TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен за кои постои сомнеж дека се заболени од морбили

А1 On - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Градинката ,,Бамби” од Македонска Каменица воведува превентивни мерки за заштита од морбили

Н.Македонија - 12.01.2019

Како резултат на актуелната состојба со појавата на морбили во детските градинки во државата, Јавната општинска установа детска градинка „Бамби“ од Македонска Каменица донесе указ со што се забранува прием на децата кои не се вакцинирани од морбили, ...

Филипче не ја вакцинирал својата внука?!?

Пулс24 - 12.01.2019

Обвинувањата испратени на адреса на министерот за здравство Венко Филипче кој според граѓаните не ја вакцинирал својата внука туку тоа било само обид за собирање на политички поени и во функција на кампањата за вакцинација на децата стануваат се ...

Гасете светло, Филипче ја вакцинира внуката со игла со капаче

Република - 12.01.2019

„Единствено добро што родителите можат да направат за своите деца е да им овозможат добро здравје, грижа и многу љубов. Утрово, во амбулантата Млин Балкан ја вакциниравме мојата внука Илина.

Во Охрид, Струга, Вевчани … вакцини со погрешни декларации

Скопје1 - 12.01.2019

По изврешента внатрешната контрола, со сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП вакцината, со залепена погрешна декларации. Вакви вакцини има во здравствените домови во Охрид, Струга, Вевчани, Крушево, Велес, Демир Хисар, ...

Граѓаните реагираат: Внуката на Филипче се вакцинира со игла со капаче

А1 On - 11.01.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче на неговиот Фејсбук профил објави фотографија со својата внука на која што таа прима вакцина. Филипче сакаше со фотогрфијата да покаже дека вакцините се безбедни, по скандалот со залепените налепници со ...

Вкупно 635 кутии со МРП вакцина со погрешни декларации

24 Вести - 11.01.2019

Повеќе од 600 МРП вакцини со декларации со погрешен рок на употреба биле најдени во здравствените пунктови во повеќе градови ширум земјава. Колку од овие вакцини се потрошени и аплицирани на деца, одговор нема.

635 вакцини со изминат рок, Министерството за здравство демантира

Канал5 - 11.01.2019

Продолжува скандалот со декларациите на МРП вакцината. Внатрешната контрола потврдила 635 кутии со погрешно залепени декларации каде рокот на вакцината истекол во октомври 2018 година. По оваа информација и Министерството за здравство излезе со ...

Дали децата примиле вакцини со поминат рок допрва ќе проверуваат властите

Телма - 11.01.2019

Расте бројот на вакцини со спорни декларации кои неофицијално биле на располагање во десетина пунктови. 635 кутии од МРП вакцината на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ со декларации со поминат рок на траење ги нашле инспекторите при ...

Нови случаи на морбили, пронајдени над 500 нови вакцини МРП со декларации со изминат рок

Сител - 11.01.2019

Се уште нема разрешница за скандалот со декларациите со поминат рок на МРП вакцините. Од министерството за здравство соопштија дека не е завршена контролата на инспекторите на МАЛМЕД во Компанијата увозник “Македонија лек” и Здравствените домови ...

Министерството за здравство демантира: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

Канал5 - 11.01.2019

Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски производител GlaxoSmithKline од Белгија. МРП вакцината е безбедна и произведена во Европската Унија, реагираат од Министерството за здравство.

Откриени нови 130 пакети вакцини со истечен рок

Канал5 - 11.01.2019

Нов скандал поврзан со МРП вакцините. Нови 400-тини вакцини каде на декларацијата пишува дека рокот на употреба на вакцината е поминат. Скандалот се случува само ден пред најавената посета од страна на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ по ...

Декларации со поминат рок на повеќе од 600 пакувања МРП вакцини

Алсат-М - 11.01.2019

Инспекциската контрола во вакциналните пунктови денеска откри повеќе од 600 пакувања од вакцини на кои имало декларации со поминат рок на траење. Станува збор за вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки.

Откриени нови вакцини со декларација со погрешен рок

Телма - 11.01.2019

Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Хоспитализирани уште 5 деца и една 24-годишна девојка од морбили, досега вакцинирани 1,894 деца со МРП вакцини

Сител - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (12 јануари 2019 година) до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Над 14.000 хронично болни примиле вакцина за сезонски грип

Сакам да кажам - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Скоро исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ги ...

