повеќе во однос на декември, соопшти денеска црногорската управа за статистика Монстат.

СЛОВЕНИЈА Е НА ВРВОТ: Македонија со најниска просечна плата во регионот

Фактор

Просечни плати во регионот: Највисока во Словенија, најниска во Македонија

Денар

Колкави се просечните плати во регионот?

Независен

Ковачевски: Со денешната плата може да се купат 270 четвртини добар бурек од Куманово

Press24 - 29.02.2024

Со денешната плата можат да се купат 100 четвртини бурек повеќе отколку со платата која што беше во времето на ВМРО-ДПМНЕ, рече во своето интервју за Сител вчера, лидерот на СДСМ и поранешен Премиер Димитар Ковачевски.

Ковачевски одговори на бурек-споредбата на Мицкоски: Во нивно време со минимална плата се купуваа 170 четвртини, а во наше 270

360 степени

ВО НИВНО ВРЕМЕ СО ПРОСЕЧНА ПЛАТА МОЖЕШЕ ДА СЕ КУПАТ 170, А СЕГА 270 ЧЕТВРТИНИ БУРЕК! Ковачевски му реплицира на Мицкоски со пресметка во буреци

+инфо

Во време на ВМРО со една минимална плата можеше да се купат 170 четвртини бурек, сега може да се купат 270, му порача Ковачевски на Мицкоски

Фокус

Ковачевски: Сега се потребни 2 минимални плати за 1 потрошувачка кошничка, за време на ВМРО за тоа беа потребни 4,5 минимални плати

24Инфо

КОВАЧЕВСКИ МУ ОДГОВОРИ НА МИЦКОСКИ: Порано со минималната плата можеше да се купат 170 четвртини бурек, а со сегашната може да се купат 270

Фактор

Ковачевски одговори на бурек-споредбата на Мицкоски: Во нивно време со минимална плата се купуваа 170 четвртини, а во наше 270

365

Либертас Centar Press24 ТВ21 Пулс24 Курир Нетпрес Lider

Ковачевски: Во мојот втор мандат како премиер 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра

Макфакс - 29.02.2024

Во мојот втор мандат како премиер, ќе работиме да дојдеме до над 1.000 евра просечна плата и минимална плата од 600 евра, и ова ве уверувам дека со правилни политики е достижно, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски во Штип во обраќањето ...

Ковачевски: Јас ќе ја предводам следната про-европската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

Centar

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Бизнис Вести

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Канал5

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Н.Македонија

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

Либертас

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

ТВ21

Независен MakPress Вести плус Опсервер 24Инфо Скопје инфо Press24 Локално

Познато е кога ќе биде исплатена февруарската пензија, а од март следува ново покачување!

Centar - 29.02.2024

Познато е кога ќе биде исплатена февруарската пензија, а од март следува ново покачување. Пензијата се очекува да биде исплатена во редовниот термин на први март 2024 година во петок. Вчера согласно новата методологија беше најавено и ново ...

Пензионери подгответе се: Објавено е кога ќе легнат парите од февруарската пензија, а од март следува ново покачување!

BiznisPRO

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот мора да продолжи

Канал5 - 28.02.2024

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва заедно со раководството на партијата и членови симпатизери на СДСМ, го отворија Штабот на СДСМ во Штип. Во обраќањето пред присутните членови, граѓани и симпатизери на СДСМ, претседателот на ...

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Centar

Ковачевски од Штип: Целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

24Инфо

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Press24

(ВИДЕО) Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

А1 On

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Фокус

Ковачевски: Граѓаните ја сакаат прогресивната политика на СДСМ, базирана на евроинтеграции, на евроатлански интеграции, ...

Нова ТВ - 28.02.2024

„Постојат многу анекти во текот на изминатиот период, анкети постоеа и во 2020 година. Секоја политичка партија кога настапува на изборите настапува со доза на оптимизам што е и нормално, бидејќи кој е тој што ќе настапи со песимизам на изборите.

