TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин: Коронавирусот се стабилизираше во Русија, бројот на новозаразените паѓа

МКД - 22.05.2020

Рускиот претседател Владимир Путин кажа дека коронавирусот се стабилизирал во земјата и дека бројот на новозаразените паѓа. За време на видео-конференција со водечките функционери во земјата Путин кажа дека „позитивната динамика не е толку брза ...

Во Шпанија од Ковид-19 починале 56 лица, вкупно 28.628 жртви

Канал5 - 22.05.2020

Во Шпанија од последиците на коронавирусот починале уште 56 лица, со што вкупниот број на жртви достигна 28.628, соопшти шпанското Министерство за здравство. Вкупниот број на заразени денес се искачил на 234.824, додека во четврток тој број ...

Нови 652 случаи во Италија, од Ковид-19 починале уште 130 пациенти

Канал5 - 22.05.2020

Во Италија денес починале 130 пациенти заболени од коронавирус, што е помалку за разлика од претходниот ден, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. Со тоа вкупниот број на жртви од почетокот на епидемијата на 21 февруар достигна 32.616 луца, по што ...

Во Италија 652 нови случаи на коронавирус, тестирани над два милиони жители

Макфакс - 22.05.2020

Во изминатите 24 часа во Италија починаа 130 пациенти со коронавирус, што е помалку од претходниот ден, објави Агенцијата за цивилна заштита. Така, вкупниот број на починати од почетокот на епидемијата на 21 февруари, достигна 32.616, што ја става ...

Африка го помина прагот од 100 илјади заболени од коронавирус

Слободен Печат - 22.05.2020

На пет земји отпаѓа повеќе од половина од случаите на зараза во Африка. Повеќе од 100.000 случаи од новиот коронавирус службено се регистрирани во Африка, што изразува само дел од реалноста поради недоволните капацитети за тестирање во бројни земји, ...

Нови 652 случаи во Италија, починаа уште 130 пациенти

Независен - 22.05.2020

Во Италија денеска починаа уште 130 пациенти заболени од корона вирус, што е помалку од вчера, соопшти Агенцијата за цивилна заштита. СО ова вкупниот број жртви од почетокот на епидемијата на 21 февруари достигна 32.616, според што Италија е на ...

Состојба со коронавирус на светско ниво: Над 5 милиони заболени и 300 илјади починати

Канал5 - 22.05.2020

Над 5 милиони заболени од коронавирусот, најголемиот дел од нив во САД Според последните податоци објавени на реномираниот Џонс Хопкинс Универзитет, на светско ниво покажуваат бројка од над 5 милиони заболени од коронавирусот, најголемиот дел од нив ...

Шведските епидемиолози се на удар на критики: Најризичните групи незаштитени, стапката на морталитет двојно поголема ...

Локално - 22.05.2020

Поради високата стапка на смртност во Шведска, каде поголемиот дел од смртните случаи го сочинува најстарата популација, епидемиолозите во таа земја се цел на сè поостри критики. Од околу 10 милиони жители, кои живеат во Шведска, земја која порано ...

Застелан со пиштол, а починал од коронавирус: Интересна изјава на службеник за бројот на починати во САД

Точка - 22.05.2020

Властите во американската држава Вашингтон признале дека се забележани случаи во кои луѓе убиени од огнено оружје биле вброени меѓу жртвите од коронавирус. Доктор Кејти Хачинсон, менаџер за статистка во вашингтонскиот Државен отсек за здравство, ...

Во Шпанија починаа 56 лица, вкупно 28.628 жртви

Локално - 22.05.2020

Во Шпанија уште 56 лица починаа како последица од коронавирусот, со што вкупниот број на жртви достигна 28.628, соопшти Министерството за здравство. Вкупниот број на заразени лица се искачи на 234.824, додека во четвртокот беа регистрирани 233.037 ...

Студија: Хлорокин не делува против Ковид-19

Deutsche Welle - 22.05.2020

Лекот против маларија кој претседателите Трамп и Болсонаро го фалат како волшебен лек против инфекција со коронавирусот не е погоден за лекување на Ковид-19. Истражувачите дури велат дека го зголемува ризикот од смрт.

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1 On - 22.05.2020

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразиле 5.246.532 лица. Од нив починале 336.238, а оздравеле 2.119.137 луѓе. Министерството за здравство на Грција соопшти 21 нов случај на Ковид-19, а почина уште едно лице.