Одложена средбата со производителот на вакцините

Независен - 11.01.2019

Состанокот на министерот за здравство Венко Филипче, закажан за денеска попладне со одговорните претставници на белгиската компанија производител на вакцината „Глаксо Смит Клајн“ од Белград, се одложува.

Агенцијата за лекови треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот погрешни декларации на вакцините

24 Вести - 11.01.2019

Агенцијата за лекови денеска треба да ги соопшти резултатите од истрагата за скандалот со лепењето на погрешни декларации на МРП вакцините. Здравствените власти денеска ќе се сретнат со претставници на фирмата од Белгија која ги произведува ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Независен - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Декларации со поминат рок биле залепени на повеќе од 600 МРП вакцини, а не на 67

Слободен Печат - 11.01.2019

Во сите вакцинални пунктови во земјава се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок, а не 67 како што првично рече министерот Венко Филипче.

Скандал: Повлечени 500 вакцини МРП

Курир - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

ТВ21 - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Откриени се нови вакцини со декларации со поминат рок

Фактор - 11.01.2019

Во вакциналните пунктови во Македонија се најдени повеќе од 600 вакцини кои штитат од мали сипаници, рубеола и заушки со декларации со поминат рок. Нови вакцини со погрешно залепени декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор во ...

При инспекциите најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

365 - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „ Независен “. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Се спремаат законски измени вакцините да станат услов за упис на училиште

Мета - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“, во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Откриени нови вакцини со декларации со истечен рок

Република - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Епидемијата не запира: Нови случаи на морбили

Фактор - 11.01.2019

Не престануваат да се шират морбилите во главнио град. Нови седум деца се примени на Инфективната клиника во главниот град со симптоми на мали сипаници. Како што пренесуваат дел од медиумите, децата, на возраст од две години се од скопската населба ...

ГлаксоСмитКлајн : Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Канал5 - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Епидемијата се шири нови случаи на заболени од мали сипаници – скандалот со вакцините се уште без разрешница

24 Вести - 10.01.2019

Уште седум деца со морбили се хоспитализирани на клиниката за инфективни болести во Скопје. Сите деца се на двегодишна возраст и ја посетувале детската градинка „Сонце“ во скопската населба Ново Лисиче.

Почна вакцинација против беснило за домашни миленици, во Куманово недоволен интерес кај сопствениците

Либертас - 10.01.2019

Почна вакцинацијата против беснило за домашните миленици, но интересот за вакцинирање не е на задоволително ниво, информираа денеска, надлежните од ветеринарно-сточарскиот центар „Тодор Велков“ од Куманово.

Се зголемува бројот на заболени од морбили – откажан најавениот протест пред Министерството

ТВ21 - 10.01.2019

Ситуацијата и понатаму е загрижувачка бидејќи денеска до 13 часот во Клиниката за инфективни болести во Скопје се примени уште седум деца од двегодишна возраст, заболени од морбили. Сите деца се на возраст од две години и сите се од населбата Ново ...

Нови седум деца на Инфективна клиника со симптоми на морбили, досега 30 заболени

Скопје24 - 10.01.2019

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13 часот, на Инфективната клиника во Скопје се хоспитализирани седум деца на возраст од две години со симптоми на мали сипаници (морбили).

(ФОТО) Филипче ја вакцинираше внуката Илина

iPortal - 10.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче објави на Фејсбук дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

Нема доволен интерес за вкацинирање на кучињата во Куманово

Кумановски м. - 11.01.2019

Нема доволен интерес за вакцинирање на кучињата во Куманово, вели Димитар Венев, лекар по ветеринарна медицина од Ветеринарен центар „Тодор Велков“, кој потсетува дека сепак за да се исполни законската обврска за чипување на милениците, истите ...

Министерство за здравство: МРП вакцините се со важечки рок и проверен квалитет

ТВ21 - 11.01.2019

После појавување на информации за пронаоѓање на нови вакцини со декларации со изминат рок, се јавија со соопштение од Министерството за здравство во кое укажуваат дека сите вакцини се со важечки рок и со проверен квалитет.