Ковачевски: Граѓаните ја сакаат прогресивната политика на СДСМ

Press24

Ковачевски: Граѓаните ја сакаат прогресивната политика на СДСМ, базирана на евроинтеграции, на евроатлански интеграции, на зголемување на пензии и плати

Centar

Ковачевски: Граѓаните ја сакаат прогресивната политика на СДСМ, базирана на евроинтеграции, на евроатлански интеграции, на зголемување на пензии и плати

Вести плус

Ковачевски: Граѓаните ја сакаат прогресивната политика на СДСМ, базирана на евроинтеграции, на евроатлански интеграции, на зголемување на пензии и плати

ММС

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО – ДПМНЕ се секогаш погрешни

Скопје1 - 28.02.2024

Ако едно видов во овие 2 години и 2 месеци како сум претседател на СДСМ и претседател на Владата 2 години и скоро 1 месец, научив дека прогнозите кои ги дава претседателот на ВМРО – ДПМНЕ се секогаш погрешни, рече претседателот на СДСМ, Димитар ...

Ковачевски: Прогнозите на ВМРО – ДПМНЕ се секогаш погрешни

Centar

Ковачевски: Политиките на СДСМ значат зголемени плати, инвестиции и економски потенцијал на државата

24Инфо - 28.02.2024

Прогресивните политики на СДСМ доведоа до зголемување на платите, инвестициите и целокупниот економски потенцијал на државата, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, во вечершаното интервју во Тема на денот на телезија Сител.

Ковачевски за Сител: Политиките на СДСМ значат зголемени плати, инвестиции и економски потенцијал на државата

Centar

Ковачевски: Следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас, ќе ја формираме ...

Локално - 28.02.2024

„Во однос на бројките, СДСМ и коалицијата ќе имаат повеќе пратеници на изборите од ВМРО – ДПМНЕ. И следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас и ќе ја формираме про-европската Влада со која што до 2030 година ...

Ковачевски: Следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас, ќе ја формираме проевропската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

CivilMedia

Ковачевски: Јас пак ќе бидам премиер, а РСМ ќе биде во ЕУ до 2030 година

Press24

Ковачевски: Следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас, ќе ја формираме проевропската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

Centar

Ковачевски: Следниот мандатар на 9 мај на Денот на победата над фашизмот повторно ќе бидам јас, ќе ја формираме проевропската Влада со која до 2030 година ќе влеземе во ЕУ

Вести плус

Ковачевски: Јас пак ќе бидам премиер, а РСМ ќе биде во ЕУ до 2030 година

4NEWS

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Курир - 28.02.2024

Во време на ДПМНЕ работниците беа третирани како евтина работна рака и затоа минималната плата беша 8.000 денари а просечната плата беше едвај над 20.000 денари, се вели во партиското соопштение на владејачката СДСМ.

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Вести плус

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Centar

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачката кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Макфакс

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Опсервер

Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2, велат од СДСМ

Точка

СДСМ: Во време на ДПМНЕ беа потребни 4 минимални плати за потрошувачка кошница, денеска 2

Press24

Локално

Мицкоски: Анкетите покажуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ

Press24 - 27.02.2024

Внатрепартиските анкети на партијата се континуирани во текот на цела година, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во вечерашното интервју во централниот дневник во Тема на денот на ТВ Сител.

Мицкоски: Силјановска ќе води со над 100 илјади гласови пред Пендаровски во првиот изборен круг

MakPress

Мицкоски: Анкетите покажуваат убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ, работата мора да се заврши на изборите

MakPress

Во Владата на Ковачевски имало бунт кога требало да се стопира зголемувањето на функционерските плати

Скопје1 - 28.02.2024

Фатмир Битиќи, вицепремиер за економски прашања, кажа дека имало дискусии во Владата, но во претходниот состав, а поврзана со стопирањето на новото зголемување на функционерските плати. Тој кажа дека имало поединци кои не се согласувале тоа да се ...

Битиќи: Предлогот за функционерските плати е најдоброто можно решение во овој момент

360 степени