Италија со помала дневна смртност од коронавирусот

Нетпрес - 22.05.2020

Италијанската Агенција за цивилна заштита објави во петокот дека во земјата во последните 24 часа се регистрирани 130 нови смртни случаи од респираторната болест Covid-19, односно 26 помалку од ден претходно, додека бројот на новозаразените од 642 ...

Од говедскиот коронавирус не може да се заразат луѓето

Република - 22.05.2020

Говедскиот коронавирус претставува еден член на групата коронавируси кој, како што самото име укажува, може да предизвика болест само кај говедата и не претставува никаква опасност за луѓето.

Полициски час од недела во 11 до вторник во 5 часот

Радио МОФ - 22.05.2020

Забраната за движење на граѓаните викендов, односно полицискиот час ќе почнува од недела во 11 часот и ќе трае до вторник во пет часот, објави премиерот Оливер Спасовски на неговиот фејсбук профил.

Студија: Лекот што го препорачува Трамп може да е штетен за пациентите со Ковид-19

Независен - 22.05.2020

Лекот за маларија хидроксихлорокин, што како превенција од корона вирус го користи американскиот претседател Доналд Трамп, се доведува во врска со зголемена смртност од Ковид-29, тврди студија на стручњаци објавена во медицинскиот магазин „Лансет“.

Рекорден раст на новозаразени во Индија

Канал5 - 22.05.2020

Повеќе од 6.000 новозаразени од коронавирус се потврдени денес во Индија, тоа е најголем двенен раст на заболени во таа земја. Владата на Индија ги ублажува преземените мерки, а авио компаниите се подготвени за повторно воспоставување на домашни ...

Неготинчанецот најверојатно се инфицирал од негов колега кој е позитивен на вирусот-информираат од ЦЈЗ Кавадарци

Фокус - 22.05.2020

Маж на возраст од 38 години е новиот регистриран случај на корона вирус од Неготино – информираат од Министерството за здравство. По две недели, откако од Ковид – 19 се излекуваа единствените заболени во градот, повозрасен брачен пар, вирусот ...

Од вкупно 685 заразени во Скопје, 98 се од Аеродром, 70 од Карпош, 84 од Гази Баба, 63 од Чаир

Фокус - 22.05.2020

Во Скопје, од почетокот на пандемијата со Ковид 19 има регистрирано вкупно 685 заболени од кои во моментот 178 се активни, покажуваат официјалните статистики на министерството за здравство.

ВМРО-ДПМНЕ: Расте бројот на заразени во Македонија, а секаде во регионот опаѓа

+инфо - 22.05.2020

Се влошува билансот на здравствените параметри поврзани со епидемијата на корона во Македонија, рече Игор Николов, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. – За еден ден имавме 40 нови заразени од корона и значително зголемување на ...

Во Индија за 24 часа, рекордни над 6000 заразени од коронавирус

Глас на Америка - 22.05.2020

Пандемијата и натаму се шири Индија објави дека има рекорден скок на заразени со Ковид-19 за 24-часовен период – 6088 лица. Истовремено има 148 починати. Во оваа земја има официјално регистрирано над еден милиони заразени од пандемијата.

Летото нема да го сопре коронавирусот, туку само ова: Тврдат научниците

Машки магазин - 22.05.2020

Летните температури од северната хемисфера нема да влијаат на COVID-19 пандемијата, тврдат научници од Универзитетот Принстон! Неколку статистички истражувања спроведени во последните неколку месеци покажаа слаба врска меѓу климата и коронавирусот, ...

На ниво на СВР Битола нема потврдени случаи на Ковид 19

Тера - 22.05.2020

Вкупно 14 припадници на МВР се заболени од корона вирус, а издадени се 103 решенија за изолација, стои во информацијата од МВР. Досега, нема потврдени случаи на ниво на СВР Битола. По однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани ...

Убиен со пиштол, а починал од коронавирус: Признание на официјалните лица за бројот на починати во САД

Локално - 22.05.2020

Државните службеници на американската држава Вашингтон признале дека има случаи во кои луѓето убиени со огнено оружје се сметаат за жртви на коронавирусот. Д-р Кејти Хачерсон, менаџер за статистика во Министерството за здравство на Вашингтон, изјави ...

Нови 23 заболени од Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 22.05.2020

Во последните 24 часа регистрирани се 23 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 702 тестови. По градови: Скопје – 12 Куманово – 4 Тетово – 4 Прилеп – 2 Неготино – 1 Со ова бкупниот број позитивни тестови во земјава ...