Хоспитализирани уште 5 деца од морбили

Press24 - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска (12 јануари 2019 година) до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен, суспектни морбили.

Над 14.000 хронично болни се вакцинирале за сезонски грип

Нетпрес - 11.01.2019

Околу 20.000 лица се вакцинирале со бесплатните вакцини за грип што ги набави Министерството за здравство, од почетокот на вакцинацијата од пети ноември до правата недела од јануари. Речиси исто толку се вакцинирале и со комерцијалните вакцини што ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Најдени нови вакцини со декларации со истечен рок

4NEWS - 11.01.2019

При инспекцискиот надзор на терен, најдени се нови вакцини со залепени декларации со истечен рок, и тоа на еден ден пред посетата на претставници на белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

Откриени нови вакцини со изминат рок

Нетпрес - 11.01.2019

При инспекцијата во вакциналните пунктови најдени се нови вакцини со декларации со истечен рок, објави „Независен“ . Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства МАЛМЕД – Ќахил Ибраими, засега не открива за колку МРП вакцини се работи и ...

Вакцините со закон ќе станат задолжителни за упис во градинка и училиште?

Република - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште објави „Мета“. Во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...

Откриени нови вакцини со декларации со поминат рок - надлежните уште ја проверуваат документацијата

Press24 - 11.01.2019

Нови вакцини со декларации со истечен рок се најдени при инспекцискиот надзор на терен во вакциналните пунктови, еден ден пред посетата на претставници од белгискиот производител „Глаксо Смит Клајн“ од Белград.

ГлаксоСмитКлајн: Сите вакцини испратени во Македонија се во согласност со нормите

Слободен Печат - 10.01.2019

Белгиската фармацевтска компанија ГлаксоСмитКлајн (ГСК) која ја произведува МПР вакцината што се користи во Македонија за МИА вели дека од нивна страна сѐ е регуларно и дека се води истрага околу инцидентот во Македонија.

Се зголемува бројот на заболени од морбили – откажан најавениот протест пред Министерството

4NEWS - 11.01.2019

Ситуацијата и понатаму е загрижувачка бидејќи денеска до 13 часот во Клиниката за инфективни болести во Скопје се примени уште седум деца од двегодишна возраст, заболени од морбили. Сите деца се на возраст од две години и сите се од населбата Ново ...

Добрата намера на Филипче, нападната од гневните родители

Скопје инфо - 11.01.2019

Министерот за здравство Венко Филипче вчера на својот профил на Фејсбук објави дека ја вакцинираше внуката Илина во обид да ја охрабри македонската јавност и особено скептиците и конспираторите против имунизацијата.

(ФОТО) Министерот Филипче ја вакцинира својата внука со игла со капаче

Скопје1 - 11.01.2019

Веќе одреден период Министерството за здравство преку прес-конференции и кампањи на социјалните мрежи повикува родителите да ги вакцинираат своите деца со вакцината МРП. Министерот за здравство, Венко Филипче пред неколку дена на Фејсбук објави дека ...

МЗ: Пронајдени се 635 МРП вакцини со погрешни декларации

Нетпрес - 11.01.2019

Интегрално соопштение од Министерството за здравство, за извршената внатрешна контрола во сите здравствени домови за МРП вакцините со погрешни декларации: „Сите дози од МРП вакцината се со добар и проверен квалитет од реномираниот европски ...

МЗ: До сега вакцинирани 1,894 деца со мрп вакцини, хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен

Канал5 - 12.01.2019

Министерството за здравство информира дека денеска до 10:00 часот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се хоспитализирани уште 5 деца и 1 возрасен од морбили. Тоа значи дека во моментов има 20 болни од морбили, од кои 18 ...

Повлечени 500 вакцини МРП со погрешни декларации

Точка - 11.01.2019

Според најнови информации не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и повлечени од 11 вакцинални пункта во земјата, потврди МАЛМЕД – ...

Законски измени: Вакцините да станат услов за упис на училиште

Скопје инфо - 11.01.2019

Државата ги разгледува сите правни аспекти и законски одредби за вакцинацијата како задолжителен услов за запишување во градинка и училиште. За „Мета“ , во Министерството за здравство (МЗ) објаснуваат дека поради одредени отстапки, во моментов и ...