Нови 23 заразени од корона вирусот, направени 702 теста

Фокус - 22.05.2020

Нови 23 граѓани се заразени од корона вирусот во последните 24 часа. Резултатот е добиен по изработени 702 тестови, информираат од Министерството за здравство. По градови: Скопје – 12 Куманово – 4 Тетово – 4 Прилеп – 2 Неготино – 1 Со ова бкупниот ...

Нови 23 заболени од Ковид-19

Press24 - 22.05.2020

23 нови случаи се регистрирани во последните 24 часа, а не е регистриран ниту еден смртен случај. Како што јави Алсат, резултатите се добиени по изработени 702 тестови. По градови во Скопје регистирани се 12 нови случаи, во Куманово и Тетово по ...

Ветеринарката Наташа Бојчева на тема домашните миленици и коронавирусот: Кај мачките коронавирусот е малку ...

Слободен Печат - 22.05.2020

Наташа Бојчева, дипломирана ветеринарка, поради својата стручност една од најбараните кај нас, а која е во чекор со светските трендови, ни одговара на актуелните прашања за кои се грижиме за нашите миленици.

МЗ: 23 новозаразени, 9 оздравени и едно починато лице од Ковид-19 во изминатите 24 часа

Радио МОФ - 22.05.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информирше дека Институтот за јавно здравје регистрирал 9 оздравени пациенти. Во изминатите 24 часа, пак, потврдени се нови 23 случаи на новиот коронавирус, односно, регистрирани се 12 случаи во Скопје, по ...

Познато е од кои населби се новозаразените скопјани

Курир - 22.05.2020

Откако вчера во Скопје беа регистрирани дури 26 заразени од Ковид 19, денеска таа бројка се намали на 12, се наведува во дневниот извештај на министерството за здравство. Според информациите на „Фокус“ од 12-те заразени во главниот град речиси сите ...

Тетовци не веруваат дека има КОВИД 19, бараат со слика, име и презиме да видат починат од коронавирус

AKO - 22.05.2020

Дел од жителите на Тетово воопшто не веруваат дека постои коронавирусот. Еден од нив вели дека тоа е пропаганда, друг бара со слика, име и презиме да објават починат од коронавирус, за да се увери, трет… ТВ 24 преку прилог снимен во Тетово, ја ...

Над сто здрави бебиња родени од мајки со ковид-19

Н.Македонија - 22.05.2020

Над 100 здрави бебиња се родени од мајки заразени со новиот коронавирус во болница во западниот индиски град Мумбаи. Три од 115-те бебиња родени од заразени мајки во општа болница во градот во изминатиот месец првично имале позитивни тестови на ...

Најмногу смртни случаи во Русија во едно деноноќие

Макфакс - 22.05.2020

Во Русија починале 150 луѓе во последните 24 часа од коронавирус, што е најголем број жртви на инфекција за еден ден, соопшти Штабот за превентивни операции против епидемијата на вирусот Ковид-19.

Италијански завод за статистика: Точниот број жртви на коронавирус ќе се знае кога пандемијата ќе заврши

Бриф - 22.05.2020

Италијанскиот државен Завод за статистика ИНПС тврди дека „недостигаат 20.000 луѓе починати како последица од коронавирусот“ и појаснуваат дека причината е во тоа што параметрите кои се користени за причините за смртта не се веродостојни, пишуваат ...

Двајца новозаразени од ковид во Прилеп

Н.Македонија - 22.05.2020

Во општина Прилеп денеска има двајца новозаболени и едно оздравено лице од коронавирус. Во самоизолација се наоѓаат 85 лица. Во изминатото деноноќие немало нарушувања на полицискиот час, а во изминатите два дена против 10 лица се поднесени ...

Избори и по цена на животи

Република - 22.05.2020

Македонија има убедливо највисок индекс на смртност од коронавирус во регионот, покажуваа податоците на американскиот универзитет „Џон Хопкинс“. Македонија води и според пресметките на смртност на милион жители.

Убава вест: Оздравени 9 нови пациенти од Ковид-19, вкупно 1.387

еМагазин - 22.05.2020

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 9 оздравени пациенти од Ковид-19 во: Скопје-3, Прилеп-1, Струга-1, Велес-3 и Кочани -1. Со ова, вкупната бројка на оздравени во Македонија изнесува 1.387.

Се испитува дали лековите против маларија штитат од коронавирус

Н.Македонија - 22.05.2020

ВО МЕЃУНАРОДНО ИСТРАЖУВАЊЕ СО НАД 40.000 УЧЕСНИЦИ Меѓународен тим од научници почна големо истражување за да утврди дали лековите против маларија може да штитат од ковид-19. Над 40.000 здравствени работници од Европа, Африка, Азија и од Јужна ...

(Видео) Кучиња душкачи откриваат заразени со коронавирус

Макфакс - 22.05.2020

Школа за обука на кучиња во Техеран, во соработка со иранската армија и властите, тренира кучиња за откривање на луѓе заразени со новиот коронавирус. Школата добила примероци од вирусот од различни болници, а во 65,4% од случаите кучињата погодувале ...

Србија и Македонија со најголем број заразени со коронавирус во однос на бројот на населението

Макфакс - 22.05.2020

Во регионот, во однос на бројот на жители, најмногу заразени со коронавирус се регистрирани во Србија, на второ место е Северна Македонија, а на трето место е Словенија. Во Србија има 1.555 заразени на милиони жители, 913 во Северна Македонија и 709 ...

Бебе стaро два дена меѓу најмладите жртви од коронавирусот

Pedijatar.mk - 22.05.2020

Бебе старо само два дена и заразено со новиот коронавирус, починало во Јужна Африка и е едно од најмладите жртви од КОВИД-19. Н а мајката заразата веќе и била потврдена, а детето дополнително било тестирано и било позитивно, објавуваат локалните ...

Во Франција и понатаму опаѓа бројот на починати од коронавирус

Макфакс - 22.05.2020

Во последните 24 часа 83 лица починале од коронавирус во Франција, што е пад на бројката на смртни случаи за 0,3 проценти, соопштија здравствените власти во земјата. Вкупниот број на смртни случаи во болниците и старските домови се искачи на 28.215, ...

Бројот на заразени од коронавирус порасна од еден милион на пет милиони за еден месец

Слободен Печат - 22.05.2020

За само месец и пол денови бројот на потврдени случаи на заразени со вирусот Ковид-19 во светот порасна од еден милион на 5,1 милион луѓе. Според податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс, во САД има најмногу заболени 1,5 милиони, во Русија речиси ...

Рекорден број новозаразени со Ковид -19 во Индија

Frontline - 22.05.2020

Информацијата доаѓа во момент кога индиските власти почнаа со ублажување на рестриктивните мерки и делумно го обновуваат националниот воздушен сообраќај. Во последните 24 часа во Индија се регистрирани 6.000 новозаразени случаи на Ковид-19, што ...

Како државите ја пресметуваат стапката на смртност од корона: Белгија најлоша во свет, во руските бројки сите се ...

Локално - 22.05.2020

Повеќето земји ги следат упатствата утврдени од Светската здравствена организација (СЗО) за класификација на смртност од коронавирус, пишува Радио Слободна Европа. – Смртта од КОВИД-19 не треба да се припишува на други болести (како рак), а бројот ...

„Џон Хопкинс“: Македонија со далеку највисока смртност од ковид-19 пред сите во регионот

Република - 22.05.2020

Македонија има највисок индекс на смртност во регионот, покажуваат податоците на американскиот универзитет „Џон Хопкинс“. Индексот пресметан на 100 илјади жители изнесува 5.09, што е далеку повисока од останатите балкански земји.

Кучиња се тренирани за да откриваат луѓе со коронавирус: Поминуваат низ неверојатна обука (ВИДЕО)

Слободен Печат - 22.05.2020

Центар за кучиња во Техеран, во соработка со иранската војска и власти тренира кучиња за да откријат луѓе заразени со коронавирусот. Кучињата можат да го откријат коронавирусот во организмот и кога лицето нема симптоми.

11 хоспитализирани, 14 со претходни заболувања, детали за новите случаи на Ковид-19 во Македонија

еМагазин - 22.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 40 нови случаи на заразени со коронавирусот. “Тестирани се вкупно 549 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Најмногу смртни случаи во Русија во едно деноноќие

Опсервер - 22.05.2020

Москва, 22 мај 2020 () – Во последните 24 часа во Русија се регистрирани 150 смртни случаи од новиот коронавирус, што е најголем број на починати во еден ден во земјата, соопшти Штабот за превентивни операции против епидемијата на Ковид-19.

Дали топлото време ќе го запре коронавирусот?

Денар - 22.05.2020

Неколку статистички студии спроведени во последните месеци покажаа поврзаност помеѓу климата и коронавирусот – колку е повлажнo и потоплo, толку е помала веројатноста за ширење на вирусот.